KRAJ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prymas Polski na Jasnej Górze: Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem
2022-08-26 15:22:31 Artykuł czytany 249 razy


- Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem. Bardzo nam potrzeba Jej pokory i odwagi, ufności i zawierzenia. Potrzeba spoglądania w tym samym kierunku, choć przecież idąc, jak na jasnogórski szczyt, różnymi drogami – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak, w homilii Mszy św. odpustowej na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która przypada 26 sierpnia.


Abp Polak przypomniał, że Jasna Góra jest miejscem spotkania i zasłuchania w głos Boga. „Tu jest góra świątyni Pana. Dlatego Słowo Dobrej Nowiny – jak wskazywał święty Jan Paweł II – uzyskuje tutaj jakąś wyjątkową wyrazistość, a równocześnie zostaje jakby zapośredniczone przez Matkę” – powiedział.

Prymas Polski podkreślił, że odnawiane co roku Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Stefan Kardynał Wyszyński, „wzywają nas do obrony życia, świętości małżeństwa i godności kobiety, zobowiązują do miłości i sprawiedliwości w życiu społecznym”.

„Uroczystość NMP Częstochowskiej gromadzi nas z nadzieją, że jasnogórska ewangelizacja do życia w wolności synów Bożych będzie miała odzwierciedlenie w naszym życiu. Ewangelię głosi się skutecznie – mówi papież Franciszek – kiedy to samo życie przemawia” – zaznaczył abp Polak.

Publikujemy pełny tekst homilii:

Siostry i Bracia w Chrystusie Panu,

1.    W modlitwie mszalnej odmawianej w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej wyznajemy, że jasnogórski wizerunek Maryi otaczany jest niezwykłą czcią wiernych. Potwierdzeniem tych słów jest nasza dzisiejsza obecność przed Jej Cudownym Obliczem. Przybyliśmy do naszej Matki i Królowej z różnych zakątków Polski i zagranicy. Wielu łączy się z nami duchowo. Jasnogórski Obraz jest bowiem dla nas wszystkich szczególnym znakiem nadziei. W nim nie tylko czcimy Maryję, ale – jak mówił św. Jan Paweł II – także pokładamy szczególne zawierzenie. Tu szukamy pociechy i wsparcia, tu przybywamy w chwilach zwycięstw i prób, tu wreszcie – jak przypominał nam wielokrotnie błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński – tak wiele otrzymujemy od Jezusa Chrystusa, właśnie przez działanie Matki Najświętszej. „Oto Matka Twoja”. „Oto syn Twój”. Te słowa wypowiedziane przez Chrystusa na krzyżu odnoszą się przecież do każdej i każdego z nas. Matka Boga i nasza matka jest z nami, jest dla nas i kolejny już raz nam powtarza: uczyńcie wszystko, co Syn mój wam powie (…) Jego słuchajcie.

2.    Umiłowani Siostry i Bracia! Jasna Góra jest miejscem spotkania i zasłuchania w głos Boga. Tu jest góra świątyni Pana. Dlatego Słowo Dobrej Nowiny – jak wskazywał święty Jan Paweł II – uzyskuje tutaj jakąś wyjątkową wyrazistość, a równocześnie zostaje jakby zapośredniczone przez Matkę. Dziś słyszymy powtarzane nam za prorokiem Izajaszem wezwanie do poznania dróg Pana i kroczenia Jego ścieżkami. Bo Prawo wyjdzie z Syjonu i słowo Pana z Jeruzalem. Bóg objawia nam się w swoim słowie, mówi do nas jak do przyjaciół. W Jezusie Chrystusie zostaliśmy przecież obdarowani Bożym synostwem. A nasze synostwo Boże – przypomina nam Apostoł Paweł – niesie w sobie dziedzictwo prawdziwiej wolności. Bo nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeśli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej. A wszystko bierze się z tego szczególnego spotkania, z doświadczenia działania Boga w Jezusie Chrystusie. Aby się to dokonało, aby mogło się to w nas prawdziwie dokonać, Maryja w Kanie Galilejskiej współpracuje ze swoim Synem.  Widzimy Jej macierzyńską czujność i serdeczną troskę pozwalającą dostrzec trudną sytuację, w jakiej z takiego czy innego powodu znalazł się drugi człowiek. Żywym świadectwem tej matczynej troski są duchowe dzieje Jasnej Góry, gdzie obecna w swym Cudownym Wizerunku Maryja, dana nam jest przez Boga jako nasza pomoc i obrona. Dlatego w tych ostatnich dniach papież Franciszek pozdrawiając wszystkich zdążających na Jasną Górę, także pielgrzymujących z nami Ukraińców, gorąco prosił, abyśmy modląc się właśnie tutaj o pokój na świecie, zawierzali Czarnej Madonnie losy Europy i świata. One są przecież w rękach Boga. Niech Niewiasta z Kany Galilejskiej, której powierzamy nasze troski, nasze potrzeby i wszystkie bolesne sytuacje – zwłaszcza cierpienia i nadzieje walczących o wolność naszych sióstr i braci Ukraińców – niesie je przed oblicze swego Boskiego Syna.

3.    Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie Panu! Maryja obecna w Kanie Galilejskiej nie tylko okazuje się uważna i wrażliwa na ludzkie niedostatki. Ona – jak przypomniał kiedyś papież senior Benedykt XVI – poddaje wszystko osądowi Pana. Nie wymusza żadnego działania. Nie prowokuje, by objawiła się moc Boga. W swej głębokiej pokorze mówi Jezusowi o napotkanych trudnościach i Jemu pozostawia decyzję, co zrobić. Sama – jak usłyszeliśmy – zwraca się do sług z ufnym i pełnym wiary wezwaniem: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Często mówi się o jasnogórskiej szkole Maryi. Ona nas tutaj w pewien sposób wychowuje i kształtuje, ucząc podążania drogą wolności dzieci Bożych. Święty Jan Paweł II mówił wprost o jasnogórskiej ewangelizacji do życia w wolności godnej synów Bożych. Dają o niej świadectwo choćby odnawiane co roku Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem – jak wiemy – jest błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński. Wzywają nas one do obrony życia, świętości małżeństwa i godności kobiety, zobowiązują do miłości i sprawiedliwości w życiu społecznym. Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, abyśmy w Ojczyźnie naszej żyli w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku. Powtarzamy te słowa co roku wierząc, że wreszcie przenikną do umysłów i serc. Powtarzamy je ku pamięci nas wszystkich także dzisiaj, gdy wciąż widzimy, jak życie społeczne w naszej Ojczyźnie zatruwane jest przez partyjne interesy, niegodną polityczną rywalizację, która wymyka się elementarnym zasadom przyzwoitości i szacunku dla drugiego człowieka, używaniem poszczególnych mediów do poniżania politycznych przeciwników i ciągłym pogłębianiem tego, co nas różni i dzieli.

4.    Nie tak będzie między z wami – mówił swoim uczniom Jezus. Nie na tym polega wolność dzieci Bożych. Ona nie opiera się na zadekretowanych zabezpieczeniach czy prawnych wzmocnieniach. Nie jest zależna i nie oczekuje, by ochraniały ją jakieś ludzkie projekty. Nie odwołuje się do przymusu i siły. Ona kształtuje się w sercach i sumieniach wszystkich, którym – jak wskazywał nam Apostoł Paweł – Bóg daje Ducha Syna swego. Trzeba nam więc prosić o tego Ducha, który jest gwarantem tej prawdziwej wolności, a nie o jakieś zewnętrzne „podpórki”, które mają nas (wierzących) wzmocnić, ochronić czy zabezpieczyć. Trzeba dziś powracać do esencjalności – wzywa papież Franciszek – trzeba powracać do piękna odczucia, że jesteśmy narzędziami owocności Ducha Świętego. Trzeba powracać do Jezusa Chrystusa. To On nas wyzwala od egoizmu i grzechu, od lęku i wewnętrznej pustki, od zgorzknienia i nienawiści. To w Nim i tylko w Nim jesteśmy wolni, prawdziwie wolni.

5.    Kochani Siostry i Bracia! Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej gromadzi nas z nadzieją, że jasnogórska ewangelizacja do życia w wolności synów Bożych będzie miała odzwierciedlenie w naszym życiu. Ewangelię głosi się skutecznie – mówi papież Franciszek – kiedy to samo życie przemawia, gdy ukazuje wolność, która wyzwala innych, współczucie, które nie wymaga niczego w zamian, miłosierdzie, które bez słów mówi o Chrystusie. Kościół zaś – doda jeszcze z nadzieją papież – będzie tym bardziej wiarygodnym świadkiem Ewangelii, im bardziej będziemy żyli komunią (…) umiejąc podejmować dialog, krzewiąc dobrą jakość naszych wzajemnych relacji. Bardzo nam dziś tego w Kościele potrzeba. Bardzo nam potrzeba, abyśmy potrafili – jak Maryja – słuchać Boga i siebie nawzajem. Bardzo nam potrzeba Jej pokory i odwagi, ufności i zawierzenia. Potrzeba spoglądania w tym samym kierunku, choć przecież idąc, jak na jasnogórski szczyt, różnymi drogami. W Twoje dłonie więc, o Maryjo, Pani Częstochowska, składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twego i wszystko, co miłujemy w Bogu. Amen.

KEP

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.02 10:00

Diecezjalna Pielgrzymka Amazonek

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.02 12:00

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

więcej »
3

ŁUKÓW, 03.02

Łuków jaki jest. Wystawa zdjęć Andrzeja Bednaruka

więcej »

GARWOLIN, 03.02

Forum Przedsiębiorczości 2023

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02

Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec

więcej »

ŁUKÓW, 04.02

Łuków: Siostry Nazaretanki organizują bal

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00

Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach

więcej »
5
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »
8

RADZYŃ, 08.02

Opowieści z Gruzji Marcina Mellera

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.02

Spotkanie przyrodnicze: Czerwone słonie z Tsavo w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.02

Miłość cierpliwa jest - Rekolekcje dla niepłodnych małżeństw

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
11

POWIAT SIEDLECKI, 11.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.02

Mrozy: Stand-up z okazji walentynek

więcej »
12

POWIAT SIEDLECKI, 12.02

Rekolekcje powołaniowe

więcej »
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22

ŁUKÓW, 22.02

Łuków: Spektakl teatralny dla dzieci pt. Smok wawelski

więcej »
23 24 25 26
27 28

Najnowsze Informacje