KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nauka przyszłości na Mazowszu. Pierwsi absolwenci odebrali dyplomy
2022-12-07 17:49:45 Artykuł czytany 75 razy


Jak nowocześnie zarządzać placówką oświatową czy rozwijać pasje i zainteresowania uczniów w cyfrowym świecie? Zakończyła się pierwsza edycja programu edukacyjnego „Mazowsze dla Oświaty”, realizowanego przez Uniwersytet Warszawski i samorząd województwa. Przez dwa semestry nauczyciele z Mazowsza uczestniczyli w bezpłatnych zajęciach na studiach podyplomowych, dzięki którym mogli podnieść kompetencje związane z nauczaniem zdalnym.


Studia podyplomowe były realizowane na Wydziale Zarządzania UW, Wydziale Polonistyki UW we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym UW.

– Sytuacja pandemiczna zmieniła wiele w podejściu do nauczania w szkole i kształcenia na uczelniach. Przede wszystkim realne stało się to, co kiedyś było trudne do wyobrażenia – praca i nauka w trybie zdalnym lub hybrydowym. Wykorzystanie nowych narzędzi w nauczaniu zrodziło nowe wyzwania, takie jak np. konieczność wzmacniania kompetencji cyfrowych.  Program edukacyjny „Mazowsze dla Oświaty” to odpowiedź na te wyzwania i potrzeby. W trakcie trwania programu dzieliliśmy się z nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych doświadczeniem, które zdobyliśmy na UW. W ten sposób wspólnie możemy przyczyniać się do podnoszenia jakości edukacji – podkreśla prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor UW.

Zajęcia trwały dwa semestry i rozpoczęły się w marcu tego roku. 120 nauczycieli z Mazowsza odebrało wówczas „Indeksy Samorządowe” z rąk rektora Uniwersytetu Warszawskiego i marszałka województwa.

Jak mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, „Mazowsze dla oświaty” to działanie pilotażowe, które samorząd Mazowsza chce w przyszłości kontynuować i rozbudować. Chodzi nie tylko o studia podyplomowe, ale także wyposażenie placówek edukacyjnych.

– Oprócz sfinansowania studiów dla 120 osób z województwa, wyposażyliśmy w nowoczesne laboratoria dwie szkoły samorządowe na Mazowszu: Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie  – zaznacza marszałek.

Jak wyglądały pilotażowe studia?

Dyrektorzy i nauczyciele podczas zajęć mieli możliwość podnoszenia kwalifikacji, kształcąc się na dwóch podyplomowych kierunkach. Pierwszy to „Skuteczne zarządzanie współczesną jednostką oświatową”, którego program obejmował m.in. prawne aspekty pracy zdalnej w szkole, efektywnej komunikacji, kompetencji cyfrowych, zarządzania jednostką i zespołem. Drugi – „Szkoła wobec nowych wyzwań – perspektywa nauczyciela” dotyczył m.in. takich zagadnień, jak: kompetencje medialne uczniów, bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych w zdalnym nauczaniu, budowanie zaangażowania uczniów oraz narzędzia do tworzenia treści cyfrowych dla uczniów.

– Świat dziś pędzi, technologia wciąż się zmienia, dlatego połączenie teorii z praktyką to duże wyzwanie dla szkół, nie tylko na Mazowszu. Stąd duży nacisk na wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania. Naszym pragnieniem jest wyposażenie w nowatorskie pracownie większości szkół w naszym województwie – deklaruje Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Uczestnikami studiów było 60 dyrektorów (lub zastępców dyrektorów) oraz 60 nauczycieli i pedagogów ze szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat lub miasto na prawach powiatu, a także ze szkół, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego.

Pierwsi absolwenci z dyplomami


Uroczyste zakończenie pierwszej edycji programu odbyło się 7 grudnia w Starej Bibliotece na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu. W spotkaniu wzięli udział m.in. Rektor UW: prof. Alojzy Z. Nowak, marszałek województwa Adam Struzik, członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc, przedstawiciele samorządu województwa, miasta st. Warszawy i powiatów województwa mazowieckiego oraz uczestnicy projektu – dyrektorzy szkół i nauczyciele z województwa mazowieckiego.

Podczas wydarzenia Rektor UW oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego mieli okazję przeprowadzić dwa eksperymenty laboratoryjne, w których wzięli także udział absolwenci studiów podyplomowych.

Inf. pras.

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.02 10:00

Diecezjalna Pielgrzymka Amazonek

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.02 12:00

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

więcej »
3

ŁUKÓW, 03.02

Łuków jaki jest. Wystawa zdjęć Andrzeja Bednaruka

więcej »

GARWOLIN, 03.02

Forum Przedsiębiorczości 2023

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

ŁUKÓW, 04.02

Łuków: Siostry Nazaretanki organizują bal

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach

więcej »
5
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »
8

RADZYŃ, 08.02

Opowieści z Gruzji Marcina Mellera

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.02

Miłość cierpliwa jest - Rekolekcje dla niepłodnych małżeństw

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.02

Mrozy: Stand-up z okazji walentynek

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Łuków: Spektakl teatralny dla dzieci pt. Smok wawelski

więcej »
23 24 25 26
27 28

Najnowsze Informacje