REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ciąg dalszy walki o Dolinę Bugu
2013-09-06 09:58:30 Artykuł czytany 3442 razy


5 września w świetlicy wiejskiej w Serpelicach odbyło się spotkanie w sprawie biogazowni która ma powstać na terenie gruntów wsi Klepaczew.


O proteście przeciwko wybudowaniu biogazowni już informowaliśmy. Obawy jej przeciwników dotyczą smrodu, który zniechęci turystów do odwiedzania tutejszych terenów. Istnieje także  obawa, że  funkcjonowanie biogazowni zagrozi przyrodzie która jest największym atutem Doliny Bugu.


Zobacz zdjęcia w większym formacie

Bohaterami spotkania byli goście z miejscowości Uhnin gdzie od dwóch lat funkcjonuje biogazownia (znacznie mniejsza niż ta która ma powstać w gminie Sarnaki), opowiedzieli oni o tym z jakimi uciążliwościami muszą się borykać odkąd żyją w jej sąsiedztwie. Jest to przede wszystkim smród, który unosi się w powietrzu niemal bez przerwy.
- Nie można otworzyć okna. Czasami jest tak, że kilka osób wymiotuje a pozostałe boli głowa. – opowiada Piotr Pszczółkowski z Uhnina.
Ogromnym problemem jest również  produkt uboczny powstający na sutek działania biogazowni jakim jest tzw. pofermentat. W Uhninie jego ogromne ilości były wylewane do pobliskiego lasu wywołując tam spustoszenie.
-  Inwestor który nie miał gdzie wylewać tego odpadu po prostu wylewał do lasu, który został w ten sposób uśmiercony -  mówi Piotr Pszczółkowski i dodaje - Na polach na które  jest on wylewany, nie urośnie nawet perz, bo stężenie azotanów przekracza wszelkie dopuszczalne normy więc trudno żeby rośliny żyły – tłumaczy.  Aby wylewać pofermentat nie siejąc spustoszenia inwestor musiałby  dysponować ogromnym areałem ziemi.
– Inwestor z Uhnina ma około 200 ha ziemi nasz inwestor ma około 40 ha więc będzie miał ten sam problem. Gdzie wylać odpady – mówi Grzegorz Arasymowicz, mieszkaniec Serpelic, członek komitetu protestacyjnego.

Mieszkańcom Uhnina w trakcie budowy biogazowni obiecywano korzyści jakie odniosą z jej istnienia. Zawieziono ich też do Niemiec pokazując tamtejsze obiekty tego typu. To co tam zobaczyli ostatecznie przekonało ich do tej inwestycji. Problem polega na tym, że w warunkach Niemieckich biogazownie funkcjonują tak jak powinny, zgodnie z założeniami a w Polskich jest to nieopłacalne. W Uhninie wsadem do biogazowni miła być kiszonka kukurydzy (podobnie zapewnia obecnie inwestor Sarnacki), ostatecznie jest nim odpad przemysłu rolno-spożywczego a na bramie zakładu wisi ogłoszenie że kiszonki nie są skupowane.

- Nie jest potrzebna kiszonka z kukurydzy i traw. Do produkcji energii elektrycznej i gazu w biogazowniach jest potrzebne co innego. To co przywożą za darmo, a więc odpady przemysłu rolno – spożywczego. Ci którzy się tego pozbywają jeszcze płacą za utylizację tych odpadów. Po prostu w polskich warunkach produkcja energii elektrycznej z biomasy jest nieopłacalna. Państwo polskie jest zbyt biedne i nie dopłaca do tego, w Niemczech się do tego dopłaca. – mówi Zygmunt Karwacki z Hołowczyc od początku zaangażowany w protest, jeden z organizatorów spotkania.

Zebrani zobaczyli także film zrealizowany w Uhninie przez grupę osób z gminy Sarnaki które chciały się przekonać jak wygląda życie obok biogazowni  i przekazać to innym. Film ilustruje dokładnie to co opowiedzieli mieszkańcy Uhnina, jest także zapisem relacji innych osób. Oprócz tych trudności z jakimi na co dzień borykają się ludzie doszło tam do tragicznego w skutkach wypadku. Zginęło w nim dwóch młodych pracowników biogazowni.

Po emisji filmu obecny na spotkaniu wójt Andrzej Lipka podkreślił, że to co zobaczył jest karygodne i nie powinno nigdy mieć miejsca. Samorządowiec był adresatem licznych pytań, stanowczo unikał jednak jakichkolwiek deklaracji związanych z  decyzją środowiskową jaką niebawem ma wydać.
Sprawa budowy biogazowni na gruntach wsi Klepaczew budzi wiele emocji. Wzburzeni mieszkańcy wyrażali swój sprzeciw i nie ma się co dziwić. Jeżeli biogazownia powstanie i powtórzy się tu scenariusz z Uhnina, ucierpi na tym nadbużańska przyroda a w konsekwencji miejscowa ludność żyjąca z turystów. Gmina Sarnaki zostanie pozbawiona swojego największego atutu.

Sprawa biogazowni w najbliższym czasie będzie miała ciąg dalszy. Już w niedzielę (08.09) odbędą się dwa spotkania z inwestorem: o 12.15 w świetlicy wiejskiej w Serpelicach i o 15.30 w Hołowczycach.

DK/Łosice[jk]Więcej informacji z Łosic  i powiatu łosickiego
[kliknij]


Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

 • do oli
  2013-09-20 00:07:48

  arrow

  Olu! brak Ci kultury, szkoda że jesteś taka niezaściankowa :)

 • ola
  2013-09-09 22:15:17

  arrow

  Mieszkańcom gminy Sarnaki, nikt niczego nie obiecuje, a oni sami drą mordy przeciwko inwestycji. Wstyd mi, za to że nie mają żadnych sensownych argumentów. Zaściankowość i niedouczenie!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Ubezpieczenie na życie a niezdolność do pracy
2020-05-25 21:26:57 Kategoria:

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe dla rodziny na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Polisa ma jeszcze inną zaletę – gwarantuje Ci pomoc, jeśli stracisz...

więcej »
foto

Hilding to lider w produkcji materacy w Polsce. Sprawdź,...
2020-05-25 13:18:21 Kategoria:

W ofercie Hilding znajdziemy udoskonalone materace sprężynowe, wkłady piankowe o rewolucyjnych właściwościach i luksusowe rozwiązania hybrydowe. Jak, spośród tylu...

więcej »
foto

Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie...
2020-05-20 10:58:25 Kategoria:

Zarodniki pleśni i grzybów, roztocza, wirusy, a także nieprzyjemne zapachy – można się ich skutecznie pozbyć z pomieszczeń, korzystając z generatora ozonu. Model...

więcej »
foto

W Galerii Siedlce otwarte są już wszystkie sklepy
2020-05-15 13:39:24 Kategoria:

Galeria Siedlce zaprasza na zakupy. Wszystkie sklepy są już otwarte.

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Sekretariat Katolickiego Radia Podlasie wznawia...
2020-05-12 17:17:26 Kategoria:

Po przerwie, wznowił swoje funkcjonowanie sekretariat Katolickiego Radia Podlasie. Niektóre sprawy można już załatwiać osobiście od godz. 9.00 do 15.00 w budynku Radia...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMaj 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

WĘGRÓW, 02.05

Wywieś flagę narodową

więcej »
3

RADZYŃ, 03.05

Radzyń Podlaski: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja inne niż zwykle

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.05

Seroczyn: wirtualne świętowanie

więcej »

DROHICZYN, 03.05 18:00

Pogoda na szczęście... koncert online w Drohiczynie

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.05

Siedlce: Wirtualne Dni Otwarte na UPH

więcej »
5 6

GARWOLIN, 06.05

Miętne: wirtualna wycieczka po Podlasiu

więcej »
7 8 9 10

PARCZEW, 10.05

Dzień Rodzin w Parczewie on – line

więcej »
11 12 13 14 15

ŁUKÓW, 15.05

ŁOK: teatr on-line

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Noc Muzeów online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.05

Siedlce: Noc Muzeów w Internecie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.05

Śpiewnik Papieski online

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

RADZYŃ, 22.05

„Majówki” Tomasza Młynarczyka

więcej »

ŁUKÓW, 22.05

Ł'OK LIVE: Polowanie na lisa

więcej »

WŁODAWA, 22.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
23

WŁODAWA, 23.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »

SIEMIATYCZE, 23.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »
24

WŁODAWA, 24.05

I Włodawskie Kino Samochodowe

więcej »
25 26 27 28 29 30

SIEMIATYCZE, 30.05

W parafii Św. Andrzeja Boboli będą modlić się non stop przez 7 dni

więcej »

PARCZEW, 30.05

Turniej tenisa ziemnego w Parczewie

więcej »
31

POWIAT BIALSKI, 31.05 10:00

V Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

Najnowsze Informacje