R E K L A M ADROHICZYN

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Drohiczynie zorganizowano świąteczne spotkanie uchodźców
2022-04-25 13:53:53 Artykuł czytany 567 razy


W niedzielę, 24 kwietnia z inicjatywy biskupa drohiczyńskiego, starosty siemiatyckiego i burmistrza Drohiczyna odbyło się świąteczne spotkanie uchodźców z Ukrainy.


Impulsem do organizacji spotkania była Niedziela Miłosierdzia obchodzona w kościele katolickim i Święta Wielkanocne, które w tym czasie obchodzą wierni obrządków wschodnich, powiedział Radiu Podlasie biskup drohiczyński Piotr Sawczuk.

- W gmachu Seminarium Duchownego daliśmy schronienie uchodźcom i od prawie dwóch miesięcy wśród nas mieszkają. Są też w innych obiektach kościelnych. Niedziela Miłosierdzia jest dobrą okazją by spotkać się w większej grupie, także spotkały się osoby z Ukrainy, które na co dzień są w różnych miejscach. Ogromnie ważne jest, że kiedy w Kościele katolickim jest Niedziela Miłosierdzia, w Kościele prawosławnym – a duża część uchodźców, którzy mieszkają w Polsce, to osoby wyznania prawosławnego – dziś jest Wielkanoc. Można więc powiedzieć, ze to posiłek świąteczny.

Takie spotkanie, to potrzeba serca i konieczność, mówiła senator Maria Koc, podkreślając, że uchodźcy to głównie kobiety z dziećmi, które na Ukrainie zostawiły swoich mężów, ojców i braci, którzy dziś walczą o wolną ojczyznę.

- Mamy na terenie diecezji drohiczyńskiej, wielu uchodźców, przede wszystkim są to mamy z dziećmi. My jako katolicy obchodziliśmy Święta tydzień temu, prawosławni i grekokatolicy  obchodzą Święta teraz. To spotkanie u biskupa, wspólna modlitwa, wspólne przebywanie, to namiastka Świąt, jakie uchodźcy mieliby w swoich domach. Musieli swoje domu opuścić, panie zostawiły swoich mężów, braci, ojców, synów, są daleko od nich, to na pewno wywołuje wielkie wzruszenie, zwłaszcza w święta. Dla nas wszystkich to bardzo wzruszający czas, ale cieszymy się, że możemy być razem z uchodźcami, możemy im złożyć życzenia, po prostu pobyć z nimi i okazać nasze i współczucie i wsparcie.

    Spotkanie zorganizowali duchowni i samorządowcy, wyjaśnia burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym:

- Bardzo cieszę się, że Ekscelencja zgodził się, że możemy tu się spotkać. Inicjatywa ta powstała wspólnie ze starostą siemiatyckim i spotkała się z dużym odzewem. To ważne dla nas, że możemy się spotkać, ale myślę, że też ważne dla uchodźców, bo wiedzą że szanujemy ich Święta, oni są daleko od rodzin a my chcemy żeby wśród nas też poczuli się w takiej wspólnocie rodzinnej – uchodźczej, bo taka wspólnota się tu rodzi.

Zdaniem starosty siemiatyckiego Marka Bobla, to ważne i potrzebne spotkanie w duchu chrześcijańskim:

- Osoby, które tu dziś są to prawie same kobiety i dzieci, mężczyźni walczą na Ukrainie. Oni są tutaj, przyjechali na spotkanie z powiatu siemiatyckiego ale też sokołowskiego, węgrowskiego, łosickiego. Pomagamy im, spotykamy się, jest teraz czas Wielkanocy w obrządku wschodnim, myślę, że to spotkanie było potrzebne wszystkim, także dla nich by mogli oderwać się od codzienności. (…) Robimy to razem z Kościołem, współpracujemy, tego nie da się rozłączyć.

W spotkaniu w Drohiczynie uczestniczyło około 150 osób, byli to uchodźcy, kapłani, samorządowcy, parlamentarzyści, przedsiębiorcy, motocykliści – osoby, które zaangażowane są w niesienie pomocy walczącej Ukrainie i uchodźcom, którzy w Polsce szukają schronienia. Przy wspólnym stole był czas na rozmowy, poznawanie siebie a także składanie świątecznych życzeń, wśród których najczęściej powtarzane były słowa, by wojna w Ukrainie jak najszybciej się skończyła.

Z uczestnikami spotkania rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ

ZOBACZ ZDJĘCIAABol/DW

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Matura z matematyki 2023 – czego się spodziewać na...
2023-02-06 15:33:55 Kategoria:

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami, a przed tegorocznymi maturzystami już ostatnia prosta. Na studniówkowych parkietach w całym kraju dogasają już ostatnie...

więcej »
foto

Nasze zeznania podatkowe online - e Deklaracje 2022...
2023-02-06 08:19:40 Kategoria:

Każdy człowiek, który wykonuje pracę, czy też zarabia pieniądze w inny sposób, musi zapłacić podatek dochodowy. Ministerstwo Finansów wymaga od nas takiej daniny na...

więcej »
foto

Jakie drewno na żaluzje drewniane?
2023-02-06 08:12:21 Kategoria:

Drewniane żaluzje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, chociażby ze względu na ponadczasowość, praktyczność i niezwykłe walory estetyczne. Co więcej,...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje