MIASTO SIEDLCE

Spalarnia śmieci w Siedlcach – koncepcja
2022-01-28 08:16:45 Artykuł czytany 1155 razy
Wielki wydatek, który rozwiąże wielkie problemy – tak można jednym zdaniem streścić koncepcję budowy instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. Wykonana na zlecenie siedleckiej elektrociepłowni, została 27 stycznia zaprezentowana radzie miasta.
Dwa pożytki za jednym zamachem
Spalarnia odpadów pozwoli upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, rozwiązując problemy zarówno z produkcją ciepła, jak i z gospodarką odpadami. Zlokalizowana na terenie PEC-u i włączona w system ciepłowniczy miasta, może zmniejszyć zależność spółki od cen węgla i gazu. Da jej stały dopływ alternatywnego paliwa, którego nigdy nie zabraknie i które będzie zawsze pod ręką. W dodatku spalarnie nie wchodzą w system handlu dwutlenkiem węgla, toteż zastąpienie śmieciami węgla i części gazu pozwoli zmniejszyć wielomilionowe wydatki związane z emisjami (PEC kilka lat temu płacił za to około miliona złotych rocznie, w zeszłym roku zapłacił 30 mln, a w tym będzie musiał wyłożyć około 50 mln).
Jeszcze więcej pożytków ma przynieść spalarnia w systemie gospodarki odpadami. Ceny śmieci rosną, bo normy recyklingu idą w górę przy jednoczesnym ograniczaniu możliwości składowania odpadów. To, co zostaje po wysegregowaniu surowców wtórnych i ma jeszcze wartość opałową, musi być spalane. Zakład Utylizacji Odpadów przekazuje na zewnątrz około 20 tysięcy ton takich odpadów rocznie i płaci za to coraz więcej. Spalanie zdrożało w ostatnich kilku latach ze 150 do około 600 zł za tonę. Wydatki liczą się więc już w grubych milionach, co wprost przekłada się na ceny dla mieszkańców miasta i regionu. Zamiast wozić śmiecie kilkaset kilometrów do Chełma, można je transportować kilka kilometrów z Woli Suchożebrskiej do Siedlec i płacić za samą usługę znacznie mniej.
Za ile i kiedy
Prezes Savona Project, Sławomir Duda, nie ukrywał przed radnymi, że wydatek jest ogromny: 102 mln zł netto. Obliczono go w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku na podstawie danych od dostawców technologii oraz wyników przetargów dla podobnej wielkości instalacji w Krośnie i Starachowicach. Połowę kosztów można jednak pokryć dotacją z NFOŚiGW, a resztę sfinansować z pożyczek: częściowo preferencyjnych, częściowo komercyjnych.
Spory będzie też koszt utrzymania, bo skomplikowana aparatura wymaga remontów: co pięć lat mniejszych, co dziesięć lat większych. Ale zarówno spłata, jak i utrzymanie mają być pokryte z przychodów. Jedną piątą ma dać sprzedaż ciepła, drugą jedną piątą sprzedaż prądu, a resztę – opłaty „na bramie”, pobierane za usługę spalenia odpadów. Te ostatnie skalkulowano tak, by były znacznie niższe niż teraz, co pozwoli ustabilizować, a może nawet i trochę zmniejszyć ceny za odbiór śmieci dla mieszkańców.
W optymistycznym wariancie spalarnia mogłaby zacząć działać na początku 2026 roku. Sama budowa to 18 do 24 miesięcy, ale najbardziej problematyczne i czasochłonne będzie uzyskanie decyzji środowiskowej oraz wspomnianego dofinansowania. Spalarnie mają licznych przeciwników, a rozpatrywanie protestów wydłuża urzędowe procedury.
Pytania i wątpliwości
Radni wysłuchali prezentacji z zainteresowaniem, ale zgłaszali też wątpliwości. Najpoważniejsza dotyczyła tego, czy to jest w ogóle potrzebne, skoro Europa idzie w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Sławomir Duda odpowiadał na to, że obecny poziom recyklingu w Polsce to realistycznie licząc kilkanaście do dwudziestu kilku procent. Do roku 2035 trzeba będzie dojść do 65 procent odzysku i maksymalnie 10 procent składowania, co wydaje się ogromnym wyzwaniem, a i tak zostawia 25 procent odpadów nadających się tylko do spalenia. Postulowane 80 procent recyklingu wydaje się na podstawie doświadczeń z ostatnich lat mało realne. Dlatego poprawianie segregacji i odzysku surowców nie kłóci się z budową spalarni, bo jedno i drugie jest potrzebne. Tutaj padły przykłady rozwiniętych państw zachodnioeuropejskich (Niemcy, Skandynawia, kraje Beneluksu), które mimo o wiele lepszej gospodarki śmieciowej korzystają również ze spalarni. Ilość odpadów dla instalacji w PEC-u szacowano zarówno na podstawie danych i analiz ZUO, jak i własnych badań robionych wcześniej dla wschodnich obszarów Polski. Sławomir Duda zapewnił, że projekt został skrojony na miarę i uwzględnia stopniową poprawę wskaźników odzysku surowców wtórnych.
Druga obawa dotyczyła wpływu takiego obiektu na środowisko. Wskazywano, że choć spalarnia miałaby stanąć na terenie dzielnicy przemysłowej, to najbliższe siedziby ludzkie są oddalone o zaledwie nieco ponad kilometr, a planowane osiedle przy ulicy Gospodarczej o połowę bliżej. W odpowiedzi padło zapewnienie, że dostępne dziś technologie ograniczają oddziaływanie spalarni do 600-700 metrów, a maksimum emisji mieści się z dużym zapasem w dopuszczalnych normach. Przywołano przykłady miast takich jak Malmoe, Kopenhaga i Wiedeń, gdzie takie instalacje pracują w gęstej zabudowie, zaś w polskim Białymstoku ze spalarnią sąsiaduje ośrodek sportowo-rekreacyjny.
Co dalej?
Do podjęcia tematu zachęcał radę miasta prezydent Andrzej Sitnik, a szczególnie gorąco – prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego, Marzena Komar. Wskazywali oni, że jest to rozwiązanie problemu rosnących cen ciepła dla miasta oraz wywozu odpadów dla miasta i całego subregionu. Dodawali, że do funduszy NFOŚ-u ustawia się już długa kolejka i zbyt długie zwlekanie z decyzją może się skończyć utratą wielkiej szansy.
Kiedy radni przetrawią przekazane im informacje i jakie decyzje podejmą – przekonamy się w najbliższych miesiącach.
AB/ Siedlce [MSz]
Zobacz także
- Studio Pielgrzyma na 42. PPP - 13...
- Zakończenie pielgrzymowania...
- Drożeje ciepło w Siedlcach
- 42. PPP: Dziś już będzie widać...
- Liczenie pieniędzy w mieście
- Siedlce: Drugi seans plenerowego kina...
- Kolejny koncert z cyklu MOK Summer...
- „Żelazna Dywizja” już z nowym...
- Wypadek na ul. Sokołowskiej. Uwaga...
- Niebezpieczne zdarzenie na ulicy...
tel. 500 187 558 a.bialczak@radiopodlasie.pl |
| | | |
tel. 512 111 737 jablkowska.m@radiopodlasie.pl |
| | | |
tel. 502 173 757 andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl |
| | | |
tel. 504 838 118 skorupski@radiopodlasie.pl |
Komentarze
-
Remik
2022-06-24 16:25:03Może trochę rzetelności dziennikarskiej, a nie spalarniany hurraoptymizm? Spalarnie to głównie kasa dla firmy, która ją zbuduje i wielkie kłopoty dla mieszkańców! Już trzeba lokalnie płacić wielkie kary za brak osiągania odpowiednich poziomów recyklingu. A jako państwo od roku płacimy 800 euro kary za każdą tonę plastiku nie poddaną obowiązkowi recyklingu. Za chwilę wejdzie w życie odpowiedzialność producenta za wprowadzania opakowań do obiegu, dzięki której drastycznie zwiększy się poziom recyklingu. I ostatnia rzecz. Właśnie nasycił się w Polsce rynek spalarni - do spalania śmieci nie potrzeba już więcej instalacji. Chyba, że chcemy spalać w Siedlcach śmieci z innych państw i płacić za to chore pieniądze. A zapłacą za to mieszkańcy.
-
Rolnik z PiS
2022-01-30 23:04:51ta spalarnia to wina Tuska
-
alosza
2022-01-30 20:08:09będzie gdzie palić akta:)
-
obywatel Siedlec
2022-01-29 11:26:36Co na to Unia Europejska? Kto zapłaci za to karę?
-
Siedlczanin
2022-01-29 08:22:04Raczej wielki żart z mieszkańców
-
Zdegustowany
2022-01-28 10:44:38Siedlce są 100 lat za Afryką, że spalarnię chcą robić. Są już zgazowywalnie odpadów, jak n. ta, która powstaje w Andrychowie. Bardzo ekologiczna wydajna i dodatkowo może produkować wodór, ale cóż...
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
-
Przyjęli Maryję do swoich domów
-
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
-
Stacja Siemiatycze... Dworzec PKP nocą
-
W styczniu doczekamy sie opadów śniegu...
-
List z kodymskiej parafii...
-
Szopki i dekoracje świątecznie w siedleckich kościołach
-
Pasterka 2020 I
-
Bożonarodzeniowe Szopki w kościele w Siemiatyczach, Pobikrach, Czajach...
-
Pasterka w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
-
Pasterka w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie
-
Dekoracja świąteczna w radzyńskim sanktuarium
-
„OTO JA ODDAJĘ GO PANU” - POGRZEB IGNACEGO BIJATY
-
Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
-
Konferencja prasowa S. Izdebskiego
-
Protest w Zdanach cz. 2
-
Protest rolników w Zdanach
-
Hiszpański reżyser w Siedlcach
-
Wesoła Trójeczka – sprintem do maratonu
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 2
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 1
-
Koło Przyjaciół KRP z Zalesia świętowało 10-lecie istnienia
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie

Zapraszamy na audycje:

Kolejna audycja pielgrzymkowa
2022-08-03 17:21:33 Kategoria:
Dziś w „Czarno na białym” kontynuujemy tematy związane z pielgrzymowaniem na Jasną Górę. 1 sierpnia - z Łosic, Zbuczyna i Białej Podlaskiej, 2 - z Międzyrzeca...
więcej »- 42. Piesza Pielgrzymka Podlaska na... 2022-07-30 20:41:00 Kategoria:
- O ostatnich przygotowaniach do... 2022-07-27 14:35:05 Kategoria:
- O PIESZEJ PIELGRZYMCE PODLASKIEJ... 2022-07-19 18:25:18 Kategoria:

Czy e-recepta jest darmowa? Sprawdzamy!
2022-08-11 08:18:18 Kategoria:
By kupić niektóre leki w aptece, potrzebna będzie e-recepta. Jest to dokument cyfrowy stanowiący potwierdzenie, że pacjent konsultował się z lekarzem, a ten –...
więcej »
Wakacje kredytowe pomogą spłacającym mieszkanie
2022-08-09 13:15:22 Kategoria:
Od 29 lipca Polacy spłacający kredyt hipoteczny w złotych, przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, mogą złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe...
więcej »
Czym powinien wyróżniać się dobry rower miejski?
2022-08-09 07:38:39 Kategoria:
Najlepszy rower miejski powinien zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu oraz bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby wybór jednośladu został dokładnie przemyślany. Opłaca...
więcej »
Gwiazdy internetu i kina - wszystkie w jednym miejscu
2022-08-08 08:40:30 Kategoria:
W sieci szukamy dziś informacji na najróżniejsze tematy. Nierzadko wówczas trafiamy na serwisy społecznościowe czy portale rozrywkowe, które przyciągają nas...
więcej »
Zawód medyczny – czy warto? Cz. 1 Zawody opiekuńcze i...
2022-08-08 07:06:00 Kategoria:
W ostatnim czasie na rynku pracy wzrósł popyt na zawody medyczne. Pandemia koronawirusa pokazała bowiem ogromne braki kadrowe w służbie zdrowia. Ważnym czynnikiem wyboru...
więcej »
Jak oszczędzać pieniądze?
2022-08-05 15:44:43 Kategoria:
Inflacja robi swoje. Z jej powodu coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, w jaki sposób może nieco zaoszczędzić. To na całe szczęście jest możliwe. Z tego powodu...
więcej »
Magiczne Ogrody: Najlepszy Park Rodzinny w Polsce
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:
Magiczne Ogrody to prawdopodobnie najbardziej utytułowany park w Polsce. Wieloma nagrodami obdarowali go jego goście. Potwierdzają to bardzo dobre opinie na Facebooku (4,8) i...
więcej »Siedlce


Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1
|
2 | 3 | 4
|
5 | 6
MIASTO SIEDLCE, 06.08Turniej koszykówki im. Wiesława Kałuskiego więcej »MIASTO SIEDLCE, 06.08MAZOpiknik w Siedlcach – już w najbliższą sobotę więcej »POWIAT SIEDLECKI, 06.08Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego więcej »MIASTO SIEDLCE, 06.08Pogoń zagra z Olimpią więcej »MIASTO SIEDLCE, 06.08Siedlce: Męski Różaniec więcej » |
7
POWIAT SIEDLECKI, 07.08Mokobody: Wieczór z Matką Budzieszyńską i odpust Przemienienia Pańskiego więcej »POWIAT SIEDLECKI, 07.08Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Wodynie więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.08Summer Music Festival 2022 – Olga Jagieło więcej »MIASTO SIEDLCE, 07.08Rodzinny Turniej Sportowy więcej »POWIAT SIEDLECKI, 07.08Korczew dla Niepodległej 2022 więcej » |
8 | 9 | 10
|
11 | 12
|
13 | 14 |
15
|
16 | 17
|
18
|
19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24
|
25
|
26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 31
|
Kondolencje
Ostatnio komentowane
- Drożeje ciepło w Siedlcach
- Dariusz Szustek: Czas przestać idealizować Macieja Cybulskiego
- III Nadbużański Festiwal Teatrów dla Dzieci Gaducha
- Powiat garwoliński: w klimacie etno
- Dopiero zdał egzamin na prawo jazdy, a już będzie miał zakaz kierowania pojazdami
- Zmarł ks. prałat Henryk Rzeszotek, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej
- Fabryka nielegalnych papierosów w powiecie łosickim. Znaleziono też amfetaminę
- Śladem przyrody po ścieżkach edukacyjnych Gminy Siemiatycze
- W sobotę pielgrzymka drohiczyńska dojdzie na Jasną Górę
- Święto Wojska Polskiego w gminie Mielnik