R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

U stóp Ostrożańskiej Pani – 35. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej
2022-07-04 08:24:32 Artykuł czytany 1059 razy


Chcemy wznosić dziękczynienie ku Bogu za 35 lat od koronacji łaskami słynącego wizerunku Najświętszej Maryi Panny Ostrożańskiej, mówił biskup drohiczyński Piotr Sawczuk rozpoczynając sprawowanie Eucharystii w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach, gdzie w niedzielę, 3 lipca odbyły się uroczystości związane z rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.


Wszystkich uczestników uroczystości witał proboszcz ostrożańskiej parafii ks. Piotr Wójcik. W pierwszych słowach dziękował za obecność JE biskupowi drohiczyńskiemu Piotrowi Sawczukowi, kapłanom wśród których wymienił –wielkiego czciciela MB Ostrożańskiej - ks. prałata Henryka Polaka i pochodzącego z ostrożańskiej parafii ks. Andrzeja Lubowickiego – asystenta generalnego KSM, dziękował siostrom zakonnym, pielgrzymom i parafianom. "Dziękuję za wasz trud i świadectwo" - zwracał się do pielgrzymów, którzy do Sanktuarium przyszli pieszo w pielgrzymkach z Ciechanowca, Perlejewa, Drohiczyna, Miłkowic, Dziadkowic, Śledzianowa, Grodziska, parafii Kłopoty Stanisławy i z Siemiatycz, tej ostatniej – najliczniejszej grupie towarzyszyły siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus i dk. Paweł Sidun z zakonu Ojców Paulinów. W tym roku po raz pierwszy na uroczystości przybyła też rowerowa pielgrzymka z Warszawy.

W słowach powitanie kustosz Sanktuarium wskazał na obecność pocztu sztandarowego Solidarności o/ Siemiatycze, która na sztandarze ma wizerunek Matki Bożej Ostrożańskiej. - Witam wszystkich, którzy przybyli by pokłonić się naszej Matce i Królowej, niech Maryja przytula was mocno do serca i wyprasza potrzebne łaski.

W kazaniu biskup Piotr Sawczuk przypomniał historię koronacji poprzedzonej szeroko zakrojonymi przygotowaniami duchowymi. Biskup podkreślał: - Koronacja miała miejsce dwa lata przed nadejściem wolności i zakończeniem epoki komunistycznego zniewolenia. A jeśli wolność przyszła w roku 1989, to między innymi dlatego, że wielkie było jej pragnienie w Polakach, że wielka była ich miłość do Maryi i że tchnienie Ducha Świętego wezwanego przez św. Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny ku odnowie polskiej ziemi, stawało się coraz bardziej widoczne. Do matki ziemskiej idzie się zawsze, w każdej życiowej sytuacji. Do Matki z nieba tak samo. Gdy jest ciężko, szuka się u Niej zrozumienia, pociechy i ratunku, a gdy Duch pozwala rozwinąć skrzydła, szuka się u Niej rady i słucha z uwagą podpowiedzi, by nie wziąć wolności jako zachęty do hołdowania wartościom fałszywym.

Pasterz diecezji wskazywał na zapisy nadzwyczajnego wstawiennictwa Maryi, jakiego doświadczali parafianie i pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium w Ostrożanach, podkreślał też znaczenie codziennego obcowania z wizerunkiem Matki Bożej i Jej cichego wstawiennictwa:

- Ciche modlitwy wiernych wpatrzonych w Oblicze Matki i w Oblicze Dzieciątka Jezus, serdeczne prośby, akty oddania i znaki miłości, to zwyczajna codzienność takich miejsc. Ileż Mszy Św. tu się sprawowało, ileż słów natchnionych padło z ambony, ileż wyznań nagrodzonych przy konfesjonale ablucją sakramentalna,  ileż kolan przesunęło się wokół ołtarza tutejszego kościoła, ileż różańców odmówiono.

Ekscelencja podkreślił jak ważnym tronem Niebieskiej Królowej i jednocześnie przytulnym domem naszej Matki Duchowej i Przewodniczki jest Sanktuarium MB w Ostrożanach.

Msza Święta zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła i odśpiewaniem hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”. W trakcie uroczystości w Ostrożanach odbyło się błogosławieństwo świeckiej misjonarki udającej się na misje do Ekwadoru. W tym roku pielgrzymi przybywający do Sanktuarium mieli też okazję nabyć płytę z pieśniami maryjnymi autorstwa śp. ks. Jana Audera - wieloletniego proboszcza w Ostrożanach. Płytę pod kierunkiem Łukasza Kraujutowicza i Sebastiana Skrzypkowskiego przygotowano specjalnie na rocznicę koronacji.

Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o szczególnym kulcie, jakim był darzony obraz Matki Bożej Ostrożańskiej oraz łaskach, jakich doświadczali wierni za wstawiennictwem Matki Bożej Ostrożańskiej pochodzą już z XVII wieku. Na obrazie namalowane są twarze Maryi i Jezusa oraz postacie aniołów podtrzymujących korony. Dopełnieniem są dwie korony i sukienka. 5 lipca 1987 roku odbyła się koronacja Cudownego Obrazu, od tego czasu  Sanktuarium Ostrożańskie stało się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem życia religijnego. Licznie nawiedzają je pielgrzymki z całej Polski i spoza jej granic. Rocznica koronacji obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę lipca.

W ważnych i pięknych rocznicowych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach licznie uczestniczyli czciciele Ostrożańskiej Pani przybyli w szerokiej okolicy, wielu wraca tu co roku od 35 lat, wielu dorastało wpatrując się w wizerunek Ostrożańskiej Pani, dziś wracają tu ze swoimi dziećmi. Właśnie ta liczna  obecność rodzin, jest zawsze szczególnie widoczna w Ostrożanach, także tym razem widok ten radował serca będąc świadectwem i katechezą dla wszystkich pielgrzymów.

ZOBACZ ZDJĘCIA
ABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dożynki Wojewódzkie w Ciechanowcu
2022-08-17 08:56:53 Kategoria: Wieści Podlaskie

Uroczyste nabożeństwa, orszak bogato zdobionych wieńców oraz dożynkowe ceremoniały, odznaczenia i konkursy – w niedzielę, 14 sierpnia, rolnicy z województwa...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Co dała mi tegoroczna pielgrzymka?
2022-08-17 08:30:00 Kategoria:

Dziś, 17 sierpnia w audycji „Czarno na białym” na antenie Katolickiego Radia Podlasie podsumujemy 42. Pieszą Pielgrzymkę Podlaską na Jasną Górę. Do słuchania...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 2. Zawody branży...
2022-08-15 06:00:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:

By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...

więcej »
foto

Magiczne Ogrody, idealne na wakacje
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Gmina Janowiec, nazywana polską Toskanią, to jedna z najbardziej nasłonecznionych części Polski. Błękitne niebo i postrzępione, bajkowe chmurki sprawiają gościom...

więcej »

Siemiatycze

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4 5 6

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

DROHICZYN, 06.08 08:00

Coraz bliżej do spływu „500 kajaków”

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »
8 9 10 11 12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.08 12:00

Będzie nowa atrakcja w gminie Siemiatycze

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.08 17:00

Chopin nad Bugiem – Wokół Chopina i kompozytorów z Kresów

więcej »
14

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Święto Wojska Polskiego w gminie Mielnik

więcej »

DROHICZYN, 15.08 13:30

Parada Motocykli Drohiczyn – Grodzisk - Siemiatycze

więcej »
16 17

SIEMIATYCZE, 17.08

Czartajew: Zapisy na Zjazd Absolwentów do końca sierpnia

więcej »
18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje