REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co dalej z 18 niepełnosprawnymi uczestnikami WTZ ?
2013-05-07 08:23:00 Artykuł czytany 8579 razy


Chcą wyrzucić nasze dzieci z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miętnem- mówią rodzice 18 niepełnosprawnych, którzy od 12 lat uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych. – Nikt ich nie wyrzuca, ale wyczerpano już wszelkie formy i metody rehabilitacji. Decyzja należy do Rady Programowej-twierdzą w PCPR.


W ubiegłym roku pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Garwolinie przeprowadzili kontrolę Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miętnem, podczas której wykazano, że na 25 uczestników, 18 osób niepełnosprawnych jest w nim od 12 lat. Większość z tych osób poczyniła częściowe postępy w zakresie zaradności osobistej oraz w rehabilitacji społecznej, jednak nie stwierdzano efektów prowadzonej rehabilitacji zawodowej. –Jeśli w stosunku do tych 18 osób nie ma możliwości  prowadzenia dalszej rehabilitacji zawodowej, ponieważ nie ma efektów tej terapii, to jest konieczność zakończenia jej- poinformowała Agnieszka Walicka z garwolińskiego PCPR.

W PCPR sformułowano zalecenie pokontrolne, by Rada Programowa działająca w WTZ podjęła działania zmierzające do ukończenia prowadzenia terapii dla tychże osób.

Sprzeciw rodziców

Opinii urzędników nie podzielają rodzice osiemnastki niepełnosprawnych, dorosłych już uczestników WTZ. Uważają oni, że chce się ich dzieci pozbawić dalszej rehabilitacji w WTZ. Jan Odziemczyk ze Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Powiatu Garwolińskiego „Razem Łatwiej” mówi wręcz, że chcą wyrzucić ich dzieci z placówki. –Te dzieci będą załamane i jaki będzie dalej ich rozwój psychiczny, jeżeli zostaną wyrzucone z Miętnego- zastanawia się pan Jan, ojciec niepełnosprawnej córki.  Odziemczyk dodaje, że na przyjęcie do Warsztatu czeka 27 osób. –Czekają z założonymi rękami na to, że nasze dzieci będą wyrzucone, a ich przyjęte. Na to się nie zgodzimy. Jeżeli do tego dojdzie, poruszymy nawet piekło i niebo i będzie w całej Polsce słychać o Garwolinie- grzmi. – To są dzieci, które od początku istnienia Warsztatu tam przebywają. Mają one odejść pod opiekę rodziców, dlatego, że nie ma u nas ani domów wsparcia środowiskowego, ani zakładów aktywizacji zawodowej, gdzie mogłyby te dzieci podjąć pracę- zaznacza jedna z matek.

Zdeterminowani rodzice  zwrócili się o pomoc do starosty garwolińskiego, chociaż organem prowadzącym Warsztat jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Garwolinie sprawuje jedynie nadzór nad warsztatem. Starosta Marek Chciałowski obiecał pomoc ze strony podległych mu pracowników w różnych kwestiach, ale rotacja uczestników Warsztatu nie należy do jego kompetencji. – Moim zdaniem starosta powinien był zająć jakieś konkretne stanowisko, ale wszystko się jakoś rozmydliło. Starosta przepisami głowę nam zawracał, czytał ustawy, które my znamy może lepiej niż pan starosta, bo siedzimy mocno w tym. Padło stwierdzenie, że mamy robić sobie warsztaty czy domy pomocy jakiejś społecznej, czy dziennej. Będziemy na pewno koło tego chodzić, bo to są nasze dzieci. Chcielibyśmy  pomoc finansową i merytoryczną uzyskać od starostwa, ponieważ to jest na jego terytorium, i uważamy, że tak powinno być. Pomoc nam się należy, bo nie jest sztuką wyrzucić, zwolnić jedne dzieci i na ich miejsce przyjąć drugie. PCPR to wszystko chce zrobić w białych rękawiczkach, jednych usunąć, drugich przyjąć i niepełnosprawność w powiecie garwolińskim będzie rozwiązana. Przecież tym ludziom trzeba dać jakieś zatrudnienie albo zapewnić dalszą rehabilitację, czego u nas na terenie powiatu nie ma- uważa Andrzej Ciosek, przewodniczący Rady Rodziców w WTZ Miętne. 

Nikt nikogo nie wyrzuca. - Osoby te wracają pod opiekę własnych rodziców, którzy powinni zadbać o dalszy rozwój swoich dorosłych dzieci, oraz zapewnić im godne warunki życia w rodzinnym domu - twierdzi Janina Kula, dyrektorka garwolińskiego PCPR.- Jeszcze nie wiemy, jak oceni Rada Programowa danego uczestnika, czy on ewentualnie rokuje dalszą możliwość zatrudnienia w jakimś zakładzie pracy chronionej, czy pobyt w ośrodku. My nie nakazujemy, by 18 osób natychmiast odeszło z Warsztatu. Od  decyzji Rady będzie uzależniony dalszy los tych uczestników. Nie jest prawdą, że my ich wyrzucamy – mówi stanowczo J.  Kula.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami i literą prawa sprawa staje się być przesądzoną i rodzicom pozostaje wzięcie sprawy w swoje ręce. Nie mają innego wyjścia, jak zorganizować jakąś placówkę dla swoich niepełnosprawnych dzieci. – ponownie Jan Odziemczyk– Odnośnie tego, co będziemy tworzyć, będzie zależało, jaki będziemy mieli lokal. Wtedy dopiero podejmiemy decyzję, czy to będą warsztaty, czy dom środowiskowy albo dom wsparcia. W tej chwili mamy tylko marzenia, a marzenia to są… Podstawą jest lokal, który musi być notarialnie przekazany minimum na 10 lat. Jeżeli nie będzie lokalu, nie możemy w ogóle myśleć o jakiejkolwiek działalności. Wszystko pada- tłumaczy Odziemczyk.

A z lokalem są trudności. Kolejne instytucje, do których zwraca się Stowarzyszenie, rozkładają ręce z niemocy. Pozostaje jedynie oczekiwanie na decyzję Rady Programowej WTZ, w której gestii jest ocena postępów rehabilitacji uczestników warsztatu i dalszy ich pobyt w placówce.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:


WJ/Garwolin    [Msz]

___________________________________________________________________________

Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

 • pracownik
  2018-01-13 19:00:01

  arrow

  wtz to przechowalnie cos otym wiem bo tam pracuje to tylko wygoda dla rodzicow nierobów którzy najchętniej pozbywają się balastu z domu i wlascicieli którzy maja z tego kase niepełnosprawny jest tylko towarem niepotrzebnym dla rodzicow tyle w temacie prawdy

 • Joasia Nosiwoda
  2014-03-13 20:39:16

  arrow

  Znów tylko jedna strona medalu jedni mają zrozumieć drugich a życie płynie dalej. Ja chciałabym żeby mój mąż żył też czuł się wśród nas jak ryba w wodzie. Ten komu nie umarła bliska osoba nie będzie mnie rozumiał.Świat nie kończy się po odejściu z WTZ droga Basiu ale po śmierci nie będę mogła pomoc mojemu dziecku się usamodzielnić twoje miało szanse czegoś się nauczyć popływać ....czuć się jak ryba.Dajcie szanse innym.

 • Basia
  2014-03-09 21:34:02

  arrow

  Szanowni Państwo.Jestem mamą niepełnosprawnego syna-uczestnika WTZ.Właśnie stanęłam przed podobnym problemem ponieważ mój syn nie kwalifikuje się do zatrudnienia.
  Synowi mojemu zaproponowano uczestnictwo w Srodowiskowym Domu Dziennej Opieki ,oddalonym ok40km od miejsca zamieszkania z dowozem w obie strony,z przyzwoitymi warunkami socjalnymi.
  Syn jest bardzo emocjonalnie związany ze środowiskiem WTZ,jest bardzo lubiany,obowiązkowy,pracowity i oderwanie Go od tego środowiska byłoby dla syna ogromną traumą. Musielibyście Panstwo zobaczyć jak mój syn bardzo się cieszy na widok samochodu,który po Niego przyjeżdża.On na Warsztatach czuje się jak ryba w wodzie,On kocha tam być! Ja doskonale rozumiem rodziców starających się o miejsce w WTZ i doskonale rozumiem rodziców \\\"dzieci\\\",które muszą wrócić do domu .Rozumiem obawy tych drugich bo wiem jak bardzo ta zmiana odbije się na psychice \\\"dzieci\\\". To nie wygodnictwo jak napisała któraś z Pań na tym forum, to rodzicielska troska ,to walka o dobro dziecka.Nikt,kto nie ma do czynienia z niepełnosprawnym dzieckiem nie jestw stanie tego zrozumieć i to przykre,a wręcz nieprzyzwoite.Warsztaty są wspaniałym miejscem do zawierania przyjazni,uczestnicy są zgraną grupą wsparcia,lubią się i jest Im dobrze w tym środowisku, a dla nas rodziców to jest wielka radość,że są akceptowane,lubiane,a to poprawia Ich stan psychiczny .Izolowanie tych dzieci ,oddawanie pod wyłączną opiekę rodziców na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.Proszę sobie tylko wyobrazić taką sytuację u siebie ,to może będzie Państwu łatwiej zrozumieć problem.

 • do życzliwego
  2013-10-28 12:30:44

  arrow

  Warsztaty to nie miejsce wegetacji jeżeli wszelkie próby rehabilitacji są wyczerpane lub niemożliwe do realizacji ze względu na stopień upośledzenia ,a tym samym zostanie osiągnięte maximum umiejętności uczestanika to jego rehabilitacja może być zakończona tym samym pobyt na WTZ. W tym momencie rolę przejmują inne ośrodki.Nie jest niczyim obowiązkiem tworzenie takich ośrodków a i ich brak nie może być powodem do zatrzymywania i zaniechania rotacji to samo tyczy się obowiązku podjęcia pracy. Brak chęci do jej podjęcia nie może skutkować zatrzymaniem lub zaniechaniem dokonania rotacji. Nie można zawęzić ilości osób niepełnosprawnych do 25 lub 30 w powiecie oni nie sa jedynymi którzy potrzebują pomocy.Kochani rodzice weźcie odpowiedzialność za swoje dzieci na swoje barki dajmy szanse innym ,którzy nie potrafią zrobić herbaty dajmy im szanse

 • życzliwy
  2013-10-21 11:31:44

  arrow

  Szanowni Państwo!
  Proponuję Państwu zapoznać się i przedstawić pni Agnieszce Walickiej z PCPR w Garwolinie zamieszczoną w internecie liczącą 56 stron "INFORMACJE O WYNIKACH KONROLI ORGANIZACJI I FINANSOWANIA WTZ przy udziale środków PFRON W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM" Nr ewid. 50/2010/P10143/LKR z kwietnia 2013 roku.
  Na stronie 11 w dziale 2.1 OGÓLNA OCENA KONTROLOWANEJ DZIAŁALNOŚCI NIK stwierdza m. innymi "Ani powiat przekazujący środki finansowe na te zadania , ani WTZ nie mają prawa ani obowiązku wykreślenia
  niepełnosprawnego z listy uczestników warsztatu, pomimo zakończenia przez niego rehabilitacji potwierdzonego stanowiskiem rady programowej. Równocześnie nie ma przepisów zapewniających przyjęcie uczestnika WTZ do ośrodka wsparcia, zakładu aktywności zawodowej czy zakładu pracy chronionej”
  UWAGI KOŃCOWE I WNIOSKI PKT. 2.2
  „ W związku z przedstawionymi ocenami i uwagami NIK, wnosi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań legislacyjnych zapewniających rotację uczestników WTZ”
  Str. 15 pkt. 3.1
  CHARAKTERYSTYKA STANU PRAWNEGO ORAZ UWARUNKOWAŃ EKONOMICZNYCH I ORGANIZACYJNYCH
  „Analiza nie dała odpowiedzi na pytanie co jest przyczyną tak długiego przebywania uczestników w WTZ natomiast 48,1% kierowników ( z 539, którzy wypełnili ankiety) wskazało na brak mechanizmu „ wypychającego” uczestników z WTZ jako jedno z utrudnień w działalności WTZ.Według autorów „Raportu proces skutecznej rehabilitacji zawodowej tych uczestników nie jest łatwym zadaniem i w wielu przypadkach będzie niemożliwy. Nie znaczy to jednak, że takie osoby nie powinny mieć miejsca w WTZ’
  Str. 18 ORGANIZACJA I DZIAŁALNOŚĆ WTZ
  Obowiązujące przepisy nie dają powiatowi, jednostce prowadzącej warsztat ani warsztatowi terapii zajęciowej kompetencji do pozbawienia osób niepełnosprawnych prawa do uczestnictwa w warsztacie, nawet w sytuacji, gdy stosowne stanowisko zajmie rada programowa. Nie określają one również maksymalnego czasu uczestnictwa w WTZ.
  Str.20 pkt 3.2.1.1
  OP nie posiadały ustalonych przepisami prawa kompetencji do podjęcia decyzji o zakończeniu rehabilitacji uczestnika i skierowania go , bez zgody uczestnika lub jego opiekuna prawnego do ośrodka wsparcia, wobec czego ich działalność w tym zakresie, podobnie jak w zakresie kierowania do zakładu pracy chronionej, nie była wystarczająco skuteczna.


  Istotnym dokumentem jest str 55

  OPINIA PREZESA NIK DO STANOWISKA MINISTRA P.i P. Sp do „Informacji”
  NIK nie podziela stanowiska Pani Minister, postanowienia zawarte w art.10a ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2010 r Nr 214 poz 1407, ze zm.) uprawniają rade programowa do podjęcia decyzji w sprawie zakończenia uczestnictwa w warsztacie , wiążącej dla warsztatu i powiatu. Przepis ten stanowi bowiem, że:

  - Rada programowa dokonuje okresowej oraz, nie rzadziej niż co 3 lata, kompleksowej oceny indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika warsztatu i zajmuje stanowisko w kwestii osiągniętych przez niego postępów w rehabilitacji uzasadniających:
  1) podjęcie zatrudnienia i kontynuowania rehabilitacji zawodowej w w warunkach pracy chronionej lub na przystosowanym stanowisku pracy:
  2) potrzebę skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, ze względu na brak postępów uzasadniających podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej lub na rynku pracy po odbyciu dalszej rehabilitacji w warsztacie:
  3) przedłużenie uczestnictwa w terapii ze względu na:
  a) pozytywne rokowania co do przyszłych postępów w rehabilitacji, umożliwiających
  podjęcie zatrudnienia i kontynuowania rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej
  lub na rynku pracy,
  b) okresowy brak możliwości podjęcia zatrudnienia,
  c) okresowy brak możliwości skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia , którym mowa
  w pkt 2
  Ani ustawa o rehabilitacji ani rozporządzenie w sprawie wtz nie określają co oznacza sformułowanie
  „ okresowy brak możliwości”, a w świetle ustaleń kontroli oznacza on również brak zgody uczestnika warsztatu
  na złożenie wniosku o skierowanie do ośrodka wsparcia lub podjęcie zatrudnienia, a także na opuszczenie warsztatu.
  W obecnym stanie prawnym żaden organ nie ma prawa usunięcia uczestnika z warsztatu bez jego zgody, mimo istniejących do tego przesłanek.
  Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego I CSK 397/08 z dnia 16 kwietnia 2009 roku.
  Rada programowa zajmuje wobec uczestników stanowisko uzasadniające przedłużenie uczestnictw a w terapii na kolejne okresy ze względu na kolejne okresy ze względu na okresowy brak możliwości (…) w wyniku czego przebywają oni w warsztatach nawet po kilkanaście lat.. Fakt ten znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia przyjęcie do warsztatu niepełnosprawnych, którzy posiadają wskazanie do uczestnictwa w terapii i oczekują na przyjęcie. W związku z tym osiągnięcie ustawowego celu jakiemu ma służyć WTZ,
  jako jedna z form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej, natrafia na przeszkodę, którą bez zmian legislacyjnych jest przez warsztaty nie do pokonania
  Nie kwestionując zasadności działań podejmowanych przez Biuro Pełnomocnika, NIKzwraca uwagę, że wszelkie opinie i interpretacje przepisów prawa przekazywane powiatom oraz podmiotom prowadzącym warsztaty nie stanowią źródła prawa i nie mogą zastępować postanowień zawartych w cytowanej ustawie.
  Równocześnie brak jednoznacznych przepisów wykonawczych stwarza możliwość interpretowania ustawy w sposób niezgodny z określonymi w niej celami, co potwierdzają wyniki kontroli warsztatów terapii zajęciowej w województwie małopolskim.

  Powyższą „ INORMACJE” akceptuje wiceprezes NIK Stanisław Jarosz


  Poniżej przedstawiam istotne cytaty z orzeczenia Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 2009r
  Wyrok uchyla decyzję usuwającą uczestnika z WTZ
  Sygn. akt I CSK 397/08

  Strona 9 wyroku
  „ Stowarzyszenie prowadzące warsztaty terapii zajęciowej wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej ma obowiązek zakwalifikować do uczestnictwa w WTZ osobe niepełnosprawną umysłowo, która posiada orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ze wskazaniem uczestnictwa w WTZ.
  Nie ma prawa oceniać i decydować o tym, czy osoba ta nadaje się do takiej terapii i czy rzeczywiście może i powinna uczestniczyć w WTZ”

  Strony 9/10 wyroku

  W uzasadnieniu wyroku zawarto stwierdzenie „ rada programowa o odpowiednim skladzie, po upływie określonego ustawowo czasu rehabilitacji, ocenia jej efekty i może skladać stosowne wnioski, jednak jednostka prowadząca WTZ nie jest także uprawniona do podejmowania decyzji o zaprzestaniu świadczenia terapii w WTZ na rzecz określonej osoby”


  Życzę powodzenia


 • Prawnik
  2013-10-09 18:48:26

  arrow

  Z ciekawością przeczytałem o problemie i komentarze do artykułu. Wszędzie przewija się kwestia rodziców, którzy walczą o swoje niepełnosprawne dzieci. Ja zapytam inaczej, na jakiej podstawie rodzice podopiecznych WTZ w Miętnem jawią się jako strona sztucznie pompowanego konfliktu. PODOPIECZNI WTZ SĄ OSOBAMI DOROSŁYMI I NIKT ICH NIE UBEZWŁASNOWOLNIŁ, WIĘC ZGODNIE Z PRAWEM ODPOWIADAJĄ SAMI ZA SIEBIE. Myślę, że rodzice bardziej dbają tu o własne interesy, niż interesy grupki niepełnosprawnych, których czas pobyty zgodnie z literą prawa dobiegł w WTZ do końca. I tak należałoby tą sprawę widzieć.

 • walercia
  2013-10-07 10:34:04

  arrow

  Witam mai drodzy jestem mamą dziecka niepełnosprawnego od 25 lat i coś na ten temat mogę napisać. WTZ dla naszych dzieci to jedyna w świecie forma komunikacji z rówieśnikami z terapeutami .Tam nasze dzieci żyją po prostu normalnie funkcjonują.

 • Joasia Nosiwoda
  2013-10-07 08:01:56

  arrow

  Fakt że mało wiesz o warsztatach droga Igo. Dowiedziałam się ilu rodziców udziela tzw pomocy.
  To jest śmiechu warte. I jeden taki szczególik,ONI robią to dla własnych dzieci , to że ta tzw pomoc też świadczy o podejściu do sprawy.

 • iga
  2013-10-02 00:29:37

  arrow

  Wiekszosc z was g.... wie na temat warsztow i gadanie o pozbywaniu sie dzieci.. Sami nie wiecieo czym mowicie. Ciekawe czy kos zainteresowal sie tym ile rodzice wkladaja pracy(nie mowie wszyscy) w pomoc przy warsztatach, a niektorzy fakt wysla dziecko dziecko i na tym koniec.. Zanim zaczniecie oczerniac, zastanowcie sie dobrze, bo przed monitorem kazdy moze byc bohaterem, szkoda, ze nie jest taki na forum.. A szczekac kazdy potrafi do klawiatury

 • bezstronna
  2013-09-19 19:16:03

  arrow

  Wiadomo, że rodzice chca jak najlepiej dla swoich dorosłych, niepełnosprawnych pociech. Chcą też jak najlepiej dla siebie, bo rano samochód zabierze syna czy córkę i po południu odwiezie pod same drzwi domu. Rodzice nie ponoszą żadnej opłaty (uczestnicy WTZ dostają nawet kieszonkowe), a jeszcze państwo polskie daje jakieś pieniądze na opiekę nad niepełnosprawnym. Jak tak martwicie się o swoje dzieci, to sami zaopiekujcie się nimi przez cały dzień, okażcie im trochę serca, a nie pozbywać się na te kilka godzin. Niektórzy z was prowadzą działalność gospodarczą i mogą tam zatrudnić swoje dzieci. Wielu z was jest na emeryturach czy rentach i przebywanie z dziećmi powinno dac wam radość. Po trzecie, jak przez 12 lat nie udało się terapeutom przysposobić podopiecznych do samodzielnego w miarę życia ( po to stworzono WTZ), to dalszy ich pobyt w WTZ nie ma najmniejszego sensu. Dajcie szanse innym niepełnosprawnym, którzy od lat są w domu. Według mnie wasze działania obliczone są na osiągnięcie jednostkowych celów, dla własnej wygody. Myślę, że ta 18 uczestników WTZ powinna ustąpić miejsca innym oczekującym na przyjęcie. Zwalanie odpowiedzialności na Starostwo, PCPR czy WTZ i robienie zadymy jest bez sensu. Weźcie się państwo w garść i okażcie odrobinę czułości dzieciom niepełnosprawnym, waszym dzieciom.

 • Joasia Nosiwoda
  2013-09-19 18:26:40

  arrow

  Droga zainteresowana była Pani kierownik nie wyłożyła pieniędzy z własnej kieszeni i nie działała bez interesownie więc pisanie takich bzdur to strata czasu. Jestem przekonana że wszyscy którzy boją się o warsztaty nie martwią się o dzieci a o swoją wygodę i teraz utrata takiego dobrodziejstwa to utrata nie jak oni piszą terapii ,ale ich świętego spokoju.

 • zainteresowana
  2013-09-18 20:22:04

  arrow

  do "wiesłw" co to znaczy globalnie i patrzenie przez pryzmat swojej wygody. Moi drodzy , problemem jest to,że w naszym powiecie jest zła polityka socjalna, są warunki na powiększenie WTZ , tylko nikt o to dotychczas nie wystąpił. WTZ istnieje 12 lat ,dzięki jednej z matek ,.zadbała o otwarcie w/w placówki i pełniła funkcję kierownika.I jedno jest pewne, że nie dopuściłaby do skreślenia z listy uczestników ,lecz dbałaby o rozbudowanie. Przyszła nowa kierowniczka ,jest młoda niewiele wie co y=to niepełnisprawność,.i wykonała robotę.

 • rodzic niepełnosprawnej
  2013-09-13 19:15:57

  arrow

  Myślę że rodzice tych niepełnosprawnych co maja szczęście uczęszczając na WTZ tak przesiąkli egoizmem że nie patrzą na innych, liczy się tylko ich własna wygoda że nie muszą się nimi opiekować przez 24 na dobe

 • kaktus=>kwiata
  2013-05-14 13:09:02

  arrow

  Ci niepełnosprawni, którzy decyzją rady będą musieli zakończyć rehabilitację w WTZ Miętne, powrócą do rodziny. Powrócą do swojego tatusia i mamusi, którzy będą teraz musieli więcej czasu poświęcić swoim dzieciom. Ot i cały problem.

 • kwiat
  2013-05-14 12:44:59

  arrow

  A co z tymi osobani co odchodzą z wtz czeka ich dom

 • Iza
  2013-05-08 20:10:58

  arrow

  Myślę że mama niepełnosprawnego dziecka, doczeka się miejsca na WTZ. Pani dziecko absolutnie inne nie jest, już dawno powinna nastąpić wymiana uczestników. Osoba będące na Warsztatach aż 12 lat powinna osiągnąć wyniki rehabilitacji społecznej oraz zawodowej!!!

 • Wiesław=> Kama
  2013-05-07 16:46:09

  arrow

  To co można w takim razie powiedzieć o rodzicach, którzy nie mogą posłać swoich dzieci do WTZ. One są od lat w "czterech ścianach domu" i rodzice nie robią rabanu. Czekają łaskawie.

 • Kama - do Wiesława
  2013-05-07 15:53:10

  arrow

  Wysyłanie niepelnosprawnych dzieci na zajęcia WTZ - to nie problem z "głowy". Kto tak myśli, kompletnie nie orientuje się czym są Warsztaty Terapii Zajęciowej i jakie korzyści przynoszą niepełnopsrawnym. Nie mozna zamknąć człowieka niepłnoprawnego na całe dnie w tzw. czterech ścianach domu. A na programy dla niepełnoprawnych są dotacje. Proszę zobaczyć jak np robią to WTZ-y działające w Caritas Diecezji Siedleckiej, np w Siedlcach, Skórcu, Parczewie czy Białej Podlaskiej

 • xl
  2013-05-07 15:45:55

  arrow

  Komuna się chyba skończyła i wraz z nią nadopiekuńczość państwa. Jak to jest, że grupka ludzi korzysta od 12 lat z WTZ /na koszt państwa polskiego są oni dowożeni do Miętnego, przez 7 godzin mają na koszt państwa zapewnioną opiekę i wyżywienie/ i na dodatek rodzice otrzymują miesięcznie ponad 600 zł na niepełnosprawne dziecko. Jestem matką dziecka niepełnosprawnego, które też jest obywatelem tego kraju i też chciałabym, żeby moje dziecko mogło korzystać z warsztatów. Czy moje dziecko jest inne niż pana Odziemczyka czy Cioska? Gdzie tu jest sprawiedliwość mili państwo. Niech sobie rozrabiają, ale widać że nikt ich nie popiera.

 • Garwolak
  2013-05-07 10:26:06

  arrow

  Lokal to nie wszystko panie Janie. Pieniądze na działalność z nieba wam nie spadną i ciekawe kto będzie chciał pracować w takiej atmosferze. Słyszałam, że już teraz wywieracie presje na pracowników WTZ a to nie sprzyja właściwej pracy i terapii waszych też dzieci. Trzeba spokojnie podejść to tego delikatnego problemu a nie nerwowo.

 • Wiesław
  2013-05-07 09:30:41

  arrow

  Co racja to racja. Nie mogą jedni korzystać przez tyle lat z pomocy państwa, a co z innymi niepełnosprawnym. Jak powiedziała pani dyrektor PCPR tych 18- cioro wraca do rodziny, która powinna się nimi opiekować. Łatwo było wysłać na 8 godzin dziecko do WTZ i mieć z "głowy". Teraz trzeba będzie poświęcić więcej czasu swoim dzieciom drodzy państwo. Spójrzmy na problem globalnie, a nie patrzymy tylko przez pryzmat swojej wygody.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

BIELSK PODL., 01.01

Bieg Tura

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.01

Noworoczna Piątka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.01

IX Noworoczny Mecz Rugby w Siedlcach

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.01

„Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie”

więcej »

DROHICZYN, 04.01

Olga Szomańska kolędowa - koncert w Drohiczynie

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.01

Siedlce: zawody smoczych łodzi

więcej »

ŁUKÓW, 05.01

Jazz w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 10:00

XII Przedszkolny Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych „Szła Kolęda 2018”

więcej »

ŁUKÓW, 05.01 10:00

Łuków: kolędowanie przedszkolaków

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 17:30

Zaczarowany świat opery, operetki i musicalu

więcej »

RADZYŃ, 05.01 19:00

Noworoczna gala akordeonowa po raz piąty

więcej »
6

SOKOŁÓW, 06.01

Kosów Lacki: Orszak Trzech Króli

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli w Hańsku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Sobota z siatkówką w Węgrowie

więcej »

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Parczewie

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Wspólne kolędowanie w Borowiu

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01

Siemiatycze przygotowują się do Orszaku Trzech Króli

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszak Trzech Króli w Białej Podlaskiej

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.01

Cegłów: Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01

Siedlce: 6 stycznia zmiana organizacji ruchu w centrum

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli po raz piąty w Wodyniach

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

PARAFIA WIERZBNO ZAPRASZA NA ORSZAK TRZECH KRÓLI

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:30

Orszak Trzech Króli w Mordach po raz drugi

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Łosicach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01 18:00

Biała Podlaska: Koncert Kolęd w kościele Chrystusa Miłosiernego

więcej »
7

SIEMIATYCZE, 07.01

Koncert charytatywny „Pomagamy Konradowi”

więcej »

DROHICZYN, 07.01

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.01

Koncert kolęd w Międzyrzecu

więcej »

SOKOŁÓW, 07.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

ŁOSICE, 07.01

W niedzielę kolejna runda PLPR

więcej »

RADZYŃ, 07.01

W gminie Borki „Razem dla Marcina”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.01

W niedzielę grają siatkarze KPS Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.01

Srebrny jubileusz sakry biskupa Henryka Tomasika – zaproszenie

więcej »

ŁUKÓW, 07.01 10:00

Giełda Kolekcjonerów w Łukowie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.01 12:30

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w Sławatyczach

więcej »

MIŃSK MAZ., 07.01 12:45

Koncert kolęd w Mrozach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.01 16:00

Koncert „Najlepsze z Chwilki”

więcej »

GARWOLIN, 07.01 19:00

Garwolin: koncert kolęd Śpiewajcie i grajcie Mu!

więcej »
8

ŁUKÓW, 08.01

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 10:00

Wystawa Grupy Twórczej FOTOGRAM "Sztuka uliczna - murale"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 15:00

Spotkanie noworoczne samorządowców, polityków, przedsiębiorców i przyjaciół KRP /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Nauczycielka języka polskiego wystawi autorski musical

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Promocja książki „Żyj w zgodzie ze swoimi hormonami”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 11:00

Wykład ks. Wojciecha Hackiewicza dla słuchaczy SUTW

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Spotkanie w sprawie ASF w Łazach w gminie Łuków

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 11.01 14:00

Spotkanie w sprawie ASF w Trzebieszowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 19:00

Koncert zespołu Niekompletni

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.01

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Łuków: „Aniołkowe Granie”

więcej »

DROHICZYN, 12.01 17:00

Noworoczne spotkanie w Ośrodku Kultury w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01 18:00

XII Przedszkolny Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świąteczno-Noworocznych „Szła Kolęda 2018”

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Mistrz Polski przyjedzie do Siedlec

więcej »

KRAJ, 13.01

X Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 - 17.02

Łuków: DAF zaprasza na noworoczne turnieje

więcej »

WĘGRÓW, 13.01

Węgrów: Koncert orkiestry z Podbrodzia na Litwie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 13.01

Międzyrzec Podlaski: sobota z siatkówką

więcej »
14

MIĘDZYRZEC, 14.01

II Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01

Siedleccy Sportowcy dla WOŚP

więcej »

GARWOLIN, 14.01

Miastkowskie spotkanie z muzyką

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.01 11:45

Chóralny Koncert Kolędowy w Mrozach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 14:00

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 14.01 15:00

Orkiestrowe granie w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 14.01 15:00

Koncert kolęd w Dębowicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 16:00

Koncert - Piękno kolędy polskiej

więcej »

LUBARTÓW, 14.01 17:00

Firlej: Koncert Noworoczny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.01 17:00

„Siedleckie Kolędowanie”

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Zimowa Akademia Talentów 2018

więcej »
16

PARCZEW, 16.01

Dębowa Kłoda: Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Marcina Strokosza

więcej »
17

ŁUKÓW, 17.01 11:30

Sesja historyczna w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »
18

RADZYŃ, 18.01

Koncert Noworoczny uczniów PSM w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Fotoklub Podlaski prezentuje

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.01

Ruszają zapisy na III Pieszy Rajd Powstańczy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.01

Bialscy artyści zaśpiewają charytatywnie... kolędy

więcej »

ŁUKÓW, 19.01

Koncert charytatywny w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 19.01

ŁOK: wernisaż wystawy w Galerii Prowizorium

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.01

Ruszają zapisy na III Pieszy Rajd Powstańczy

więcej »

KRAJ, 20.01

Ingres bp. Romualda Kamińskiego do Katedry Warszawsko-Praskiej - oglądaj na żywo

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01 18:00

Mecz piłki ręcznej mężczyzn: AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z LKPR MOTO-JELCZ Oława

więcej »
21

GARWOLIN, 21.01 11:00

Brathanki zaśpiewają kolędy w Łaskarzewie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.01 18:00

Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w prawosławnej cerkwi w Siedlcach

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.01

Łuków: obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.01 16:15

Obchody 155. rocznicy zwycięskiej Bitwy o Kodeń

więcej »
23 24

RADZYŃ, 24.01

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01 11:00

„Ludzie… i miejsca prawdziwe” – wykład Bogusława Skarusa dla słuchaczy SUTW

więcej »
25 26

KRAJ, 26.01 - 28.01

Rekolekcje dla małżonków i narzeczonych w Loretto k. Wyszkowa

więcej »
27

GARWOLIN, 27.01

Sulbiny: oj, będzie bal

więcej »

WŁODAWA, 27.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” 2018

więcej »

ŁUKÓW, 27.01 19:30

Łuków: coroczny Bezalkoholowy Bal Karnawałowy

więcej »
28
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

Jak w prosty, wygodny i tani sposób transportować meble?
2018-01-17 13:34:30 Kategoria:

Zanim zlecisz transport mebli, musisz pamiętać, że wymaga to specjalnego przygotowania. Meble to z reguły delikatne przedmioty i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Źle...

więcej »