Zdrowie i uroda

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

„Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami” – ważne porozumienie z PFRON dla województwa podlaskiego
2019-07-08 15:13:53 Artykuł czytany 54 razy


PFRON przekaże dodatkowe środki dla woj. podlaskiego w ramach specjalnego porozumienia, które zostanie podpisane 9 lipca 2019 r. w Białymstoku przez prezes zarządu PFRON Marlenę Maląg oraz marszałka Artura Kosickiego. Województwo podlaskiej jest czwartym w Polsce, które zwiększa zakres współpracy z PFRON. Celem porozumienia jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami.


Marszałek województwa Artur Kosicki i prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg podpisują w Białymstoku porozumienie dotyczące realizacji w województwie programu „Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami”.

Program usprawni współpracę między Państwowym Funduszem Osób Niepełnosprawnych i zarządem województwa podlaskiego przy finansowaniu projektów wspierających aktywność osób z niepełnosprawnościami. Stowarzyszenia i fundacje ubiegające się o dofinansowanie projektów mogą starać się o przyznanie przez PFRON środków na wymagany wkład własny. W tym celu organizacja powinna zgłosić się do Oddziału Podlaskiego PFRON. W przypadku pozytywnej weryfikacji przez oddział PFRON organizacja uzyska zapewnienie finansowania wkładu własnego w projekcie współfinansowanym ze środków europejskich w ramach regionalnych programów operacyjnych 2014–2020.

Podobne porozumienia zostały już wcześniej podpisane w trzech województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. W najbliższym czasie takie dokumenty będą przyjęte przez zarządy kolejnych województw.

– Jestem przekonana, że bardzo konkretnym rezultatem podpisanego porozumienia będzie poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami w województwie podlaskim. Nasze doświadczenia, które mamy ze współpracy z woj. podkarpackim, pokazują, że dobra współpraca z Marszałkami województw, przynosi skuteczną i realną pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Województwo podlaskie jest województwem prężnie się rozwijającym i jestem pewna, że inicjatywy podejmowane w ramach podpisanego porozumienia, pomogą nam wspólnie wspierać aktywność osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym i społecznym – mówi prezes Zarządu PFRON Marlena Maląg. Podkreśla, że zawarte porozumienie jest uzupełnieniem inicjatyw, jakie stwarzają środki unijne. Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu projekty aktywizacji społeczno-zawodowej będą realizowane z korzyścią dla tych osób, zwiększą ich samodzielność i aktywność zawodową, pozwolą między innymi na zorganizowanie szkoleń i staży dla osób z niepełnosprawnością czy realizację usług opiekuńczych – wylicza prezes Zarządu PFRON.
- Zarząd Województwa Podlaskiego wspiera wszelkie inicjatywy, które mają na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zostały dofinansowane projekty, z których korzysta ponad 5 tys. takich osób. To m.in. projekty z zakresu edukacji, pomagające w nauce samodzielności czy powrocie do aktywnego życia społecznego i zawodowego. Jednak potrzeby mieszkańców naszego regionu są w tym zakresie nadal bardzo duże. Dlatego cieszę się, że umowa zawarta z PFRON pozwoli na realizację kolejnych przedsięwzięć, które przyczynią się do niesienia skutecznej pomocy, a także poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Podlaskiem – mówi marszałek województwa Artur Kosicki.

– W centrum działań podejmowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zawsze są ludzie – zapewnia prezes Marlena Maląg. – Dlatego wspieramy inicjatywy stowarzyszeń i fundacji, które są blisko ludzi, znają ich problemy i mają dobre rozeznanie, jaka forma wsparcia jest im najbardziej potrzebna. Prezes Zarządu PEFRON podkreśla, że w 2019 roku w regionie podlaskim na realizację projektów organizacji pozarządowych PFRON przeznaczył już 12,5 mln zł, a podpisane dzisiaj porozumienie daje możliwość zwiększenia tych środków.
„Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami” jest programem współpracy z zarządami województw w celu współfinansowania projektów organizacji pozarządowych wyłonionych do dofinansowania w drodze konkursów organizowanych przez zarządy województw w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Strategicznym celem programu jest wzrost aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami osiągany w wyniku zintensyfikowania działań podejmowanych przez trzeci sektor. Adresatami wsparcia ze środków PFRON w ramach programu są organizacje pozarządowe, które spełnią kryteria uczestnictwa, w szczególności prowadzą działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Przykładowe działania, które mogą zostać dofinansowane w ramach programu „Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami”, to: poszerzenie działalności zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej, rozwój mieszkalnictwa chronionego, w tym mieszkań treningowych i wspomaganych, zapewnienie usług opiekuńczych. Bardzo istotnym zadaniem jest aktywizacja zawodowa, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami, znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, będą miały większe szanse na uzyskanie kwalifikacji i podjęcie zatrudnienia.

W województwach, które już podpisały porozumienie i na jego podstawie dystrybuują środki PFRON, wzrosła efektywność wykorzystania funduszy unijnych, powstały nowe miejsca pracy, w tym zwłaszcza dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ze względu na możliwość aplikowania o większe kwoty nastąpił także rozwój mieszkalnictwa treningowego i wspomaganego.


Inf. pras.


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Na zakupy można wybrać się w godz. 9.00-21.00, choć niektóre sklepy mogą jeszcze mieć przejściowo skrócone godziny otwarcia.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.05

Siedlce: Uruchomienie syreny alarmowej

więcej »

ŁUKÓW, 28.05

Łuków: zdalna sesja Rady Miasta

więcej »
29

ŁUKÓW, 29.05

Ł'OK LIVE: Buty Farmera

więcej »
30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje