Kultura

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Nie zapomnij mnie”- niezwykła projekcja w Siedlcach
2013-11-05 11:00:56 Artykuł czytany 2503 razy


26 listopada o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej „Podlasie” odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Nie zapomnij mnie”. Film zostanie zaprezentowany z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera. Celem projekcji jest przybliżenie istoty choroby i trudnej roli opiekuna.


„Nie zapomnij mnie”, reż. David Sieveking.

Film niemieckiego reżysera to opowieść nie tylko o jego chorej na Alzheimera matce, ale także o bezradności, jaka dopada wszystkich wokół chorej. To jeden z najbardziej intymnych dokumentów ostatnich lat.


O reżyserze

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu David chce odlecieć, w unikalny i bardzo intymny sposób, pełen groteski i humoru, portretuje swoją 73-letnią matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Choroba zaczęła się u niej nagle i niespodziewanie. Na Święta Bożego Narodzenia matka zapomniała o prezentach i świątecznym obiedzie. Z czasem było już tylko gorzej. Reżyser pokazuje nie tylko postępujące, degeneracyjne upośledzenie jej układu nerwowego, które w efekcie skutkuje powolnym otępieniem, lecz również sposób, w jaki matka funkcjonuje w rzeczywistości.

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim – znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, które paradoksalnie zbliża członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad prowadzonym dotychczas życiem, a także otwiera chorą kobietę na świat.

Sieveking w sposób niezwykle szczery i pełen subtelności pokazuje nie tylko swoją matkę, ale również własną niezwykłą kronikę rodzinną. Robi to z ironią, szczerością i nieudawaną miłością, zachowując intymny klimat: filmując w naturalnym oświetleniu kamerą z ręki. Dzięki temu tworzy obraz, w którego centrum znajduje się nie tragiczny portret chorej na Alzheimera kobiety, lecz niezwykle barwna, energiczna i ciekawa osoba, która zapada na nią wbrew własnej woli i – choć nie jest jeszcze martwa – powoli odchodzi od ludzi i świata.

WYWIAD Z REŻYSEREM:

- Skąd pojawił się pomysł nakręcenia filmu o własnej matce?

Z powodów praktycznych. Kiedy codzienna opieka nad moją 73-letnią mamą, która cierpi na chorobę Alzheimera, okazała się zbyt trudna dla mojego 71-letniego ojca, zdecydowałem się mu pomóc. Pomyślałem, że zrobię film o niej, bo będę miał wówczas więcej czasu i energii zarówno dla niej samej, jak i dla ojca.

- Rodzina się zgodziła?

Oczywiście. Zanim podjąłem decyzję o filmie, najpierw musiałem mieć pewność, że zgodzi się na to moja rodzina, a ojciec na tym skorzysta. Szybko okazało się jednak, że w trakcie kręcenia zdjęć do filmu moja mama zyskała nowe życie, a całe to zdarzenie sprawiło olbrzymią radość ojcu.   

- Czy starał się Pan wytłumaczyć matce, że kręci film na jej temat?

Zaczęliśmy kręcić film po tym, jak moja mama przestała rozumieć abstrakcyjne konteksty rzeczywistości. Zawsze zastanawiała się, kim jest ten pan z kamerą w ręku, który kręci się po jej domu z poważną miną na twarzy. Za każdym razem tłumaczyłem jej to na nowo. Była bardzo zainteresowana, ale potem natychmiast o tym zapominała. Mimo wszystko była bardzo zadowolona, że otaczają ją młodzi ludzie, którzy spędzają z nią czas. Jestem pewny, że film bardzo by się jej spodobał.

- Opowiada Pan o tragicznej chorobie w bardzo ironiczny sposób. Skąd taki pomysł? 

Chciałem uniknąć patosu i moralizowania. To nie miał być tragiczny dramat, lecz szczery portret mojej mamy, która zmaga się z chorobą, na którą od lat cierpi.

- Nie przeszkadza Panu, że podczas filmu widzowie w wielu miejscach się śmieją?

Oczywiście, że nie. Taki był zamysł. Moja mama jest co prawda chora, straciła pamięć, ale nie straciła poczucia humoru. Na pewno byłaby z tego zadowolona. 

- Skąd pomysł na stylistykę tego filmu?

Chciałem być jak najbliżej mamy, pokazać jak żyje, jak funkcjonuje, utrwalić jej wygląd i zachowanie. Dlatego zdecydowałem się na intymne zdjęcia, kręcone kamerą z ręki, w naturalnym oświetleniu. Chodziło o jak największą naturalność, dzięki której chciałem być jak najbardziej szczery, zachować prawdziwość.

- Zdjęcia kręcił operator, z którym Pan na stałe współpracuje.

Tak. Znam Adriana Stähli od wielu lat i bardzo dobrze się z nim dogaduję. Obaj niemal od razu czuliśmy, że w tym filmie kamera musi być jak najbliżej bohaterki, tak by widz czuł z nią związek, czuł jej ciało, miał wrażenie, że może dotknąć jej skóry.

- Podobne wrażenie osiągnął Pan w ścieżce dźwiękowej do tego filmu.       

Tak. Skomponowała ją moja przyjaciółka Jessica de Rooij, która wcześniej znała osobiście moją mamę. Ta muzyka z założenia miała być lekko naiwna, ale i melancholijna. Pomimo to, Jessice udało się wnieść do niej również sporo optymizmu. Muzyka w tym filmie nie przytłacza, a staje się doskonałym tłem pokazywanej historii. Co ciekawe w większości skomponowaliśmy ją sami w domu, na instrumentach, które trzymaliśmy w salonie.

- Jak Pana rodzina ocenia ten film?     

Bardzo dobrze. Ojciec był bardzo poruszony. Po pokazie powiedział mi, że dzięki temu filmowi zobaczył i zrozumiał jak piękne jest życie.



Recenzje


„Po zabawnych podróżach po świecie w filmie David chce odlecieć, David Sieveking ponownie skupia się na jednej postaci, ale tym razem trzyma się bliżej własnego domu – pozostaje w domu swoich rodziców. Sfilmowany z humorem i zadziwiającą szczerością Nie zapomnij mnie koncentruje się na osobie matki reżysera, cierpiącej na chorobę Alzheimera, ale jednocześnie nieodparcie portretuje oboje rodziców, ich małżeństwo i sposób wychowania dzieci, nie oszczędzając też rodzeństwa. Ten film to nie tylko piękny hołd, złożony przez reżysera swojej matce. Sievekingowi udaje się wzruszająco przekazać, jak choroba potrafi ludzi zbliżyć i jak zmusza rodzinę do rozwiązywania w sposób konstruktywny własnych konfliktów. Piękne skomponowane zdjęcia rodzinne Adriana Stähli, a także doskonała ścieżka dźwiękowa, autorstwa Jessici de Rooij rozjaśniają tylko nastrój tego filmu.”
Variety
„David Sieveking kilka lat temu opuścił dom, aby robić filmy. Teraz wrócił – i nie bez powodu. Chce pomóc matce, która ma Alzheimera i odciążyć na kilka tygodni ojca, który od dłuższego czasu się nią opiekuje. Reżyser wchodzi w rolę opiekuna i dokumentuje to kamerą. Matka nie wie, co się z nią dziej, nie poznaje ludzi wokół niej, ale jej słowne kalambury, a także osobisty urok wcale nie wyblakły. Czas spędzony z matką staje się nieoczekiwaną podróżą w głąb rodzinnej historii rodziny reżysera. Nie zapomnij mnie to nie tylko film o chorobie Alzheimera, ale przede wszystkim wspaniała pozytywna deklaracja na temat miłości, życia i rodziny.”
                                   
                                        Letterboxd
„W filmie Nie zapomnij mnie Davida Sievekinga choroba jego matki staje się katalizatorem, służącym reżyserowi do odkrycia własnej przeszłości. Ta jednak przeplata się ze scenami, które podkreślają tragiczne żniwo, jakie niesie ze sobą choroba jego matki. Nie zapomnij mnie to melancholijne, choć również niepozbawione ironii, filmowe świadectwo, które tak naprawdę ma pomóc nam zrozumieć i zagłębić się w osobie, która znamy i kochamy, uświadomić sobie, że w ogóle była i co dla nas znaczyła.”    
                                        Filmophilia.com
„Nie zapomnij mnie to bardzo osobista historia, jakże uniwersalna dla milionów ludzi, którzy mają kogoś, kto cierpi z powodu tej samej choroby, co matka reżysera. Choć zakończenie jest zaskakująco optymistyczne, jak na film o kobiecie z chorobą Alzheimera, powiedzieć o tym filmie, że jest artystyczny to za mało. To wspaniały portret chorej kobiety, która poprzez to staje się tak nam bliska.”
                                        VIMOOZ.COM




Organizatorem projekcji jest Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Współorganizacja: 
Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach



Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl objęły patronat medialny nad projekcją filmu „Nie zapomnij mnie”.



[Msz]


Więcej informacji z Siedlec i powiatu siedleckiego   [kliknij]

Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje