Zdrowie i uroda

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

17 maja - Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
2019-05-16 17:36:53 Artykuł czytany 133 razy


17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, charakteryzującą się niezmiennie podwyższonymi wartościami ciśnienia krwi. Uszkadza tętnice, co w konsekwencji może prowadzić do zawałów, udaru mózgu, niewydolności nerek, krążenia, a nawet demencji.


Czym jest ciśnienie krwi?

W cyklu pracy serca wyróżniamy jego skurcz (systole) i rozkurcz (diastole). W ciągu minuty serce kurczy się około 60-80 razy i z każdym uderzeniem wyrzuca krew do naczyń tętniczych. Podczas wyrzutu krwi z lewej komory do aorty (głównej tętnicy) ciśnienie jest największe i stopniowo maleje w mniejszych tętnicach, naczyniach włosowatych i żyłach. Dzięki temu możliwy jest transport krwi zgodnie z kierunkiem spadku ciśnienia i zaopatrzenie wszystkich narządów w tlen oraz składniki odżywcze (cukier, tłuszcze i inne). A właściwe ukrwienie narządów jest kluczem do ich prawidłowej pracy.

Z kolei podczas rozkurczu ciśnienie krwi osiąga najmniejszą wartość. Wówczas powracająca układem żylnym krew jest tłoczona z prawego przedsionka do prawej komory, skąd wędruje do płuc, by ponownie wzbogacić się w tlen. Ciśnienie krwi podczas rozkurczu nigdy nie spada jednak do zera. Dzieje się tak dzięki sprężystości ścian tętnic, które przyjmują siłę uderzenia krwi podczas skurczu i oddają ją podczas rozkurczu.

Wielkość ciśnienia, czyli nacisku krwi na ściany tętnic, jest zmienna i waha się między wartością maksymalną (skurcz) i minimalną (rozkurcz). Pomiar ciśnienia krwi wyrażany w milimetrach słupa rtęci (mmHg) dotyczy właśnie obu tych wartości – maksymalnej, nazywanej ciśnieniem skurczowym (systolicznym) i minimalnej, zwanej ciśnieniem rozkurczowym (diastolicznym).

----------------------------

W Polsce zbyt wysokie ciśnienie tętnicze ma aż 10,5 mln Polaków - wykazały badania. Kierujący tymi badaniami prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że u ponad 3 mln osób nie zostało ono w ogóle rozpoznane. Prawidłowo leczonych jest zaledwie 26 proc. Polaków cierpiących na to schorzenie.

Niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze nasycone, otyłość, nadmierne spożycie soli, alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz stres - to główne przyczyny nadciśnienia tętniczego.

Eksperci przypominają, że ryzyko nadciśnienia tętniczego zwiększa m.in. nadmierne spożycie soli. Jak wynika z danych GUS, spożycie soli w Polsce zmniejszyło się z 15 g na osobę dziennie w 1998 r. do ok. 11 g. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie powinno ono przekraczać 5 g dziennie. Wystarczy zjeść pizzę, żeby w jednym posiłku spożyć aż 8 g soli.

Szacuje się, że jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. Najlepszym sposobem wczesnego jego rozpoznania jest regularna kontrola wartości ciśnienia krwi.

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego lekarze PPOZ zachęcają do porzucenia złych nawyków oraz skontrolowania ciśnienia we krwi. Jeśli okaże się, że odbiega ono od normy, pacjent natychmiast powinien poddać się leczeniu.

Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 80 mm Hg dla rozkurczowego. Za zbyt wysokie ciśnienie uznaje się takie, które przekracza 140/90 mm Hg.

Niezależnie od wieku! Każdy powinien dążyć do tego, by nie przekraczało 120/80 mm Hg (w żadnym wypadku nie powinno być wyższe niż 140/90 mm Hg)

Lekarze przypominają, że nie wystarczy mierzyć ciśnienia raz dziennie, ponieważ w ciągu dnia może się ono zmieniać. U osoby zdrowej różnice w wynikach pomiaru sięgają 20 mm Hg, u chorych bywają jeszcze większe. Podczas każdego badania należy dokonać co najmniej dwóch pomiarów, z przynajmniej jednominutową przerwą. Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, powinny najpierw je zażyć, a dopiero potem wykonać badanie.
----------------------------------------
Nadciśnienie


Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia:
- pierwotne
- wtórne.
 
Pierwotne
dotyczy ponad 90% przypadków. Jego przyczyn upatruje się w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych, jednakże nie ma dowodów, które by o tym świadczyły. Mówi się, iż nie istnieją żadne przyczyny, które są odpowiedzialne za nadciśnienie pierwotne.
 
Nadciśnienie wtórne związane jest z różnego rodzaju chorobami, więc można je powiązać z innymi schorzeniami.
 
Jak wygląda leczenie?


Chorym podawane są specjalistyczne leki oraz zalecana się codzienne pomiary ciśnienia tętniczego. Podczas Światowego Dnia Nadciśnienia uczestnicy poznają techniki pomiaru, dzięki którym są wstanie uczynić to prawidłowo. Należy pamiętać, iż problem nadciśnienia nie dotyczy tylko osób starszych. Coraz częściej borykają się z nim osoby młode.
 
Co warto wiedzieć?


Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczyć spożywanie soli do minimum, gdyż ma ona wpływ na jego podnoszenie. Trzeba również zwiększyć podaż potasu poprzez spożywanie świeżych warzyw oraz owoców. Bardzo ważne jest także ograniczenie wypijanego alkoholu, który ma negatywny wpływ na nadciśnienie oraz zaprzestać palenia tytoniu. U osób, u których stwierdzono nadciśnienie wskazane jest uprawianie sportu oraz ograniczeni stresu choć jak dobrze wiadomo nie zawsze można go uniknąć Należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety.

Inf. pras.

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje