Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wypowiedzenie OC w 3 krokach
2021-06-09 13:28:07 Artykuł czytany 183 razy


Jeżeli zamierzasz wypowiedzieć OC, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który w 3 krokach objaśnia, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!


1. Upewnij się, że masz prawo do wypowiedzenia

Ubezpieczenie OC standardowo jest zawierane na 12 miesięcy i zasadniczo nie można go wypowiedzieć przed upływem tego czasu – poza nielicznymi wyjątkami, o których zaraz powiemy. Podstawową sytuacją, która pozwala na rezygnację z polisy, jest jej wygaśnięcie. Gdy zbliża się upływ terminu jej ważności, masz prawo do złożenia wypowiedzenia, dzięki któremu nie nastąpi automatyczne przedłużenie. W przeciwnym razie – jeśli nie dostarczysz formalnej rezygnacji na piśmie – OC zacznie obowiązywać na kolejne 12 miesięcy.

Właśnie automatyczne przedłużenie polisy jest kolejną sytuacją, w której można złożyć skuteczne wypowiedzenie. Zdarza się to niekiedy po wykupieniu ubezpieczenia w towarzystwie innym niż poprzednie. Kierowca zaopatruje się w nowe OC, ale zapomina, że wcześniejsze przedłuża się automatycznie i nie składa rezygnacji, a wówczas posiada dwie polisy jednocześnie. Na szczęście dla siebie w takiej sytuacji może w dowolnym momencie wypowiedzieć automatycznie przedłużoną polisę. Jednocześnie musi pamiętać, że za te dni, w których ona obowiązywała, trzeba zapłacić adekwatną składkę.

Podwójne OC zdarza się również po kupnie używanego auta. W ramach transakcji sprzedawca ma obowiązek przekazania aktualnej polisy, a nabywca może z niej korzystać do czasu wygaśnięcia lub wykupić nową, a z ubezpieczenia otrzymanego od poprzedniego właściciela zrezygnować. W tej sytuacji kierowcy przysługuje zwrot pieniędzy za niewykorzystany i opłacony przez sprzedawcę auta okres obowiązywania OC. Więcej informacji na temat możliwości wypowiedzenia polisy od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców znajdziesz w serwisie wypowiadamoc.pl.

2. Przygotuj wypowiedzenie


Jeśli wiesz, że masz prawo do rezygnacji z polisy, możesz przejść do kolejnego kroku, czyli przygotowania wypowiedzenia. Ma on formę dokumentu, w którym właściciel (lub właściciele, jeśli jest ich więcej) oficjalnie zwraca się z żądaniem o zakończenie umowy OC do towarzystwa, w którym zostało ono wykupione. Żeby pismo było skuteczne i przyniosło oczekiwane rezultaty, musi zawierać określone informacje dotyczące właściciela, samochodu i polisy. Chodzi o takie dane jak:

•    dane osobowe i kontaktowe do właściciela,
•    numery rejestracyjne, marka producenta, model, rok produkcji auta,
•    numer OC,
•    data upływu ważności ubezpieczenia,
•    nazwa towarzystwa,
•    podstawa prawna rezygnacji,
•    data i miejsce sporządzenia dokumentu,
•    podpis właściciela.

Największe wątpliwości wzbudza kwestia podstawy prawnej, dlatego warto ją szerzej wyjaśnić. Otóż zawsze jest nią Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, jednak w zależności od przyczyny rezygnacji z polisy należy powołać się na różne fragmenty tego aktu prawnego. W przypadku wypowiedzenia polisy, której ważność upływa po 12 miesiącach, należy odwołać się do art. 28 tej ustawy, podczas gdy rezygnacja z automatycznie przedłużonej polisy jest objęta art. 28a. Z kolei na art. 31 wyżej wymienionej ustawy trzeba się powołać w razie wypowiedzenia OC przejętego od poprzedniego właściciela kupionego samochodu. Więcej informacji o podstawie prawnej wypowiedzenia znajdziesz pod adresem https://wypowiadamoc.pl/jak-i-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-na-podstawie-art-28.

3. Dostarcz wypowiedzenie towarzystwu ubezpieczeniowemu

To już ostatni, czysto formalny krok, który pozwala na sfinalizowanie procedur związanych z rezygnacją z obowiązkowej polisy. Wypowiedzenie możesz dostarczyć osobiście lub pocztą, a także e-mailowo bądź faksem, jeżeli warunki umowy na to pozwalają.
wykop
foto

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC?
2021-07-31 21:03:07 Kategoria:

Współwłaściciel sposobem na obniżenie kosztów za OC? Samochód nie musi być własnością jednej osoby. Prawa do niego równie dobrze mogą mieć zarówno nasi...

więcej »
foto

3 aktywności na świeżym powietrzu, na które warto...
2021-07-29 12:33:00 Kategoria:

Ruch na świeżym powietrzu do podstawa do dbania o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto zamienić ściany klubów fitness na plener - widoki są przede wszystkim...

więcej »
foto

Kształcimy w zawodach, w których jest praca
2021-07-27 06:54:00 Kategoria:

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach jest placówką oświatową Samorządu Województwa Mazowieckiego. W skład Centrum wchodzą: Medyczna Szkoła...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

41. Piesza Pielgrzymka Podlaska na antenie Katolickiego...
2021-07-30 14:39:00 Kategoria:

Zapraszamy słuchaczy do towarzyszenia pielgrzymom za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie. Na trasie 41. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę będą obecni...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoSierpień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.08

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

ŁUKÓW, 01.08

Mobilny punkt szczepień w Stoczku Łukowskim

więcej »

WĘGRÓW, 01.08

Łochów: koncert Leszka Możdżera

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08

II Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »
2 3 4 5 6

WĘGRÓW, 06.08

Turniej Koszykówki w Węgrowie

więcej »
7

MIĘDZYRZEC, 07.08

Wakacyjna akcja poboru krwi w Międzyrzecu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.08 09:00

XXI BIEG SAPIEHÓW – KODEŃ 2021

więcej »
8

SOKOŁÓW, 08.08 13:00

Koncert patriotyczny w Rozbitym Kamieniu

więcej »
9 10 11 12 13 14 15

SIEMIATYCZE, 15.08

W powiecie siemiatyckim odbędzie się Bieg Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.08

Bieg - Tropem Wilczym

więcej »
16 17 18 19 20 21

MIASTO SIEDLCE, 21.08

Turniej siatkarskich trójek w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 21.08

II Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2021”

więcej »
22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Najnowsze Informacje