R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: sesja Rady Miasta
2022-11-24 07:05:30 Artykuł czytany 705 razy


Dziś, 24 listopada odbędzie się w Łukowie sesja Rady Miasta. Radni będą dyskutować i głosować nad projektami uchwał dotyczącymi m.in. podniesienia po raz pierwszy od 10 lat stawek podatków lokalnych, udzielenia pomocy finansowej powiatowi łukowskiemu oraz nadania nazw dwóm nowym rondom powstałym ostatnio w mieście.


Kończy się listopad a to oznacza, że w samorządach podejmowane są decyzje co do wysokości stawek przyszłorocznych lokalnych podatków. Przed decyzją czy podnieść stawki lokalnych podatków po raz pierwszy od 2012 roku, czy też nie, staną łukowscy radni. Projekt uchwały w tej sprawie zakłada podwyżkę stawki o 9 procent, czyli o połowę wskaźnika inflacji, która została określona przez Główny Urząd Statystyczny. Jeżeli radni powiedzą tak, będzie to oznaczyło dodatkowy prawie milion złotych po stronie dochodów w budżecie miasta. Taką decyzję na początku listopada jednogłośnie podjęli radni z gminy Łuków.

W porządku obrad dzisiejszej sesji znalazł się również projekt uchwały mówiący o przekazaniu w przyszłym roku pomocy finansowej powiatowi łukowskiemu. Chodzi tu o kwotę 1 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone na wykup gruntów pod przebudowę ulic Wójtostwo, Wiatraki, Ławeckiej i Zimna Woda. To ulice będące drogami powiatowymi, na których mają być prowadzone prace drogowe.

Podczas sesji radni zdecydują też o tym czy dwa powstałe w ostatnim czasie nowe ronda w Łukowie zyskają nowe nazwy. Zgłoszone są dwie propozycje. Jedna z nich dotyczy ronda na ul. Radzyńskiej. Radny Arkadiusz Pogonowski wnioskuje, aby nosiło ono imię księdza kanonika Franciszka Salezego. Druga propozycja dotyczy ronda na skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Brzóski. Radni z PiS i Przymierza dla Ziemi Łukowskiej proponują aby nosiło ono nazwę Powstańców Styczniowych.

Sesja Rady Miasta Łukowa dziś, 24 listopada. Początek obrad godzina 10.00. Porządek obrad przedstawia się następująco:

1. Otwarcie.
2. Przyjęcie wniosków do przedstawionego porządku obrad LXVI sesji Rady Miasta.
3. Przyjęcie protokołu z LXV sesji Rady Miasta.
4. Sprawozdanie Burmistrza Miasta z wykonania uchwał Rady Miasta i z działalności Burmistrza w okresie od LXV sesji Rady Miasta.
5. Informacja o stanie realizacji inwestycji w mieście.
6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie pomiędzy granicami administracyjnymi miasta od strony wschodniej, ul. Cieszkowizna, ul. Prusa, ul. Międzyrzecką i terenem PKP.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łukowskiemu dla zadań związanych z przebudową i modernizacją powiatowej infrastruktury drogowej znajdującej się w granicach administracyjnych miasta Łuków.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na rok 2022.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej.
10. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie miasta Łuków.
11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie miasta Łuków.
12. Ustalenie średniej ceny skupu żyta, przyjmowanej do obliczenia stawki podatku rolnego na rok 2023 na obszar miasta Łuków na poziomie ogłoszonym Komunikatem Prezesa GUS.
13. Ustalenie średniej ceny sprzedaży drewna, przyjmowanej do obliczenia stawki podatku leśnego na rok 2023 na obszar miasta Łuków na poziomie ogłoszonym Komunikatem Prezesa GUS.
14. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Łukowa na lata 2021 - 2030.
15. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Rocznego Programu Współpracy Miasta Łuków z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 r.
16. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Miasto Łuków.
17. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia samorządowych jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku bankowym, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku i wydatków nimi finansowanych, dokonywania zmian w tym planie oraz ich zatwierdzania.
18. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Łuków dla terenu położonego w Łukowie pomiędzy ul. Wereszczakówny a ul. Wileńską.
19. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Miasta Łuków.
20. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu na terenie Miasta Łuków. (Rondo im. ks. kan. Franciszka Salezego Jezierskiego)
21. Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy rondu na terenie Miasta Łuków. (Rondo im. Powstańców Styczniowych)
22. Podjęcie uchwały w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
23. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łukowskiemu dla zadań związanych z przebudową i modernizacją powiatowej infrastruktury drogowej znajdującej się w granicach administracyjnych miasta Łuków.
24. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łukowskiemu w formie dotacji celowej na wykonywanie przez Powiat Łukowski zadania w postaci organizacji publicznego transportu zbiorowego.
25. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie na bieżące utrzymanie porządku i czystości na nieruchomościach i obiektach stanowiących własność Miasta Łuków za 1m2 powierzchni użytkowej.
26. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie na utrzymanie Cmentarza Wojennego w Łukowie przy ul. Strzelniczej.
27. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie na utrzymanie placów zabaw będących własnością Miasta Łuków.
28. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Gospodarki Lokalowej w Łukowie za konserwację jednego punktu świetlnego oświetlenia ulicznego na terenie miasta Łuków.
29. Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia drogi położonej na terenie miasta Łuków do kategorii dróg gminnych.
30. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Burmistrza Miasta Łuków.
31. Wolne wnioski i informacje.
32. Zamknięcie.

zdjęcie: archiwum podlasie24
AKup[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Rusz pan głową
  2022-11-25 23:44:46

  arrow

  Panie Piotrze zabierz pan ręce od kieszeni podatników i poszukaj wreszcie innego sposobu na zwiększenie budżetu miasta.

 • uważny
  2022-11-25 21:15:36

  arrow

  jak dla mnie Plagiatowski powinien coś wystękać smodzielnie...nie pierwszy raz rasowe kopiowanie

 • łukowiak
  2022-11-25 09:11:55

  arrow

  Podatki podnieść o połowę inflacji, czyli o 9%. Szkoda tylko, że płace nie wzrosły nawet o 1%. skąd brać na te podwyżki. Samorządowcy pobory i radni diety maja znacznie podniesione, więc ich podwyżki nie zabolą. A reszta niech płacze i płaci, kogo to obchodzi ???

 • Mieszkańcu
  2022-11-25 08:04:48

  arrow

  przyzwyczajaj się bo jesteś sam w swoim ignoranctwie. To byli patrioci a módl się aby Jarosław został do końca tylko państwowcem, demokratą, zwolennikiem Unii Europejskiej, patriotą oraz praktykującym katolikiem a nie jak drą się twoi kamraci Kaczorem Dyktatorem. Bo wtedy wiesz? No właśnie.

 • Mieszkaniec
  2022-11-24 16:33:25

  arrow

  Dobrze że propozycje nie są związane z rodziną "Kaczyńskich" już tego za dużo...

 • Powiatowy
  2022-11-24 14:59:13

  arrow

  Pogonowski dwa lata temu złożył wniosek i uchwale żeby upamiętnić postać księdza Jezierskiego. PiS wtedy zablokował a teraz próbuje zmyć plamę

 • miastowy
  2022-11-24 13:32:37

  arrow

  Starosta już dawno zapowiedział że rondo na Radzńskiej będzie im. Jezierskiego a tu niespodzianka alternatywny wniosek pogonowskiego też Jezierskiego. Przypadek?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Łuków

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.02 18:30

Łuków: rusza kurs Alpha

więcej »
2 3

ŁUKÓW, 03.02

Łuków jaki jest. Wystawa zdjęć Andrzeja Bednaruka

więcej »
4

ŁUKÓW, 04.02

Łuków: Siostry Nazaretanki organizują bal

więcej »

ŁUKÓW, 04.02 09:00

Łuków: turniej pamięci Tomasza Trybonia

więcej »

ŁUKÓW, 04.02 18:00

Gmina Łuków: spotkanie kół gospodyń wiejskich

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.02 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »
6 7

ŁUKÓW, 07.02 17:00

W Łukowie zagości delegacja „Mazowsza”

więcej »
8 9 10 11

ŁUKÓW, 11.02 18:00

Retransmisja koncertu André Rieu w Dublinie

więcej »
12
13 14 15 16 17 18

ŁUKÓW, 18.02 17:30

Retransmisja koncertu André Rieu w Dublinie

więcej »
19
20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Łuków: Spektakl teatralny dla dzieci pt. Smok wawelski

więcej »
23 24

ŁUKÓW, 24.02

Miejsca pamięci na Ziemi Łukowskiej

więcej »
25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje