Blok promocyjny

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

5 rzeczy, o których warto pamiętać przy tworzeniu strony internetowej zgodnej z UX
2021-10-19 17:31:38 Artykuł czytany 92 razy


Tworzenie strony internetowej a UX. Oto dość popularny temat, szeroko opisywany na blogach, w serwisach branżowych, a nawet w periodykach akademickich. Tajemniczo brzmiące UX to oczywiście skrót od angielskiego User Experience, które na język polski tłumaczy się jako Doświadczenia Użytkownika.


Chodzi o doświadczenie użytkownika produktu cyfrowego, na przykład strony internetowe, aplikacji mobilnej, jakich mamy całkiem sporo zainstalowanych na naszych telefonach. A właściwie to pojęcia rozciąga się na wszelkie doświadczenia użytkowników z interfejsami oprogramowania (np. gier, paneli informacyjnych etc.).

Czym jest User Experience dla właścicieli biznesu, stron www?

Sam termin pojawił się już dość dawno. Na bardziej dojrzałych rynkach funkcjonuje od około trzech dekad. Najbardziej znanymi teoretykami, badaczami zajmującymi się problematyką User Experience są doktor Jakob Nielsen oraz profesor Uniwersytetu Harvarda Don Norman.

W Polsce termin projektowanie UX dopiero robi karierę, ale nawet na naszym rynku świadomość pożytków płynących z wykorzystania wzorców, rekomendacji, badań UX przy projektowaniu stron rośnie.
I jest to bardzo optymistyczna wiadomość, bowiem oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że będziemy z czasem mogli korzystać z coraz bardziej dopracowanych pod kątem użyteczności stron internetowych, aplikacji mobilnych.

User Experience definiuje się najczęściej jako całość, wszystkie wrażenia, jakich doświadcza użytkownik podczas kontaktu z produktem cyfrowym. Użytkownik wchodząc w interakcję z produktem cyfrowym (np. aplikacją webową) doświadcza określonych emocji. Reaguje w określony sposób, konfrontuje swoje oczekiwania, doświadczenia, nawyki, umiejętności z narzędziem, które postrzega jako przyjazne lub nieprzyjazne.

Wygodne lub niewygodne. Proste lub przeciwnie, bardzo trudne w obsłudze. Intuicyjne, bądź jako zupełnie niezrozumiałe i niepodobne do aplikacji, z którymi miał dotychczas do czynienia.

Od razu więc widzimy, że to jak reaguje użytkownik aplikacji webowej jest splotem wielu czynników, które powinny być uwzględniane w procesie tworzenia strony internetowej Białystok. Nie żyjemy już bowiem w czasach, w których oczekiwania użytkowników były nader skromne i ograniczały się do tego, by strona po prostu działała.

Dziś nie tylko musi być nienaganna pod kątem technologicznym, ale także funkcjonalnym oraz związanym z doświadczeniami, jakich jest przyczyną. A to odsyła nas do fundamentalnego pytania.

Czym jest projektowanie użytecznych stron internetowych?

Projektowanie strony internetowych, tworzenie stron jest dziś także projektowaniem - przewidywaniem reakcji - doświadczeń użytkownika. Użytkownik spędzający czas na stronie internetowej jest w centrum zainteresowania projektantów, badawczy i to jego potrzeby są najważniejsze.

Chodzi o to - mówiąc już zupełnie kolokwialnie - by interakcja ze stronami internetowymi była źródłem pozytywnych doświadczeń. W procesie tworzenia stron nie sposób już tego nie uwzględniać.

Używając interfejsu chcemy, by działał jak inne interfejsy, których używaliśmy. By był zrozumiały, łatwy w użyciu i pozwalał nam osiągać cele, jakie chcemy osiągnąć w czasie użytkowania strony internetowej. Na przykład byśmy szybko mogli przejść do podstrony, na której są informacje teleadresowe. Albo by formularz kontaktowy był krótki, zrozumiały i działał bezproblemowo.

Produkt cyfrowy - aplikacja webowa, aplikacja mobilna - powinien być ponadto atrakcyjny wizualnie, powinien swoją estetyką wpisywać się w branżowe trendy, podkreślać jednocześnie swój indywidualizm oraz sugerować cechy. Powinien być funkcjonalny, a więc oferować funkcjonalności, które są przydatne dla użytkownika.

Mówiąc najogólniej, korzystanie ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej powinno jej użytkownikowi sprawiać przyjemność. Powinno być źródłem satysfakcji.

No cóż, chyba prościej to zapisać niż osiągnąć. W pojedynkę na pewno. Ale korzystając z pomocy specjalistów, diabeł nie jest taki straszny, jak go malują. By stworzyć naprawdę przyjazną użytkownikowi stronę internetową wystarczy skorzystać z naszych pięciu rad.

Projektowanie stron, rada numer jeden - agencja UX

Tworzenie strony internetowej jest dziś zadaniem, w którym biorą udział wyspecjalizowane zespoły, w skład których wchodzą nie tylko developerzy (programiści), ale także product ownerzy, project managerowie, UX/UI designerzy, content writerzy, UX writerzy, badacze doświadczeń użytkowników.
Tworzenie strony www (także sklepów internetowych) to proces, w którym konieczni są specjaliści reprezentujący różne zawody, by ostateczny efekt był przekonujący pod kątem wizualnym, estetycznym, funkcjonalnym, biznesowym i - najlepsze zostawiliśmy na koniec - związanym z użytecznością strony. By pozwalał osiągać założone cele. Na przykład związane ze sprzedażą, konwersją, wizerunkiem, konkurencyjnością.

Jeśli mowa o zespołach to w oczywisty sposób należy pomyśleć o wyspecjalizowanej firmie łączącej kompetencje, które posiada agencja UX (User Experience) oraz software house.

Tylko takie połączenie gwarantuje, że przyszła strona internetowa będzie działać poprawnie, będzie spełniać wszystkie standardy sieciowe i zostanie wykonana w najbardziej adekwatnej, efektywnej, pozwalającej osiągać cele biznesowe technologii.

Tylko takie połączenie gwarantuje, że przyszła strona internetowa będzie spełniać oczekiwania zróżnicowanych użytkowników, będzie zgodna z najlepszymi wzorcami UX, że będzie wpisywać się w doświadczenia użytkownika, że będzie odbierana jako użyteczna, przyjazna, wygodna i satysfakcjonująca.

Rada numer dwa - UX Design na stronach internetowych

Tworząc nowoczesną stronę internetową należy mieć na uwadze, że UX Design służy osiąganiu powyżej opisanych celów (np. służy zwiększaniu konwersji). By tak się stało, w procesie projektowym konieczne jest zrozumienie kim jest użytkownik (w sensie społecznym, psychologicznym, rynkowym). Konieczne jest zbadanie, poznanie, zrozumienie jego problemów, możliwości, potrzeb, ograniczeń i oczekiwań.
Ponadto, trzeba sobie doskonale zdawać sprawę, jakie posiada on umiejętności oraz doświadczenia. Co już umie, a czego dopiero będzie się uczył. Co będzie sprawiać mu problem, a co będzie działaniem automatycznym.

Konieczne jest poznanie potrzeb klienta firmy, użytkownika strony - na przykład konieczne jest branie pod uwagę tego do czego, w jakich okolicznościach, jak często będzie używał produktu. Czego od niego oczekuje i jakie ograniczenia zewnętrzne i związane z jego możliwościami behawioralnymi, emocjonalnymi, poznawczymi posiada.

Od tego bowiem zależy skuteczność biznesowa, handlowa, wizerunkowa strony. Od projektu zależy, w jaki sposób będzie wpływała na potencjalnych klientów. Czy przypadnie do gustu użytkownikom.

W procesie projektowania, tworzenia strony internetowej jest to po prostu niezbędne. Przynajmniej, jeśli chcemy tworzyć strony, które będą postrzegane jako użyteczne, jako atrakcyjne, jako przyjazne, jako zrozumiałe i proste w obsłudze. A dziś to jedna z najcenniejszych kwestii na rynku.

Rada numer trzy - UI design

Pod skrótem UI Design kryje się User Interface Design, a więc projektowanie interfejsów użytkownika. UI Designerzy w swojej codziennej pracy zajmują się projektowaniem interfejsów graficznych aplikacji, dzięki którym użytkownicy stron internetowych mogą z nimi wchodzić w interakcje, wykonywać działania, osiągać zamierzone cele.

W projektowaniu interfejsów aplikacji nie tylko chodzi o uczynienie ich atrakcyjnymi wizualnie, ale także o stworzenie interfejsu, który będzie zrozumiały i wygodny dla użytkownika końcowego. Na przykład dla Waszego klienta.

W projektowaniu interfejsów bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednią hierarchię wizualną elementów, typografię (krój i rodzaj czcionek), grafiki, elementy animowane, o wielkości, proporcje, plany. Istotne są przyciski w menu oraz architektura informacji.

W UI chodzi o zaplanowanie działań użytkownika, ułatwienie mu ich. Chodzi o zachowanie spójności wszystkich elementów i ekranów, o uczynienie nawigacji płynną, jak najmniej podatną na błędy.

Rada numer cztery - User Experience serwisu

User Experience jest ważne! Nie jest na pewno modnym buzzwordem, słowem, które nic nie znaczy, ale które warto powtarzać. Tak na pewno nie jest. User Experience jest narzędziem, sposobem konkurowania, zyskiwania przewagi rynkowej, zjednywania klientów, utrzymywania klientów.

User Experience obejmuje badania, zbudowane na nich wzorce, rekomendacje, wskazówki. Jest zbiorem praktycznych rozwiązań, które pozwalają strony internetowe optymalizować pod kątem Doświadczeń Użytkownika.

Jest zbiorem praktycznych rozwiązań, które pozwalają tworzyć i uwzględniać potrzeby i oczekiwania użytkownika już od najwcześniejszego etapu prac nad projektem strony internetowej, architektury informacji, treści witryny.

Rada numer pięć - użyteczność


Czym jest użyteczność (Web Usability)? Najczęściej definiuje się ją jako miarę (czyli w jakim stopniu strona jest zgodna z pożądanymi cechami) wydajności, efektywności oraz satysfakcji produktu.
Służy do określenia w jakim stopniu użytkownicy są w stanie osiągać swoje cele. W jaki sposób kontekst wpływa na fortunność oraz satysfakcję płynącą z użytkowania produktu cyfrowego.

Użyteczność strony jest subiektywnym odczuciem, na które można wpływać za pomocą odpowiedniego UX Designu oraz UI Designu. Najlepiej to widać po wprowadzeniu zmian po audycie UX. Optymalizując, skupiając się na użytkowniku - w możliwie szerokim sensie - jesteśmy w stanie zaoferować doświadczenia, które będą pozytywne.

A pozytywne, satysfakcjonujące User Experience wpływa bezpośrednio na to, ilu klientów pozyskujemy za pomocą strony, jak wiele produktów sprzedajemy (E-Commerce), ile otrzymujemy zapytań ofertowych.
 Jednym słowem wpływa na naszą pozycję rynkową. Jest warunkiem pozytywnej zmiany.
wykop
foto

Kosiarka spalinowa czy elektryczna - co wybrać?
2021-12-03 13:37:01 Kategoria:

Każdy właściciel przydomowego ogródka chce, by ten wyglądał jak najlepiej. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie estetycznego efektu jest posiadanie...

więcej »
foto

Ból po wyrwaniu ósemki – jak sobie z nim poradzić?
2021-12-02 12:03:06 Kategoria:

Większość osób kojarzy wyrwanie ósemki z dużym bólem. Trzeba jednak pamiętać, że stopień nasilenia objawów zależy w głównej mierze od indywidualnej wrażliwości...

więcej »
foto

Pomoc prawna - sprzeciw od nakazu zapłaty
2021-12-01 07:40:32 Kategoria:

Nie da się ukryć, że sprawy o zapłatę długów trafiają do polskich sądów niezwykle często. Niestety wiele osób pozwanych przez banki, firmy windykacyjne i pożyczkowe...

więcej »
foto

Wybieramy suszarkę do włosów - na jakie parametry...
2021-12-01 07:14:43 Kategoria:

Suszarka ma za zadanie wysuszyć nasze włosy, ale oprócz tego może posiadać również dodatkowe funkcje oraz charakteryzować się określonymi parametrami. Na co więc...

więcej »
foto

Jak wybrać najwyższej jakości materac piankowy?
2021-11-30 13:34:16 Kategoria:

Wybór odpowiedniego łóżka wydaje się dla wielu osób jedną z najważniejszych kwestii związanych z wyposażeniem sypialni. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, z...

więcej »
foto

Dobra karma dla kota — czyli jaka?
2021-11-29 12:26:41 Kategoria:

Koty są mięsożercami. Przy ich karmieniu należy więc zwracać uwagę na wysoki udział mięsa w karmie. Najlepiej byłoby, gdyby jej reszta składała się z warzyw....

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, starając się o kredyt hipoteczny?
2021-11-29 11:04:20 Kategoria:

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób, w szczególności tych, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Niemniej jednak sfinansowanie jego zakupu z oszczędności...

więcej »
foto

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego, czyli pokaż nam...
2021-11-24 14:24:19 Kategoria:

Stare miejsce, nowi wystawcy, stara tradycja, nowe atrakcje. Spotykamy się po raz 24 na Targach Rękodzieła Artystycznego w Parku Handlowym Arche w Siedlcach. To wydarzenie...

więcej »
foto

„Bliżej Unii Europejskiej” - cykl audycji na...
2021-11-19 15:55:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Na antenie Katolickiego Radia Podlasie ponownie rusza cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Będzie można w nich usłyszeć o bieżących działaniach wspólnoty,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

29 lat Audycji Trzeźwiejących Alkoholików
2021-11-09 17:52:06 Kategoria:

Audycja Trzeźwiejących Alkoholików "Boże użycz nam pogody ducha" ma 29 lat. Nadawana jest na antenie Radia Podlasie od początku w niezmienionym kształcie. 11 listopada o...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoGrudzień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

ŁUKÓW, 03.12

Girls Riders Łuków: Mikołajkowa Zbiórka Darów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.12 10:00 - 04.12 15:00

XXIV Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »
4

ŁOSICE, 04.12

Męski różaniec w Łosicach

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.12

Piknik offroad w Czerniejewie dla Gabrysi chorej na SMA1

więcej »

GARWOLIN, 05.12

Mikołaje, do biegu!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 17:00

Ks. Radosław Łydkowski wyjeżdża do pracy misyjnej na Kubie

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.12

Łuków: W świątecznej krainie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.12

Łuków: dowiedz się więcej o programie Czyste Powietrze

więcej »

ŁUKÓW, 07.12

Gmina Łuków: kolejna akcja szczepień

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Wykład Wojciecha Orlińskiego pt. Lem. Życie nie z tej Ziemi

więcej »
9 10 11

PARCZEW, 11.12

Wieczór Uwielbienia w parczewskiej Bazylice

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.12 13:00

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzale

więcej »
12
13 14 15

ŁUKÓW, 15.12

Gmina Stanin: kurs obsługi komputera

więcej »
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje