R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Diecezja siedlecka ma nowych kapłanów
2021-06-12 14:53:15 Artykuł czytany 10210 razy


„Dar kapłaństwa, który dzisiaj otrzymujecie jest Chrystusowym darem dla Was. On was powołał, a Wy pozytywnie odpowiedzieliście na Jego wezwanie” - mówił w katedrze siedleckiej, biskup Kazimierz Gurda. Pasterz Kościoła Siedleckiego 12 czerwca udzielił dziewięciu diakonom święceń kapłańskich.


Do grona prezbiteratu zostali przyjęci:

ks. Damian Gadamer (parafia pw. św. Jadwigi w Mokobodach)
ks. Adrian Paweł Gendek (parafia pw. św. Józefa w Trąbkach),
ks. Grzegorz Góraj (parafia Najświętszego Zbawiciela w Rykach),
ks. Paweł Konieczny (parafia Trójcy Przenajświętszej w Staninie),
ks. Patryk Dariusz Krzymowski (parafia pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim),
ks. Adrian Kubak (parafia Świętej Rodziny I Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie),
ks. Łukasz Kwasowiec (parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim),
ks. Kacper Osak ( parafia Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim) , ks.Robert Zbigniew Piegdoń ( parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie).

Ci prezbiterzy niebawem podejmą posługę kapłańską w parafiach.

Uroczystą Mszę Świętą, razem z Pasterzem Kościoła Siedleckiego koncelebrowali, ks. kan. Piotr Paćkowski - rektor Seminarium oraz ks. Maciej Majek - ojciec duchowny WSD. Zgromadzili się także rodzice, krewni, przyjaciele, księża proboszczowie neoprezbiterów, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy trudzili się nad formacją przyszłych duszpasterzy.

- Nadszedł dzień, kiedy publicznie powiedzieliście swoje „tak”. Przyjęliście propozycję Jezusa do pójścia za Nim – mówił w homilii ksiądz Biskup Kazimierz Gurda. Jest to dzień pełen radości, ale jednocześnie pełen tajemnicy wobec tej historii waszego życia, która jest przed wami. Możecie być pewni modlitwy Kościoła siedleckiego do którego należycie, który was ukształtował i przygotował i do którego zostaniecie posłani. Zawierzcie swoje kapłańskie posługiwanie naszym Błogosławionym Męczennikom z Pratulina. Patrzcie na życie świadków Jezusowej prawdy, do których należał nasz Biskup Sługa Boży Ignacy Świrski - mówił Biskup Gurda.

Po homilii każdy z kandydatów podchodził do Księdza Biskupa i swoje złożone ręce wkładał w ręce Pasterza Diecezji przyrzekając jednocześnie cześć i posłuszeństwo Biskupowi oraz jego następcom. Modlitwą litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów do kapłaństwa. Podczas tej modlitwy wybrani padali na twarz.

Najważniejszy obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Za Księdzem Biskupem na głowę każdego kandydata w milczeniu nakładali ręce wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej Kościoła lokalnego. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy z pomocą księży proboszczów włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat, jakich kapłan używa do celebracji Eucharystii. Każdy neoprezbiter podchodził do Księdza Biskupa a ten namaszczał jego dłonie olejem krzyżma. Po namaszczeniu Ksiądz Biskup wręczał każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazywał pocałunek pokoju - na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów.


Na zakończenie liturgii neoprezbiterzy dziękowali wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. W imieniu kapłanów podziękowania złożył ks. Grzegorz Góraj.

Nowych kapłanów do święceń przygotowywała sześcioletnia formacja seminaryjna. Bezpośrednim przygotowaniem były tygodniowe rekolekcje w Kodeńskim Sanktuarium, prowadzone przez ks. kan. Macieja Majka - ojca duchownego WSD diecezji siedleckiej.Więcej zdjęć TUTAJMJa/DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Wojtek
  2021-06-25 08:22:41

  arrow

  Kiedy będzie informacja o zmianach księży ? Ile można czekać? Jest okropna dezinformacja w parafiach i w śród ludzi. Proszę podać w końcu do jakich parafii idą księża.

 • Diecezjanin
  2021-06-24 12:33:09

  arrow

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - król i władca wszechświata oraz Maryja zawsze dziewica. Kiedy można się spodziewać artykułu poświęcone zmianom duchowieństwa w diecezji siedleckiej a może nie zostaną takie informacje upublicznione, czyżby to było tajemnicą do której parafii zostaną posłani kapłani?
  Szczęść Boże!
  Niech wam Ojciec niebieski błogosławi.

 • Filip
  2021-06-14 15:38:24

  arrow

  Może jakaś informacjia do jakich parafii zostali posłani

 • Grzegorz
  2021-06-14 08:24:16

  arrow

  Księże Robercie z Łukowa, polecamy w modlitwie i wszystkich Księży...

 • pasterz
  2021-06-13 15:34:37

  arrow

  Oby nie byli pracownikami Kościoła, jak ostatnio mówią o sobie księża, że pracowali, czy pracują w tym a tym Kościele, parafii, a raczej byli sługami i pasterzami Ludu Bożego. Oby byli dobrymi pasterzami z serca im życzę

 • AtOliK
  2021-06-12 19:49:01

  arrow

  Chwalmy Pana. Błogosławieństwa dla kolejnych kapłanów ;)

 • Alleluja!
  2021-06-12 16:36:32

  arrow

  Bogu niech będą dzięki! Wielka radość dla Międzyrzeca Podlaskiego, aż dwóch nowych kapłanów z tego miasta. Alleluja!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »
foto

Prezent na 20 rocznicę ślubu. Co kupić na 20 rocznicę...
2021-07-23 13:16:15 Kategoria:

Rocznica ślubu to wyjątkowa okazja do świętowania, która obejmuje nie tylko współmałżonków, ale też ich bliskich. Zwłaszcza okrągłe rocznice są powodem do...

więcej »

Siedlce

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Turniej siatkarskich trójek w Siedlcach

więcej »
22
23 24 25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.08

BLACKTOP po raz trzydziesty

więcej »
29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje