Zdrowie i uroda

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util

NIEWIEDZA PRZYCZYNĄ SPADKU LICZBY SZCZEPIEŃ
2015-10-13 18:21:46 Artykuł czytany 681 razy


W błyskawicznym tempie rośnie liczba nieszczepionych dzieci w Polsce. Eksperci ostrzegają, że jeżeli tendencja się utrzyma, grozi nam powrót takich chorób jak: krztusiec, odra czy polio. Ich obawy potwierdzają najnowsze badania opinii publicznej, które pokazują, że coraz więcej młodych osób kwestionuje skuteczność szczepień ochronnych jako profilaktyki chorób zakaźnych.


Z najnowszych badań (Millward Brown, październik 2015) przeprowadzonych na zlecenie organizatorów akcji „Zaszczep się wiedzą” jednoznacznie wynika, że większość Polaków uważa szczepienia ochronne za skuteczną profilaktykę. Takie zdanie wyraziło 86% pytanych. Przeciwnego zdania jest 8% (6% nie ma zdania na ten temat). Jednak im młodszy wiek pytanej osoby, tym więcej odpowiedzi negatywnych. W grupie 25-34 lata takich odpowiedzi było aż 14%.

To bardzo niebezpieczna tendencja. Eksperci są w tej kwestii jednomyślni i ostrzegają: – Zaniechanie szczepień jest równoznaczne z powrotem chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludzkość jeszcze w pierwszej połowie XX wieku – mówi dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy ds. epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 100%.

W badaniu zapytano Polaków także o źródło informacji na temat szczepień. Respondenci najczęściej wskazywali Internet (18%) oraz lekarza (14%). Inaczej sytuacja wygląda w grupie wiekowej 18-34 lata, gdzie aż co trzecia osoba wskazywała na Internet (w przedziale wiekowym 18-24 lata – 35%, w  przedziale 25-34 lata – 31%), a zaledwie co piąta na lekarza (w przedziale wiekowym 18-24 lata – 20%, w przedziale 25-34 lata – 17%). Osoby powyżej 35 roku życia wciąż najbardziej ufają lekarzowi.

Największe zaniepokojenie budzi fakt, że prawie połowa badanych (45%) pytana o to, gdzie
w Internecie szuka informacji, wskazała na fora i blogi internetowe. Pojawiające się tam, nierzadko anonimowe, opinie bardzo często powielają niesprawdzone naukowo informacje. Zdaniem lekarzy tego typu informacje powinny być tratowane bardzo ostrożnie. – Budzą nieufność i niepokój rodziców, podważają skuteczność i celowość szczepień. Wiele z tych informacji nie znajduje żadnego potwierdzenia w prawidłowo prowadzonych badaniach naukowych – mówi dr n. med. Ewa Duszczyk, wieloletni pracownik naukowy Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W badaniu zapytano także o to, który z podmiotów zajmujących się szczepieniami jest najbardziej warygodny. Prawie połowa Polaków wskazała na Ministerstwo Zdrowia (42%). Cieszy się ono zaufaniem zwłaszcza młodych osób (w grupie wiekowej 18-24 lata – 50%). Co trzeci z badanych wskazał na Główny Inspektorat Sanitarny.

Szczepienia ochronne to bezsprzecznie największy sukces medycyny w dziejach ludzkości. Dzięki nim, na terenie Europy, udało się wyeliminować lub zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele ciężkich chorób zakaźnych. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych spowodowało, że o wiele dłużej możemy się dziś cieszyć zdrowiem i życiem. Człowiek urodzony w Europie w 1900 roku mógł  przeżyć średnio niecałe 43 lata. Jego potomek urodzony w roku 2014 może dożyć ponad 80 lat! – To właśnie dzięki rozwojowi medycyny średnia długość życia uległa znacznemu wydłużeniu – przypomina dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Paweł Sztwiertnia. – Dziś ten dorobek naukowy jest coraz częściej bezpodstawnie kwestionowany, szczególnie w obszarze szczepień ochronnych – dodaje.

Wnioski z opublikowanych dziś badań (Millward Brown, październik 2015) jednoznacznie wskazują potrzebę upowszechniania rzetelnych informacji o szczepieniach. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne organizatorzy i partnerzy akcji „Zaszczep się wiedzą” stworzyli  opartą na sprawdzonych źródłach informacji witrynynę internetową www.zaszczepsiewiedza.pl. Znajdują się na niej materiały, które powstały przy współpracy ekspertów oraz instytucji od lat profesjonalnie zajmujących się chorobami zakaźnymi i wakcynologią.
 
Akcja edukacyjna „Zaszczep się wiedzą” odbywa się pod patronatem: Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Medycznego Damiana, Fundacji Rozwoju Pediatrii, Konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc, Konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego  oraz Pracodawców RP. Pomysłodawcą i organizatorem akcji  jest Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Zaszczep się Wiedzą! Rzetelnych źródeł informacji szukaj na:
www.zaszczepsiewiedza.pl

Inf. pras.

DJ
wykop

Komentarze

  • Gramatur
    2015-10-14 14:39:12

    arrow

    Kampania taka jak ta wreszcie daje rzetelne źródło wiedzy dla rodziców! Nie może być tak, że rodzice kierując się emocjami nie podają dziecku ważnych szczepień. http://zaszczepsiewiedza.pl/o-akcji/

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje