R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Hubert Pasiak przedstawił swój program dla gminy Zbuczyn
2021-08-09 19:32:49 Artykuł czytany 2094 razy


Wyścig o fotel wójta gminy Zbuczyn wystartował na dobre. Wstępne deklaracje w tej sprawie dwaj kandydaci – Hubert Pasiak i Andrzej Chromiński – złożyli kilka dni temu. 9 sierpnia ten pierwszy już oficjalnie zainaugurował swoją kampanię.


Huberta Pasiaka znają w okolicy prawie wszyscy, którzy mają coś wspólnego z organizacjami pozarządowymi i szukali dla nich finansowania. Sam kandydat przedstawia swoje społecznikowskie zaangażowanie jako swój największy atut. Założone przez niego Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku to jedna z większych i prężniejszych organizacji „trzeciego sektora” na Mazowszu. Ma na koncie setki przeprowadzonych szkoleń zawodowych, imprez kulturalnych, projektów edukacyjnych i tak dalej. Drugim polem jego aktywności jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej. Doświadczenie w administracji zdobył z kolei jako zastępca wójta gminy Wodynie (w latach 2015-18), a w biznesie – prowadząc przez kilka lat firmę konsultingową, której klienci zdobyli ze środków krajowych i unijnych 30 mln zł.

Co proponuje mieszkańcom gminy Zbuczyn? Kontynuację programów już rozpoczętych (dotyczących m.in. budowy przedszkola oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej) oraz ściągnięcie dużych pieniędzy z programów unijnych (perspektywa finansowa na lata 2021-27) i rządowych (samorządowa część „Polskiego Ładu”). Uważa, że ma na to spore szanse, bo wchodzi w skład zespołu doradców marszałka województwa, zajmującego się właśnie tymi zagadnieniami.

Pięć filarów programu


Przedstawiony na poniedziałkowej konferencji prasowej program obejmuje pięć dużych bloków tematycznych: tożsamość lokalna i aktywność obywatelska, przedsiębiorczość i rolnictwo, infrastruktura mieszkaniowa, edukacja oraz infrastruktura publiczna.

W tym pierwszym mieszczą się przedsięwzięcia, które mają ułatwić rozwinięcie skrzydeł pomysłowym i aktywnym mieszkańcom: Gminne Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych (a jest ich w gminie ponad 30), Młodzieżowa Rada Gminy Zbuczyn i Centrum Usług Społecznych.

W zakresie przedsiębiorczości nacisk położony jest na wykorzystanie szans, jakie stworzy budowa autostrady A2. Tutaj Hubert Pasiak zapowiada szerokie konsultacje mające dopasować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do potrzeb biznesu: zarówno małego lokalnego, jak i przyjezdnego dużego, który chciałby się ulokować w pobliżu autostrady i jej węzłów.

Co się tyczy infrastruktury mieszkaniowej, to tutaj chodzi przede wszystkim o wsparcie dla rozwoju prywatnej, rozproszonej energetyki opartej o źródła odnawialne oraz dla szybkiej wymiany pieców c.o. na urządzenia niskoemisyjne. Zaplanowana przez poprzedników rozbudowa sieci kanalizacyjnej będzie kontynuowana, ale z racji terytorialnej rozległości gminy Hubert Pasiak widzi potrzebę wsparcia dla oczyszczalni przydomowych. Wspomina ponadto o opracowaniu programu melioracji, która będzie przeciwdziałać skutkom suszy. Chciałby też szybszej gazyfikacji kolejnych miejscowości: najpierw na zasadzie „wyspowej” (czyli budowy lokalnych stacji regazyfikacji LNG), a potem podłączania do sieci przesyłowej.

Czwarty punkt to nie tylko poprawa wyposażenia szkół, ale także zwiększenie liczby godzin nauki języków obcych i rozbudowa oferty zajęć pozalekcyjnych. Tutaj ma się też znaleźć miejsce dla edukacji dorosłych, na którą zapotrzebowanie wykazały projekty prowadzone przez organizacje pozarządowe.

Ostatni punkt to modernizacja infrastruktury publicznej. Mieszczą się w tym remonty dróg, energooszczędne oświetlenie miejscowości, ale też rozbudowa usług elektronicznych w administracji, edukacji i kulturze.

Wyzwania

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Hubert Pasiak wyraził przekonanie, że jego współpraca z radą gminy ułoży się dobrze, choćby z tego względu, że jako działacz organizacji pozarządowych zdążył poznać wszystkich radnych i sołtysów, a prorozwojowy program powinien zyskać szerokie poparcie. Większym wyzwaniem wydają się relacje z państwowymi i prywatnymi gigantami, takimi jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Polska Spółka Gazownictwa czy układające światłowody firmy telekomunikacyjne. Na przełomie ubiegłego i bieżącego roku gmina toczyła ciężkie boje z GDDKiA o liczbę węzłów i jakość dróg towarzyszących planowanej autostradzie A2. Pytany, czy zdoła zabezpieczyć interesy gminy Hubert Pasiak odpowiedział, że będzie rozmawiał, szukał sojuszników i stawiał te sprawy twardo.

Kto za nim stoi?

Hubert Pasiak startuje z własnego komitetu. Dystansuje się od sprowadzania polityki partyjnej i ogólnopolskich sporów na poziom samorządu. Przekonuje, że przedsięwzięcia samorządowe da się realizować ponad podziałami politycznymi, a bezpartyjność pozwoli mu rozmawiać ze wszystkimi dysponentami publicznych środków: zarówno europejskich (sejmik i urząd marszałkowski, gdzie rządzi PSL i PO), jak i krajowych (Zjednoczona Prawica). Na poniedziałkowej konferencji poparcia udzielili mu m.in.: Wojciech Klepacki – wójt gminy Wodynie, Grzegorz Pomikło – dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzesku i radny powiatu siedleckiego, Jacek Izdebski – rolnik, radny powiatu siedleckiego z Siedleckiej Wspólnoty Samorządowej, Jarosław Wysokiński – przedsiębiorca, działacz sportowy.

AB/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Historyk
  2021-09-16 00:09:28

  arrow

  Czy PIS to PIS? Pan radny Biarda podobno był w PSL, a sołtys Grochówki w PO?

 • Łosiczanka
  2021-09-14 21:57:36

  arrow

  Kilka lat temu współpracowaliśmy razem z tym Panem w Projekcie Unijnym POKL. Mamy o p. Pasiaku b.dobre zdanie. Miło było tu zobaczyć P.Huberta, chociażby na zdjęciu. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

 • Swojak
  2021-09-14 19:59:44

  arrow

  Już może dosyć wciskania o tej "bezpartyjności"!!!

 • Dobry kandydat
  2021-09-14 18:48:04

  arrow

  Bezpartyjny kandydat, który wie jak rozmawiać z każdą opcją polityczną i na pewno nie będzie marionetką PiS!
  Powodzenia Panie Hubercie

 • Do CHCEMY TEGO?
  2021-08-13 18:10:45

  arrow

  Żadna pani pasiak nie jest jego zastępcą, wystarczy doczytac choćby na stronie internetowej. http://lgdsiedlce.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=238 A zdjęcie ze Struzikiem, bo lgdom pieniądze UE przekazuje urząd Marszałkowski

 • tak chcemy tego
  2021-08-11 08:40:19

  arrow

  do chcemy tego...
  No wedlug Ciebie to widzę tylko jedyna i słuszna partia to Kaczor
  Trzeba rozmawiać i działać ze wszystkimi.
  Uwazam, ze kazdy człowiek zasługuje na szacunek, a nie taką wyliczankę robisz!!!
  Popieram P. Pasiaka.

 • KOS
  2021-08-10 20:09:56

  arrow

  Znam H. Pasiaka, m.inn. z organizacji pozarządowych. Jest młody,pomocny, przyjazny, posiada dużą wiedzę samorządową. W pełni nadaje się na Wójta Gminy Zbuczyn.Lubi działać i organizować. Życzę Mu wygranej.

 • Zbuczynianka
  2021-08-10 08:54:45

  arrow

  Trzymamy za Pana kciuki. Partia nigdy nie może być ważnoejsza od człowieka i prohramu. Pan ten program ma!

 • chcemy tego?
  2021-08-10 08:21:58

  arrow

  Czyli Pam z ukrytym PSL w tle,jako zastępcą w tej jego Lokalnej Grupie Działania jest też pani z jego nazwiskiem,zdjęcia ze Struzikiem wystarczy poczytać coś o tej organizacji?!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Śladami Unitów Podlaskich”
2021-09-30 12:20:33 Kategoria:

Od 4 do 8 października na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie emitowany cykl pięciu audycji poświęconych szkołom znajdujących się na terenie diecezji siedleckiej,...

więcej »


foto

Transformacja cyfrowa – jak podnieść kompetencje kadr?
2021-10-27 10:53:40 Kategoria:

Przemysł 4.0 oznacza automatyzację procesów, nie eliminuje jednak czynnika ludzkiego. Wciąż niezbędne będzie pozyskanie specjalistów. Konieczne stanie się także...

więcej »
foto

Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?
2021-10-26 17:38:11 Kategoria:

Bezpieczeństwo w sieci jest tematem nieustająco aktualnym. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ nowe rozwiązania w tym zakresie pojawiające się na rynku prędzej czy...

więcej »
foto

Różnorodność i inkluzja. Grupa Ferrero i Forum...
2021-10-26 12:53:15 Kategoria:

50. edycji magazynu Raport CSR - wydanych w ciągu 12 lat - to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim odpowiedzialność za to, że do rąk naszych czytelników trafia...

więcej »
foto

Parafia Hołubla: „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy...
2021-10-26 11:52:30 Kategoria:

Od 2017 parafia pw. św.  Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Hołubli realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską tzw. „Transgraniczny szlak...

więcej »
foto

Parafia Mokobody: „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy...
2021-10-26 11:11:00 Kategoria:

Od 2017 parafia p.w. św. Jadwigi w Mokobodach realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską tzw. „Transgraniczny szlak pielgrzymkowy jako narzędzie promocji...

więcej »
foto

Szukasz elastycznej pracy? Zostań konsultantką Avon!
2021-10-25 18:29:30 Kategoria:

Współczesny rynek pracy daje wiele możliwości, jednak nie zawsze dotyczy to powracających do aktywności zawodowej młodych mam. Ważną kwestią jest wówczas...

więcej »
foto

Czy doberman to pies, który sprawdzi się w pracy w...
2021-10-25 11:13:32 Kategoria:

Doberman to jedna z najbardziej popularnych ras psów, uznawana za wyjątkowo żywiołową oraz inteligentną. Właśnie dlatego dobermany uchodzą za idealne do pracy w policji...

więcej »
foto

Jaki kolor i fason kurtki damskiej wybrać w tym sezonie?...
2021-10-24 19:36:05 Kategoria:

Granatowa, czarna albo beżowa — takie kurtki damskie wybieramy najczęściej. Jednak co stoi na przeszkodzie, aby postawić na zupełnie inne kolory? Sezon jesienno-zimowy...

więcej »
foto

Wykrywacz kłamstw na Podlasiu? Kiedy można skorzystać...
2021-10-21 10:56:00 Kategoria:

Wariograf, poligraf, wykrywacz kłamstw - wszystkie te określenia oznaczają urządzenie, któremu można poddać człowieka, w celu zbadania reakcji jego organizmu na zadawane...

więcej »
foto

NOWA PRZYCHODNIA RODZINNA W GMINIE SIEDLCE
2021-10-05 11:17:05 Kategoria:

Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o. rozszerzyło ofertę opieki zdrowotnej dla mieszkańców gminy Siedlce oraz regionu. W październiku rozpoczęła działalność...

więcej »

Siedlce

w lewoPaźdzernik 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.10 19:00

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.10

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »
3

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Amor Divino - koncert w Reymontówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Zbliża się Dzień Krwiodawstwa w Siedlcach

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »
5 6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.10

Spotkanie autorskie i warsztaty pisania w Cafe Fryderyk w Siedlcach

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Jacek Pulikowski przyjedzie do Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Spotkanie z prof. Tadeuszem Parnowskim w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Jacek Pulikowski przyjedzie do Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Siedlce: VII Noc Bibliotek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10 10:00

Rak piersi - wsparcie psychologiczne i rehabilitacja - warsztaty

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.10 16:00

„Literkowo” - spektakl dla dzieci już 10 października na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10 18:00

Swing Club na Mazowszu

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.10 18:00

Wawrzyny Siedleckie

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.10

Wystawa prac uczestników zajęć w Pracowni Rysunku i Malarstwa „Piękna 7”

więcej »
13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.10

KPS zagra z Legią

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.10 10:00

Inauguracja Roku Akademickiego w WSD

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10 18:00

Wernisaż Wystawy Fotografii Krystyny Małgorzaty Dołowskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.10 18:00

„Miasto i las” - wystawa Maki Cieleckiej w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

Siedlce: Dzień Dziecka Utraconego

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.10

VII Siedlecki Bieg Prawie Górski

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.10

Otwarty Przegląd Akordeonistów Amatorów w Starym Opolu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 13:00

Siedlce: Procesja Różańcowa za Polskę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 15:30

Siedlce: odsłonięcie tablicy poświęconej Wincentemu Witosowi

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.10 19:00

Koncert Danuty Stankiewicz w Cafe Fryderyk

więcej »
19 20 21 22 23

MIASTO SIEDLCE, 23.10

„Wieczór panieński plus” w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.10 18:00

Koncert Marleny Uziębło & The Blue Angel Band

więcej »
24

POWIAT SIEDLECKI, 24.10 18:00

Ewangelicznie i muzycznie ze św. Janem Pawłem II

więcej »
25 26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.10 10:00

Spotkanie księży należących do Apostolskiej Unii Kapłanów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.10 17:00

Wieczór autorski Elżbiety Dzikowskiej

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.10

Teatr ES zaprasza na CASTING

więcej »
29 30

MIASTO SIEDLCE, 30.10 09:00

Zmarł siedlczanin, mieszkający od kilkudziesięciu lat w USA

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.10 21:00

Nocna Pielgrzymka do Mokobód

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.10 14:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 31.10 18:00

II Siedlecki Marsz Świętych

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje