Dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych przeprowadziła je Agnieszka Urbanek, doradca metodyczny w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, natomiast dla pedagogów z przedszkoli warsztaty przeprowadziła Mariola Pieńkowska, doradca metodyczny w zakresie wychowania przedszkolnego i Agnieszka Szymani, doradca metodyczny w zakresie muzyki.
Podczas nauki kodowania przez zabawę, wykorzystano narzędzia i ćwiczenia uczące kreatywności, logicznego myślenia i poszukiwania rozwiązań. Nauczycielom zostały zaprezentowane propozycje zabaw logicznych i ruchowych w różnych obszarach tematycznych. Jako rozszerzenie zajęć z matą do kodowania poznali roboty edukacyjne Ozobot i Genibot. Warsztaty były wsparciem w przygotowaniu się nauczycieli do realizacji zagadnień zgodnie z podstawą programową i kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022, szczególnie w pracy z dziećmi uzdolnionymi i przejawiającymi większą niż przeciętna ciekawość świata.
Nauczyciele przedszkola poznali także popularny, współczesny instrument wywodzący się z USA - Boomwhackers, o polskiej nazwie Bum Bum Rurki. A. Szymani omówiła podstawowe i zaawansowane zastosowania kolorowych rur w nauce muzyki, zaprezentowała nowoczesne metody pracy w oparciu o tę pomoc dydaktyczną oraz przedstawiła propozycje wydawnicze (scenariusze zajęć, zabawy, tańce, gry, piosenki). Okazuje się, że dzięki Bum Bum Rurkom już w wieku przedszkolnym dzieci mogą zagrać zakodowane za pomocą kolorowych kartek, nut, sylab znane melodie i piosenki.
Nauczyciele dokonali pierwszych prób muzykowania na kolorowych rurach i przekonali się, że jest to bardzo "przyjazny" instrument. Dodatkowym atutem spotkania w szkole podstawowej była lekcja otwarta przeprowadzona przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej w Żelechowie, Jolantę Moreń na temat: ,,Polska wśród sąsiadów – wczoraj i dziś”. Była to bardzo ciekawa i wartościowa lekcja historii w edukacji wczesnoszkolnej zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Zajęcia zostały omówione przez doradcę metodycznego w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, A. Urbanek, która zwróciła szczególną uwagę na zastosowane podczas zajęć różnorodne metody nauczania i formy pracy.
Powyższe warsztaty mogły być zorganizowane dzięki ogromnemu zaangażowaniu Małgorzaty Maraszek, nauczyciela biologii w Szkole Podstawowej w Żelechowie i jednocześnie doradcy metodycznego w zakresie biologii oraz uprzejmości ww. dyrektorów placówek na terenie Żelechowa.
.jpg)
.jpg)
inf. pras.
WJ/Garwolin/Js