
Uroczyste obchody zaplanowano m.in. w archidiecezji warszawskiej i na Jasnej Górze. – Pierwsze wspomnienie liturgiczne po beatyfikacji jest o tyle ważne, że w jakiś sposób wdrażamy kult nowego błogosławionego, a także zapraszamy do poznawania go i modlitwy przez jego orędownictwo i wstawiennictwo – podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W sobotę, 28 maja o godz. 19:00 w archikatedrze warszawskiej będzie celebrowana Msza św. pod jego przewodnictwem. – Będziemy się modlić o kanonizację Prymasa Wyszyńskiego – mówi kard. Nycz. Tego samego dnia rano, podczas Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 trzynastu diakonów archidiecezji warszawskiej przyjęło święcenia prezbiteratu.
Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego jest w sposób szczególny obchodzone również na Jasnej Górze. Do Kaplicy Matki Bożej wprowadzone zostały relikwie Prymasa Tysiąclecia. Jak informują paulini, nowy relikwiarz zawierający elementy jego krwi przygotowywany był od kilku miesięcy. Został on umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego się tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego kard. Wyszyński był inicjatorem. O godz. 14.30 odprawiona została uroczysta Msza św. na szczycie Jasnej Góry, której przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się m.in. ogólnopolska pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.
Kard. Stefan Wyszyński został beatyfikowany, wspólnie z matką Elżbietą Różą Czacką, 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystej Mszy Świętej w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

28 maja przypada 41. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, wybitnego męża stanu, obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, uważanego za jednego z największych Polaków XX wieku. Klawerianka ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera siostra Helena Mróz, podkreśliła, że błogosławiony kardynał Wyszyński, którego miała okazję poznać, pozostawił nam świadectwo miłości do drugiego człowieka. „Zostawił nam świadectwo wiary i nie zabijania nienarodzonych- pamiętam, że jako siostra zakonna w miejscu piastowym na kazaniu - mówił: „Matki, jakby te dzieci wstały, któreście usunęły ciążę - i powiedziały - Mamo, czemuś mnie zabiła? - Prymas kochał ludzi i starał się całym sercem, całym swoim oddaniem służyć Ojczyźnie i każdemu człowiekowi.”- wspomina. Siostra Helena zaznaczyła, że „Prymasa Wyszyńskiego cechowała silna wiara i ojcowska troska”. „On się nie bał cierpienia, on szedł z krzyżem. Teraz jakby zobaczył nasz kraj, to by płakał nad naszą Ojczyzną, że teraz Kościół jest tak niszczony. A on bronił Kościoła, mówił: „Zaczynają prześladować Kościół i ludzi, bo chcą zniszczyć Polskę”. Był bardzo pokorny, nikim nie gardził - szedł do biednych, do chorych, szanował wszystkich, nawet nieprzyjaciół. I modlił się, - on naprawdę był ojcem.”- wyjaśnia siostra Helena Mróz. Tłumaczy dalej, że „Prymas Wyszyński bardzo pragnął byśmy się wszyscy bardziej miłowali”. „Jako siostra zakonna byłam za granicą, jak było Milenium - jak on to wszystko przeżywał. Ojca Świętego nie mogli wpuścić do Polski i on to też bardzo przeżywał. Matkę Bożą - jak on Ją kochał. Żebyśmy my tak się kochali i taką wiarę mieli, to by u nas w kraju było więcej miłości. Prymas Wyszyński za wszelką cenę chciał, aby nasz naród był naprawdę kochający, wierzący i miłujący.” - podkreśliła siostra zakonna z Podkowy Leśnej.
Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli. Wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku, gdzie w 1924 roku przyjął święcenia prezbiteratu. W 1946 roku został mianowany biskupem diecezji lubelskiej, w 1948 arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski. Przez ponad trzy lata był więziony przez ówczesne władze komunistyczne, które prowadziły jawną walkę z Kościołem. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II. Zmarł w opinii świętości 28 maja 1981 roku i został pochowany w Archikatedrze Warszawskiej. Beatyfikowany 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
www.archwwa.pl/ BPJG/ BP KEP/ IAR/ Instytut Prymasowski
EŁ