R E K L A M AŁUKÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Łuków: pierwszy koncert
2021-05-12 07:48:51 Artykuł czytany 192 razy


Przed nami pierwszy koncert tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Odbędzie się on w najbliższą niedzielę 16 maja. Koncert będzie transmitowany na antenie Katolickiego Radia Podlasie.


Pierwszy koncert w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie odbędzie się w niedzielę 16 maja o godzinie 19.00 w kościele NMP Matki Kościoła. Wystąpią: Schola Cantorum Thorunensis z Torunia oraz organista Bernhard Marx z Niemiec. Wstęp wolny. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w łukowskiej parafii, na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.


Schola Cantorum Thorunensis to działający w Toruniu zespół śpiewaków-solistów, istniejący od 2010 roku. Został utworzony z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dziś dzień. Misją zespołu jest promowanie muzyki dawnej i współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej.

W 2014 roku zespół dokonał nagrania swojej pierwszej płyty CD „Sławomir Czarnecki Choral Works” wydanej przez Acte Prealable, na której znalazł się m.in. „Hymn ku czci Świętego Jana Pawła II” - utwór napisany przez kompozytora specjalnie dla zespołu. Prawykonanie utworu miało miejsce podczas 29. Festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne. W 2016 roku śpiewacy Schola Cantorum Thorunensis dokonali nagrania dubbingu do pierwszej w Polsce opery dla dzieci pt. „Tuba Dei i Anioły” do muzyki Magdaleny Cynk-Mikołajewskiej. Spektakl był wystawiany i nagradzany w wielu krajach na największych światowych festiwalach sztuki teatralnej. W 2017 roku zespół wziął udział w projekcie „Jazzowo Chorałowo Organowo”, we współpracy z Bogusławem Grabowskim oraz Maciejem Sikałą, którego premiera miała miejsce podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. W 2020 roku zespół został zaproszony do projektu „Gregorian Grace”. W tym celu dokonał nagrania płyty CD pod takim samym tytułem, na której znalazła się sakralna muzyka dawna oraz zaaranżowane specjalnie dla zespołu największe hity światowej muzyki pop. Płyta jest częścią wielkiego projektu, którego zwieńczeniem są liczne trasy koncertowe po Europie.

Poziom wykonawczy Schola Cantorum Thorunensis inspiruje zarówno polskich jak i zagranicznych twórców muzyki sakralnej do komponowania utworów dla zespołu (Daniel Knaggs, Sławomir Czarnecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Jędrzej Rochecki), dzięki czemu zespół może poszczycić się odnotowanymi licznymi prawykonaniami. Jednym z najnowszych i najznakomitszych dzieł napisanych specjalnie dla zespołu jest oratorium ku czci Bożego Miłosierdzia „Two Streams” na zespół wokalny i instrumenty smyczkowe przez jednego z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów młodego pokokenia - Daniela Knaggsa.

Paweł Głowiński to urodzony w 1988 roku toruński organizator życia muzycznego, organista, dyrygent, kompozytor, dyrektor festiwali. Wykształcenie muzyczne zdobywał w toruńskiej szkole muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, w klasie fortepianu, a następnie w klasie organów u prof. Marioli Hadrysiak-Kurasz, którą to klasę ukończył z wyróżnieniem. W roku 2005 ukończył Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, uzyskując dyplom organisty. Dziś warsztat gry na organach doskonali pod okiem najlepszych pedagogów w kraju. Od 2010 roku prowadzi Zespół Śpiewaków Schola Cantorum Thorunensis, wykonujący i promujący sakralną muzykę wokalną, zarówno w kraju jak i za granicą. Zasłynął jako propagator chorału gregoriańskiego, prowadząc schole gregoriańskie, a także biorąc udział jako dyrygent w dużych projektach muzycznych z wykorzystaniem chorału, m.in. „Jazzowo Chorałowo Organowo” podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku (2017), gdzie współpracował z Bogusławem Grabowskim oraz Maciejem Sikałą. W 2016 roku Paweł Głowiński współtworzył Festiwal Muzyki Sakralnej Musica Vera – „Muzyka Nowych Świątyń” i do dziś pełni w nim funkcję dyrektora. W 2018 roku przywrócił toruńskie Koncerty Wielkotygodniowe stworzone przez zasłużonego dla kultury krajowej i lokalnej śp. Marka Wakarecego, a w 2019 roku przekształcił ten cykl w Festiwal Wielkotygodniowy im. Marka Wakarecego. Jako organista promuje muzykę organową współczesnych kompozytorów polskich ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mariana Sawy, zaś szczególną atencją darzy improwizację organową oraz organową muzykę francuską XIX i XX wieku. Współpracuje jako organista - improwizator ze Scholą Sacerdotum – pierwszą i jedyną w Polsce scholą złożoną z diecezjalnych księży wykonującą profesjonalnie chorał gregoriański. Jest również dyrektorem artystycznym Mariackich Koncertów Organowych, prowadząc działalność na rzecz renowacji zabytkowych organów w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu, gdzie znajduje się najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie prospekt organowy. Tam na co dzień pełni posadę organisty. Od 2017 roku jest organizatorem jednego z najstarszych w Polsce festiwali muzyki organowej - Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu.


Bernhard Marx pierwsze lekcje z gry na fortepianie pobierał u Engelberta Keßlera w St. Wendel. Następnie studiował na wyższych uczelniach muzycznych w Saarbrücken, Freiburgu i w Paryżu u największych sław muzyki organowej - Marie–Claire Alain oraz Gastona Litaiza. W latach 1972–1975 w ramach stypendium DAAD kontynuował naukę w Wiedniu i Bolonii. W 1973 roku otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Brugii a w 1979 roku 2 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Saarbrücken. Występował w ramach międzynarodowych festiwali w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie oraz w Japonii. Od 1972 roku jest tytularnym organistą w Kościele Św. Jana we Freiburgu a od 1997 roku profesorem w Hochschule für Kirchenmusik w Rottenburgu. Profesor Marx sprawuje także funkcje inspektora organów Archidiecezji we Freiburgu. Od 2011 roku wirtuoz jest także tytularnym organistą w Bazylice St. Blasien, trzecim największym kościele w Europie. Bernhard Marx jest również zapraszany jako juror do międzynarodowych konkursów organowych.


Patronat honorowy nad IX Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.

Organizatorami Festiwalu są: proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie ks. kanonik Krzysztof Stepczuk, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski.

Wydarzeniu patronuje Katolickie Radio Podlasie i portal Podlasie24.AKup  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Anna Kupińska
tel. 509 310 762
lukow@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


foto

Marcin Romanowski o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
2021-06-18 14:14:18 Kategoria:

Zapraszamy do posłuchania wywiadu z Marcinem Romanowskim - wiceministrem sprawiedliwości.

więcej »
foto

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku...
2021-06-18 12:11:28 Kategoria:

Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza do wzięcia udziału w ogólnodostępnej konferencji lokalnej w Siedlcach pt.„Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »

Łuków

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: Msza Święta w intencji zmarłych dzieci

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

ŁOK: spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

więcej »
3 4 5 6

ŁUKÓW, 06.06

Wieczór Uwielbienia w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 06.06 14:00

Dzień Dziecka w gminie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 06.06 14:30

Dzień Dziecka 2021 w Łukowie

więcej »
7 8 9 10 11 12

ŁUKÓW, 12.06 13:00

Stoczek Łukowski: urodziny miasta

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.06

Łukowiacy swojemu miastu

więcej »

ŁUKÓW, 13.06 15:00

Wyścigi Wózków w łukowskim parku

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.06 19:15

Wielka Sztuka na ekranie Kina Łuków

więcej »
15 16 17 18

ŁUKÓW, 18.06

Prezydent RP będzie gościł w naszym regionie

więcej »

ŁUKÓW, 18.06

Wakacje z Łukowskim Ośrodkiem Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 18.06 21:15

Rusza Letnie Kino w Łukowie

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.06

Wakacje z Łukowskim Ośrodkiem Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 19.06 10:00

Letnia pływalnia w Łukowie rusza 19 czerwca

więcej »

ŁUKÓW, 19.06 18:00

Łuków: wianki nad Krzną

więcej »

ŁUKÓW, 19.06 18:00

Fabryka Piosenki ŁOK: wakacje tuż, tuż

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.06

Wakacje z Łukowskim Ośrodkiem Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 20.06

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 20.06 15:00

Łuków: Wyścigi Wózków w Chodzie Buggy Gym

więcej »

ŁUKÓW, 20.06 17:00

Łuków: Rodzinna Niedziela

więcej »
21

ŁUKÓW, 21.06

Wakacje z Łukowskim Ośrodkiem Kultury

więcej »

ŁUKÓW, 21.06

Kino Łuków: Tintoretto – wenecki buntownik

więcej »
22 23 24 25 26

ŁUKÓW, 26.06

Łuków: oddaj krew na Zimnej Wodzie

więcej »

ŁUKÓW, 26.06

Powitanie lata nad zalewem Zimna Woda

więcej »

ŁUKÓW, 26.06 15:00

Łuków: rodzinne zawody kajakarskie nad zalewem Zimna Woda

więcej »
27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje