REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nepotyzm czy standard?
2012-11-26 06:31:11 Artykuł czytany 24138 razy


Wśród 92 pracowników (w tym 66 nauczycieli oraz 26 pracowników administracji i obsługi), w żelechowskiej szkole ponadgimnazjalnej znaleźć można aż 10 małżeństw !!! Na dodatek są tu jeszcze takie pary, jak matka i córka, matka i syn, dwie siostry. Najciekawszy jest jednak układ - obydwoje teściowie i synowa. Należy wspomnieć też o szwagrach, ciotkach i wujkach.


Czy to jest nepotyzm? Nepotyzm to faworyzowanie członków rodziny, tej mniejszej jako komórki społecznej i tej większej, skoligaconej różnymi układami,  przy zatrudnianiu i obsadzaniu stanowisk. Potocznie nazywane jest to – „zatrudnianiem po znajomości” lub „po rodzinie”. Szkoły również stawiane są pod pręgierzem stosowania tych praktyk. Dyrektorzy powiadają, że niejako zmusza ich do tego sytuacja, a mianowicie zmniejszanie etatów pedagogicznych i administracyjno- obsługowych, co wynika z niżu demograficznego oraz pogłębiających się kłopotów gmin z bieżącym utrzymaniem szkół. Nauczycieli jest coraz więcej, a miejsc pracy brakuje, dlatego pojawiają się, czasami bardzo radykalne oskarżenia o nepotyzm i zatrudnianie tylko znajomych lub członków rodziny.
  
Dyrektor szkoły Grzegorz Szymczak nie robi z tego problemu i nawet żartuje, że za to wszystko będzie musiał złożyć głęboką samokrytykę. – Sytuacja jest banalnie prosta- mówi dyrektor. –Znaczna część ze wspomnianych na wstępie osób była zatrudniona w szkole 10, 20, a nawet 30 lat temu. Np. mąż pracuje od 25 lat, a jego żona przyjęta została do pracy 20 lat temu. Warto też wspomnieć o tzw. małżeństwach szkolnych, czyli małżeństwach nauczycieli i pracowników, które zostały zawarte już po kilku latach pracy w szkole-argumentuje dyrektor z 20- letnim stażem na stanowisku kierowniczym. Dyrektor zaznacza, że sytuacja rodzinnych powiązań nie powoduje żadnych negatywnych skutków, a wręcz odwrotnie, przyczynia się do sukcesów szkoły. - Warto zadać proste pytania, czy gdyby to „rodzinne grono” pracowników szkoły było zatrudniane tylko po znajomości, to czy szkoła nasza mogłaby osiągać tyle sukcesów, jak choćby 7-krotne notowanie na wysokich miejscach w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, bardzo wysokie wyniki zdawalności egzaminów zawodowych czy wysokie wyniki matur ?- twierdzi Grzegorz Szymczak.
  
Szkoła, to wielka rodzina, której problemami żyją wszyscy jej pracownicy. Kto ma w rodzinie nauczyciela, to wie, że rozmowa z nim przeważnie zdominowana jest przez tematykę szkolną, a jak spotka się dwóch lub trzech nauczycieli, to osoba spoza układu nie ma co w takim gronie robić, tylko nastawić się na odbiór i wyciągać wnioski. A co do samego zatrudniania nauczycieli, to w szkołach obowiązują oczywiście procedury i otwarte nabory na stanowiska administracyjne.
  
Ciekawie przedstawia się to ostatniego dnia sierpnia każdego roku. Na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie jest długa lista szkół poszukujących nauczycieli o różnych specjalnościach, ale już następnego dnia, czyli 1 września, dzwoniąc do szkoły zainteresowany dowiaduje się, że wakaty już są obsadzone. Ileż to można zrobić w ciągu doby. Jeżeli ktoś chciałby doszukiwać się nepotyzmu w szkołach, to tylko na płaszczyźnie administracyjnej, ale nie obejmuje to nauczycielskich stosunków zależności, bo prawo  nie zagłębia się w niuanse tych koligacji podczas zawierania stosunku pracy z tą grupą pracowniczą.  Dyrektor Szymczak twierdzi, że zasadniczym kryterium w delikatnej materii zatrudniania powinny być kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pracownika, i nie ważne czy to członek rodziny, znajomy czy obcy. Pan dyrektor tłumaczy, że w trakcie swojej dyrektorskiej kadencji nie zatrudniał żadnej osoby, która jest członkiem jego rodziny lub bliskim znajomym. -Wprowadzenie sztywnej zasady nie zatrudniania członków rodziny, tylko z tego powodu, że nimi są, wprowadza niesprawiedliwy system „dyskryminacji” pewnej grupy osób, która nawet posiadając najwyższe kwalifikacje spośród kandydatów, z góry skazana byłaby na nieprzyjęcie do pracy. Oczywiste jest, że nadrzędnym celem kierownictwa szkoły powinno być dbanie o wysoki poziom kształcenia, wychowania młodzieży oraz wysoki poziom pracy organizacyjnej szkoły- twierdzi dyrektor Szymczak, i  apeluję też do dziennikarzy, którzy czasami bardzo pochopnie znajdują tego typu afery, aby dokładali starań i sprawdzali, czy osoba z rodziny / tej mniejszej i większej/ miała najwyższe kwalifikacje ? Czy ogłoszono konkurs ? Czy były zachowane procedury naboru ? Czy…..? itd.  -Życzę więc dalej znajdowania tych „zatrudnieniowych afer” i kontynuowania narodowej akcji pod hasłem „Kraj wolny od kumoterstwa, korupcji, nepotyzmu i wielu innych przywar”. Szukajmy dalej tych „drzazg” w oczach innych i tylko nie zapomnijmy dobrze ukryć „belek” w naszych oczach- puentuje dyrektor.
  
A jak jest z tym nepotyzmem w innych branżach? Na pytanie o to, odpowiedź brzmiała, że taki termin nie funkcjonuje w większości instytucji szczebla gminnego czy powiatowego. Czy rzeczywiście?

WJ/Garwolin [jk]

wykop

Komentarze

  • urzędnik
    2012-12-30 22:33:39

    arrow

    A w sanepidzie po staremu. Ani starosta ani województwo nie zajęli się zjawiskiem nepotyzmu w instytucji państwowej i jakiegoś przecież zaufania społecznego.

  • bajkowo
    2012-12-26 19:03:23

    arrow

    A w której to szkole jest dwór i dworzanie a wśród nich także tkacze i wszystko jest jak w bajce "Nowe szaty cesarza", ciekawe kiedy okaże się że król jest nagi ?

  • Ref.
    2012-12-25 14:07:18

    arrow

    Czy zatrudnianie partyjnych kolegow w szpitalu w gwrwolinie to jest nepotyzm czy standard.

  • Stryjek
    2012-12-16 13:55:09

    arrow

    Nepotyzm jest w każdej szkole i w większości instytucji. A niby kto ma wypowiedzieć walke temu zjawisku, jak każdy jest w jakiś sposób umoczony w to.

  • do wioletki cd.
    2012-12-12 19:33:41

    arrow

    Wioletko , a co to znaczy mierny nauczyciel ? A jakie to ty masz kompetencje w ocenianiu innych nauczycieli, a może w oczach innych to własnie ty jesteś miernym ale wiernym nauczycielem i dlatego dostajesz te nadgodziny ? Pomyślałaś o tym ? Trochę samokrytki i właściwej samooceny by się przydało.
    Tak jak napisał \"do Wioletki\" może przeanalizuj swoje postępowanie , bo być może jesteś z tych co skaczą koło dyrektora jak małpka i robi z siebie kretyna dla trochę większej kasy.

  • chemik
    2012-12-12 16:40:02

    arrow

    Pani dyrektor ma przedłużoną 5- letnią kadencję bez konkursu, a to w takiej sytuacji źle świadczy o starostwie jak i WSSE w Warszawie. Wiele by pisać o pracy sanepidu, ale to się psu na budę zda.
    W PSSE powstał nawet związek zawodowy, a dyrekcja robi olewkę.

  • gołym okiem
    2012-12-12 10:35:59

    arrow

    Czy nie ma prawidłowości w tym,że nepotyzm staje się standardem.Każda władza o tym wie ale nic nie robi aby tak nie było.W garwolińskim sanepidzie pracuje duża część rodziny G( kuzynki,siostry itp.)Władza powiatowa o tym wie.I mimo tego Starosta podpisał młodej Lwicy PSL w powiecie -dyrektorce sanepidu - angaż na kolejne 5 lat.To są fakty.Szkoda słów na komentarz.

  • do Wioletki
    2012-12-07 00:17:38

    arrow

    a co to wg Ciebie znaczy mierny nauczyciel - może taki co to nie skacze koło dyrektora jak małpka i nie robi z siebie kretyna dla trochę większej kasy bo ma swój honor i tak nisko nie upada. W większości szkół gminy garwolińskiej to norma i władza o tym wie tylko?

  • wiotetka
    2012-12-06 14:03:07

    arrow

    jestem nauczycielką ze szkoły powiatowej i od 10 lat mam sporo godzin nadliczbowych ze swojego przedmiotu, od 4 do 6 tygodniowo. Moja praca jest dobrze oceniana przez przełożonych i dlatego uważam, ze nadgodziny w szkołach powinni otrzymywać najlepsi pedagodzy, a nie wszystkim po równo (tak jakby chciały mierni nauczyciele)

  • do vicka
    2012-12-06 00:07:30

    arrow

    to co piszesz to prawda cała prawda i g.... prawda no chyba że ten teks ma uspokoić brudne sumienie ale jak to mówią uderz w stół a nożyce się odezwą to co piszesz to dyrdymały wymyślone dla samego Ciebie i już myślisz że możesz spokojnie spać - nieprawda :(

  • vicek
    2012-12-05 11:12:38

    arrow

    nadgodziny to dyrektorzy dają najlepiej pracującym nauczycielom, osobom wybitnym i bardzo zaangażowanym w życie szkoły, zaś tak zwane "mierne, bierne" dostają najczęściej tylko etacik i basta. Tak powinno być. Weźmy na przykład wielu słabych nauczycieli w każdej szkole, bo w każdej jest ich sporo: żadnych osiągnięć zawodowych, wychowawczych, nie są w stanie przygotować żadnej uroczystosci, nie panują nad uczniami w klasie, tylko czekać jak kosze ze śmieciami nosić będą jak turbany.

  • czytelnik
    2012-12-03 17:09:37

    arrow

    Nie to ile małżeństw jest w danej szkole
    ( czy innej jednostce)ale z jakiego klucza rozdzielane są tzw. "konfitury" czyli nadgodziny, dodatki motywacyjne. Poprzez analizę z lat poprzednich wiele można byłoby się dowiedzieć o funkcjonowaniu danej jednostki podległej Panu Starosto- może warto pokusić się o taką analizę i nałożyć na to informację o np. pokrewieństwie( nie mam na myśli tej konkretnej szkoły tylko wszystkie podległe jednostki)

  • do lupy
    2012-12-03 14:45:37

    arrow

    pięknie napisane "" szkoła Marcelego"" i jego standardy czyli ich brak , bardzo złe traktowanie pań nauczycielek uczniów ale za to o sobie ma b, wysokie mniemanie i bardzo wysokie zarobki 2 etaty w jednej szkole i pan na włościach a pan wójt o wszystkim wie ale po co ruszać problem lepiej udawać że jest ok bo samemu też ma spokój a oto w tym wszystkim chodzi przecież arkusz organizacyjny podpisuje Wójt czy to można podciągnąć pod nepotyzm czy też kolesiostwo co wy na to.

  • do samoobrony
    2012-12-02 22:35:46

    arrow

    Nie jesteś w temacie. To panna ... wciągnęła radnego lek. ... do pracy w PCPR. Czy to jest nepotyzm? Nie będę polemizowała.

  • samoobrona
    2012-12-02 19:00:20

    arrow

    co powiecie, jak niedźwiedź jako przewodniczący rady powiatu zatrudnił kule w pcpr?. Czy to jest nepotyzm?

  • Może potrzebna lupa
    2012-12-02 16:18:06

    arrow

    Superowicz ma rację, pan wójt mógłby przyjrzeć się szkole Marcelego w Michałówce.

  • Jola Tradycja
    2012-12-02 12:51:57

    arrow

    Tradycją jest zatrudnianie swoich. Wystarczy wrócić jeszcze kilka lat temu do "ekonoma", gdzie zatrudniane były m. in. córki a nawet wnuczki dyrektora. Jego następca zatrudniał żonę, zięcia, żony siostrę itp. itp. W szkole w Miętnem to już wogóle było po rodzinnemu. Dlaczego więc czepiacie się Sanepidu? To nie nepotyzm żaden tylko tradycja.

  • Weteran
    2012-12-01 15:00:16

    arrow

    Sanepid to pryszcz w porównaniu z kolesiostwem w zatrudnianiu w czasie I i II kadencji samorządu powiatowego. Wtedy to gospodarz powiatu zatrudniał do samorządowej trzódki związanych więzami krwi ale też "wspólnotowymi" więzami. I nikt jakoś nie bił na alarm, bo gdzie miał umieścić kuzynów. Aktualnie niektórzy są teraz nawet w opozycji w Radzie Powiatu, a niektórzy piastują ważne stanowiska w starostwie. Ale tak to jest z rodzinką.
    Zatrudnianie rodziny ma też swoje dobre strony, bo nie podkładają sobie świń, a wspierają się razem dla dobra firmy

  • do-radca
    2012-11-29 17:46:03

    arrow

    No i sprawa się rypła.

  • Dżołanna
    2012-11-29 12:07:08

    arrow

    Pan starosta nie reaguje na nietypowe przejawy pracy swoich podwładnych bo nie otrzymał wyczerpującej opinii od swojej asystentki.

  • marek
    2012-11-29 09:16:41

    arrow

    pan starosta Chciałowski niewiele robi, głównie udziela wywiadów i pozuje do zdjęć, wypowiada się na każdy temat ten nasz specjalista od wszystkiego

  • Pixy
    2012-11-28 21:54:36

    arrow

    vicky ma rację, bo oprócz wyczerpującej pracy zawodowej, pani dyrektor ma prawie etat na wydziale zaocznym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Garwolinie. Wprawdzie jest stanu wolnego, ale organizm też potrzebuje odpoczynku.

  • vicky
    2012-11-28 19:05:27

    arrow

    Myślę, że w Sanepidzie to nie ma nepotyzmu, tylko takie zwykłe "kolesiostwo", jak w większości zakładów i firm. A co pani dyrektor, to już nic nie może, przecież jest menagerem. Jest super kobietą, tylko jest jest zmęczona dość długim dyrektorowaniem i przechodzi trudny okres, taki jak większość kobiet w tym wieku.

  • w pośredniaku też
    2012-11-28 16:10:05

    arrow

    W urzędniczej rodzinie Powiatowego Urzędu Pracy pracuje małżeństwo. On jest kierownikiem Referatu Organizacyjno-Administracyjnego a ona główną księgową.

  • przedsiębiorca
    2012-11-28 13:31:13

    arrow

    prowadzę firmę i naprawdę bardzo bym się zastanowił czy zatrudnić w niej kogokolwiek z rodziny. Zwłaszcza, że dochody firmy zależą od kompetencji pracowników. A jak tu wymagać od ciotki żeby się wzięła do roboty.

  • Klamka
    2012-11-28 13:24:50

    arrow

    A może coś na temat działalności Pani Burmistrz i tajemniczej wymiany dyrektora w SP Stefanów?

  • Zawiodowy Joe
    2012-11-27 23:45:01

    arrow

    W ZSP Nr 2 w Garwolinie zastępca dyrektora oprócz godzin w macierzystej szkole i pełnienia funkcji wicedyrektora ma około pół etatu w szkole w Uninie. Czy to nie koliduje i nie obniża poziomu nauczania, bo przecież godziny pracy się pokrywają.

  • naczos
    2012-11-27 21:51:13

    arrow

    a ta kartka A4 to niby,że tak powiem co?

  • superowicz
    2012-11-27 20:41:10

    arrow

    nepotyzm był i będzie stary jak świat tak samo jak cwaniactwo w Zespole szkół w M... dyrektorski etat dodatek funkcyjny i 20 parę godzin nadliczbowych a żona coż tylko 30 parę godzin . Żyć nie umierać i co na to pan Wójt, Kuratorium . Nic pozwalają i życzą wszystkiego najlepszego a kasa i to niesamowita sypie się co miesiąc do portfela a nauczyciela czekają choćby na etat gooooooooooły.Chcemy pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • andrzej
    2012-11-27 20:15:50

    arrow

    Ale sie narobiło.

  • Dżon
    2012-11-27 17:52:15

    arrow

    Spoko. Wszystko niedługo wróci do normy.

  • widziane z boku.
    2012-11-27 16:11:55

    arrow

    Prawdopodobnie ktoś tutaj celowo unika tematu o sytuacji w garwolińskim sanepidzie.A tam dzisiaj od rana zagęszczona atmosfera.Pojawiła się tam kartka formatu A-4 a na niej kilka ciekawych informacji o dyrektorce.Po zachowaniu niektórych osób widać,że to sama prawda.A i wpisy na tym forum potwierdzają ich zasadność.Tego nie da się zamieść pod dywan.Czas na pozytywne zmiany.

  • nachłopskinos.
    2012-11-27 15:30:26

    arrow

    A do kogo pretensje?Jak byłeś na wyborach i nie wiedziałeś na kogo głosujesz to teraz masz.Każda władza jest dobra i obiecuje cuda do wyborów a po nich robi swoje przez 4 lata.

  • Higienistka z WC
    2012-11-27 15:11:22

    arrow

    Padają poważne oskarżenia w kierunku jednej z instytucji podległej powiatowi i cieńsze wobec innych.Ciekawe, jakie kroki podejmie starosta i WSSE w Warszawie.
    Słyszałam, że za szpital juz się powoli biorą to moze i zahaczą o innych. Oby.

  • Ob.
    2012-11-27 14:37:46

    arrow

    Proponuję wszystkim, którzy uprawiają nepotyzm złożyć samokrytykę, bić się w piersi i już bardziej dyskretnie pomagać w zatrudnianiu najbliższych sercu.

  • HugoCoSraDługo
    2012-11-27 14:10:55

    arrow

    Oj widzę, że któś kij w mrowisko wsadził i otworzył puszkę z pandorą nepotyzmu. ;) A co więcej, niektórzy to zaczęli tu bawić się w straszenie i to nawet jakimyś paragrafamy. Ciekawe, ciekawe... PIASKOWNICA!

  • fircyk w zalotach
    2012-11-27 11:34:23

    arrow

    Nikt niczego nie narusza, tylko ludzie mają już dość i gdzieś muszą ulać żółci swej, bo są poniewierani od lat, tylko panujący i rządzący Jaśnie Pan Starosta cały w skowronkach.

  • obserwator
    2012-11-27 10:16:32

    arrow

    A propos art.212 kk.Z uzasadnień Sądu Najwyższego wynika niezbicie,że komentarz,który narusza art.212 też jest pomówieniem.Dowodzi tego też praktyka orzecznictwa.Z poważaniem.

  • do obserwatora! !!
    2012-11-27 06:39:41

    arrow

    z całym szacunkiem, to nie komentujący umieścili artykuł, więc to działanie jest słuszne społecznie jeśli potwierdza zamieszczone w artykule informacje prasowe!

  • obserwator
    2012-11-26 23:23:32

    arrow

    Wiadomość dla AntkaŻonyBratrodzony:Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości,
    które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
    § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków
    masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo
    pozbawienia wolności do roku.
    § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec
    nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny
    cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
    § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia
    prywatnego.
    Uwaga! Ja to osobiście wniosę do prokuratury.

  • Izydor
    2012-11-26 22:41:33

    arrow

    "Wspólnota Powiatowa" to też wielka rodzina. Widać to nie tylko w "ekonomie" ale starostwie, UM, "rolniku" i innych instytucjach.

  • komentator
    2012-11-26 22:33:41

    arrow

    Ad rem prokurator:to proszę się zająć sprawą z urzędu.Wiem że wyjdą na jaw cuda.

  • Matrybastanisław
    2012-11-26 21:28:18

    arrow

    Uprzejmie, acz z obrzydzeniem donoszę ciotce z sanepidu, że nasz zlewniarz to brudas i ślamazarnik, a szczury się tu plenio i zarazki same sie roznoszo... ;)

  • Do komentujących
    2012-11-26 21:23:32

    arrow

    Dyrektorką Sanepidu jest panna Gadoś tak samo jak w PCPR dyrektorem jest panna Kulówna.

  • winetu
    2012-11-26 21:11:42

    arrow

    panie starosto czy pan boi się o swoje placówki oświatowe, że sanepid ich pozamyka, nie rozumiem dlaczego toleruje pan to co dzieje się w sanepidzie ...

  • Właściciel zakladu
    2012-11-26 20:33:17

    arrow

    Czegoś nie rozumiem. ile razy wchodzę do korytarza tej instytucji to w drzwiach uderza mnie „zapach” papierosów (nie pale od 5 lat i jestem uczulony na ten fetor!!!). Miałem tez watpliwą przyjemność być w zadymionym gabinecie pani ...Nie mogę pojac jak ktos na takim stanowisku i w takim urzędzie może tak jawnie ŁAMAC PRAWO????!!!. ... Poza tym panie z sanepidu sprawdzają u mnie w czasie kontroli czy przestrzegam przepisy ustawy o zakazie palenia. Czy ktoś kiedyś kontrolował sanepid pod tym kątem? ...

  • psse
    2012-11-26 20:05:52

    arrow

    nepotyzm nepotyzmem a ile innych rzeczy się tam dzieje i były informowane różne służby i starosta też ale to polityka a jak każdy wie to wielka ... liczy się tylko cena a śmiertelnicy płacą

  • xx
    2012-11-26 20:03:58

    arrow

    szymek na koniec zagotował się -- pewnie jest coś na rzeczy

  • do pol /a/ /ki/
    2012-11-26 19:47:43

    arrow

    Każdy orze jak może obojętnie w jakim kolorze. Pani dyrektor ma też od groma godzin w Ekonomiku.

  • pol
    2012-11-26 19:32:45

    arrow

    G jest najlepsza bo niedawno zasilila szeregi psl zdradzając pis. ciekawe jak będzie za 4 lata czy pis ja\ą przyjmie znowu. ...

  • wścibska
    2012-11-26 19:28:55

    arrow

    Jaja Panowie, to są jak są skargi na dyrektora, kontrole, a i tak bez konkursu zostaje powołany na zajmowane stanowisko dzięki bogu i PARTII!

  • Jasnowidz
    2012-11-26 19:17:38

    arrow

    Wspomniałeś Witek o PCPR w Garwolinie. Tam jednym z przejawów tego nepotyzmu jest nabór na stanowisko sekretarza Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawmości. Konkurs konkursem a wygra wskazana osoba która ....

  • członkini
    2012-11-26 19:08:29

    arrow

    dyrektorka PSSE z niejednego już pieca chleb jadła, teraz chyba została członkiem PSL-u, wcześniej była chyba członkiem PIS-u, wcześniej za PRL-u też była członkiem

  • Witek
    2012-11-26 18:19:58

    arrow

    Modne ostatnio w niektórych kręgach jest zatrudnianie na jakichś stanowiskach / np. nauczycielskich/ .... Czy to można również podciągnąć pod kolesiostwo.
    A pani dyrektor w ... ma przedłużoną kadencję bez konkursu.
    PCPR i PZD to inna para kaloszy, ale też trzeba się tym zająć panie starosto.

  • uciemiężona
    2012-11-26 18:15:08

    arrow

    W .... to tylko szemrają i ostrzegają:uważaj, bo to siostra rodzona pani ..., a to jej siostra cioteczna, a to jej sistrzenica it.p. Jeden wór, strach się bać. Co zrobić:rodzina!.

  • wścibska
    2012-11-26 18:06:13

    arrow

    Panie obserwator, masz Pan rację. A co do nieświadomości starosty, to głowę dam uciąć że wie co się w sanepidziedzieje, że powstały zwiazki zawodowe przeciwko ...., że ludzie płaczą z bezsilności że jest nie do zastąpienia. Panuje już tyle lat i co ciekawe żaden kandydat nie jest lepszy od niej. Jest niezastąpiona! Dzięki bogu i PARTII.

  • nepotka
    2012-11-26 17:57:31

    arrow

    Dwie piąte badanych jest zdania, że zatrudnianie krewnych ... że "nepotyzm, czyli faworyzowanie członków rodziny przy rozdziale ... na rynek pracy stanowi obecnie największy problem, a sama praca może być ...

  • teściowa
    2012-11-26 17:55:26

    arrow

    Kiedy zawieramy związek małżeński, przybywa nam nie tylko obrączka na palcu, ale też nowy członek rodziny – teściowa. I czy nam się podoba, czy nie, będzie ..

  • LK
    2012-11-26 17:49:00

    arrow

    W szpitalu też zatrudnia się kumpli i to wielu.

  • nepotyzm
    2012-11-26 17:32:56

    arrow

    To prawda-sanepid to jedna wielka rodzina: siostry rodzone, siostry cioteczne, ciotki pociotki, matki i córki, które mają specjalne przywileje, a reszta.......

  • zulus czaka
    2012-11-26 17:31:00

    arrow

    Przykłady:siostra rodzona dyrektorki, teraz wielka pani sekretarka, a była podobno u nas sprzedawczynia w sklepie mleczarskin Kto przytuli i przygarnie jak nie rodzina?

  • Och, rodzinka
    2012-11-26 17:27:29

    arrow

    Moja teściowa mówi, że zięć to nie rodzina. To i szwager nie rodzina. Tak pewnie uważa sekretarz w UG Sobolew.

  • uciemiężona
    2012-11-26 17:16:37

    arrow

    sanepid to jedna rodzina. Jak załatwiam sprawy to

  • nepotyzm
    2012-11-26 17:14:43

    arrow

    koligacje rodzinne w garwolińskim sanepidzie to ok. 1/4 załogi:z-ca dyrektora-siostra cioteczna, sekretarka-siostra rodzona dyrektorki i szereg innych osób "ciotki, pociotki",siostry rodzone, matki z córkami,które są specjalnie chronione przez dyrektorkę, a na innych się jedzie jak na łysej kobyle

  • pociotka
    2012-11-26 17:11:40

    arrow

    rodzinę mus wspierać. I już!

  • wielka siostra
    2012-11-26 17:05:52

    arrow

    no prawda swój

  • Garwol
    2012-11-26 13:08:27

    arrow

    Jak w Urzędzie Miasta Garwolina pracuje 4 czy 5 Mikulskich, to oznacza, że wszyscy muszą być rodziną burmistrza. Chyba nie. Nepotyzm to jest na szczytach władzy, w spółkach itp. a nie w gminach czy powiecie.

  • Prokurator
    2012-11-26 09:58:00

    arrow

    Proszę o przykłady.

  • Ciotka
    2012-11-26 07:52:29

    arrow

    Jak nie ma pracy, to obowiązkiem rodziny jest wspieranie się. Swój to zawsze swój.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.




Co, gdzie, kiedy

w lewoKwiecień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.04 10:00

Wystawa fotografii Mikołaja Radzikowskiego „Makro z natury”

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.04

Spotkanie Unii Apostolskiej Kapłanów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.04 11:00

Bezpieczne bankowanie - spotkanie dla słuchaczy SUTW

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.04

II Dzień Dawcy Szpiku w „Elektryku”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.04 18:00

KATYŃ PRO MEMORIA

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.04

Disco Rolkowisko na otwarcie sezonu!

więcej »

ŁUKÓW, 06.04 12:00

Sesja Rady Powiatu Łukowskiego

więcej »

ŁUKÓW, 06.04 17:00 - 08.04 00:00

Triduum Świętości Życia w łukowskiej Kolegiacie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.04 19:00

Siedlecka Fala Dźwięku - koncerty Blue Rain i B6

więcej »
7

MIĘDZYRZEC, 07.04

Bieg z „Jajem” w Międzyrzecu

więcej »

Blok promocyjny, 07.04

W sobotę wielkie otwarcie nowej siedziby firmy Toolbox w Ujrzanowie

więcej »

WĘGRÓW, 07.04

Mieszkańcy Łochowa zablokują DK - 62

więcej »

ŁUKÓW, 07.04 11:00

ŁOK: „Kulturowy patchwork”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.04 12:00

XII Sesja Plenarna II Synodu Diecezji Siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.04 17:00

Muzyczny Ekspres - koncert Grupy Muzycznej Limbos

więcej »

RADZYŃ, 07.04 19:00

Wystawa malarstwa białowieskiego aktywisty w Radzyniu Podlaskim

więcej »
8

SOKOŁÓW, 08.04

Odpust w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.04

„Podaruj zdrowie – podaruj życie” - Koperta życia: Szkolenie z pierwszej pomocy

więcej »

ŁUKÓW, 08.04

Zaproszenie na „Dzień Sądu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.04 11:00

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Tomaszczukiem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.04 17:00

Wiosenne nastroje – koncert w wykonaniu Zespołu Wokalnego Art Styl

więcej »

RADZYŃ, 08.04 18:00

Młodzi aktorzy zaprezentują się w Radzyniu

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.04

Pola walczy o życie. Oddaj krew i pomóż dziewczynce!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.04

Siedlce pamiętają o ofiarach katastrofy smoleńskiej

więcej »

RADZYŃ, 10.04 10:00

Sesja Rady Gminy Wohyń

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.04 12:00

Plenerowa Lekcja Patriotyzmu

więcej »

ŁUKÓW, 10.04 18:00

Spotkanie w Klubie Kamena z Janem Januszem Jastrzębskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.04 19:00

Nie chcę takich dni – koncert zespołu Niekompletni

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.04

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia

więcej »

ŁOSICE, 11.04

XVII Przegląd Piosenki Dzieci i Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.04

VI Wiosenny Integracyjny Turniej Boccia o Puchar Dyrektora „Domu nad Stawami"

więcej »

ŁUKÓW, 11.04 10:00

„Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.04 11:00

Spektakl „Wesele” Teatru Słowa z BCK w Białej Podlaskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »

RADZYŃ, 11.04 18:00

Wieczór promocyjny tomiku poezji Teresy Tętnik

więcej »
12

KRAJ, 12.04

Wydawnictwo UNITAS na XXIV Targach Wydawców Katolickich

więcej »

ŁUKÓW, 12.04

Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 12.04

Rekolekcje filmowe w Radzyniu Podlaskim

więcej »

KRAJ, 12.04

Wydawnictwo UNITAS na XXIV Targach Wydawców Katolickich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.04

„Dzień Otwarty” w SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 12.04 13:30

Pocztówki z Ziemi Łukowskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.04 18:00

Niech słońce świeci – koncert Studia Piosenki Singers

więcej »
13

ŁUKÓW, 13.04

Dni Kultury Rosyjskiej w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 13.04

Międzynarodowy turniej piłki ręcznej w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04

W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04

Kurs „Nowe Życie”. Szkoła Nowej Ewangelizacji

więcej »

PARCZEW, 13.04

Parczew: Wystawa rzeźby Igora Romana Korczyńskiego i Rafała Jankowskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.04 10:00

Mistrzostwa Polski Księży w Futsalu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04 13:00

Siedlce: Leśnicy posadzą Las 100-lecia Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.04 19:00

Impresje taneczne – koncert podsumowujący 10 lat działalności Formacji Tanecznej MP Dance

więcej »

RADZYŃ, 13.04 20:00

Radzyń Podlaski: Dziś koncert amerykańskiego duetu bluesowego Nickel&Rose

więcej »

POWIAT BIALSKI, 13.04 21:00

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.04

Siedlce: XII Wiosna na polu i w ogrodzie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.04

Sobota z rugby!

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.04

Ponowny pochówek biskupów podlaskich w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.04 10:00

Sylwia Grzeszczak na 10 Urodzinach Centrum Handlowego Rywal w Białej Podlaskiej!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.04 11:00

4. urodziny Galerii Siedlce /PROGRAM/

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.04 13:00

ODYSEJA - I Siemiatycki Festiwal Podróżniczy

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.04 13:00

Odyseja - Festiwal Podróżniczy na Podlasiu

więcej »
15

GARWOLIN, 15.04

Garwolin: XIV Mityng Lekkoatletyczny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.04

W niedzielę Pogoń gra z Podbeskidziem

więcej »

MIĘDZYRZEC, 15.04

Mistrzostwa powiatu w szachach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.04 12:00

„Ufryzowane frazy” – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.04 14:00

V Event rodzinny - Aktywna mama

więcej »

PARCZEW, 15.04 16:00

Podedwórze: Wieczornica poświęcona Papieżowi Polakowi

więcej »

LUBARTÓW, 15.04 17:00

„Muzyka łączy pokolenia” - koncert wychowanków PMDK

więcej »

ŁUKÓW, 15.04 19:00

Łuków: rusza VI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

więcej »
16

RADZYŃ, 16.04

Podążą śladami radzyńskich poetów

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.04

Dni otwarte w biurze ARiMR w Łukowie

więcej »

PARCZEW, 17.04

Parczew: Dzień otwarty w ARiMR

więcej »

RADZYŃ, 17.04 17:00

Wohyńskie „ROWERAKI” zaprezentują się w Lublinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.04 17:00

Benefis Urszuli Tom

więcej »

ŁUKÓW, 17.04 18:00

Fotografie Artura Rychty

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.04

Zarejestruj się jako potencjalny dawca komórek macierzystych! Uratuj komuś życie!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.04 11:00

Tadeusz Kościuszko – bohater nieśmiertelny – spotkanie słuchaczy SUTW z Tomaszem Frączkiem

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.04

Spotkania z Małgosią Szumską w Siedlcach i Łosicach

więcej »

LUBARTÓW, 19.04 11:00

Lubartów: Drogi do Niepodległości

więcej »

SOKOŁÓW, 19.04 17:00

Wykład Bpa Pikusa na sokołowskim UTW

więcej »

LUBARTÓW, 19.04 18:00

Wernisaż wystawy Natalii Tarasiuk

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.04

Spotkania z Małgosią Szumską w Siedlcach i Łosicach

więcej »

RADZYŃ, 20.04

Młodzi pianiści w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.04 11:00

Festiwal Chórów Szkół Muzycznych Regionu Mazowieckiego

więcej »

MIĘDZYRZEC, 20.04 14:00

Mecz Przyjaźni w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.04 15:00

Fotografie z Duszą

więcej »

ŁUKÓW, 20.04 17:30

Koncert w łukowskiej szkole muzycznej

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.04

Siedlce: Międzynarodowy Turniej im. Jana Hawrylewicza

więcej »

MIŃSK MAZ., 21.04

VI Bieg Pamięci Poległych Żołnierzy Żandarmerii Wojskowej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.04

Dzień Otwarty w IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podl.

więcej »

MIĘDZYRZEC, 21.04

Maratony Kresowe. Wyścig kolarski w Międzyrzecu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.04

Siedlecka Inauguracja Sezonu Motocyklowego 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.04

Siedleccy rugbiści podejmą Budowlanych Lublin

więcej »

ŁUKÓW, 21.04

Łuków: piłkarze, rycerze i Anioły Alicji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.04 14:00

21-22 kwietnia: siedlecki Dzień Ziemi

więcej »

ŁOSICE, 21.04 19:00

„Ojcowski Poligon Duchowy”

więcej »

ŁUKÓW, 21.04 19:00

Ojcowski Poligon Duchowy

więcej »
22

SIEMIATYCZE, 22.04

Muzeum Rolnictwa zaprasza na Jarmark Świętego Wojciecha

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.04

X Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego Św. Krzyś

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.04

X Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

WĘGRÓW, 22.04

Premier Morawiecki odwiedzi Węgrów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.04

Bieg dla Ziemi w Siedlcach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.04

Turniej Szachowy - VIII Grand Prix Terespola

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.04

Maratony Kresowe w Siemiatyczach

więcej »

RADZYŃ, 22.04 11:45

Turniej tańca towarzyskiego w Kąkolewnicy

więcej »

PARCZEW, 22.04 13:00

Ludowi artyści zaprezentują się w Dębowej Kłodzie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.04 15:00

21-22 kwietnia: siedlecki Dzień Ziemi

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.04 15:00

Otwarcie wystawy pokonkursowej Igłą malowane

więcej »

ŁUKÓW, 22.04 16:00

Łukowiacy swojemu miastu

więcej »

ŁUKÓW, 22.04 16:30

„Giselle” w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.04 17:00

Biała Blues Festiwal

więcej »

ŁUKÓW, 22.04 17:00

Premier Mateusz Morawiecki w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.04 18:00

Marcin Wyrostek wystąpi w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 22.04 18:45

Wystawa malarstwa Marcina Niewęgłowskiego

więcej »
23

RADZYŃ, 23.04

Borki: Wkrótce spektakl promujący czytelnictwo wśród dzieci

więcej »

RADZYŃ, 23.04

Radzyń Podlaski:Wkrótce szkolenie dotyczące ASF

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.04 11:00

Polska karuzela – koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz z cyklu „Spotkania z folklorem”

więcej »

PARCZEW, 24.04 12:00

Parczew: Wkrótce sesja Rady Miejskiej

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.04 13:30

„O Wikingach i nie tylko...” - spotkanie z Radosławem Lewandowskim

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.04

W intencji beatyfikacji Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego

więcej »

ŁUKÓW, 25.04

Debata społeczna

więcej »

ŁUKÓW, 25.04

Gmina Adamów: bieg pamięci

więcej »

WĘGRÓW, 25.04 10:00

II Sadowieńskie Forum Kobiet

więcej »

ŁUKÓW, 25.04 11:00

Dzień Dawcy Szpiku w I LO w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.04 19:00

„Nasza klasa w PRL-u II” - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.04 19:00

„Kantata na cztery skrzydła” już 25 kwietnia na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.04

Gmina Adamów: spotkanie z Tadeuszem Adamskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.04

O zgromadzeniach zakonnych działających na terenie diecezji siedleckiej

więcej »

ŁOSICE, 26.04

II Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologicznej w Starej Kornicy

więcej »

LUBARTÓW, 26.04 12:00

Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką

więcej »

RADZYŃ, 26.04 17:00

Radzyń: Wkrótce spotkanie z pisarką Grażyną Jeromin-Gałuszką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.04 18:00

Otwarcie wystawy fotografii Michała Kościa „Żubry. Światło i Cień”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 26.04 18:30

ANDROPAUZA 3 - Czyli jak żyć i nie zwariować

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.04

Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siedlcach

więcej »

PARCZEW, 27.04

Siemień: Wkrótce sesja Rady Gminy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 27.04

Interaktywna lekcja o tańcu dla dzieci

więcej »

RADZYŃ, 27.04 16:00

Radzyń: Rusza druga odsłona Budżetu Obywatelskiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 27.04 18:00

Koncert „Śpiewnik Seweryna Krajewskiego” w Zbuczynie

więcej »

MIŃSK MAZ., 27.04 20:00

Koncert promujący najnowszą płytę Rafała Jędrzejczyka

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.04

Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siedlcach

więcej »

MIĘDZYRZEC, 28.04

Zbieramy krew dla Polski. 100 litrów krwi na 100-lecie niepodległości

więcej »

ŁUKÓW, 28.04 10:00

Łuków: konferencja w Zespole Placówek

więcej »

WŁODAWA, 28.04 10:00

Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Włodawa 2018 - eliminacje

więcej »

LUBARTÓW, 28.04 11:00

Amatorskie Spotkania Taneczne w Formie Towarzyskiej Lubartów 2018

więcej »
29

MIĘDZYRZEC, 29.04

VIII MEMORIAŁ LESZKA DULSKIEGO W MIĘDZYRZECU PODLASKIM

więcej »

MIŃSK MAZ., 29.04

Dzień Ziemi w Cegłowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 29.04

Przesmyki: Niepodległa Łączy Pokolenia

więcej »

WŁODAWA, 29.04 10:00

Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Hańsku

więcej »

RADZYŃ, 29.04 15:00

Radzyń: Znani artyści zagrają dla Renaty Tarnowskiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 29.04 17:00

Koncert Krystyny Giżowskiej w Żaboklikach

więcej »

ŁUKÓW, 29.04 18:00

Łuków: duchowe wsparcie przed maturą

więcej »
30

RADZYŃ, 30.04 10:00

Gmina Radzyń: Radni zadecydują o dofinansowaniu dla nauczycieli

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Bielanach
2018-04-20 18:09:00 Kategoria:

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci muzyką, w Gminie Bielany powstała Innowacyjna Szkoła Muzyki Rozrywkowej. Warto wspomnieć, że w tej gminie realizowany...

więcej »