R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spalarnia śmieci w Siedlcach – koncepcja
2022-01-28 08:16:45 Artykuł czytany 1830 razy


Wielki wydatek, który rozwiąże wielkie problemy – tak można jednym zdaniem streścić koncepcję budowy instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. Wykonana na zlecenie siedleckiej elektrociepłowni, została 27 stycznia zaprezentowana radzie miasta.


23-25 tysięcy ton śmieci rocznie, 6 megawatów mocy cieplnej i nieco ponad 1 megawat elektrycznej – to najważniejsze parametry instalacji, którą na miarę siedleckich potrzeb opracowała firma Savona Project. Doświadczoną w projektach energetycznych i środowiskowych spółkę doradczo-inżynierską wynajęło Przedsiębiorstwo Energetyczne, które rozgląda się za nowymi źródłami, chcąc ograniczyć skutki kolosalnych podwyżek cen paliw i emisji.

Dwa pożytki za jednym zamachem

Spalarnia odpadów pozwoli upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, rozwiązując problemy zarówno z produkcją ciepła, jak i z gospodarką odpadami. Zlokalizowana na terenie PEC-u i włączona w system ciepłowniczy miasta, może zmniejszyć zależność spółki od cen węgla i gazu. Da jej stały dopływ alternatywnego paliwa, którego nigdy nie zabraknie i które będzie zawsze pod ręką. W dodatku spalarnie nie wchodzą w system handlu dwutlenkiem węgla, toteż zastąpienie śmieciami węgla i części gazu pozwoli zmniejszyć wielomilionowe wydatki związane z emisjami (PEC kilka lat temu płacił za to około miliona złotych rocznie, w zeszłym roku zapłacił 30 mln, a w tym będzie musiał wyłożyć około 50 mln).
Jeszcze więcej pożytków ma przynieść spalarnia w systemie gospodarki odpadami. Ceny śmieci rosną, bo normy recyklingu idą w górę przy jednoczesnym ograniczaniu możliwości składowania odpadów. To, co zostaje po wysegregowaniu surowców wtórnych i ma jeszcze wartość opałową, musi być spalane. Zakład Utylizacji Odpadów przekazuje na zewnątrz około 20 tysięcy ton takich odpadów rocznie i płaci za to coraz więcej. Spalanie zdrożało w ostatnich kilku latach ze 150 do około 600 zł za tonę. Wydatki liczą się więc już w grubych milionach, co wprost przekłada się na ceny dla mieszkańców miasta i regionu. Zamiast wozić śmiecie kilkaset kilometrów do Chełma, można je transportować kilka kilometrów z Woli Suchożebrskiej do Siedlec i płacić za samą usługę znacznie mniej.  

Za ile i kiedy

Prezes Savona Project, Sławomir Duda, nie ukrywał przed radnymi, że wydatek jest ogromny: 102 mln zł netto. Obliczono go w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku na podstawie danych od dostawców technologii oraz wyników przetargów dla podobnej wielkości instalacji w Krośnie i Starachowicach. Połowę kosztów można jednak pokryć dotacją z NFOŚiGW, a resztę sfinansować z pożyczek: częściowo preferencyjnych, częściowo komercyjnych.
Spory będzie też koszt utrzymania, bo skomplikowana aparatura wymaga remontów: co pięć lat mniejszych, co dziesięć lat większych. Ale zarówno spłata, jak i utrzymanie mają być pokryte z przychodów. Jedną piątą ma dać sprzedaż ciepła, drugą jedną piątą sprzedaż prądu, a resztę – opłaty „na bramie”, pobierane za usługę spalenia odpadów. Te ostatnie skalkulowano tak, by były znacznie niższe niż teraz, co pozwoli ustabilizować, a może nawet i trochę zmniejszyć ceny za odbiór śmieci dla mieszkańców.
W optymistycznym wariancie spalarnia mogłaby zacząć działać na początku 2026 roku. Sama budowa to 18 do 24 miesięcy, ale najbardziej problematyczne i czasochłonne będzie uzyskanie decyzji środowiskowej oraz wspomnianego dofinansowania. Spalarnie mają licznych przeciwników, a rozpatrywanie protestów wydłuża urzędowe procedury.

Pytania i wątpliwości


Radni wysłuchali prezentacji z zainteresowaniem, ale zgłaszali też wątpliwości. Najpoważniejsza dotyczyła tego, czy to jest w ogóle potrzebne, skoro Europa idzie w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Sławomir Duda odpowiadał na to, że obecny poziom recyklingu w Polsce to realistycznie licząc kilkanaście do dwudziestu kilku procent. Do roku 2035 trzeba będzie dojść do 65 procent odzysku i maksymalnie 10 procent składowania, co wydaje się ogromnym wyzwaniem, a i tak zostawia 25 procent odpadów nadających się tylko do spalenia. Postulowane 80 procent recyklingu wydaje się na podstawie doświadczeń z ostatnich lat mało realne. Dlatego poprawianie segregacji i odzysku surowców nie kłóci się z budową spalarni, bo jedno i drugie jest potrzebne. Tutaj padły przykłady rozwiniętych państw zachodnioeuropejskich (Niemcy, Skandynawia, kraje Beneluksu), które mimo o wiele lepszej gospodarki śmieciowej korzystają również ze spalarni. Ilość odpadów dla instalacji w PEC-u szacowano zarówno na podstawie danych i analiz ZUO, jak i własnych badań robionych wcześniej dla wschodnich obszarów Polski. Sławomir Duda zapewnił, że projekt został skrojony na miarę i uwzględnia stopniową poprawę wskaźników odzysku surowców wtórnych.
Druga obawa dotyczyła wpływu takiego obiektu na środowisko. Wskazywano, że choć spalarnia miałaby stanąć na terenie dzielnicy przemysłowej, to najbliższe siedziby ludzkie są oddalone o zaledwie nieco ponad kilometr, a planowane osiedle przy ulicy Gospodarczej o połowę bliżej. W odpowiedzi padło zapewnienie, że dostępne dziś technologie ograniczają oddziaływanie spalarni do 600-700 metrów, a maksimum emisji mieści się z dużym zapasem w dopuszczalnych normach. Przywołano przykłady miast takich jak Malmoe, Kopenhaga i Wiedeń, gdzie takie instalacje pracują w gęstej zabudowie, zaś w polskim Białymstoku ze spalarnią sąsiaduje ośrodek sportowo-rekreacyjny.

Co dalej?

Do podjęcia tematu zachęcał radę miasta prezydent Andrzej Sitnik, a szczególnie gorąco – prezes Przedsiębiorstwa Energetycznego, Marzena Komar. Wskazywali oni, że jest to rozwiązanie problemu rosnących cen ciepła dla miasta oraz wywozu odpadów dla miasta i całego subregionu. Dodawali, że do funduszy NFOŚ-u ustawia się już długa kolejka i zbyt długie zwlekanie z decyzją może się skończyć utratą wielkiej szansy.
Kiedy radni przetrawią przekazane im informacje i jakie decyzje podejmą – przekonamy się w najbliższych miesiącach.


AB/ Siedlce  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Działkowiec
    2022-09-28 09:29:02

    arrow

    Ludzie protestują bo się boją smrodu i dymu ale palenie liści jesienią oraz kopcenie węglem we własnym piecu im nie przeszkadza. Więcej jest smrodu i pyłu na osiedlach domków zimą po godzinie 16 w ciągu jednego wieczora niż spalarnia wyemituje przez rok. Oczywiście zgazowanie to lepsza technologia. Trzeba szukać też innych ofert. Jesteśmy jako kraj zacofani w budowie tego typu instalacji a są konieczne bo toniemy w śmieciach.

  • Maciej.
    2022-09-15 11:16:47

    arrow

    Bardzo dobry pomysł.
    Wszędzie to funkcjonuje bez problemu.
    Pracowałem przy budowie czy remontach takich spalarni. Są blisko centrum dużych miast np. Leverkusen czy Kopenhaga.
    Wszyscy na Zachodzie mają spalarnie w każdym większym mieście tylko u nas ciemnota protestuje zanim pozna to z czym ma do czynienia.Spalarnie w Polsce powinno się budować 20 lat temu a co dopiero teraz kiedy konsumpcja stale rośnie i toniemy w śmieciach.
    Jak najbardziej popieram.

  • Remik
    2022-06-24 16:25:03

    arrow

    Może trochę rzetelności dziennikarskiej, a nie spalarniany hurraoptymizm? Spalarnie to głównie kasa dla firmy, która ją zbuduje i wielkie kłopoty dla mieszkańców! Już trzeba lokalnie płacić wielkie kary za brak osiągania odpowiednich poziomów recyklingu. A jako państwo od roku płacimy 800 euro kary za każdą tonę plastiku nie poddaną obowiązkowi recyklingu. Za chwilę wejdzie w życie odpowiedzialność producenta za wprowadzania opakowań do obiegu, dzięki której drastycznie zwiększy się poziom recyklingu. I ostatnia rzecz. Właśnie nasycił się w Polsce rynek spalarni - do spalania śmieci nie potrzeba już więcej instalacji. Chyba, że chcemy spalać w Siedlcach śmieci z innych państw i płacić za to chore pieniądze. A zapłacą za to mieszkańcy.

  • Rolnik z PiS
    2022-01-30 23:04:51

    arrow

    ta spalarnia to wina Tuska

  • alosza
    2022-01-30 20:08:09

    arrow

    będzie gdzie palić akta:)

  • obywatel Siedlec
    2022-01-29 11:26:36

    arrow

    Co na to Unia Europejska? Kto zapłaci za to karę?

  • Siedlczanin
    2022-01-29 08:22:04

    arrow

    Raczej wielki żart z mieszkańców

  • Zdegustowany
    2022-01-28 10:44:38

    arrow

    Siedlce są 100 lat za Afryką, że spalarnię chcą robić. Są już zgazowywalnie odpadów, jak n. ta, która powstaje w Andrychowie. Bardzo ekologiczna wydajna i dodatkowo może produkować wodór, ale cóż...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje