W A R T O P O S Ł U C H A Ć 101,7fm / 106,0 fm

Na antenie KRP

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Katolickie Radio Podlasie na żywo z Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy
2022-06-02 15:04:00 Artykuł czytany 1016 razy


W dniach 1-4 czerwca w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbywa się doroczne Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy. 2 czerwca, Katolickie Radio Podlasie  towarzyszyło misjonarzom i relacjonowało przebieg spotkania na antenie.

Poniżej przedstawiamy zapis rozmów, które można usłyszeć na antenie Katolickiego Radia Podlasie.


Drugi dzień spotkania rozpoczęła Msza Św. z Jutrznią i homilią, pod przewodnictwem ks. Abpa Adriana Galbasa SAC, Arcybiskupa Koadiutora Katowickiego. Następnie Abp Adrian Galbas mówił o synodalności Kościoła. O aktualnych wyzwaniach Kościoła w Polsce mówił z kolei Marcin Przeciszewski, Prezes Zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). "Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia" to temat wykładu redaktora Grzegorza Polaka a "Kościół a media w Polsce" - to temat który poruszył ks. dr Leszek Gęsiak, Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie o tym jak zachować się wobec zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach, mówili funkcjonariusze GROM-u.

Od godziny 9:00 do 15:00 Katolickie Radio Podlasie nadawało program na żywo z Warszawy.


Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i ks. Pawła Brońskiego byli: o. dr Kazimierz Szymczycha  SVD - misjonarz werbista, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i delegat ds. misjonarzy, ks. Arcybiskup Adrian Galbas SAC - koadiutor archidiecezji katowickiej, ks. prałat Zbigniew Sobolewski - Dyrektor Dzieła Pomocy Misjom Ad Gentes, Ks. Arkadiusz Dardziński - misjonarz pochodzacy z diecezji ełckiej, Marcin Przeciszewski - Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, ks. bp Krzysztof Białasik SVD - ordynariusz diecezji Oruro w Boliwii oraz brat Piotr Szewczuk - werbista pochodzący z Janowa Podlaskiego, o. Adam Cytrynowski oraz o. Tomasz Podrazik - Misjonarze Afryki - ojcowie biali, ks. Jarosław Wiśniewski, prowadzący działalność w Papui - Nowej Gwinei,  o. Bartłomiej Kurzyniec - karmelita bosy, który na misje wyruszył po raz pierwszy w 1976r.

--------------------

Pandemia, wojna na Ukrainie na pewno będą wybrzmiewały podczas dzisiejszego Wakacyjnego Spotkania Misjonarzy i Misjonarek w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie - mówił w dzisiejszym wydaniu audycji "O tym się mówi", o. dr Kazimierz Szymczycha SVD - misjonarz werbista. Jak powiedział o. Szymczycha, misjonarze bardzo przeżywają wojną na Ukrainie. Wspominają też pandemię, która pochłonęła wiele ofiar również wśród misjonarzy.

POSŁUCHAJ

O. Szymczycha wyraził także zadowolenie z ponownego spotkania misjonarzy i misjonarek, które nie było możliwe w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID - 19. - Cieszymy się, że jesteśmy razem, że wracamy do normalności, której wszyscy pragnęliśmy. Cieszę się, że misjonarze mogą być razem, zatrzymać się, dzielić się sobą. W ciągu ostatnich dwóch lat były pewne spotkania, były przelewane pomoce materialne, więc działaliśmy bez przeszkód, jednak brakowało braterstwa, które bije z serca misjonarskiego. Brakowało spotkania twarzą w twarz.


Ks. Arcybiskup Adrian Galbas SAC - koadiutor archidiecezji katowickiej jako pierwszy gościł w dzisiejszym studiu Radia Podlasie z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Ksiądz Arcybiskup powiedział, że dzisiejsze spotkanie jest bardzo siłodajne. - Misjonarze mają nadspodziewaną siłę, potrafią wzmocnić nas optymizmem, swoją pewnością wiary. Są to Boży wariaci, ludzie ryzyka, nie przywiązani do siebie, do dobrostanu, idą na bardzo niepewną drogę. Ale Pan Bóg wynagradza im to w poczuciu szczęścia i radości z posługi, którą pełnią. To są ludzie wewnętrznie silni i szczęśliwi. POSŁUCHAJ

W studiu Radia Podlasie pojawił się także Dyrektor Dzieła Pomocy Misjom Ad Gentes ks. prałat Zbigniew Sobolewski.

Ksiądz Sobolewski wspominał, że bardzo trudno było przeżyć misjonarzom te dwa lata pandemii. - Na wielu kontynentach kościoły były pozamykane. Niektóre wspólnoty nie mogły funkcjonować. Misje musiały ograniczyć swoją działalność do minimum. Dla samych misjonarzy był to więc okres dwuletnich rekolekcji. Mogli się oddać modlitwie i rozważaniu słowa Bożego. Teraz jednak powoli wracamy do normalności.

Ksiądz Sobolewski dodał, że w tej chwili zadaniem misjonarzy jest pomoc Ukrainie, ale nie tylko. - Widzimy cierpienie milionów ludzi. Nie możemy zapominać o tym, że równie trudna sytuacja jest w Afryce. W wielu krajach tlą się konflikty. Jest dużo niesprawiedliwości, korupcja, bieda. Cieszę się, że są tu dziś misjonarze z całego świata, ze wszystkich kontynentów. To dobra okazja do tego, żebyśmy poznawali swoje problemy i mogli na nie odpowiadać. POSŁUCHAJ


Gościem Marcina Jabłkowskiego był także Ks. Arkadiusz Dardziński z diecezji ełckiej, od dwóch lat posługujący w Tanzanii.

POSŁUCHAJ


Ks. Arkadiusz Dardziński powiedział, że Kościół w Tanzanii funkcjonuje dopiero od 60 lat, więc przed misjonarzami jest bardzo wiele wyzwań. Poziom edukacji jest tam bardzo niski, dlatego również w tej kwestii, misjonarze chcą wesprzeć swoich parafian. Posługa misjonarzy opiera się też na świadectwie, modlitwie, towarzyszeniu ludziom w różnych sytuacjach w ich życiu, w szczęściu i cierpieniu.W Centrum Formacji Misyjnej pojawił się dziś także Marcin Przeciszewski - Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

POSŁUCHAJ

W rozmowie z Marcinem Jabłkowskim, Marcin Przeciszewski powiedział, że podczas spotkania z misjonarzami zaryzykował tezę, iż Centrum Żywego Chrześcijaństwa w Europie przeniosło się w tej chwili z Polski do Ukrainy. - Weszliśmy w Polsce w epicentrum walki z Kościołem, w osłabianie autorytetu Kościoła, co prowadzi do przyspieszenia procesu sekularyzacji. W Kościołach jest coraz mniej ludzi. Co drugi człowiek nie kontynuuje wiary w Polsce. W Kościele zostają ci o głębokiej wierze, natomiast ci, którzy byli w Kościele ze względu na rodziców czy dziadków, odchodzą od niego. Kończy się etap tzw., katolicyzmu kulturowego na rzecz żywego, ale mniejszościowego. Z kolei na Ukrainie mamy proces odwrotny - powrót do głębokich wartości chrześcijańskich, aż do oddania życia.

Zdaniem Marcina Przeciszewskiego, w tej chwili w Polsce powinniśmy się skupić na budowaniu Kościoła, na ewangelizacji środowisk odległych od Kościoła.Pierwszymi gośćmi ks. Pawła Brońskiego byli: Ks. Bp Krzysztof Białasik SVD, ordynariusz diecezji Oruro w Boliwii oraz brat Piotr Szewczuk, werbista pochodzący z Janowa Podlaskiego.

POSŁUCHAJ


Ks. Bp Krzysztof Białasik przybliżył pokrótce swoją pracę misyjną w Boliwii. Biskup powiedział, że jego diecezja stanowi powierzchniowo 1/7 części Polski. Obejmuje 48 parafii. Posługuje tam 33 kapłanów, w tym misjonarze. - Praca duszpasterska w porównaniu do pracy w Polsce jest trudna. Pewną barierą jest język - trudny do nauczenia a także działania rządu, który odciąga ludzi od Kościoła, od Boga. Dodatkowo brak kapłanów i sił zakonnych też stanowi utrudnienie. Żeby dojechać do każdego zakątka, potrzeba wiele czasu. Przychodzi też zmęczenie i wyczerpanie. Poza tym mieszkamy w klimacie wysokogórskim, co powoduje, że nie każdy misjonarz, misjonarka wytrzymuje takie warunki.
Biała sutanna, motocykl i Tanzania...W plenerowym studiu Radia Podlasie pojawił się jeden z najmłodszych misjonarzy zgromadzonych dzisiaj w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie - ks. Arkadiusz Dardziński z diecezji ełckiej, aktualnie posługujący w Tanzanii, który przed mikrofonem Radia Podlasie wystąpił już przed południem.

POSŁUCHAJ


Ks. Arkadiusz Dardziński na misje zdecydował się po 4 latach posługi duszpasterskiej w diecezji ełckiej. W tej chwili to Tanzania jest miejscem jego misyjnej pracy. Do swoich parafian, mieszkających w 33 wioskach dojeżdża w białej sutannie motocyklem a Mszę Świętą odprawia już płynnie w języku suahili. Ewangelizuje, gra w piłkę, wspiera miejscową ludność w codziennym życiu...Kolejnymi gośćmi ks. Pawła Brońskiego byli: o. Adam Cytrynowski oraz o. Tomasz Podrazik - Misjonarze Afryki - ojcowie Biali.

POSŁUCHAJ

o. Tomasz Podrazik przedstawił krótką historię swojego zgromadzenia, które ma za zadanie ewangelizować Afrykę, natomiast o. Adam Cytrynowski powiedział o pracy duszpasterskiej, potrzebach ludzi mieszkających w Afryce. Wyjaśnił, w jaki sposób media pomagają w dzisiejszych czasach misjonarzom.
Rostów nad Donem, Donbas, Taszkient...a w końcu Papua - Nowa Gwinea - to tutaj swoją działalność misyjną prowadzi aktualnie, pochodzący z diecezji białostockiej ks. Jarosław Wiśniewski, z którym rozmawiał podczas Wakacyjnego Spotkania Misjonarek i Misjonarzy w Warszawie ks. Paweł Broński.

POSŁUCHAJ


ks. Jarosław przybliżył nam swoją działalność misyjną, mówił o zagrożeniach, jakie wiążą się z pracą misjonarza, różnicach kulturowych, opowiedział o swojej książce "Pożegnanie z diabłem. Zapiski misjonarza".Jako ostatni w studiu Radia Podlasie w Centrum Formacji Misyjnej gościł o. Bartłomiej Kurzyniec - karmelita bosy, który na misje wyruszył po raz pierwszy w 1976r. Posługiwał m.in. w Rwandzie czy Burundii. O tym, jak wygląda jego praca misyjna, w rozmowie z Pawłem Brońskim. Posłuchajcie.

POSŁUCHAJ


Zapraszamy do słuchania!

---------------------------------------------------------------------------------

Działalność misyjna jest wypełnieniem nakazu Pana Jezusa: „Idźcie i czyńcie uczniów” (Mt 28, 19). Ta posługa jest niezwykle potrzebna, ale i trudna, a czasami nawet niebezpieczna. Dlatego modlitwa i zawierzenie Bożej Opatrzności są niezwykle istotne. Misjonarze pełnią nie tylko posługę religijną, ale też posługę społeczną, charytatywną czy medyczną. Dlatego oprócz modlitwy potrzebne są również środki materialne. O tym wszystkim redaktorzy Katolickiego Radia Podlasie będą rozmawiać ze swoimi gośćmi, aby przybliżyć słuchaczom realia misji oraz zainspirować do odpowiedzialności za nie i do wspierania misjonarzy.


ZOBACZ ZDJĘCIA ZOBACZ ZDJĘCIA


 

xPB  [MSz]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:

Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...

więcej »
foto

Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:

Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...

więcej »
foto

Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:

W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...

więcej »
foto

Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:

W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...

więcej »
foto

Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:

Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...

więcej »
foto

Przewodnik budowlany: Które elementy koparki zużywają...
2022-08-03 07:08:52 Kategoria:

Zużywanie się koparki nie jest niczym szczególnym, jednak są takie części, które szybciej niż pozostałe ulegają wyeksploatowaniu. Nic dziwnego – pracują w wysokich...

więcej »
foto

Atrakcyjne Ogrody
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

W Janowieckim parku czekają na gości różne atrakcje. Łączy je jedna rzecz. Powodują wypieki na policzkach.

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

GARWOLIN, 01.08

Garwolin: oddadzą hołd powstańcom

więcej »
2

MIĘDZYRZEC, 02.08

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie przez wstawiennictwo do św. Charbela w Międzyrzecu

więcej »
3

SIEMIATYCZE, 03.08

Jacek Galiński będzie gościem spotkania autorskiego w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08 10:15

Komunikat o śmierci i pogrzebie śp. Jerzego Wocha

więcej »
5

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁOSICE, 05.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

POWIAT BIALSKI, 05.08

Wernisaż fotografii - Bug. Pejzaż nostalgiczny

więcej »
6

POWIAT BIALSKI, 06.08

V Wystawa na Stodole

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.08

Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

DROHICZYN, 06.08

XXXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem

więcej »

GARWOLIN, 06.08

Garwolin: publiczny Różaniec ulicami miasta

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.08

Nowy termin pikniku na Świerkowej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

MAZOpiknik w Siedlcach – już w najbliższą sobotę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.08

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Męski Różaniec w Łosicach

więcej »

MIĘDZYRZEC, 06.08

Zostań wakacyjnym ratownikiem życia

więcej »

ŁOSICE, 06.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

REGION, 06.08 - 07.08

Weekend w regionie...

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Rodzinny Turniej Sportowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.08

Summer Music Festival 2022 – Olga Jagieło

więcej »

BIELSK PODL., 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

Piknik Rodzinny w Bacikach Dalszych

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.08

W Siemiatyczach będą jechać na czymkolwiek

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.08

Korczew dla Niepodległej 2022

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci GADUCHA 2022

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Święto Miodów Ziemi Łukowskiej już w niedzielę

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Łuków: Giełda Kolekcjonerów

więcej »

ŁUKÓW, 07.08

Festyn Rodzinny w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 07.08

Dzień Pieroga Niemojskiego

więcej »
8 9 10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.08

Summer Music Festival 2022 – Irena Kosińska & Bartłomiej Tyburowski Trio

więcej »
12

SIEMIATYCZE, 12.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

BIELSK PODL., 13.08

SOBOTA Z WOJSKIEM

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »

GARWOLIN, 14.08

Międzypokoleniowa potańcówka w Borowiu

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.08

Podlaskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.08

Święto Wojska Polskiego i 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

więcej »
15

ŁUKÓW, 15.08

Łuków: znamy program obchodów Święta Wojska Polskiego

więcej »

WĘGRÓW, 15.08

Turniej siatkówki plażowej w Węgrowie

więcej »

LUBARTÓW, 15.08

Święto Wojska Polskiego w Lubartowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 15.08

Pierwsze koncerty w siemiatyckim amfiteatrze już w połowie sierpnia

więcej »
16 17 18 19

ŁUKÓW, 19.08

Łuków: Wakacje z OSiR-em

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Cross Rowerowy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.08

Turniej Trójek Siatkarskich

więcej »
21

POWIAT BIALSKI, 21.08

Odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom konspiracji ludowej z okresu II wojny światowej w rejonie Białej Podlaskiej

więcej »
22 23 24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.08 10:00

Pielgrzymka Żywego Różańca do Leśnej Podlaskiej

więcej »
28
29 30 31

Najnowsze Informacje