KRAJ

6 sierpnia - Święto Przemienienia Pańskiego
2022-08-05 11:33:17 Artykuł czytany 886 razy
6 sierpnia z racji przypadającego w tym dniu Święta Przemienienia Pańskiego, uroczystości odpustowe odbędą się w parafiach pod tym wezwaniem, m.in.: w Garwolinie i Łukowie.
W garwolińskiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego, o godzinie 12.00 będzie celebrowana suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Pozostałe Msze św. w parafii będą sprawowane o godz. 6.30, 8.00, 10.00, 12.00 (z procesją i wystawieniem Najświętszego Sakramentu), 17.30 oraz o godzinie 20.00.
W parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie, Eucharystia odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 18.00 pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy. Pozostałe Msze św. będą sprawowane o godzinie 7.00, 9.00 i 12.00. Z racji pierwszej soboty miesiąca po Mszy Świętej o godz. 7.00 nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i sprawowane będzie nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej. Następnie do parafii pw. NMP Matki Kościoła przejdzie męski różaniec .
W parafii św. Jadwigi w Mokobodach k. Siedlec odpust Przemienienia Pańskiego odbędzie się w najbliższa niedzielę, 7 sierpnia w Budziszynie. Uroczystościom towarzyszyła będzie tradycyjnie akcja krwiodawstwa. Msze święte w kościele parafialnym sprawowane będą o 7.00 i 8.30, a w kaplicy Budziszynie - o 10.00 i 12.00. W Budziszynie tradycyjnie będzie podstawiony ambulans, w którym w godzinach od 9.00 do 13.00 będzie można oddać krew. Dzień wcześniej, w pierwszą sobotę miesiąca, 6 sierpnia Msza św. w Budziszynie będzie sprawowana o godz. 19.00.
Na terenie diecezji siedleckiej parafie pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego są również w: Horbowie, Jabłecznej, Malowej Górze oraz w Rudnie, Siemieniu i w Wisznicach.
---------------------------------------------------------------------------------------------
6 sierpnia - Święto Przemienienia Pańskiego
Ewangelia prowadzi nas wraz z Chrystusem, Piotrem, Jakubem i Janem na górę Tabor. Tam Chrystus przemienił się wobec swoich Apostołów. Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe. Apostołowie byli zachwyceni, choć poznali jedynie niewielki odblask wiecznej chwały Ojca, w której po swoim zmartwychwstaniu zasiadł Jezus. To wydarzenie pozostało tajemnicą dla pozostałych uczniów - dowiedzieli się o nim dopiero po wniebowstąpieniu Jezusa.
Zdarzenie to Ewangeliści musieli uważać za bardzo ważne, skoro jego szczegółowy opis umieścili wszyscy synoptycy: św. Mateusz (Mt 17, 1-9), św. Marek (Mk 9, 1-8) i św. Łukasz (Łk 9, 28-36). Również św. Piotr Apostoł przekazał opis tego wydarzenia (2 P 1, 16-18). Miało ono miejsce po sześciu dniach - czy też "jakoby w osiem dni" - po uroczystym wyznaniu św. Piotra w okolicach Cezarei Filipowej (Mt 16, 13-20; Mk 8, 27-30; Łk 9, 18-21).
Św. Cyryl Jerozolimski (+ 387) jako pierwszy wyraził pogląd, że górą Przemienienia Chrystusa była góra Tabor. Za nim zdanie to powtarza św. Hieronim (+ ok. 420) i cała tradycja. Faktycznie, góra Tabor uważana była w starożytności za świętą.
Może dziwić szczegół, że zaraz po przybyciu na górę Apostołowie posnęli. Po odbytej bardzo uciążliwej drodze musieli utrudzić się wspinaczką, zwłaszcza że wędrowali sześć dni od Gór Hermonu.
W Starym Testamencie powszechne było przekonanie, że Jahwe pokazuje się w obłoku (Wj 40, 34; 1 Sm 8, 11). Dlatego w czasie Przemienienia ukazał się obłok, który okrył Chrystusa, Mojżesza i Eliasza. Głos Boży z obłoku utwierdził uczniów w przekonaniu o teofanii, czyli objawieniu się Boga. Dlatego Ewangelista stwierdza, że świadkowie tego wydarzenia bardzo się zlękli.
Termin "Przemienienie Pańskie" nie jest adekwatny do greckiego słowa metemorfothy, które ma o wiele głębsze znaczenie. Podczas gdy słowo "przemienienie" oznacza zjawisko zewnętrzne, to słowo greckie sięga w istotę zjawiska. Należałoby więc tłumaczyć, że Chrystus okazał się tym, kim jest w swojej naturze i istocie - Synem Bożym. Przemienienie pozwoliło Apostołom zrozumieć, jak mizerne i niepełne są ich wyobrażenia o Bogu. Chrystus przemienił się na oczach Apostołów, aby w dniach próby ich wiara w Niego nie zachwiała się. Ewangelista wspomina, że Eliasz i Mojżesz rozmawiali z Chrystusem o Jego męce. Zapewne przypomnieli uczniom Chrystusa wszystkie proroctwa, które zapowiadały Mesjasza jako Odkupiciela rodzaju ludzkiego. Wydarzenie to musiało mocno utkwić w pamięci świadków, skoro po wielu latach przypomni je św. Piotr w jednym ze swoich Listów (2 P 1, 16-18).
Uroczystość Przemienienia Pańskiego na Wschodzie spotykamy już w VI wieku. Była ona największym świętem w ciągu lata. Na Zachodzie jako święto obowiązujące dla całego Kościoła wprowadził ją papież Kalikst III z podziękowaniem Panu Bogu za zwycięstwo oręża chrześcijańskiego pod Belgradem w dniu 6 sierpnia 1456 r. Wojskami dowodził wódz węgierski Jan Hunyadi, a całą obronę i bitwę przygotował św. Jan Kapistran. Jednak lokalnie obchodzono to święto na Zachodzie już w VII wieku. W Polsce święto znane jest od XI wieku.
Dzisiejsze święto przypomina, że Jezus może w każdej chwili odmienić nasz los. Ma ono jednak jeszcze jeden, radosny, eschatologiczny aspekt: przyjdzie czas, że Pan odmieni nas wszystkich; nawet nasze ciała w tajemnicy zmartwychwstania uczyni uczestnikami swojej chwały. Dlatego dzisiejszy obchód jest dniem wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca chwała.
Przemienienie to jednak nie tylko pamiątka dokonanego faktu. To nie tylko nadzieja także naszego zmartwychwstania i przemiany. To równocześnie nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego eschatologicznego przemienienia jest stała przemiana duchowa, wewnętrzne, uparte naśladowanie Chrystusa. Ta przemiana w zarodku musi mieć podstawę na ziemi, by do swej pełni mogła dojść w wieczności. W drodze ku wieczności uczeń Jezusa musi być Mu wierny: myślą, słowem i chrześcijańskim czynem.
Chrystus obiecuje, że będziemy królować razem z Nim tam, gdzie - za Piotrem - będziemy powtarzać: "Mistrzu, jak dobrze, że tu jesteśmy". Warunkiem jest to, abyśmy już teraz pamiętali o tym, co dla nas przygotował Bóg, i abyśmy każdego dnia karmili się Jego Słowem i Ciałem. On chce, abyśmy ufnie i wytrwale się do Niego modlili, służyli bliźnim, rozwijając w sobie cnoty. Takie dążenie do przemiany będzie odpowiedzią na zaproszenie św. Pawła: "Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu" (Rz 12, 2).
źródło:brewiarz.pl
EŁ
Zobacz także
- Pożar jednej z największych...
- Można już składać wnioski o 500...
- Bp Kiciński: Nie ma Kościoła bez...
- Ważne terminy w ZUS dla niektórych...
- Ks. prof. Cisło: W czasie wojny...
- „Jan Paweł II. Odkrywamy...
- ZUS rozpoczął wysyłkę rozliczeń...
- Konkurs KRUS na rymowankę
- Rekordowa liczba projektów...
- W sobotę ZUS otwarty dla...
Komentarze
-
Czytelnik
2022-08-06 09:29:56Odpust także w parafii Trzebieszów, mimo, że nie jest pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
-
Przyjęli Maryję do swoich domów
-
Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom
-
Stacja Siemiatycze... Dworzec PKP nocą
-
W styczniu doczekamy sie opadów śniegu...
-
List z kodymskiej parafii...
-
Szopki i dekoracje świątecznie w siedleckich kościołach
-
Pasterka 2020 I
-
Bożonarodzeniowe Szopki w kościele w Siemiatyczach, Pobikrach, Czajach...
-
Pasterka w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach
-
Pasterka w kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie
-
Dekoracja świąteczna w radzyńskim sanktuarium
-
„OTO JA ODDAJĘ GO PANU” - POGRZEB IGNACEGO BIJATY
-
Profesjonalny warsztat dla twojego samochodu
-
Konferencja prasowa S. Izdebskiego
-
Protest w Zdanach cz. 2
-
Protest rolników w Zdanach
-
Hiszpański reżyser w Siedlcach
-
Wesoła Trójeczka – sprintem do maratonu
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 2
-
Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo - 1
-
Koło Przyjaciół KRP z Zalesia świętowało 10-lecie istnienia
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie
-
Piknik Koła Przyjaciół w Budzieszynie

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:
Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...
więcej »
Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:
Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...
więcej »
Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:
Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...
więcej »
Zapraszamy na audycje:

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:
23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....
więcej »- Nowenna przed wspomnieniem bł.... 2023-01-18 13:48:20 Kategoria:
- „Z ziemi chełmskiej” na... 2022-12-28 10:02:00 Kategoria:
- Jak wspierać osoby z chorobą... 2022-12-13 13:12:00 Kategoria:
Co, gdzie, kiedy


Pon | Wt | Śr | Czw | Pią | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1
|
2
|
3
|
4
ŁUKÓW, 04.02Łuków: Siostry Nazaretanki organizują bal więcej »MIASTO SIEDLCE, 04.02Spektakl muzyczny - Ni pies, ni wydra... coś na kształt miłości więcej »MIASTO SIEDLCE, 04.02Męski różaniec przejdzie ulicami Siedlec więcej »MIASTO SIEDLCE, 04.02 10:00Ku lepszej komunikacji Kościoła. Szkolenie medialne w Siedlcach więcej » |
5 | ||
6 | 7 | 8
|
9 | 10 | 11 | 12
|
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22
|
23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 |
Najnowsze Informacje
Ostatnio komentowane
- Głosków: latarki trafiły do ukraińskich dzieci
- Kolejny krok do budowy obwodnicy Pilawy
- Łuków: pieniądze na remonty zabytkowych obiektów
- Hala pneumatyczna oficjalnie otwarta
- Dwa pożary sadzy w kominie
- 30 lat Straży Miejskiej
- Łuków: sesja Rady Miasta
- Miastkowskie spotkanie z muzyką
- Łuków: turniej pamięci Tomasza Trybonia
- Garwolińscy policjanci podsumowali miniony rok