Zdrowie i uroda

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Okulary nie zawsze pomagają widzieć lepiej
2022-02-03 13:35:35 Artykuł czytany 318 razy


„Wszystko dla ratowania wzroku” to pierwszy projekt w Polsce, którego głównym celem jest poprawa sytuacji osób dotkniętych genetycznymi schorzeniami siatkówki oka. Stworzony został przez stowarzyszenie Retina AMD Polska, dzięki dotacji programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy”, finansowanego z Funduszy EOG (trwający od 1 lutego 2021 do 30 kwietnia 2022 roku). Retina AMD Polska od 23 lat wspiera pacjentów okulistycznych i popularyzuje wiedzę na temat rzadkich chorób oczu.


Czym są genetyczne choroby oczu?

Jest to grupa rzadkich schorzeń siatkówki oka, uwarunkowanych genetycznie. Są powodowane przez jedną lub kilka mutacji w konkretnym genie odpowiedzialnym za widzenie. Genetyczne choroby oczu zwykle zaczynają rozwijać się tuż po urodzeniu lub we wczesnym dzieciństwie. Postępują stopniowo, a w wielu przypadkach prowadzą do całkowitej i na ten moment nieodwracalnej ślepoty. Do najczęściej występujących w populacji zalicza się: Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki (RP, ang. Retinitis Bigmentosa), Wrodzoną ślepotę Lebera (LCA, ang. Leber congenital amaurosis), Wrodzoną neuropatię Lebera (LHON, ang. Leber's hereditary optic neuropathy), chorobę Stargardta (STGD, ang. Stargardt’s disease) czy zespół Uschera (US, ang. Usher syndrome). W każdej z nich zauważa się inne objawy, inny jest też schemat przebiegu choroby, ale łączy je jedno – wspólne podłoże w postaci jakiegoś uszkodzonego genu. Warto również zaznaczyć, że w przypadku zespołu Ushera, pacjent traci nie tylko wzrok, ale i słuch.

Szacuje się, że obecnie w Polsce na rzadkie schorzenia siatkówki oka cierpi ok. 10 tys. osób. Poniżej obejrzeć można dwie krótkie animacje wideo, szczegółowo obrazujące problemy ze wzrokiem w chorobie Stargadrta i Barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki.

STGD: https://youtu.be/ZcLtZJ6EEss

RP: https://youtu.be/94PPC1KFIZ0


Problemy w życiu codziennym osób dotkniętych rzadkimi chorobami oczu


Osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku na co dzień muszą mierzyć się z ogromem trudności, o których pojęcia mogą nie mieć zdrowi ludzie. O ile łatwo (chociaż nie zawsze) wyobrazić sobie życie niewidomego człowieka, o tyle w przypadku osób niedowidzących, nie jest to już takie proste. Należy tu wyjaśnić istotną z punktu widzenia okulistyki kwestię – wada wzroku a choroba oczu to dwie zupełnie różne sprawy. Wadę można skorygować przy pomocy odpowiednio dobranych szkieł optycznych czy zabiegów chirurgicznych, a choroby oczu nie. Stąd pacjenci z rzadkimi schorzeniami siatkówki spotykają się ze stwierdzeniem w stylu: „Skoro dobrze nie widzisz, dlaczego nie nosisz okularów”? Nie oznacza to jednak, że osoba z chorobą Stargardta nie może nosić wspomnianych okularów. Otóż może… Nie sprawią, że obraz widzianego świata stanie się ostrzejszy (będzie to minimalna różnica), ale ochronią oczy przed promieniowaniem UV lub szkodliwym światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany monitorów.

Nie można wiec wrzucać wszystkich do jednego worka

Rozpoznanie niedowidzącego nie będzie oczywiste w każdym przypadku. Niepełnosprawność ukryta charakteryzuje się tym, że na pierwszy rzut oka może być całkowicie niewidoczna. Dopiero w momencie, gdy chory wykonuje jakąś czynność w sposób odbiegający od przyjętego wzorca, wówczas zorientować się można, że cierpi na jedno ze wcześniej wymienionych schorzeń wzroku. Będzie to np. obsługiwanie smartfona z bardzo bliskiej odległości, czytanie książki przy pomocy lupy elektronicznej lub korzystanie z komputera przy użyciu oprogramowania udźwiękawiającego.

W zdecydowanej większości, niedowidzący są w 100% sprawni intelektualnie i pragną funkcjonować jak w pełni zdrowi ludzie. Nierzadko celowo ukrywają własną niepełnosprawność, wstydzą się jej i nie potrafią jej zaakceptować – nie chcą przemieszczać się z białą laską. Narażeni są na wiele niebezpiecznych sytuacji. Przez swoje ograniczenia często popadają w depresje, zaniżają samoocenę, a nawet miewają myśli samobójcze. Kluczową rolę w opiece nad tą grupą społeczną odgrywa wsparcie psychologiczne i rehabilitacja, w trakcie której dobierane są odpowiednie pomoce optyczne i przekazywana jest wiedza na temat efektywnego wykonywania czynności domowych czy poruszania się w przestrzeni publicznej.

Diagnostyka rzadkich schorzeń siatkówki oka

W tym rodzaju chorób uzyskanie właściwej diagnozy klinicznej nie jest łatwe – a zwłaszcza w naszym kraju. Dotąd w Polsce nie została opracowana i wdrożona żadna ścieżka diagnostyczna, według której poprowadzony mógłby być pacjent z podejrzeniem genetycznego schorzenia wzroku. Chorzy często zmuszeni są do poszukiwania informacji o danym zaburzeniu we własnym zakresie – z uwagi na niewielką częstotliwość występowania ich w społeczeństwie, a także małą liczbę specjalistów w tej dziedzinie. Odwiedzają oni dziesiątki gabinetów okulistycznych (i nie tylko tych), aby poznać ostateczną diagnozę. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że najskuteczniejszą metodą uzyskania jednoznacznej diagnozy jest wykonanie badań genetycznych, które potwierdzą lub wykluczą występowanie wadliwego genu w organizmie pacjenta. Zlecenie wykonania takich badań w Polsce nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i trzeba za nie zapłacić ok. 2-6 tys. zł. Aby mogło dojść do przeprowadzenia takich badań molekularnych, wcześniej pacjent zobowiązany jest udać się do poradni genetycznej, gdzie lekarz genetyk przeprowadzi z nim wywiad rodzinny i dobierze odpowiedni panel badań. Nie zawsze jednak wykupienie usługi w laboratorium molekularnym pomoże poznać przyczynę choroby oczu. Mimo, że technologie i sprzęt do sekwencjonowania ludzkiego DNA są na bardzo zaawansowanym poziomie, wskazanie wadliwego genu i ustalenie jego mutacji nie będzie możliwe w każdym przypadku. Szerzej o badaniach genetycznych w okulistyce traktuje poniższa animacja.Leczenie chorób oczu uwarunkowanych genetycznie

Niestety, możliwości leczenia schorzeń wzroku o podłożu genetycznym jest bardzo mało. Do połowy drugiej dekady XXI wieku ten rodzaj chorób leczony był objawowo, nie przyczynowo. Na szczęście w 2017 roku na rynku pojawiła się pierwsza celowana terapia genowa, podawana jednorazowo osobom z mutacją w genie RPE65 (z Wrodzoną ślepotą Lebera). Pozwala ona zatrzymać dalszą degeneracje siatkówki, a nawet częściowo przywrócić utracone widzenie. W Polsce terapia ta wiąże się z wydatkiem na poziomie 1,5 mln zł (na jedno oko). W Wielkiej Brytanii i Włoszech jest ona refundowana przez tamtejsze organy, odpowiedzialne za finansowanie opieki medycznej obywateli.

Aktualnie na świecie trwają prace nad przeszło 40 nowymi terapiami – część z nich jest już w II lub III fazie badań klinicznych i przynoszą pozytywne rezultaty. Dlatego tak ważne jest, by zwiększać świadomość decydentów w obszarze zdrowia na temat możliwości, jakie daje współczesna medycyna. Finansowanie tego typu metod leczenia rzadkich chorób siatkówki ze środków publicznych, może znacząco wpłynąć na poprawę życia wielu pacjentów okulistycznych, a co ważniejsze, uratować ich przed ślepotą.W jaki sposób Retina AMD Polska chce poprawić sytuację osób z rzadkimi schorzeniami siatkówki oka?

Stowarzyszenie Retina AMD Polska od lat pomaga pacjentom z dysfunkcją wzroku. Od 1 lutego 2021 roku realizuje projekt „Wszystko dla ratowania wzroku”, poprzez który chce zintegrować młodych dorosłych i rodziców dzieci, dotkniętych genetycznymi chorobami oczu, by wspólnie zawalczyć o lepsze jutro – nie tylko dla nich, ale i przyszłych pokoleń pacjentów. W minionym roku Retina AMD Polska przeprowadziła pierwszy w Polsce audyt społeczny, którego zamierzeniem było zebranie jak największej ilości informacji od chorych na rzadkie schorzenia wzroku i ich bliskich – o ich problemach, doświadczeniach związanych z uzyskiwaniem diagnozy czy leczeniem. Na podstawie uzyskanych wyników opracowano raport pt. „Społeczny audyt. Sytuacja osób z genetycznymi schorzeniami wzroku”, na łamach którego zamieszczono również białą księgę potrzeb i postulatów tej społeczności. Znalazły się w niej takie pozycje jak:

•    Każdy powinien mieć łatwy dostęp do lekarza okulisty i do szybkiej , bezpłatnej diagnozy;

•    Każdy chory powinien mieć dostęp do bezpłatnego leczenia zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną;

•    Każdy pacjent powinien otrzymać pełną i zrozumiałą informację o chorobie i jej leczeniu;

•    Każdy chory z osłabionym widzeniem powinien być objęty specjalistyczną rehabilitacją dla osób z dysfunkcją wzroku;

•    Pacjenci powinni mieć możliwość uzyskania wsparcia w procesie leczenia i rehabilitacji w zakresie usług opiekuńczych , asystenckich i psychospołecznych.

Opublikowano poradnik „GENialni”, objaśniający tematykę badań genetycznych. Przygotowane zostały także specjalne okulary, symulujące pole widzenia m.in. w: Barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki, Wrodzonej ślepocie Lebera, chorobie Stargardta czy Zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem. Stowarzyszenie regularnie organizuje konferencje z udziałem lekarzy ekspertów, mediów i samych pacjentów. Przeprowadza szkolenia w zakresie przywództwa, komunikacji i partycypacji obywatelskiej.

Członkowie Retina AMD Polska, którzy zadeklarowali się do pełnienia roli self-adwokatów niebawem odbędą spotkania z przedstawicielami Sejmu i Senatu, Polskim Towarzystwem Okulistycznym (PTO) i innymi decydentami, mogącymi przyczynić się do osiągnięcia zakładanych w projekcie celów.

W maju 2021 roku w Poznaniu odbył się pionierski zabieg, podczas którego po raz pierwszy w Polsce podano nowatorski lek młodemu mężczyźnie, który stracił wzrok z powodu mutacji w genie RPE65. Terapia przyniosła zaskakujące efekty, przywracając widzenie w lewym oku. Tak więc jest o co walczyć.M.Ch

DW
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Jakie zalety mają rośliny w biurze?
2022-06-24 14:12:13 Kategoria:

Chcesz w łatwy sposób urozmaicić wnętrze biura lub firmy? Bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na doniczki z roślinami. Dzięki nim reszta pracowników możesz się...

więcej »
foto

Zlewozmywak okrągły - do jakiej kuchni będzie on pasował
2022-06-24 11:14:28 Kategoria:

Kuchnia dla każdej gospodyni domowej jest absolutnie jednym z najważniejszych miejsc. Nic więc dziwnego, że zwykle każda z kobiet chce urządzić ją w taki sposób, by...

więcej »
foto

Z tamtej strony Bugu Panna do mnie mruga - projekt...
2022-06-22 15:18:42 Kategoria:

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach rozpoczyna realizację projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga”. Poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe. Projekt...

więcej »
foto

Gdzie kupować produkty Apple? Jak wybrać sklep?
2022-06-20 18:15:25 Kategoria:

Produkty Apple to marzenie wielu osób. Ogromna grupa po pierwszym zakupie nie wyobraża sobie już powrotu do innej marki. Nie da się jednak ukryć, że mówimy o produktach...

więcej »
foto

Urządzamy posesję — na jakie elementy należy...
2022-06-20 17:51:24 Kategoria:

Własny dom z ogrodem to marzenie niejednej osoby. Aby jednak miejsce to było bezpieczne, a jednocześnie funkcjonalne, warto zwracać uwagę nie tylko na wnętrze mieszkania,...

więcej »
foto

Keto czy low carb: którą dietę niskowęglowodanową...
2022-06-20 11:35:38 Kategoria:

Mogłoby się wydawać, że dieta ketogeniczna to po prostu inne nazewnictwo dla diety low carb. Nic bardziej mylnego! Wszystkie diety keto są kwalifikowane jako low carb,...

więcej »
foto

Przygotuj się na zmiany w nadawaniu telewizji! Sprawdź...
2022-06-02 14:14:12 Kategoria:

Już za niespełna miesiąc, a dokładnie 27 czerwca br., nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 HEVC. Jeśli nadal chcesz oglądać...

więcej »
foto

Dom Seniora w Hołubli zaprasza
2022-06-01 00:01:00 Kategoria:

Drogi Seniorze, jeśli potrzebujesz wsparcia w życiu codziennym, Twój stan zdrowia wymaga całodobowej opieki, dniem 1 czerwca zapraszamy cię do Domu Seniora...

więcej »
foto

Nagrodzone Magiczne Ogrody zapraszają
2022-05-11 12:41:00 Kategoria:

To urocze miejsce nie mogłoby istnieć bez uśmiechniętych spojrzeń przyjeżdżających tu rodzin. To właśnie ich głosy zdecydowały o zwycięstwie janowieckiego parku w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego
2022-06-23 18:08:41 Kategoria:

I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie 24 czerwca gospodarzem uroczystego ogólnopolskiego zakończenia zajęć...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIŃSK MAZ., 01.06

Dzień Dziecka w MDK w Mińsku Mazowieckim

więcej »

ŁUKÓW, 01.06

Łuków: Dzień Dziecka nad zalewem

więcej »
2 3 4

ŁOSICE, 04.06

77 rocznica Bitwy pod Jeziorami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.06

50 lat „Chodowiaków”. Rozmowa z Bożeną Wojciuk /audio/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.06

Siedlce: Męski Różaniec 4 czerwca

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.06

50 lat „Chodowiaków”. Rozmowa z Bożeną Wojciuk /audio/

więcej »
5

Nasze klimaty, 05.06 11:00

Dzień Dziecka na Ludowo w Warszawie

więcej »
6 7 8 9

MIASTO SIEDLCE, 09.06 18:00

Kapela Zbucka wystąpi w Cafe Fryderyk

więcej »
10

MIĘDZYRZEC, 10.06

Podlaski Dukt Jana Kołkowicza – Rajd Motocyklowo-Konny

więcej »

ŁUKÓW, 10.06

ŁOK: Dzień Prymasa Wyszyńskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.06

Spotkanie autorskie Bogdana Góralczyka

więcej »

DROHICZYN, 10.06

Dzień Wspólnoty Wspólnot Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
11

DROHICZYN, 11.06

6. Podlaski Motocyklowy Rajd Papieski

więcej »

DROHICZYN, 11.06

Dzień Wspólnoty Wspólnot Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

KRAJ, 11.06 - 13.06

III Krajowe Dni Pola pod hasłem "Rolnictwo przyszłości"

więcej »

WĘGRÓW, 11.06

Dni Powiatu Węgrowskiego z zespołem BOYS

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.06

Kabaret Czesuaf i Halina Mlynkowa wystąpią w najbliższy weekend podczas Dni Mrozów

więcej »

ŁUKÓW, 11.06 10:00

49. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim

więcej »
12

WĘGRÓW, 12.06

Marek Piekarczyk w Węgrowie

więcej »

SOKOŁÓW, 12.06

VociCantati: Musicale – ależ tak

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.06

Kodeński Wieczernik Akademicki

więcej »

RADZYŃ, 12.06

Spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Gmina Łuków: Rodzinny Festyn z Geologią

więcej »

ŁUKÓW, 12.06

Łuków: zawody wędkarskie o Puchar Niedźwiedzia

więcej »

MIŃSK MAZ., 12.06

Kabaret Czesuaf i Halina Mlynkowa wystąpią w najbliższy weekend podczas Dni Mrozów

więcej »

SOKOŁÓW, 12.06

Jubileusz strażaków z Niecieczy

więcej »
13 14

ŁUKÓW, 14.06

ŁOK: nowa wystawa w Galerii PROwizorium

więcej »

ŁUKÓW, 14.06

Łuków: kolejne spotkanie burmistrza z mieszkańcami

więcej »
15 16

MIASTO SIEDLCE, 16.06 19:00

SIEDLCE DLA JEZUSA A.D. 2022

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.06

Koncert zespołu - Małe Podlasie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.06 - 18.06

Jerycho Młodych w Woli Gułowskiej /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
18

RADZYŃ, 18.06

Zespół PECTUS wystąpi w Radzyniu Podlaskim

więcej »

DROHICZYN, 18.06

Nadbużańska Noc Świętojańska

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.06 10:00

Zbliża się I Lubelski Kongres Kół Gospodyń Wiejskich w Białej Podlaskiej

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.06

Pchli targ i sentymentalny spacer po Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.06

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie

więcej »

RYKI, 19.06

III Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych powiatu ryckiego

więcej »

ŁUKÓW, 19.06

Gmina Stanin: oddadzą hołd powstańcom styczniowym

więcej »

GARWOLIN, 19.06

Wielkie świętowanie już za tydzień! Dni Garwolina 2022

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.06

Jubileusz parafii Kotuń

więcej »
20 21 22 23

RADZYŃ, 23.06

Kapitan Krzysztof Baranowski w Radzyniu

więcej »
24

ŁUKÓW, 24.06

Łuków: wianki nad Krzną

więcej »

Na antenie KRP, 24.06 10:00

Radiowa transmisja Mszy św. na zakończenie roku szkolnego

więcej »
25

ŁUKÓW, 25.06

Łuków: lato nad zalewem

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.06

Turniej piłki nożnej - Cresa Cup

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.06

Zbuczyn powita wakacje z przytupem

więcej »

SIEMIATYCZE, 25.06

Siemiatyckie Kino pod Gwiazdami rusza 25 lipca

więcej »
26

ŁOSICE, 26.06

Rodzinny festyn „Piknik nad stawem” w Platerowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.06

Zbuczyn powita wakacje z przytupem

więcej »

ŁUKÓW, 26.06

Łukowski Festyn Charytatywny. Zagra MEZO

więcej »

Rolnicy, 26.06 10:30

Dzień Otwartych Drzwi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

więcej »
27 28 29 30

Najnowsze Informacje