R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pratulin: II Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
2017-05-28 20:55:20 Artykuł czytany 4729 razy


Około 4 tysięcy pań z diecezji siedleckiej wzięło 28 maja udział II Diecezjalnej Pielgrzymce Kobiet, która została zorganizowana w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. W tym roku hasłem spotkania były słowa „Kobieta z pasją”.


Głównym punktem uroczystości była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy z udziałem biskupa Piotra Sawczuka i licznie zgromadzonych kapłanów.

Pielgrzymka Kobiet rozpoczęła się o godz. 10.00 słowem wprowadzającym ks. Jacka Seredy, Diecezjalnego Duszpasterza Rodzin i ks. Jacka Guza, kustosza pratulińskiego Sanktuarium.
Następnie odbyła się debata dwóch zaproszonych kobiet s. Małgorzaty Chmielewskiej i aktorki znanej z roli Grażynki w serialu "Klan" Małgorzaty Ostrowskiej – Królikowskiej.

S. Małgorzata Chmielewska – zakonnica, publicystka, pisarka, a przede wszystkim kobieta z pasją, z oddaniem prowadząca domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. W swoich działaniach i artykułach podkreśla znaczenie ekonomii społecznej. Z troską wyraża się o osobach z marginesu. Osoby wykluczone próbuje przywrócić do społeczności poprzez stworzenie dla nich miejsc pracy. Dlatego powołała specjalne manufaktury, w których pracują osoby bezdomne i chore. Wyroby następnie są sprzedawane w sklepach lub przez Internet.

Małgorzata Ostrowska – Królikowska, aktorka filmowa i teatralna.


Obie Panie podjęły temat: „Znajdź pasję, odnajdziesz samą siebie…”. Opowiadały  o kobietach, które miały wpływ na ich rozwój i życiowe decyzje. Opowieści były pełne wzruszeń i anegdot. Nie zabrakło też rozmów o mężczyznach i wychowaniu dzieci. Każda z kobiet opowiedziała o swojej pasji, s. Chmielewska o pasji pomagania a Małgorzata Ostrowska – Królikowska o łączeniu aktorstwa z prowadzaniem domu rodzinnego. Rozmowę z gośćmi prowadziła Agnieszka Pasztor.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Po panelu dyskusyjnym w Martyrium Pratulińskim, uczestnicy pielgrzymki przenieśli się na plac przy ołtarzu polowym. Tam odbyła się kolejna część spotkania - świadectwa jakie opowiedziały zebranym zaproszone mieszkanki naszego regionu. Nie zabrakło także prezentu dla kobiet.

Muzyczny upominek przygotowali kapłani pracujący w Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Kustosz ks. Jacek Guz oraz ks. Paweł Tomaszewski wykonali kilka utworów grając na trąbkach i śpiewając. Piosenki dedykowali zebranym kobietom i matkom, które niedawno przeżywały swoje święto. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami.
Następnym punktem Pielgrzymki Kobiet było nabożeństwo majowe, któremu przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk. Bezpośrednio po nabożeństwie rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kazimierza Gurdy.


Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk przekazał na ręce ks. Jacka Guza obraz przestawiający Unitów z Pratulina. Autorką obrazu jest Małgorzata Waszkewicz z Łosic, natomiast ramę do obrazu i anioła, wyrzeźbił Stanisław Pasztor z Siedlec. Zależy nam żeby kult Męczenników z Pratulina rozwijał się powiedział Ksiądz Biskup przekazując ten obraz.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze


II Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina zakończyła Agapa. W spotkaniu udział wzięły kobiety z całej diecezji siedleckiej, które przyjechały indywidualnie ale także w grupach zorganizowanych. Nie zabrakło motocyklistek ale także grupy kobiet, które miały więcej kilometrów do pokonania, bo przyjechały aż z Ełku z Mazur.

Pamiątką tej Pielgrzymki dla każdej kobiety był chleb unitów. Parafia przygotowała po raz pierwszy takie upominki. Pierwsze bochenki otrzymali Książa Biskupi uczestniczący w uroczystościach.

MJa/Pratulin
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • mama
  2017-05-29 10:07:39

  arrow

  Taka Pielgrzymka to bardzo dobry pomysł. Z czasem na pewno przyciągnie większe rzesze kobiet. Pozdrawiam

 • Baba
  2017-05-29 08:49:57

  arrow

  Siła w kobietach. Zawsze można na nie liczyć.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Marcin Romanowski o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
2021-06-18 14:14:18 Kategoria:

Zapraszamy do posłuchania wywiadu z Marcinem Romanowskim - wiceministrem sprawiedliwości.

więcej »
foto

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku...
2021-06-18 12:11:28 Kategoria:

Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza do wzięcia udziału w ogólnodostępnej konferencji lokalnej w Siedlcach pt.„Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »

Biała Podl.

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06

Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Białej Podlaskiej

więcej »
2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12

POWIAT BIALSKI, 12.06

„Sprzątamy swoje obwody łowieckie” – akcja sprzątania lasu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.06 12:00

Figura Chrystusa Króla w naszym regionie

więcej »
13
14 15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.06 10:00

Diecezjalny dzień skupienia dla wszystkich kościelnych i zakrystianów w Pratulinie

więcej »
17 18

POWIAT BIALSKI, 18.06

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »
19

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.06

Koncert promujący album studyjny ZPiT

więcej »
20

POWIAT BIALSKI, 20.06

Kodeński Bieg Tropem Wilczym

więcej »
21 22

POWIAT BIALSKI, 22.06

Połoski: Modlitwy do Św. Rity z Cascii

więcej »
23 24 25 26

POWIAT BIALSKI, 26.06

11 Rajd Rowerowy szlakiem J.I. Kraszewskiego

więcej »
27

POWIAT BIALSKI, 27.06 10:00

Sympatycy OSP i rowerów proszeni na start!

więcej »
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje