Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Plexi na wymiar - jakie są najskuteczniejsze techniki wycinania plexi?
2021-05-10 14:12:41 Artykuł czytany 247 razy


Plexi na wymiar? Proszę bardzo! Pleksi, nazywane również szkłem akrylowym, szkłem organicznym lub pleksiglasem, to jedno z najbardziej uniwersalnych tworzyw sztucznych, pozwalających na tworzenie wysokiej jakości materiałów POS, produktów dekoracyjnych, przepierzeń i konstrukcji ochronnych, a nawet... mebli. Skąd tyle możliwości? To proste! Plexi jest bezproblemowe w obróbce mechanicznej i może być dowolnie cięte, przycinane, docinane... Jakie techniki cięcia sprawdzą się w przypadku plexi?


Plexi - co to jest, jakie ma właściwości i zastosowania?

Plexi to polimetakrylan metylu (w skrócie: PMMA). PMMA jest wysokiej klasy tworzywem sztucznym, które charakteryzuje się bardzo wysoką przeziernością (zbliżoną do przezierności szkła), wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne (w tym promieniowanie UV!).

To materiał sztywny i lekki równocześnie, w wersji ekstrudowanej dostępny w postaci różnej wielkości płyt (bazowy arkusz plexi na wymiar ma rozmiary: 2050x3050mm). Dodatkowo arkusze plexi mogą mieć różną grubość, najczęściej od 1 do 15 mm

Plexiglas na wymiar jest bardzo łatwy w obróbce mechanicznej. Cięcie plexi odbywa się za pomocą jednej z dwóch technik (w zależności od konkretnych potrzeb oraz parametrów danej płyty pleksi): frezowania i cięcia laserem. Z plexiglasu tworzone są zarówno niewielkich gadżety, różnej wielkości ramy, stojaki, ekspozytory i kasetony, jak i duże konstrukcje, przesłony czy meble.


 
Cięcie pleksi, czyli pleksi na wymiar

Najczęściej stosowane jest plexi w arkuszach na wymiar. Jak już wspomniano wyżej - arkusze mogą różnić się rozmiarami i grubością, dzięki czemu można dobrać materiał, który optymalnie wpisuje się w potrzeby konkretnego projektu. Każde pleksi, bez względu na poszczególne parametry czy dodatkowe cechy (np. stopień przezierności, wybarwienie), może zostać poddane cięciu. Cięcie plexi umożliwia oferowanie plexi na wymiar - każdy i w każdym kształcie!

Techniki cięcia - jak tnie się pleksi?


Cięcie plexi można realizować za pomocą dwóch podstawowych metod: frezowania i cięcia laserem. Wybór odpowiedniej techniki wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy projektu oraz przeznaczenia danego produktu lub elementu z plexi, a także oczekiwań klienta, przede wszystkim w kontekście wykończenia plexi na wymiar. Czym charakteryzuje się cięcie plexi laserem, a czym frezowanie plexi?


 
Cięcie plexi laserem - cięcie laserowe pleksi

Ploter laserowy jest narzędziem maksymalnie precyzyjnym i delikatnym dla opracowywanego materiału. Pojedyncza wiązka światła / laser tnie dokładnie, zachowując maksymalnie eleganckie, gładkie i błyszczące krawędzie obrabianego pleksi. Cięcie laserem umożliwia efektywną i efektowną obróbkę zarówno gładkiego, przezroczystego lub dowolnie wybarwionego plexi, jak i pleksi zadrukowanego w technologii druku UV (z zachowaniem najwyższych walorów estetycznych nadruku!).

Plotery laserowe umożliwiają cięcie dowolnego plexi na wymiar, w zakresie pola roboczego danego plotera laserowego (najczęściej maksymalnie 1200x800 mm) - w przypadku arkuszy pleksi o większej powierzchni, obróbkę należy podzielić i przeprowadzić etapowo. Na technikę cięcia i wycinania laserowego powinniśmy zdecydować się zawsze wówczas, gdy obrabiane plexi ma minimalną powierzchnię lub cięcia / otwory mają mieć minimalną szerokość / średnicę. Płyty plexi mogą być cięte laserem wyłącznie pojedynczo - próba przecięcia kilku arkuszy pleksi równocześnie spowodowałaby ich sklejenie się.  

Cięcie pleksi frezarką - frezowanie plexi

Nowoczesna frezarka hybrydowa CNC umożliwia dokładną i wydajną obróbkę materiałów - nie tylko sztywnych, ale również giętkich i półsztywnych. Frezarka zazwyczaj dysponuje większym polem roboczym niż laser, umożliwia kalibrację cięcia i pozwala na staranne obrabianie nawet drobnych detali. Krawędzie cięcia wykonanego za pomocą frezarki będą czyste i nieposzarpane, ale matowe (w przeciwieństwie do błyszczących krawędzi po cięciu laserowym).

Frezowanie pozwala wycinać skutecznie i precyzyjnie w większych ilościach arkuszy plexi równocześnie. Należy jednak pamiętać, że frez ma swoją grubość i nawet najcieńszy - będzie grubszy niż cienka wiązka lasera. Z tego wynikają pewne ograniczenia w cięciu frezarką, które dotyczą przede wszystkim obróbki małych elementów z plexi, w których np. zaprojektowano otwory. Nowoczesne, sterowane numeryczni obrabiarki frezujące umożliwiają obniżenie kosztów produkcji i przyspieszenie realizacji zleceń na cięcie pleksi, przy maksymalnym wykorzystaniu surowców i ograniczeniu do minimum odpadów.

Podsumowanie


Pleksi jest nowoczesnym tworzywem sztucznym: idealnie przeziernym (w swojej podstawowej, najpopularniejszej wersji), stosunkowo sztywnym i lekkim oraz uniwersalnym, m.in. dzięki możliwości dowolnego opracowywania tego materiału. Ciecie plexi na wymiar przeprowadza się z użyciem jednej z dwóch podstawowych technik: frezowania lub cięcia laserowego. Po frezowanie pleksi sięgamy przede wszystkim wówczas, gdy wycinamy większe elementy i zależy nam na optymalnej wydajności (za pomocą frezarki możliwe jest równoczesne wycinanie większej ilości cienkich płyt plexi). Z kolei laser sprawdza się zawsze wtedy, gdy plexi na wymiar ma być docięte z maksymalną precyzją oraz gdy opracowywana płyta plexi ma niewielkie rozmiary.

Za pomoc w opracowaniu tematu i wyczerpujące informacje na temat obróbki plexi, dziękujemy fachowcom D-POS, oferującym usługi cięcia plexi na wymiar: https://www.d-pos.pl/pos/p/plexi-na-wymiar/.
wykop
foto

Marcin Romanowski o Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości
2021-06-18 14:14:18 Kategoria:

Zapraszamy do posłuchania wywiadu z Marcinem Romanowskim - wiceministrem sprawiedliwości.

więcej »
foto

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku...
2021-06-18 12:11:28 Kategoria:

Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zaprasza do wzięcia udziału w ogólnodostępnej konferencji lokalnej w Siedlcach pt.„Funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości...

więcej »
foto

Kredyt gotówkowy – o czym należy pamiętać przy jego...
2021-06-16 08:04:20 Kategoria:

Nie wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu, można przewidzieć. Potrzeba nagłej i kosztownej rehabilitacji dziecka, zakup drogich leków, naprawa samochodu...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

25-lecie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
2021-06-09 14:29:29 Kategoria:

Czy współcześni lekarze przywróciliby słuch Ludvigowi van Beethovenowi? Jak w Polsce i na świecie rozwija się leczenie chorób słuchu? Jak dbać o profilaktykę i...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06

Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki MBP w Białej Podlaskiej

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: Msza Święta w intencji zmarłych dzieci

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Siedlcach

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.06

5 czerwca święcenia diakonatu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Siedlce: 5 czerwca Męski Różaniec

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.06

Wieczór Uwielbienia w Łukowie

więcej »
7 8 9 10

SOKOŁÓW, 10.06

Ojciec w DKF Zbyszek

więcej »

DROHICZYN, 10.06 17:30

Biskup drohiczyński zaprasza na uroczystości rocznicowe

więcej »
11 12

RADZYŃ, 12.06

Piknik charytatywny w Adamkach koło Radzynia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.06

W sobotę Bieg Ogińskiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 12.06

Uroczystości w Iganiach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Święcenia prezbiteratu w katedrze siedleckiej /OGLĄDAJ/

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.06

Łukowiacy swojemu miastu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Koncert - Renata Przemyk i Mężczyźni

więcej »
14 15 16 17 18

ŁUKÓW, 18.06

Prezydent RP będzie gościł w naszym regionie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.06

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.06

Siedleccy rugbiści zagrają z Orkanem

więcej »

KRAJ, 19.06

Plenerowe wydarzenie dla młodych 19 czerwca w Pelplinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.06

Szkolenie dla osób posługujących w służbie porządkowej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.06

Koncert promujący album studyjny ZPiT

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.06

Koncert przy Ruinach Góry Zamkowej w Mielniku

więcej »
20

PARCZEW, 20.06

Rodzinna niedziela w parczewskiej Bazylice Mniejszej

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.06

Dębska Siódemka - zapisz się na bieg!

więcej »

SOKOŁÓW, 20.06

Latawcy nad Kosowem Lackim!

więcej »

ŁUKÓW, 20.06

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.06

Festiwal Teatrów Amatorskich O Jackową Kulę

więcej »
21 22

POWIAT BIALSKI, 22.06

Połoski: Modlitwy do Św. Rity z Cascii

więcej »
23 24 25 26

ŁUKÓW, 26.06

Powitanie lata nad zalewem Zimna Woda

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.06

11 Rajd Rowerowy szlakiem J.I. Kraszewskiego

więcej »

ŁUKÓW, 26.06

Łuków: oddaj krew na Zimnej Wodzie

więcej »
27
28 29 30

Najnowsze Informacje