R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

MPK: zmiany duże, acz niespieszne
2022-11-29 13:00:38 Artykuł czytany 521 razy


Najpierw nowe autobusy spalinowe, potem pierwsze elektryczne. Terminale do płacenia telefonem lub kartą bankową – montowane etapami. Siedleckie MPK nie odżegnuje się od nowinek technicznych, ale wdraża je drogą małych kroków. Rewolucyjne wielkie skoki są zbyt kosztowne.


Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nigdy nie uległo entuzjastycznej modzie na elektryfikację. Owszem, śledzi rynek, przygląda się uważnie doświadczeniom przewoźników, którzy kupili takie wozy wcześniej, brało też udział w (ostatecznie zarzuconym) programie budowy polskiego pojazdu tej klasy – ale przede wszystkim starannie liczyło złotówki. Z tego liczenia niezmiennie wynikało, że bez solidnych dotacji taki interes się zwyczajnie nie opłaca. Cichą pracę i brak spalin trzeba okupić dwa razy wyższą ceną zakupu. Nie bez znaczenia są też problemy ze spadkiem zasięgu w zimnych porach roku, które zmuszają do utrzymywania pojazdów rezerwowych i bardzo starannego planowania przebiegów i tras.

Czysty, ale wciąż diesel
Dlatego najbliższe odświeżenie floty to zakup pojazdów napędzanych tradycyjnym dieslem, tyle że nowoczesnym, spełniającym najwyższą normę Euro 6. – Jesteśmy już po przetargu i podpisaniu umowy na trzy autobusy marki Solaris. Będą to pojazdy krótkie, 9-metrowe, o pojemności 50 pasażerów. Dostawy spodziewamy się w marcu – informuje prezes MPK, Jacek Dmowski. Nowe pojazdy mają kosztować po 1,079 mln zł netto za sztukę. Spółka kupuje je za środki własne, wspierając się dotacją miasta Siedlce, bez dofinansowań rządowych bądź unijnych.

Na prąd – za rok
Następny zakup ma być już „elektryczny”. Mimo wspomnianego wcześniej braku entuzjazmu spółka zdaje sobie sprawę, że jest to kierunek, od którego raczej nie ma już odwrotu. Zmiany będzie jednak wprowadzać metodą małych kroków i z solidnym finansowaniem z zewnątrz. Za 7 mln zł z NFOŚiGW chce kupić trzy elektryczne autobusy, stworzyć do nich zaplecze obsługowe i wybudować stację ładowania. Na początek tylko jedną, w swojej zajezdni. Ładowarki na pętlach to plany na dalszą przyszłość.

– Przetarg jest w toku i ma się zakończyć na początku grudnia. Ze względu na dużą liczbę zapytań od potencjalnych dostawców trochę go przedłużyliśmy. Jeśli nie będzie odwołań, to wyłonimy dostawcę przed Bożym Narodzeniem i podpiszemy umowę na przełomie roku – zapowiada prezes Dmowski.

Przyszły rok spółka chce poświęcić na budowę wspomnianego zaplecza i przeszkolenie obsług. Wyjazd pierwszych „elektryków” na ulice miasta planuje na początek roku 2024.

Płatne kartą lub telefonem
Niezależnie od procesu odnawiania taboru MPK wprowadza zmiany, które mogą przysporzyć mu nowych pasażerów. Ponieważ korki w Siedlcach są coraz większe, a zaparkowanie w centrum w środku dnia roboczego graniczy z cudem, niejeden kierowca osobówki zastanawiał się, czy by od czasu do czasu nie skorzystać z transportu publicznego. Często blokuje go jednak obawa: „a gdzie kupić bilet”, „a może kupując u kierowcy akurat nie będę miał drobnych”, „a może zapomnę naładować kartę miejską”.

Wychodząc temu naprzeciw, MPK montuje w kolejnych autobusach urządzenia, w których płaci się za przejazd kartą bankową lub telefonem z funkcją NFC. W tym roku dostało je 25 pojazdów, czyli nieco ponad połowa taboru. W przyszłym roku dostanie reszta, z wyjątkiem wozów najstarszych, przeznaczonych do szybkiego wycofania. Rzecz, która jest wygodna i prosta w obsłudze dla pasażerów, dla firmy jest sporym wyzwaniem technicznym i finansowym. – Robimy to etapami, bo dostosowanie tylko tej połowy floty kosztowało nas ponad 400 tysięcy złotych. Terminale, którymi posługuje się pasażer, to mała część wydatków. Musieliśmy zmodernizować nasze firmowe systemy informatyczne i wymienić komputery pokładowe w autobusach. Trzeba bowiem zapewnić łączność z bankami w czasie rzeczywistym, spełniając ostre wymogi bezpieczeństwa – zaznacza Jacek Dmowski.

Bilet w wirtualu
Jak to działa? Nie jest tak, że kupuje się bilet u kierowcy płacąc kartą lub telefonem. Rzecz jest całkowicie samoobsługowa. Wygląda jak kasownik z dodanym dotykowym wyświetlaczem. Obsługa jest intuicyjna i nie powinna sprawić nikomu kłopotu. Pewne kontrowersje wzbudził na początku fakt, że pasażer nie dostaje do ręki papierowego biletu ani paragonu. Co ma więc okazać w razie kontroli? – Transakcja jest odnotowana w systemach informatycznych autobusu. Służby rewizorskie mają specjalne terminale sprawdzające, do których pasażer musi zbliżyć kartę lub telefon użyte do uiszczenia opłaty za przejazd – tłumaczy prezes MPK, zapewniając o pełnym bezpieczeństwie takiej operacji.

Spółka liczy, że nowe rozwiązanie przekona do transportu publicznego tych, którzy dotąd z niego nie korzystali.

AB/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • HEJNAŁ
    2022-11-30 08:40:40

    arrow

    PRECZ Z NOWINKAMI TO DROGA KU ZNIEWOLENIU

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Siedlce

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.02 11:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.02 18:00

Koncert Noworoczny na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.02 12:00

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

więcej »
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Indywidualne Mistrzostwa Siedlec Amatorów w Tenisie Stołowym

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.02 11:00

„Pejzaż – czy można inaczej?"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.02 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Karnawał z klasyką”

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.02 19:00

Koncert duetu Majaczenia

więcej »
7 8 9

MIASTO SIEDLCE, 09.02 18:00

Wernisaż wystawy fotografii i promocja albumu Macieja Kłosia „Sztuk Mistrzowie”

więcej »
10

POWIAT SIEDLECKI, 10.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.02 19:00

„Lipstick on the glass - Tribute to Maanam” 10 lutego na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje