R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ligawki w roli głównej
2022-12-04 18:29:51 Artykuł czytany 576 razy


Po raz 41. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odbył się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Przed dwa dni grudniowe powietrze niosło w świat dźwięk ligawek, bazunów, trombitów, rogów pasterskich i wielu innych instrumentów pasterskich.


Zaczęło się bardzo skromnie wspominała dyrektor muzeum Dorota Łapiak – w pierwszym konkursie po wielkich namowach ówczesnego dyrektora muzeum i pomysłodawcy wydarzenia Kazimierza Uszyńskiego wzięło udział 7 wykonawców. Po 41. latach są to już setki muzykujących dorosłych, dzieci i seniorów, którzy przyjeżdżają do Ciechanowca. Do tegorocznego konkursu zgłosili się uczestnicy z całej Polski – z Podlasia i Mazowsza, kaszubi i górale – a także goście zza granicy – ze Słowacji, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Zabrakło w tym roku wykonawców z Ukrainy, jednak pamiętano od nich w czasie koncertów dedykując grę tych, którzy mogli przyjechać.

Kategorią, która wzbudza najwięcej emocji są ligawki – tradycyjny instrument pasterski, od którego wszystko się zaczęło – instrument który odchodził w niepamięć, a dzięki konkursowi przetrwał i dziś (nie tylko w czasie konkursu) zwiastuje czas Adwentu.

Pierwszą nagrodę w kategorii ligawki – dorośli (18-64 lata) zdobył Mateusz Zalewski z Dobrego (woj. mazowieckie), drugie miejsce zajął Teodor Niemyjski z Ciechanowca, a trzecią ex aequo przyznano Pawłowi Bondarczukowi z Wieski Wieś (gm. Jabłonna Lacka) i Pawłowi Fiedorukowi z Ciechanowca.

Wśród seniorów pierwszą nagrodę otrzymał Johan Klein Willink z Eibergen (Holandia), spośród dzieci do lat dziesięciu - Kuba Muciński z Łochowa, wśród młodzieży (11-17 lat) - Łukasz Radziszewski z Boguszy Starych.
    
Grę na instrumentach pasterskich w konkursie w Ciechanowcu oceniało Jury w składzie: dr Tomasz Czerwiński – etnograf, nauczyciel akademicki, Członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu; dr Artur Gaweł - etnograf, wieloletni członek komisji konkursowej Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich; Przewodniczący Jury - dr hab. prof. Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; dr Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - Katedra Muzykologii Systematycznej i Kulturowej; Andrzej Klejzerowicz - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych, wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
    
Przesłuchania konkursowe odbyły się w sobotę, 3 grudnia wystąpiło wówczas blisko dwustu wykonawców, z których najmłodszy miał 2 lata, najstarszy niemal 90. przesłuchania konkursowe uzupełniane były występami zaproszonych kapel. Drugiego dnia w niedzielę, 4 grudnia uroczyście ogłoszono wyniki i podsumowano konkurs, finałem był koncert galowy.
  
Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestnicy konkursu wzięli udział w Mszy Św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu. Eucharystii przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk, który mówił do zgromadzonych: - W świecie żyjącym po swojemu, hołdującym pogańskim wartościom mamy oddychać Bożym Słowem i z wiarą czekać na spotkanie z Chrystusem, które nie tyle zabierze nam dobra uzbierane w świecie, co otworzy przed nami prawdziwe skarby wiecznej szczęśliwości. Nawiązując bezpośrednio do powodu spotkania muzyków zwracał uwagę na związek instrumentów pasterskich z Adwentem: - Uczestniczymy dziś w ciechanowieckiej świątyni w konkursie gry na instrumentach pasterskich, chcemy go rozumie nie tylko jako rywalizację muzyków pod względem umiejętności technicznych i talentów muzycznych, ale chcemy to spotkanie traktować jako piękny element adwentowego ceremoniału, a nawet jako narzędzie duszpasterskie, bo ligawki i inne instrumenty pasterskie swoim dźwiękiem dają znak do działania, budzą z uśpienia, zagubionych wzywają do powrotu, budują wspólnotę, odstraszają wrogów.
    


Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego objęty został patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.

GALERIA ZDJĘĆ 1
GALERIA ZDJĘĆ 2
ABol
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje