W tym roku pielgrzymi przybywający do Ostrożan będą mieli okazję nabyć płytę z pieśniami maryjnymi autorstwa śp. ks. Jana Audera (wieloletniego proboszcza w Ostrożanach). Płytę pod kierunkiem Łukasza Kraujutowicza przygotowano specjalnie na rocznicę koronacji.
Nie ma źródeł potwierdzających, skąd pochodzi obraz Matki Bożej Ostrożańskiej, choć wzmianki o szczególnym kulcie, jakim był darzony są już w archiwach z XVII wieku. Na obrazie namalowane są twarze Maryi i Jezusa oraz postacie aniołów podtrzymujących korony. Dopełnieniem są dwie korony i sukienka.
Łaski jakich doświadczali wierni za wstawiennictwem Matki Bożej Ostrożańskiej i sława świątyni sprawiły, że biskup Władysław Jędruszuk skierował prośbę do Ojca Św. w sprawie koronacji obrazu popartą przez Konferencję Episkopatu Polski. 11 czerwca 1987 r. Jan Paweł II na Jasnej Górze poświęcił korony. Korony zostały poświęcone po Apelu Jasnogórskim. Koronacja Cudownego Obrazu odbyła się 5 lipca. Aktu koronacji dokonał ks. Prymas Józef Glemp wkładając korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi.
Od momentu koronacji Cudownego Obrazu Sanktuarium Ostrożańskie stało się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem życia religijnego. Licznie nawiedzają je pielgrzymki z całej Polski i spoza jej granic. Po koronacji zaczęto uroczyście obchodzić każdą jej rocznicę, którą wyznaczono na pierwszą niedzielę lipca. Rokrocznie w lipcową niedzielę do Ostrożańskiej Pani przychodzą piesze pielgrzymki z Ciechanowca, Perlejewa, Grodziska, Drohiczyna i Miłkowic, Dziadkowic, Śledzianowa, Siemiatycz.
Niewielkie podlaskie Sanktuarium rokrocznie zaprasza pielgrzymów na rocznicowe uroczystości, a w każdą w pierwszą sobotę miesiąca na Wieczerniki, kiedy to Msza Św. i różaniec sprawowane są w intencjach zanoszonych przez czcicieli Ostrożańskiej Pani.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Foto: ABol / Archiwum
ABol/DW