REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nepotyzm czy standard?
2012-11-26 06:31:11 Artykuł czytany 24005 razy


Wśród 92 pracowników (w tym 66 nauczycieli oraz 26 pracowników administracji i obsługi), w żelechowskiej szkole ponadgimnazjalnej znaleźć można aż 10 małżeństw !!! Na dodatek są tu jeszcze takie pary, jak matka i córka, matka i syn, dwie siostry. Najciekawszy jest jednak układ - obydwoje teściowie i synowa. Należy wspomnieć też o szwagrach, ciotkach i wujkach.


Czy to jest nepotyzm? Nepotyzm to faworyzowanie członków rodziny, tej mniejszej jako komórki społecznej i tej większej, skoligaconej różnymi układami,  przy zatrudnianiu i obsadzaniu stanowisk. Potocznie nazywane jest to – „zatrudnianiem po znajomości” lub „po rodzinie”. Szkoły również stawiane są pod pręgierzem stosowania tych praktyk. Dyrektorzy powiadają, że niejako zmusza ich do tego sytuacja, a mianowicie zmniejszanie etatów pedagogicznych i administracyjno- obsługowych, co wynika z niżu demograficznego oraz pogłębiających się kłopotów gmin z bieżącym utrzymaniem szkół. Nauczycieli jest coraz więcej, a miejsc pracy brakuje, dlatego pojawiają się, czasami bardzo radykalne oskarżenia o nepotyzm i zatrudnianie tylko znajomych lub członków rodziny.
  
Dyrektor szkoły Grzegorz Szymczak nie robi z tego problemu i nawet żartuje, że za to wszystko będzie musiał złożyć głęboką samokrytykę. – Sytuacja jest banalnie prosta- mówi dyrektor. –Znaczna część ze wspomnianych na wstępie osób była zatrudniona w szkole 10, 20, a nawet 30 lat temu. Np. mąż pracuje od 25 lat, a jego żona przyjęta została do pracy 20 lat temu. Warto też wspomnieć o tzw. małżeństwach szkolnych, czyli małżeństwach nauczycieli i pracowników, które zostały zawarte już po kilku latach pracy w szkole-argumentuje dyrektor z 20- letnim stażem na stanowisku kierowniczym. Dyrektor zaznacza, że sytuacja rodzinnych powiązań nie powoduje żadnych negatywnych skutków, a wręcz odwrotnie, przyczynia się do sukcesów szkoły. - Warto zadać proste pytania, czy gdyby to „rodzinne grono” pracowników szkoły było zatrudniane tylko po znajomości, to czy szkoła nasza mogłaby osiągać tyle sukcesów, jak choćby 7-krotne notowanie na wysokich miejscach w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, bardzo wysokie wyniki zdawalności egzaminów zawodowych czy wysokie wyniki matur ?- twierdzi Grzegorz Szymczak.
  
Szkoła, to wielka rodzina, której problemami żyją wszyscy jej pracownicy. Kto ma w rodzinie nauczyciela, to wie, że rozmowa z nim przeważnie zdominowana jest przez tematykę szkolną, a jak spotka się dwóch lub trzech nauczycieli, to osoba spoza układu nie ma co w takim gronie robić, tylko nastawić się na odbiór i wyciągać wnioski. A co do samego zatrudniania nauczycieli, to w szkołach obowiązują oczywiście procedury i otwarte nabory na stanowiska administracyjne.
  
Ciekawie przedstawia się to ostatniego dnia sierpnia każdego roku. Na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie jest długa lista szkół poszukujących nauczycieli o różnych specjalnościach, ale już następnego dnia, czyli 1 września, dzwoniąc do szkoły zainteresowany dowiaduje się, że wakaty już są obsadzone. Ileż to można zrobić w ciągu doby. Jeżeli ktoś chciałby doszukiwać się nepotyzmu w szkołach, to tylko na płaszczyźnie administracyjnej, ale nie obejmuje to nauczycielskich stosunków zależności, bo prawo  nie zagłębia się w niuanse tych koligacji podczas zawierania stosunku pracy z tą grupą pracowniczą.  Dyrektor Szymczak twierdzi, że zasadniczym kryterium w delikatnej materii zatrudniania powinny być kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pracownika, i nie ważne czy to członek rodziny, znajomy czy obcy. Pan dyrektor tłumaczy, że w trakcie swojej dyrektorskiej kadencji nie zatrudniał żadnej osoby, która jest członkiem jego rodziny lub bliskim znajomym. -Wprowadzenie sztywnej zasady nie zatrudniania członków rodziny, tylko z tego powodu, że nimi są, wprowadza niesprawiedliwy system „dyskryminacji” pewnej grupy osób, która nawet posiadając najwyższe kwalifikacje spośród kandydatów, z góry skazana byłaby na nieprzyjęcie do pracy. Oczywiste jest, że nadrzędnym celem kierownictwa szkoły powinno być dbanie o wysoki poziom kształcenia, wychowania młodzieży oraz wysoki poziom pracy organizacyjnej szkoły- twierdzi dyrektor Szymczak, i  apeluję też do dziennikarzy, którzy czasami bardzo pochopnie znajdują tego typu afery, aby dokładali starań i sprawdzali, czy osoba z rodziny / tej mniejszej i większej/ miała najwyższe kwalifikacje ? Czy ogłoszono konkurs ? Czy były zachowane procedury naboru ? Czy…..? itd.  -Życzę więc dalej znajdowania tych „zatrudnieniowych afer” i kontynuowania narodowej akcji pod hasłem „Kraj wolny od kumoterstwa, korupcji, nepotyzmu i wielu innych przywar”. Szukajmy dalej tych „drzazg” w oczach innych i tylko nie zapomnijmy dobrze ukryć „belek” w naszych oczach- puentuje dyrektor.
  
A jak jest z tym nepotyzmem w innych branżach? Na pytanie o to, odpowiedź brzmiała, że taki termin nie funkcjonuje w większości instytucji szczebla gminnego czy powiatowego. Czy rzeczywiście?

WJ/Garwolin [jk]

wykop

Komentarze

  • urzędnik
    2012-12-30 22:33:39

    arrow

    A w sanepidzie po staremu. Ani starosta ani województwo nie zajęli się zjawiskiem nepotyzmu w instytucji państwowej i jakiegoś przecież zaufania społecznego.

  • bajkowo
    2012-12-26 19:03:23

    arrow

    A w której to szkole jest dwór i dworzanie a wśród nich także tkacze i wszystko jest jak w bajce "Nowe szaty cesarza", ciekawe kiedy okaże się że król jest nagi ?

  • Ref.
    2012-12-25 14:07:18

    arrow

    Czy zatrudnianie partyjnych kolegow w szpitalu w gwrwolinie to jest nepotyzm czy standard.

  • Stryjek
    2012-12-16 13:55:09

    arrow

    Nepotyzm jest w każdej szkole i w większości instytucji. A niby kto ma wypowiedzieć walke temu zjawisku, jak każdy jest w jakiś sposób umoczony w to.

  • do wioletki cd.
    2012-12-12 19:33:41

    arrow

    Wioletko , a co to znaczy mierny nauczyciel ? A jakie to ty masz kompetencje w ocenianiu innych nauczycieli, a może w oczach innych to własnie ty jesteś miernym ale wiernym nauczycielem i dlatego dostajesz te nadgodziny ? Pomyślałaś o tym ? Trochę samokrytki i właściwej samooceny by się przydało.
    Tak jak napisał \"do Wioletki\" może przeanalizuj swoje postępowanie , bo być może jesteś z tych co skaczą koło dyrektora jak małpka i robi z siebie kretyna dla trochę większej kasy.

  • chemik
    2012-12-12 16:40:02

    arrow

    Pani dyrektor ma przedłużoną 5- letnią kadencję bez konkursu, a to w takiej sytuacji źle świadczy o starostwie jak i WSSE w Warszawie. Wiele by pisać o pracy sanepidu, ale to się psu na budę zda.
    W PSSE powstał nawet związek zawodowy, a dyrekcja robi olewkę.

  • gołym okiem
    2012-12-12 10:35:59

    arrow

    Czy nie ma prawidłowości w tym,że nepotyzm staje się standardem.Każda władza o tym wie ale nic nie robi aby tak nie było.W garwolińskim sanepidzie pracuje duża część rodziny G( kuzynki,siostry itp.)Władza powiatowa o tym wie.I mimo tego Starosta podpisał młodej Lwicy PSL w powiecie -dyrektorce sanepidu - angaż na kolejne 5 lat.To są fakty.Szkoda słów na komentarz.

  • do Wioletki
    2012-12-07 00:17:38

    arrow

    a co to wg Ciebie znaczy mierny nauczyciel - może taki co to nie skacze koło dyrektora jak małpka i nie robi z siebie kretyna dla trochę większej kasy bo ma swój honor i tak nisko nie upada. W większości szkół gminy garwolińskiej to norma i władza o tym wie tylko?

  • wiotetka
    2012-12-06 14:03:07

    arrow

    jestem nauczycielką ze szkoły powiatowej i od 10 lat mam sporo godzin nadliczbowych ze swojego przedmiotu, od 4 do 6 tygodniowo. Moja praca jest dobrze oceniana przez przełożonych i dlatego uważam, ze nadgodziny w szkołach powinni otrzymywać najlepsi pedagodzy, a nie wszystkim po równo (tak jakby chciały mierni nauczyciele)

  • do vicka
    2012-12-06 00:07:30

    arrow

    to co piszesz to prawda cała prawda i g.... prawda no chyba że ten teks ma uspokoić brudne sumienie ale jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą to co piszesz to dyrdymały wymyślone dla samego Ciebie i już myślisz że możesz spokojnie spać - nieprawda :(

  • vicek
    2012-12-05 11:12:38

    arrow

    nadgodziny to dyrektorzy dają najlepiej pracującym nauczycielom, osobom wybitnym i bardzo zaangażowanym w życie szkoły, zaś tak zwane "mierne, bierne" dostają najczęściej tylko etacik i basta. Tak powinno być. Weźmy na przykład wielu słabych nauczycieli w każdej szkole, bo w każdej jest ich sporo: żadnych osiągnięć zawodowych, wychowawczych, nie są w stanie przygotować żadnej uroczystosci, nie panują nad uczniami w klasie, tylko czekać jak kosze ze śmieciami nosić będą jak turbany.

  • czytelnik
    2012-12-03 17:09:37

    arrow

    Nie to ile małżeństw jest w danej szkole
    ( czy innej jednostce)ale z jakiego klucza rozdzielane są tzw. "konfitury" czyli nadgodziny, dodatki motywacyjne. Poprzez analizę z lat poprzednich wiele można byłoby się dowiedzieć o funkcjonowaniu danej jednostki podległej Panu Starosto- może warto pokusić się o taką analizę i nałożyć na to informację o np. pokrewieństwie( nie mam na myśli tej konkretnej szkoły tylko wszystkie podległe jednostki)

  • do lupy
    2012-12-03 14:45:37

    arrow

    pięknie napisane "" szkoła Marcelego"" i jego standardy czyli ich brak , bardzo złe traktowanie pań nauczycielek uczniów ale za to o sobie ma b, wysokie mniemanie i bardzo wysokie zarobki 2 etaty w jednej szkole i pan na włościach a pan wójt o wszystkim wie ale po co ruszać problem lepiej udawać że jest ok bo samemu też ma spokój a oto w tym wszystkim chodzi przecież arkusz organizacyjny podpisuje Wójt czy to można podciągnąć pod nepotyzm czy też kolesiostwo co wy na to.

  • do samoobrony
    2012-12-02 22:35:46

    arrow

    Nie jesteś w temacie. To panna ... wciągnęła radnego lek. ... do pracy w PCPR. Czy to jest nepotyzm? Nie będę polemizowała.

  • samoobrona
    2012-12-02 19:00:20

    arrow

    co powiecie, jak niedźwiedź jako przewodniczący rady powiatu zatrudnił kule w pcpr?. Czy to jest nepotyzm?

  • Może potrzebna lupa
    2012-12-02 16:18:06

    arrow

    Superowicz ma rację, pan wójt mógłby przyjrzeć się szkole Marcelego w Michałówce.

  • Jola Tradycja
    2012-12-02 12:51:57

    arrow

    Tradycją jest zatrudnianie swoich. Wystarczy wrócić jeszcze kilka lat temu do "ekonoma", gdzie zatrudniane były m. in. córki a nawet wnuczki dyrektora. Jego następca zatrudniał żonę, zięcia, żony siostrę itp. itp. W szkole w Miętnem to już wogóle było po rodzinnemu. Dlaczego więc czepiacie się Sanepidu? To nie nepotyzm żaden tylko tradycja.

  • Weteran
    2012-12-01 15:00:16

    arrow

    Sanepid to pryszcz w porównaniu z kolesiostwem w zatrudnianiu w czasie I i II kadencji samorządu powiatowego. Wtedy to gospodarz powiatu zatrudniał do samorządowej trzódki związanych więzami krwi ale też "wspólnotowymi" więzami. I nikt jakoś nie bił na alarm, bo gdzie miał umieścić kuzynów. Aktualnie niektórzy są teraz nawet w opozycji w Radzie Powiatu, a niektórzy piastują ważne stanowiska w starostwie. Ale tak to jest z rodzinką.
    Zatrudnianie rodziny ma też swoje dobre strony, bo nie podkładają sobie świń, a wspierają się razem dla dobra firmy

  • do-radca
    2012-11-29 17:46:03

    arrow

    No i sprawa się rypła.

  • Dżołanna
    2012-11-29 12:07:08

    arrow

    Pan starosta nie reaguje na nietypowe przejawy pracy swoich podwładnych bo nie otrzymał wyczerpującej opinii od swojej asystentki.

  • marek
    2012-11-29 09:16:41

    arrow

    pan starosta Chciałowski niewiele robi, głównie udziela wywiadów i pozuje do zdjęć, wypowiada się na każdy temat ten nasz specjalista od wszystkiego

  • Pixy
    2012-11-28 21:54:36

    arrow

    vicky ma rację, bo oprócz wyczerpującej pracy zawodowej, pani dyrektor ma prawie etat na wydziale zaocznym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie. Wprawdzie jest stanu wolnego, ale organizm też potrzebuje odpoczynku.

  • vicky
    2012-11-28 19:05:27

    arrow

    Myślę, że w Sanepidzie to nie ma nepotyzmu, tylko takie zwykłe "kolesiostwo", jak w większości zakładów i firm. A co pani dyrektor, to już nic nie może, przecież jest menagerem. Jest super kobietą, tylko jest jest zmęczona dość długim dyrektorowaniem i przechodzi trudny okres, taki jak większość kobiet w tym wieku.

  • w pośredniaku też
    2012-11-28 16:10:05

    arrow

    W urzędniczej rodzinie Powiatowego Urzędu Pracy pracuje małżeństwo. On jest kierownikiem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego a ona główną księgową.

  • przedsiębiorca
    2012-11-28 13:31:13

    arrow

    prowadzę firmę i naprawdę bardzo bym się zastanowił czy zatrudnić w niej kogokolwiek z rodziny. Zwłaszcza, że dochody firmy zależą od kompetencji pracowników. A jak tu wymagać od ciotki żeby się wzięła do roboty.

  • Klamka
    2012-11-28 13:24:50

    arrow

    A może coś na temat działalności Pani Burmistrz i tajemniczej wymiany dyrektora w SP Stefanów?

  • Zawiodowy Joe
    2012-11-27 23:45:01

    arrow

    W ZSP Nr 2 w Garwolinie zastępca dyrektora oprócz godzin w macierzystej szkole i pełnienia funkcji wicedyrektora ma około pół etatu w szkole w Uninie. Czy to nie koliduje i nie obniża poziomu nauczania, bo przecież godziny pracy się pokrywają.

  • naczos
    2012-11-27 21:51:13

    arrow

    a ta kartka A4 to niby,że tak powiem co?

  • superowicz
    2012-11-27 20:41:10

    arrow

    nepotyzm był i będzie stary jak świat tak samo jak cwaniactwo w Zespole szkół w M... dyrektorski etat dodatek funkcyjny i 20 parę godzin nadliczbowych a żona coż tylko 30 parę godzin . Żyć nie umierać i co na to pan Wójt, Kuratorium . Nic pozwalają i życzą wszystkiego najlepszego a kasa i to niesamowita sypie się co miesiąc do portfela a nauczyciela czekają choćby na etat gooooooooooły.Chcemy pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • andrzej
    2012-11-27 20:15:50

    arrow

    Ale sie narobiło.

  • Dżon
    2012-11-27 17:52:15

    arrow

    Spoko. Wszystko niedługo wróci do normy.

  • widziane z boku.
    2012-11-27 16:11:55

    arrow

    Prawdopodobnie ktoś tutaj celowo unika tematu o sytuacji w garwolińskim sanepidzie.A tam dzisiaj od rana zagęszczona atmosfera.Pojawiła się tam kartka formatu A-4 a na niej kilka ciekawych informacji o dyrektorce.Po zachowaniu niektórych osób widać,że to sama prawda.A i wpisy na tym forum potwierdzają ich zasadność.Tego nie da się zamieść pod dywan.Czas na pozytywne zmiany.

  • nachłopskinos.
    2012-11-27 15:30:26

    arrow

    A do kogo pretensje?Jak byłeś na wyborach i nie wiedziałeś na kogo głosujesz to teraz masz.Każda władza jest dobra i obiecuje cuda do wyborów a po nich robi swoje przez 4 lata.

  • Higienistka z WC
    2012-11-27 15:11:22

    arrow

    Padają poważne oskarżenia w kierunku jednej z instytucji podległej powiatowi i cieńsze wobec innych.Ciekawe, jakie kroki podejmie starosta i WSSE w Warszawie.
    Słyszałam, że za szpital juz się powoli biorą to moze i zahaczą o innych. Oby.

  • Ob.
    2012-11-27 14:37:46

    arrow

    Proponuję wszystkim, którzy uprawiają nepotyzm złożyć samokrytykę, bić się w piersi i już bardziej dyskretnie pomagać w zatrudnianiu najbliższych sercu.

  • HugoCoSraDługo
    2012-11-27 14:10:55

    arrow

    Oj widzę, że któś kij w mrowisko wsadził i otworzył puszkę z pandorą nepotyzmu. ;) A co więcej, niektórzy to zaczęli tu bawić się w straszenie i to nawet jakimyś paragrafamy. Ciekawe, ciekawe... PIASKOWNICA!

  • fircyk w zalotach
    2012-11-27 11:34:23

    arrow

    Nikt niczego nie narusza, tylko ludzie mają już dość i gdzieś muszą ulać żółci swej, bo są poniewierani od lat, tylko panujący i rządzący Jaśnie Pan Starosta cały w skowronkach.

  • obserwator
    2012-11-27 10:16:32

    arrow

    A propos art.212 kk.Z uzasadnień Sądu Najwyższego wynika niezbicie,że komentarz,który narusza art.212 też jest pomówieniem.Dowodzi tego też praktyka orzecznictwa.Z poważaniem.

  • do obserwatora! !!
    2012-11-27 06:39:41

    arrow

    z całym szacunkiem, to nie komentujący umieścili artykuł, więc to działanie jest słuszne społecznie jeśli potwierdza zamieszczone w artykule informacje prasowe!

  • obserwator
    2012-11-26 23:23:32

    arrow

    Wiadomość dla AntkaŻonyBratrodzony:Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości,
    które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
    § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków
    masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo
    pozbawienia wolności do roku.
    § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec
    nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny
    cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
    § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia
    prywatnego.
    Uwaga! Ja to osobiście wniosę do prokuratury.

  • Izydor
    2012-11-26 22:41:33

    arrow

    "Wspólnota Powiatowa" to też wielka rodzina. Widać to nie tylko w "ekonomie" ale starostwie, UM, "rolniku" i innych instytucjach.

  • komentator
    2012-11-26 22:33:41

    arrow

    Ad rem prokurator:to proszę się zająć sprawą z urzędu.Wiem że wyjdą na jaw cuda.

  • Matrybastanisław
    2012-11-26 21:28:18

    arrow

    Uprzejmie, acz z obrzydzeniem donoszę ciotce z sanepidu, że nasz zlewniarz to brudas i ślamazarnik, a szczury się tu plenio i zarazki same sie roznoszo... ;)

  • Do komentujących
    2012-11-26 21:23:32

    arrow

    Dyrektorką Sanepidu jest panna Gadoś tak samo jak w PCPR dyrektorem jest panna Kulówna.

  • winetu
    2012-11-26 21:11:42

    arrow

    panie starosto czy pan boi się o swoje placówki oświatowe, że sanepid ich pozamyka, nie rozumiem dlaczego toleruje pan to co dzieje się w sanepidzie ...

  • Właściciel zakladu
    2012-11-26 20:33:17

    arrow

    Czegoś nie rozumiem. ile razy wchodzę do korytarza tej instytucji to w drzwiach uderza mnie „zapach” papierosów (nie pale od 5 lat i jestem uczulony na ten fetor!!!). Miałem tez watpliwą przyjemność być w zadymionym gabinecie pani ...Nie mogę pojac jak ktos na takim stanowisku i w takim urzędzie może tak jawnie ŁAMAC PRAWO????!!!. ... Poza tym panie z sanepidu sprawdzają u mnie w czasie kontroli czy przestrzegam przepisy ustawy o zakazie palenia. Czy ktoś kiedyś kontrolował sanepid pod tym kątem? ...

  • psse
    2012-11-26 20:05:52

    arrow

    nepotyzm nepotyzmem a ile innych rzeczy się tam dzieje i były informowane różne służby i starosta też ale to polityka a jak każdy wie to wielka ... liczy się tylko cena a śmiertelnicy płacą

  • xx
    2012-11-26 20:03:58

    arrow

    szymek na koniec zagotował się -- pewnie jest coś na rzeczy

  • do pol /a/ /ki/
    2012-11-26 19:47:43

    arrow

    Każdy orze jak może obojętnie w jakim kolorze. Pani dyrektor ma też od groma godzin w Ekonomiku.

  • pol
    2012-11-26 19:32:45

    arrow

    G jest najlepsza bo niedawno zasilila szeregi psl zdradzając pis. ciekawe jak będzie za 4 lata czy pis ja\ą przyjmie znowu. ...

  • wścibska
    2012-11-26 19:28:55

    arrow

    Jaja Panowie, to są jak są skargi na dyrektora, kontrole, a i tak bez konkursu zostaje powołany na zajmowane stanowisko dzięki bogu i PARTII!

  • Jasnowidz
    2012-11-26 19:17:38

    arrow

    Wspomniałeś Witek o PCPR w Garwolinie. Tam jednym z przejawów tego nepotyzmu jest nabór na stanowisko sekretarza Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawmości. Konkurs konkursem a wygra wskazana osoba która ....

  • członkini
    2012-11-26 19:08:29

    arrow

    dyrektorka PSSE z niejednego już pieca chleb jadła, teraz chyba została członkiem PSL-u, wcześniej była chyba członkiem PIS-u, wcześniej za PRL-u też była członkiem

  • Witek
    2012-11-26 18:19:58

    arrow

    Modne ostatnio w niektórych kręgach jest zatrudnianie na jakichś stanowiskach / np. nauczycielskich/ .... Czy to można również podciągnąć pod kolesiostwo.
    A pani dyrektor w ... ma przedłużoną kadencję bez konkursu.
    PCPR i PZD to inna para kaloszy, ale też trzeba się tym zająć panie starosto.

  • uciemiężona
    2012-11-26 18:15:08

    arrow

    W .... to tylko szemrają i ostrzegają:uważaj, bo to siostra rodzona pani ..., a to jej siostra cioteczna, a to jej sistrzenica it.p. Jeden wór, strach się bać. Co zrobić:rodzina!.

  • wścibska
    2012-11-26 18:06:13

    arrow

    Panie obserwator, masz Pan rację. A co do nieświadomości starosty, to głowę dam uciąć że wie co się w sanepidziedzieje, że powstały zwiazki zawodowe przeciwko ...., że ludzie płaczą z bezsilności że jest nie do zastąpienia. Panuje już tyle lat i co ciekawe żaden kandydat nie jest lepszy od niej. Jest niezastąpiona! Dzięki bogu i PARTII.

  • nepotka
    2012-11-26 17:57:31

    arrow

    Dwie piąte badanych jest zdania, że zatrudnianie krewnych ... że "nepotyzm, czyli faworyzowanie członków rodziny przy rozdziale ... na rynek pracy stanowi obecnie największy problem, a sama praca może być ...

  • teściowa
    2012-11-26 17:55:26

    arrow

    Kiedy zawieramy związek małżeński, przybywa nam nie tylko obrączka na palcu, ale też nowy członek rodziny – teściowa. I czy nam się podoba, czy nie, będzie ..

  • LK
    2012-11-26 17:49:00

    arrow

    W szpitalu też zatrudnia się kumpli i to wielu.

  • nepotyzm
    2012-11-26 17:32:56

    arrow

    To prawda-sanepid to jedna wielka rodzina: siostry rodzone, siostry cioteczne, ciotki pociotki, matki i córki, które mają specjalne przywileje, a reszta.......

  • zulus czaka
    2012-11-26 17:31:00

    arrow

    Przykłady:siostra rodzona dyrektorki, teraz wielka pani sekretarka, a była podobno u nas sprzedawczynia w sklepie mleczarskin Kto przytuli i przygarnie jak nie rodzina?

  • Och, rodzinka
    2012-11-26 17:27:29

    arrow

    Moja teściowa mówi, że zięć to nie rodzina. To i szwager nie rodzina. Tak pewnie uważa sekretarz w UG Sobolew.

  • uciemiężona
    2012-11-26 17:16:37

    arrow

    sanepid to jedna rodzina. Jak załatwiam sprawy to

  • nepotyzm
    2012-11-26 17:14:43

    arrow

    koligacje rodzinne w garwolińskim sanepidzie to ok. 1/4 załogi:z-ca dyrektora-siostra cioteczna, sekretarka-siostra rodzona dyrektorki i szereg innych osób "ciotki, pociotki",siostry rodzone, matki z córkami,które są specjalnie chronione przez dyrektorkę, a na innych się jedzie jak na łysej kobyle

  • pociotka
    2012-11-26 17:11:40

    arrow

    rodzinę mus wspierać. I już!

  • wielka siostra
    2012-11-26 17:05:52

    arrow

    no prawda swój

  • Garwol
    2012-11-26 13:08:27

    arrow

    Jak w Urzędzie Miasta Garwolina pracuje 4 czy 5 Mikulskich, to oznacza, że wszyscy muszą być rodziną burmistrza. Chyba nie. Nepotyzm to jest na szczytach władzy, w spółkach itp. a nie w gminach czy powiecie.

  • Prokurator
    2012-11-26 09:58:00

    arrow

    Proszę o przykłady.

  • Ciotka
    2012-11-26 07:52:29

    arrow

    Jak nie ma pracy, to obowiązkiem rodziny jest wspieranie się. Swój to zawsze swój.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.




Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.01

Noworoczna Piątka

więcej »

BIELSK PODL., 01.01

Bieg Tura

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.01

IX Noworoczny Mecz Rugby w Siedlcach

więcej »
2 3 4

DROHICZYN, 04.01

Olga Szomańska kolędowa - koncert w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.01

„Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.01

Jazz w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01

Siedlce: zawody smoczych łodzi

więcej »

ŁUKÓW, 05.01 10:00

Łuków: kolędowanie przedszkolaków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 10:00

XII Przedszkolny Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych „Szła Kolęda 2018”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 17:30

Zaczarowany świat opery, operetki i musicalu

więcej »

RADZYŃ, 05.01 19:00

Noworoczna gala akordeonowa po raz piąty

więcej »
6

MIŃSK MAZ., 06.01

Cegłów: Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszak Trzech Króli w Białej Podlaskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Siemiatycze przygotowują się do Orszaku Trzech Króli

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Wspólne kolędowanie w Borowiu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Siedlce: 6 stycznia zmiana organizacji ruchu w centrum

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli w Hańsku

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

PARAFIA WIERZBNO ZAPRASZA NA ORSZAK TRZECH KRÓLI

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli po raz piąty w Wodyniach

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Kosów Lacki: Orszak Trzech Króli

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Sobota z siatkówką w Węgrowie

więcej »

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Parczewie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Mordach po raz drugi

więcej »

ŁOSICE, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01 18:00

Biała Podlaska: Koncert Kolęd w kościele Chrystusa Miłosiernego

więcej »
7

RADZYŃ, 07.01

W gminie Borki „Razem dla Marcina”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.01

W niedzielę grają siatkarze KPS Siedlce

więcej »

SOKOŁÓW, 07.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

ŁOSICE, 07.01

W niedzielę kolejna runda PLPR

więcej »

SIEMIATYCZE, 07.01

Koncert charytatywny „Pomagamy Konradowi”

więcej »

DROHICZYN, 07.01

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.01

Srebrny jubileusz sakry biskupa Henryka Tomasika – zaproszenie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.01

Koncert kolęd w Międzyrzecu

więcej »

ŁUKÓW, 07.01 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.01 12:30

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w Sławatyczach

więcej »

MIŃSK MAZ., 07.01 12:45

Koncert kolęd w Mrozach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.01 16:00

Koncert „Najlepsze z Chwilki”

więcej »

GARWOLIN, 07.01 19:00

Garwolin: koncert kolęd Śpiewajcie i grajcie Mu!

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.01

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 10:00

Wystawa Grupy Twórczej FOTOGRAM "Sztuka uliczna - murale"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 15:00

Spotkanie noworoczne samorządowców, polityków, przedsiębiorców i przyjaciół KRP /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9 10

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Promocja książki „Żyj w zgodzie ze swoimi hormonami”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Nauczycielka języka polskiego wystawi autorski musical

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 11:00

Wykład ks. Wojciecha Hackiewicza dla słuchaczy SUTW

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.01

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 11.01

Spotkanie w sprawie ASF w Łazach w gminie Łuków

więcej »

ŁUKÓW, 11.01 14:00

Spotkanie w sprawie ASF w Trzebieszowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 19:00

Koncert zespołu Niekompletni

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.01

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Łuków: „Aniołkowe Granie”

więcej »

DROHICZYN, 12.01 17:00

Noworoczne spotkanie w Ośrodku Kultury w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01 18:00

XII Przedszkolny Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych „Szła Kolęda 2018”

więcej »
13

MIĘDZYRZEC, 13.01

Międzyrzec Podlaski: sobota z siatkówką

więcej »

KRAJ, 13.01

X Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

więcej »

WĘGRÓW, 13.01

Węgrów: Koncert orkiestry z Podbrodzia na Litwie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Mistrz Polski przyjedzie do Siedlec

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 - 17.02

Łuków: DAF zaprasza na noworoczne turnieje

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Siedleccy Sportowcy dla WOŚP

więcej »

GARWOLIN, 14.01

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »

MIĘDZYRZEC, 14.01

II Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.01 11:45

Chóralny Koncert Kolędowy w Mrozach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 14:00

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 14.01 15:00

Orkiestrowe granie w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 14.01 15:00

Koncert kolęd w Dębowicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 16:00

Koncert - Piękno kolędy polskiej

więcej »

LUBARTÓW, 14.01 17:00

Firlej: Koncert Noworoczny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 17:00

„Siedleckie Kolędowanie”

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Zimowa Akademia Talentów 2018

więcej »
16

PARCZEW, 16.01

Dębowa Kłoda: Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Marcina Strokosza

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.01 11:30

Sesja historyczna w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Fotoklub Podlaski prezentuje

więcej »

RADZYŃ, 18.01

Koncert Noworoczny uczniów PSM w Radzyniu

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.01

ŁOK: wernisaż wystawy w Galerii Prowizorium

więcej »

ŁUKÓW, 19.01

Ruszają zapisy na III Pieszy Rajd Powstańczy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.01

Bialscy artyści zaśpiewają charytatywnie... kolędy

więcej »

ŁUKÓW, 19.01

Koncert charytatywny w Łukowie

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.01

Ruszają zapisy na III Pieszy Rajd Powstańczy

więcej »

WĘGRÓW, 20.01

W sobotę mecz węgrowskich siatkarek

więcej »

KRAJ, 20.01

Ingres bp. Romualda Kamińskiego do Katedry Warszawsko-Praskiej - oglądaj na żywo

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01 18:00

Mecz piłki ręcznej mężczyzn: AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z LKPR MOTO-JELCZ Oława

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.01

Niedziela z siatkówką

więcej »

SIEMIATYCZE, 21.01

6. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych

więcej »

RADZYŃ, 21.01

Radzyń Podlaski: Jasełka we współczesnej odsłonie

więcej »

GARWOLIN, 21.01 11:00

Brathanki zaśpiewają kolędy w Łaskarzewie

więcej »

MIŃSK MAZ., 21.01 12:00

Gałczyński w pałacu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.01 16:00

Bogusław Kaczyński IN MEMORIAM

więcej »

MIŃSK MAZ., 21.01 18:00

Świąteczny czas w jazzowej odsłonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.01 18:00

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w prawosławnej cerkwi w Siedlcach

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.01

Łuków: obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01 16:15

Obchody 155. rocznicy zwycięskiej Bitwy o Kodeń

więcej »
23 24

RADZYŃ, 24.01

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01 11:00

„Ludzie… i miejsca prawdziwe” – wykład Bogusława Skarusa dla słuchaczy SUTW

więcej »
25 26

KRAJ, 26.01 - 28.01

Rekolekcje dla małżonków i narzeczonych w Loretto k. Wyszkowa

więcej »

DROHICZYN, 26.01 17:30

„Ja kobieta” - tajniki naturalnych kosmetyków - zmiana terminu warsztatów

więcej »
27

GARWOLIN, 27.01

Sulbiny: oj, będzie bal

więcej »

WŁODAWA, 27.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” 2018

więcej »

ŁUKÓW, 27.01 19:30

Łuków: coroczny Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.01 13:00

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

LUBARTÓW, 28.01 16:00

Koncert Noworoczny w Lubartowie

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

Jak w prosty, wygodny i tani sposób transportować meble?
2018-01-17 13:34:30 Kategoria:

Zanim zlecisz transport mebli, musisz pamiętać, że wymaga to specjalnego przygotowania. Meble to z reguły delikatne przedmioty i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Źle...

więcej »