R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Mostostal Siedlce szykuje się do produkcji bariery na granicę
2021-12-05 09:58:02 Artykuł czytany 1733 razy


Konstrukcje nieskomplikowane, ale trzeba będzie ich wykonać dużo i w krótkim czasie. Siedlecki Mostostal szykuje się do produkcji elementów ogrodzenia na granicę polsko-białoruską.


We wtorek, 30 listopada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło, że konstrukcję ogrodzenia na granicę Polski i Białorusi dostarczy konsorcjum dwóch firm: Węglokoks i Mostostal Siedlce. – Dopracowujemy ostatnie szczegóły i w przyszłym tygodniu spodziewamy się podpisać dwie umowy: z zamawiającym oraz o utworzeniu konsorcjum. Spółki z grupy Węglokoks mają dostarczyć materiał, czyli ponad 50 tys. ton stali. Mostostal Siedlce i nasi lokalni kooperanci mają wykonać przęsła do tego ogrodzenia – mówi prezes Mostostalu Siedlce, Tomasz Hapunowicz. Przygotowania zaczynają się już teraz, a robota ruszy na całego zaraz po podpisaniu wspomnianych umów.

Rząd chce mieć gotowe ogrodzenie najdalej w połowie przyszłego roku, toteż i wykonawcy będą musieli się sprężać. Siedlecka spółka ma inne, podpisane wcześniej kontrakty i nie może sobie pozwolić na opóźnienie ich realizacji. Prezes Hapunowicz mówi, że zakład ma odpowiednie rezerwy wydajności, choć będzie to wymagało dobrej organizacji: i w produkcji, i w logistyce: – Produkujemy skomplikowane konstrukcje dla energetyki. Przy tak prostym i powtarzalnym przedmiocie jak przęsła ogrodzenia możemy zwiększyć wydajność nawet kilkukrotnie. Wyzwaniem będzie logistyka: 50 tysięcy ton stali do przerobienia w krótkim czasie oznacza ponad 30 tirów wjeżdżających i wyjeżdżających z zakładu każdego dnia. Wszystkie przęsła będą zabezpieczone antykorozyjnie, na szczęście nasza ocynkownia ma zwykle w miesiącach zimowych trochę mniejsze obłożenie niż wiosną i latem, więc można powiedzieć, że czas realizacji tego projektu nam sprzyja.

Dokładna wartość umowy ma być ujawniona po jej sfinalizowaniu. Przy okazji wyjaśniło się, że podpisana pod koniec listopada umowa na obsługę bankową Mostostalu Siedlce nie ma związku z kontraktem na graniczną barierę. Spółka kończy ze starym kredytem restrukturyzacyjnym i wchodzi w nowy typ finansowania, który ma być dla niej korzystniejszy.

AB
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • bolo
  2021-12-13 16:14:43

  arrow

  A niech Titanic tonie.... tam nadal gra muzyka :) Taki kapitan i sternicy, z namaszczenia partii zajmą się kolejnymi okrętami >>>

 • dawna podlasianka
  2021-12-07 11:15:41

  arrow

  Litewska granica nie jest tak zagrozona jak polska wię adekwatnie do sytuacji ogrodzenie musi być solidniejsze ,wyższe.Oczywiście Polacy to rozumieją .

 • AKM
  2021-12-07 10:03:56

  arrow

  Kolejny poroniony pomysł rządzących tak jak centralny port komunikacyjny i przekop Mierzei Wiślanej

 • puk puk
  2021-12-07 09:31:17

  arrow

  @dawna podlasianka
  2021-12-05 12:49:17
  .....oj czlowieku. Tu zostaly przedstawione koszty tej KRAJOWEJ inwestycji nieadekwatne do zagrozenia. Po sasiecku, w Litwe wybudowano mur ktory byk o wiele tanszy i spelnia oczekiwanij zamawiajacego = panstwo Litwa.

 • ster
  2021-12-07 09:17:11

  arrow

  Do poprzednich niezadowolonych.
  Bardzo dobrze , wybrano Mostostal Siedlce i Węglokoks. Tylko te dwie firmy mogą zrealizować w tak krótkim czasie,właściwej jakości to tak poważne przesięzięście.Weglokos ma przecież swoje huty które dostarczą stal ,a Mostostal wykona konstrukcję. Wszelkie sugestie o przekrętach to tylko zazdrość ,że nie wybrano innych firm. I to tyle w tyn temacie. Wspierajmy te obie firmy.


 • ster
  2021-12-07 09:16:17

  arrow

  Do poprzednich niezadowolonych.
  Bardzo dobrze , wybrano Mostostal Siedlce i Węglokoks. Tylko te dwie firmy mogą zrealizować w tak krótkim czasie,właściwej jakości to tak poważne przesięzięście.Weglokos ma przecież swoje huty które dostarczą stal ,a Mostostal wykona konstrukcję. Wszelkie sugestie o przekrętach to tylko zazdrość ,że nie wybrano innych firm. I to tyle w tyn temacie. Wspierajmy te obie firmy.


 • lolo
  2021-12-06 12:12:28

  arrow

  Żenada, to kolejny polityczny kontrakt i układ, którego powodzenie jest wątpliwe. Chociażby co taki Węglokoks ma wspólnego z budownictwem ??? Czyżby po raz kolejny trzeba ratować i dofinansować nieudolnie zarządzany Polimex?
  Ostatecznie mur się rozbierze tłumacząc koniecznością ocieplenia stosunków z Białorusią, wykonawcy podpiszą porozumienia, kliku podwykonawców wtopi, ogłosi się huczny sukces i stwierdzi że mur miał być formą presji na Białoruś a polityczna karawana będzie jechała dalej :)

 • dawna podlasianka
  2021-12-05 12:49:17

  arrow

  Właściwie to gdybasz.Niezadowolony z tego że to twoja firma nie zdobyła umowy czy jak.Mostostal jak do tej pory było solidna firma więc czemu z góry zakładasz że będa temu towarzyszyc jakieś przekręty?

 • z sieci
  2021-12-05 10:35:10

  arrow

  "Poprzynudzam trochę o rzeczach, które znaczna część Polaków ma w głębokim poważaniu. A konkretnie będzie o słynnym już murze, który ma powstać na granicy polsko – białoruskiej. Nie będę oceniał słuszności tego projektu jako takiego, lecz tradycyjnie skupię się na tzw. backgroundzie finansowo – prawnym.
  Tak więc wiemy już, że wykonawca projektu został wybrany w trybie bezprzetargowym – teoretycznie można to zrozumieć, bo sprawa paląca, a procedury przetargowe niepotrzebnie przedłużają realizację i tak dalej… Tyle, że taka Litwa, która również buduje mur na granicy, jakoś nie miała problemu z przeprowadzeniem przetargu na analogiczną konstrukcję, a co więcej zaczęli już budowę, czyli są od nas szybsi. Ale ok, nie czepiajmy się takich drobiazgów i idźmy dalej.
  Wykonawcą naszego muru ma być konsorcjum Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. oraz Mostostalu Siedlce. Węglokoks to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa. Mostostal Siedlce to spółka zależna od Polimex – Mostostal S.A., spółki giełdowej, w której łącznie 65,93% udziałów mają: Enea, PGNiG, PGE i Energa (czyli też „państwówka).
  I taka mała ciekawostka przy okazji: wykonawcę można było z dużą dozą prawdopodobieństwa wytypować już 26 listopada, jeszcze zanim media podały go do wiadomości. Jak? Otóż właśnie w tym dniu Polimex Mostostal S.A. wypuścił komunikat o tym, że jego spółka zależna Mostostal Siedlce, typowana jako jeden z potencjalnych wykonawców muru, otrzymała linię kredytową na 108 milionów PLN, które to środki miały zostać przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej i spłatę zadłużenia. Tak dużych linii kredytowych nie uruchamia się ot tak, więc to już była przesłanka, że to właśnie Mostostal Siedlce mógł zgarnąć zamówienie na mur i już przygotowują się finansowo na realizację. Bawiąc się w inwestowanie na giełdach warto więc zwracać uwagę na tego typu informacje.
  Ok, odbiegliśmy nieco od tematu, bo nie o inwestowaniu miałem pisać, lecz o murze granicznym. No to tak: ogrodzenie to ma kosztować około 1,6 miliarda PLN za 180 kilometrów, co w przeliczeniu daje ok. 9 milionów PLN za 1 kilometr (zapamiętajcie proszę tę ostatnią wartość). Warto zaznaczyć, że z tej kwoty 1,5 miliarda ma pójść na zbudowanie bariery fizycznej, a ok. 100 milionów PLN na zabezpieczenia elektroniczne.
  Drogo to, czy niedrogo?
  Tutaj znów posłużę się analogią do Litwy. Litewski mur ma mieć 111 kilometrów w pierwszym rzucie i być nieco niższy od naszego (około 4 metry) oraz ma zostać wykonany z lekkich elementów (foto). No i teraz koszt tego litewskiego muru wynosić ma 36 milionów Euro, w przeliczeniu będzie to ok. 165 milionów PLN, czyli 1,5 miliona PLN na kilometr ogrodzenia – tak przynajmniej to wygląda w oficjalnych informacjach.
  Polski mur ma być wyższy od litewskiego (około 5,5 metra) i, jak widać na przedstawianych w mediach wizualizacjach, będzie zbudowany z bardziej masywnych elementów. Przypomnę też, że jego koszt budowy w przeliczeniu na kilometr ma wynieść ok. 9 milionów PLN, czyli kilkukrotnie więcej niż zapłacą za swój mur Litwini.
  Mamy więc dwa mury, które teoretycznie mają pełnić podobną funkcję, ale to nasz ma być kilkukrotnie droższy. Czy więc ci Litwini budują tandetną prowizorkę po taniości? Nie wiem, być może. A może to my chcemy wydać więcej niż moglibyśmy? Nie wiem, być może. Fajnie byłoby się tutaj dowiedzieć, czy aby czasem nie przepłacamy, ale w tym momencie pojawia się pewien problem…
  Problemem tym jest art. 7 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, który mówi, że:
  "Informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów."

  Przepis ten w praktyce może zablokować dostęp do wszelkich informacji dotyczących specyfikacji technicznej. Ok, z jednej strony można wyobrazić sobie, że plany takiej konstrukcji mogą zostać utajnione ze względów bezpieczeństwa. Z drugiej jednak strony mamy na stole 1,5 miliarda PLN, a utajnienie parametrów jakościowych zastosowanej stali, specyfikacji technicznych i tak dalej tworzy pole do nadużyć (nie twierdzę, że takowe będą, ale pole się tworzy).
  A im dalej w las, tym robi się ciemniej, gdyż niedaleko art. 7 wspomnianej ustawy widnieje sobie art. 9, który z kolei mówi, że:
  "Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych."

  A ustawa Prawo zamówień publicznych nakazuje min. ujawnianie list podwykonawców. Skoro jednak została ona „wyłączona”, to chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat budowy muru pozostaje powołać się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej. No a tutaj znów może wystąpić problem, gdyż Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia ma stwierdzić, czy Ustawa o dostępie do informacji publicznej jest zgodna z Konstytucją, czy może jednak nie jest. Jeśli się okaże, że nie jest, to będzie można spokojnie odesłać do wszystkich diabłów np. dziennikarzy, którzy chcieliby zadawać niepotrzebne pytania. Zresztą niektórzy prawnicy twierdzą, że już teraz „jest po zawodach”, gdyż art. 6 Ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej mówi, że:
  "Do inwestycji nie stosuje się przepisów odrębnych…"

  No a skoro tak, to można sobie pomarzyć o tym, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej inwestycji w oparciu o Ustawę o dostępie do informacji publicznej, gdyż de facto została ona „wyłączona” dla tego projektu. To jednak tylko prawna interpretacja.
  Najbardziej negatywny scenariusz

  Najbardziej negatywny scenariusz jest taki, że srogo przepłacimy za mur i nawet się o tym nie dowiemy (tzn. my szaraczki się nie dowiemy, bo „kto ma wiedzieć, ten wie”). Ba, nie znając specyfikacji tego muru, jakości zastosowanych elementów itp. będzie ciężko w ogóle ocenić, ile faktycznie powinien on kosztować według rynkowych stawek. Co więcej może być bardzo ciężko o to, aby opinia publiczna dowiedziała się np. tego, ile złotówek z 1,5 miliarda PLN przeznaczonych na budowę pójdzie do podwykonawców i kto tymi podwykonawcami będzie. I znów nie muszę raczej tłumaczyć moim Czytelnikom i Czytelniczkom czym może skutkować taki brak jawności.
  Ktoś może powiedzieć: a skąd takie przypuszczenia, że państwowe inwestycje nadzwyczaj drogo kosztują? Cóż, nie o jednej sprawie jaskółki już ćwierkały, a ja przytoczę temat, który wypłynął kilka dni temu, a który pokazuje o ile mogą się różnić cena rynkowa vs cena państwowa.

  Otóż Totalizator Sportowy w ciągu ostatnich 3 lat zakupił sobie 3500 automatów do gier po średniej cenie 60 tys. PLN. Za zamówione maszyny Totalizator zapłacił więc ponad 200 milionów złotych, a tymczasem znani mi eksperci od rynku hazardowego twierdzą, że konkurencyjne automaty spokojnie można było zamówić w cenach ok. 20 tys. PLN, czyli trzykrotnie taniej. W zaokrągleniu można więc powiedzieć, że prawdopodobnie przepłacono 2 Sasiny. W temat swego czasu wgłębiało się ABW, ale nic się nie zadziało – no, może poza natychmiastowym zwolnieniem z pracy jednego z członków komisji zakupowej, który uparcie nie chciał się zgodzić na zakup zbyt drogich (jego zdaniem) maszyn.
  Eee tam, przesada, tym razem tak źle nie będzie…

  No pewnie nie – przecież sprawę ma na bieżąco nadzorować CBA, a umowy dotyczące muru mają być jawne, jak zapowiada rząd. Czy jednak te „bezpieczniki” zadziałają w odpowiedni sposób, ciężko na ten moment stwierdzić. #białekołnierzyki"

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Audycja Czarno na białym o Medziugorie
2022-01-05 08:52:22 Kategoria:

Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo - Turystyczne ARKA zaprasza 5 stycznia na audycję Czarno na białym o 21. 40. Tematem wieczornego spotkania na antenie Radia Podlasie będzie...

więcej »


foto

Reguły zdrowego stylu życia według św. Hildegardy
2022-01-17 12:32:42 Kategoria:

Kompleksowe leczenie obejmujące różne sfery życia wbrew pozorom nie jest dokonaniem współczesnej medycyny. Już kilkaset lat temu średniowieczna mniszka udowodniła jak...

więcej »
foto

JUŻ OD LUTEGO ZAPRASZAMY DO MOBILNEJ PRACOWNI REZONANSU...
2022-01-17 08:06:39 Kategoria:

Wiemy, jak ważne jest szybkie diagnozowanie problemów zdrowotnych, dlatego od lutego 2022 zapraszamy Państwa do kolejnej lokalizacji przy Szpitalu Miejskim w Siedlcach ul....

więcej »
foto

Dlaczego warto się zaszczepić?
2022-01-14 13:45:00 Kategoria:

- Szczepmy się dla własnego zdrowia, ale też by zadbać o całe społeczeństwo - mówi w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się mieszkania do...
2022-01-13 17:18:56 Kategoria:

Zakup mieszkania dla rodziny wydaje się prosty do czasu, gdy rozpocznie się poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Ilu pokojowe mieszkanie wybrać? Jaka lokalizacja będzie...

więcej »
foto

Niezwykli święci, których warto poznać
2022-01-13 12:39:03 Kategoria:

Wiele osób żywi przekonanie, że warto zwracać się do świętych w różnych sprawach, poznawać ich życiorysy i prosić o wstawiennictwo. Dowodem takiej postawy jest coraz...

więcej »
foto

Ogłoszenie o pracę - co koniecznie powinno zawierać?
2022-01-12 07:13:18 Kategoria:

Od treści oferty pracy zależy, jak wiele i jakiej jakości zgłoszenia otrzymasz. Umiejętnie napisane ogłoszenie może ułatwić Ci rekrutację, a tym samym przyspieszyć...

więcej »

Siedlce

w lewoStyczeń 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.01 09:00

„Krajobrazy” - wystawa fotografii Jarosława Kurzawy

więcej »
5 6

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Koncert kolęd i pastorałek - Noel

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Wspólne kolędowanie w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 19:00

Wieczór Chwały w Siedlcach

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.01

KPS zagra z ZAKSĄ

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Kraina Śpiochów już 9 stycznia na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.01

Koncert kolęd w Zbuczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram. Gość - Michał Kość

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 18:00

Koncert „Pójdźcie za naszą gwiazdą”

więcej »
10 11 12 13

MIASTO SIEDLCE, 13.01 08:30

Koncerty z cyklu „Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01 18:00

Wernisaż wystawy Iwony Wyszatyckiej „Pejzaż w pastelach” 13 stycznia w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01 18:00

Wernisaż wystawy fotografii Macieja Pawelca „88 dni w podróży po Syberii”

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Wystawa akwareli Jarosława Drążka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Zapisy na Kurs Nowe Życie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

S.W.E.T.E.R. - Siedleckie Wieczory Ekscytacji Teatralnej z Elementami Rywalizacji 14 stycznia na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 20:00

Nocne Czuwanie Młodych w Siedlcach

więcej »
15 16

POWIAT SIEDLECKI, 16.01

Gminne Kolędowanie 2022 w Mordach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędowanie w kościele Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert Vinyl String Quartet

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje