REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ku pamięci Feliksa Bartczuka, weterana Powstania Styczniowego
2013-09-30 09:27:30 Artykuł czytany 3668 razy


Prosty chłop, niezwykły patriota. Podporucznik Feliks Bartczuk, bo o nim mowa, został upamiętniony przez mieszkańców Kosowa Lackiego i po blisko 67 latach ponownie pożegnany, jednak tym razem zgodnie z ceremoniałem wojskowym, jak na prawdziwego bohatera przystało.


Uroczystości ku pamięci ostatniego weterana Powstania Styczniowego odbyły się w sobotę, 28 września.


Zobacz zdjęcia w większym formacie


Choć Feliks Bartczuk nie był żołnierzem, to za udział w powstaniu styczniowym, w czasach II Rzeczypospolitej mianowano go na stopień podporucznika. Mimo to nie doczekał się pogrzebu z należnymi honorami. Zmarł w 1946 roku, gdy w Polsce instalowała się komunistyczna władza nie kultywująca pamięci powstańców.
Zarośnięty i zapomniany przez dziesiątki lat grób powstańca znajdujący się na kosowskim cmentarzu odzyskał należny blask. Jego odrestaurowania podjęli się dwaj historycy zainspirowani jego postacią. Jacek Odziemczyk i Artur Ziontek najpierw odnaleźli grób, a następnie postanowili wskrzesić pamięć o zmarłym. Tak zrodziła się monografia Feliksa Bartczuka.
Dziesiątki wyjazdów i godziny spędzone nad historycznymi dokumentami stały się owocne. Ich wynikiem jest licząca 250 stron publikacja „Feliks Bartczuk ostatni weteran Powstania Styczniowego”. Sama idea upamiętnienia bohatera okazała się na tyle trafna, że udało się w nią zaangażować sporą rzeszę osób. Sobotnie wydarzenia w Kosowie Lackim stanowiły kulminację wszystkich dotychczasowych spotkań i miały być swoistą rekompensatą tego, czego nie udało się zrobić ponad 60 lat temu. – To się tym ludziom najzwyczajniej w świecie należy - powiedział kapitan Andrzej Chojnacki z WKU w Siedlcach. – W czasach kiedy coraz mniej mówimy w szkole o historii, obowiązkiem dziś służących żołnierzy jest kultywowanie pamięci o bohaterach tamtych lat.
Feliks Bartczuk, mimo że wywodził się z chłopskiej rodziny, w pełni świadomie przyłączył się do walk powstania styczniowego. Obecnie pamiętają go nieliczni i to w większości z opowieści swoich krewnych. – Miałam osiem lat, kiedy dziadek zmarł ale nie pamiętam go zbyt dobrze – opowiada pani Irena, prawnuczka Feliksa Bartczuka. – Wspaniałe jest to, że uroczystość zorganizowano nie tylko dla naszego dziadka ale dla wszystkich powstańców z tego terenu – dodaje druga prawnuczka Stanisława. – To przykład dla młodego pokolenia, które dziś nie pamięta o bohaterach tamtych lat. Należy to piastować w sercach i przekazywać dalej, tak aby pamięć przetrwała jak najdłużej.
Zaangażowany w upamiętnianie osoby Bartczuka, burmistrz Kosowa Lackiego, Jan Słomiak mówi, że jest to postać, która z uwagi na uczestnictwo zarówno w powstaniu styczniowym, jak i drugiej wojnie światowej, spina wiele wątków historii ziemi sokołowskiej. - To nasz bohater, który walczył na naszym terenie i powinniśmy go pokazywać. Jego historia jest bardzo długa i obracała się w zasadzie ciągle wokół walki o niepodległość. Nasza uroczystość, przy tak dużej oprawie wojska, z apelem poległych i salwą honorową, jest tym, na co Feliks Bartczuk czekał 67 lat.

Feliks Bartczuk urodził się w 1846 roku w Zawadach na terenie dzisiejszej gminy Ceranów. Jako siedemnastolatek uczestniczył w Powstaniu Styczniowym służąc u boku Ludwika Lutyńskiego, z którym przemierzył szlak Podlasia i Lubelszczyzny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znalazł się w gronie powstańców mianowanych przez marszałka Józefa Piłsudskiego na stopień podporucznika. Mimo bardzo zaawansowanego wieku w czasie drugiej wojny światowej był nie tylko honorowym członkiem Armii Krajowej, ale również aktywnym oficerem służby wywiadowczej. Brał udział m.in. w rozpracowywaniu niemieckiego posterunku meteorologiczno-lotniczego w Telakach. Zmarł w marcu 1946 roku, w wieku 99 lat, jako ostatni weteran Powstania Styczniowego.

 (zdjęcia Ignacy Redesiuk)
KSkib/Sokołów Podlaski[jk]


Więcej informacji z Sokołowa Podlaskiego  i powiatu sokołowskiego
[kliknij]


Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

  • wyborca
    2013-10-03 18:32:32

    arrow

    Na pierwszym planie prezentuje się Przewodniczący Rady Miasta Kuziak Stanisław. Że on interesuje się historią dla mnie jest wielkim zaskoczeniem. Zawsze twierdził że to co było to go nie obchodzi (w domyśle: historia Kosowa rozpoczęła się wtedy gdy on został radnym).

  • do kosowiaka
    2013-10-03 08:34:07

    arrow

    wszyscy byli zaproszeni, nie bawmy sie w konwenanse

  • Jur ze Grzymał
    2013-10-02 22:55:41

    arrow

    Jan Słomiak czy jakoś tak, kto to jest?

  • kosowiak
    2013-10-02 06:43:19

    arrow

    Kopiec powstańców zlokalizowany jest na prywatnych gruntach za posiadanie których właściciel płaci podatek. Tego właściciela nikt z organizatorów na uroczystosci nie zaprosił.

  • tn
    2013-10-01 20:36:46

    arrow

    gdyby śp. Bartczuk wiedział co będą pisali co niektórzy "jaśnie oświeceni idioci" zapewne w chałupie wolał by posiedzieć a nie ryzykować wszystkim w imię ideałów... tak, jest coś takiego jak ideały i mam nadzieję, że pozostanie.

  • kosowiaczek
    2013-10-01 19:39:57

    arrow

    A ja widziałem że 22.01.2013r przy kopcu powstańców stał zapalony znicz. Ciekawe kto w tym dniu pamiętał o powstańcach. Może burmistrz? To przecież patriota, były członek przewodniej siły narodu.

  • do do termin
    2013-10-01 19:15:40

    arrow

    Mamy ROK POWSTANIA STYCZNIOWEGO. NIEKTÓRZY LUDZIE, ŁĄCZNIE Z TOBĄ SKLADJĄ SIĘ Z CZEPIANIA

  • do termin
    2013-10-01 16:44:50

    arrow

    A może w Kosowie przesuniemy termin Świąt Bożego Narodzenia i będziemy je obchodzić przy okazji promocji nowej płyty z kolędami?

  • termin
    2013-10-01 10:04:21

    arrow

    termin uroczystości miał związek z promocja książki o Bartczuku i odrestaurowaniem jego grobu. Wcześniej nie było to możliwe. Niektórzy, owszem lansowali sie przy okazji n.p. poseł Marek Sawicki, który w wystąpieniu powiedział mylnie, że powstanie listopadowe wybuchło w 1831 roku.

  • senator
    2013-10-01 09:45:29

    arrow

    Senator kraska tego dnia miał pogrzeb

  • ja do do kosowiakow
    2013-10-01 09:38:00

    arrow

    Zal czytac takie wypowiedzi.. pan senator sie nie pojawil,poniewaz mial pogrzeb w todzine.Mowiono o tym takze w Sokolowie,wiec jesli nie masz pojecia o czym piszesz to zaprzestan!

  • Do kosowiaków
    2013-10-01 05:49:01

    arrow

    Nie dziwcie się że na uroczystościach nie pojawił się miejscowy senator, a tylko jakaś Pani składała kwiaty w jego imieniu. Otóż ten Pan wobec współmieszkańców nie może się tak nisko pochylać. On w Kosowie może tylko składać kwiaty przy pomniku Piłsudskiego, tam można to zrobić bez pochylania.

  • tn
    2013-09-30 22:04:12

    arrow

    a tobie kosowiak o co chodzi??? chcesz się wylansować?, masz coś do powiedzenia?, zrobiłeś coś dla swej miejscowości? chcesz coś zrobić społecznie - tak społecznie czyli za darmo dla Kosowa? Mógłbyś raczej w milczeniu być przez chwilę dumny ze swego krajana, on żył dla czegoś więcej niż narzekanie na wszystko wokół. Szacun dla Artura i Jacka.

  • kosowiak
    2013-09-30 19:01:06

    arrow

    Zastanawiający jest wybór daty obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego w Kosowie Lackim. 22 stycznia, kiedy przypadała rocznica wybuchu Powstania w Kosowie nikt o nim nawet nie wspomniał. Obecna data nie ma też żadnego związku chociażby z życiem i śmiercią wspominanego Feliksa Bartczuka. Chyba bardziej chodzi o lansowanie się obecnych władz Kosowa i związanej z nimi grupy.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje