KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Wolni – niewolni”. Kampania wspierająca ofiary handlu ludźmi
2022-07-28 10:31:14 Artykuł czytany 89 razy


W najbliższą sobotę, 30 lipca w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundacja HAART zainaugurują kampanię „Wolni – niewolni”. W tym roku do akcji dołączyła diecezja kaliska. Zbiórka środków pomoże w rehabilitacji i powrocie do normalnego życia ofiarom handlu ludźmi.


Każdego roku na świecie sprzedawanych jest około 40 milionów osób. Handel Ludźmi to trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, zaraz po handlu bronią i handlu narkotykami. Przestępcy wykorzystują niewiedzę ofiar. Proponują im np. pracę zagranicą, która później przeradza się we współczesne niewolnictwo. Nie jest to jedyna metoda, z jakiej korzystają. „Czasem źródłem cierpienia ofiar są najbliżsi, sprzedający ich w niewolę. Często zniewolonym towarzyszy chęć dotarcia do lepszego świata, ale wtedy właśnie okazuje się, że przemytnicy to handlarze ludźmi. Nierzadko ofiary sprzedawane są na organy” – wyjaśnia Tomasz Zawal, dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu.
Z osobami skrzywdzonymi przez handlarzy od lat konsekwentnie pracuje Radosław Malinowski z Fundacji HAART Poland. Wyjaśnia, że wobec skrzywdzonych przestępcy stosują przemoc, odurzają ich narkotykami.

„Ofiarami najczęściej są kobiety i dzieci. Zostają sprzedani do domów publicznych czy innych miejsc, gdzie oferuje się płatny seks. W innych przypadkach ofiary są zmuszane do wielogodzinnej pracy ponad swoje siły: w ogrodzie, kuchni czy kamieniołomach. Nie mają dnia wolnego. Zostają odcięci od rodziny” – tłumaczy Radosław Malinowski, który na co dzień przebywa w Kenii. Kraj ten, jako najbardziej rozwinięty w regionie Afryki Wschodniej, jest hubem dla nowoczesnego niewolnictwa. Prezes Fundacji HAART dodaje, że na miejscu działa np. siatka pedofilska, mająca wymiar światowy. „Nieletnie osoby są wykorzystywane do prostytucji i sprzedawane na potrzeby pornografii” – zaznacza.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie od lat konsekwentnie współpracuje z Radosławem Malinowskim, by nagłośnić dramat osób skrzywdzonych przez handlarzy ludźmi. W tym roku do kampanii pod hasłem „Wolni – niewolni” dołączyła diecezja kaliska, z którą wcześniej PKWP zbierało środki na wsparcie młodych mam z Republiki Środkowoafrykańskiej. [WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/maszyny_do_szycia_w_rekach_mlodych_mam] „Po tamtym dobrym doświadczeniu poprosiliśmy ks. bp. Damiana Bryla o zaangażowanie się w kolejny projekt” – mówi Tomasz Zawal.

Poprzez kampanię „Wolni – niewolni” Pomoc Kościołowi w Potrzebie i HAART Poland chcą zebrać środki na rehabilitację ofiar handlu ludźmi. W Kenii działa schronisko, do którego trafiają skrzywdzeni. „Na chwilę obecną w ośrodku przebywa kilkadziesiąt kobiet z Etiopii. W ostatnich miesiącach były też osoby ze Sri Lanki i Indii” – wskazuje Radosław Malinowski. Dodaje, że pracował też z ofiarami z Sudanu, Somalii, Tanzanii, Ugandy, a nawet Pakistanu.

„W diecezji kaliskiej chcemy działać przez parafie. Zbiórki będzie koordynował diecezjalny referent ds. misji ks. Piotr Przybył, a PKWP – wspólnie z Fundacją HAART – zadba o przygotowanie spotkań z księżmi z Afryki” – podkreśla Tomasz Zawal. Dyrektor regionalnego biura w Poznaniu zapowiada sobotnio-niedzielne akcje, w trakcie których homilię, która przybierze formę świadectwa związanego z handlem ludźmi, wygłosi ksiądz z Afryki. Na miejscu będzie też tłumacz.

Inauguracja kampanii „Wolni – niewolni” została zaplanowana na 30 lipca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Data jest nieprzypadkowa, bo wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Po wieczornej Mszy św., a także przez całą niedzielę 31 lipca pracownicy i wolontariusze z Fundacji HAART oraz PKWP będą kwestować na rzecz potrzebujących. Przed sanktuarium odbędzie się kiermasz rękodzieła afrykańskiego. Cała akcja potrwa do 18 października (Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi), a jej finał dwa dni wcześniej będzie miał miejsce w Katedrze Kaliskiej. [WIĘCEJ: https://pkwp.org/wolni-niewolni].

Schronisko, do którego trafią środki ze zbiórki, to jedyny tego rodzaju ośrodek. „Ofiary nowoczesnego niewolnictwa otrzymują tam wsparcie psychologa, ale też medyczne i prawne. Pomagamy im również wrócić do codziennego życia po tragicznym doświadczeniu bycia sprzedanym” – mówi Radosław Malinowski.

Część osób, dzięki wsparciu w schronisku, później kontynuuje studia na uniwersytecie. Inne robią dodatkowy kurs specjalistyczny, a w szkole technicznej zdobywają nowe umiejętności potrzebne do pracy. Dzieciom oferuje się dokończenie nauki w szkole. „Nasi podopieczni pokazują, jak duże możliwości ma człowiek. Po ogromnym dramacie wielu z nich staje się jednymi z najlepszych, w tym co robią” – mówi prezes Fundacji HAART. Dzieci potrafią być najlepsze w szkole czy województwie.

Radosław Malinowski zapowiada, że w kościołach diecezji kaliskiej będzie można usłyszeć historie ofiar, ale też poznać, jak działa cały zbrodniczy proceder handlu ludźmi. Wyjaśnia, że dramat mieszkańców Afryki pogłębiła wojna na Ukrainie. „Kryzys związany z brakiem żywności powoduje, że kolejne osoby są sprzedawane” – podsumowuje.
Biuro Prasowe PKWP Polska


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
foto

Pizzeria Rukola zaprasza na TEX-MEX
2023-01-24 15:06:54 Kategoria:

Wiecie, po co jest zima w mieście? Chyba tylko po to, by zmarznąć, zmoknąć, żeby jeszcze na dokładkę ochlapał nas samochód i żeby… po tym wszystkim schronić się...

więcej »
foto

Jak zadbać o sprawną logistykę sklepu internetowego?
2023-01-24 13:17:49 Kategoria:

Podczas prowadzenia działalności związanej ze sprzedażą internetową niezwykle ważnym aspektem jest sposób dostarczania produktów klientowi. Jak spełnić oczekiwania...

więcej »
foto

Atuty pracy dla opiekunek w Niemczech
2023-01-24 11:14:17 Kategoria:

Ponieważ praca w opiece w Niemczech jest bardzo popularnym zawodem, zwłaszcza wśród pań chcących dorobić sobie do emerytury, może powstać wiele plotek i negatywnych...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6

MIĘDZYRZEC, 06.01

Orszak Trzech Króli w Międzyrzecu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Święto Trzech Króli – transmisja

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli ponownie pojawi się na ulicach Łukowa

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Kolędowanie w Białkach

więcej »
7

GARWOLIN, 07.01

Publiczny różaniec ulicami Garwolina

więcej »

RYKI, 07.01

Koncert i świąteczne spotkanie muzyków kościelnych

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.01

Olga Bończyk wystąpi w Domanicach i Wodyniach

więcej »

GARWOLIN, 08.01

Koncert kolęd i pastorałek w Górznie

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Drugie spotkanie z cyklu „Na krok przed depresją” w CKiS

więcej »

SOKOŁÓW, 10.01

Kolory polskich twórców patchworku - WYSTAWA

więcej »

RADZYŃ, 10.01

Piłkarski poker w Radzyniu

więcej »
11 12 13

RADZYŃ, 13.01 - 15.01

Rekolekcje dla dorosłych

więcej »
14

MIŃSK MAZ., 14.01

Gordonki - zajęcia umuzykalniające dla dzieci

więcej »
15

BIELSK PODL., 15.01

Opowieść Wigilijna w Bielsku Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 15.01

Łuków: Niedziela z teatrem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Koncert charytatywny dla Hani Szczepańskiej

więcej »

ŁOSICE, 15.01

Koncert kolęd w parafii Trójcy Świętej w Łosicach

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Charytatywny turniej piłki ręcznej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.01

Biała Podlaska: Niepełnosprawni zatańczą na balu

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Studenci seniorzy spotkają się na kolejnym wykładzie

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

„Kolęda łączy” – integracja artystyczna dzieci i młodzieży w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 10:00

Koncert kolęd i pastorałek KOLĘDA ŁĄCZY

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.01

Koncert laureatów XIV Powiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Gwiazda Pokoju”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.01 16:00

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w Zbuczynie

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.01

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w SP nr 5 w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01

Dzień otwarty na onkologii

więcej »

SIEMIATYCZE, 20.01

Koncert i rodzinne warsztaty taneczne

więcej »
21 22

WĘGRÓW, 22.01

Koncert Noworoczny Marleny Uziębło & Blue Angel Band

więcej »

WĘGRÓW, 22.01

Kolędowanie na Zamku w Liwie

więcej »

GARWOLIN, 22.01

Powiatowo- miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

Rodzinne Niedziele w gminie Siemiatycze

więcej »

ŁUKÓW, 22.01

Uroczystość poświęcenia nowego Krzyża Misyjnego i Pomnika Pamięci Powstańców Łukowian

więcej »
23

GARWOLIN, 23.01

Powiatowo- miejskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.01 12:00

Wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich

więcej »
24 25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.01

Siedlce: Wieczór Chwały

więcej »
27

ŁUKÓW, 27.01

Łuków: Klub Rodzica zaprasza

więcej »

RADZYŃ, 27.01

Siedlanów: Rekolekcje dla singli

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.01

Łuków: XVII Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »

PARCZEW, 28.01

Parczew: Kolędy Pospieszalskich w Bazylice

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01

XX Gala Charytatywna w Siedlcach

więcej »
29

SIEMIATYCZE, 29.01

Rodzinne Niedziele w gminie Siemiatycze

więcej »
30 31

Najnowsze Informacje