REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Co dalej z 18 niepełnosprawnymi uczestnikami WTZ ?
2013-05-07 08:23:00 Artykuł czytany 9350 razy


Chcą wyrzucić nasze dzieci z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miętnem- mówią rodzice 18 niepełnosprawnych, którzy od 12 lat uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych. – Nikt ich nie wyrzuca, ale wyczerpano już wszelkie formy i metody rehabilitacji. Decyzja należy do Rady Programowej-twierdzą w PCPR.


W ubiegłym roku pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Garwolinie przeprowadzili kontrolę Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miętnem, podczas której wykazano, że na 25 uczestników, 18 osób niepełnosprawnych jest w nim od 12 lat. Większość z tych osób poczyniła częściowe postępy w zakresie zaradności osobistej oraz w rehabilitacji społecznej, jednak nie stwierdzano efektów prowadzonej rehabilitacji zawodowej. –Jeśli w stosunku do tych 18 osób nie ma możliwości  prowadzenia dalszej rehabilitacji zawodowej, ponieważ nie ma efektów tej terapii, to jest konieczność zakończenia jej- poinformowała Agnieszka Walicka z garwolińskiego PCPR.

W PCPR sformułowano zalecenie pokontrolne, by Rada Programowa działająca w WTZ podjęła działania zmierzające do ukończenia prowadzenia terapii dla tychże osób.

Sprzeciw rodziców

Opinii urzędników nie podzielają rodzice osiemnastki niepełnosprawnych, dorosłych już uczestników WTZ. Uważają oni, że chce się ich dzieci pozbawić dalszej rehabilitacji w WTZ. Jan Odziemczyk ze Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Powiatu Garwolińskiego „Razem Łatwiej” mówi wręcz, że chcą wyrzucić ich dzieci z placówki. –Te dzieci będą załamane i jaki będzie dalej ich rozwój psychiczny, jeżeli zostaną wyrzucone z Miętnego- zastanawia się pan Jan, ojciec niepełnosprawnej córki.  Odziemczyk dodaje, że na przyjęcie do Warsztatu czeka 27 osób. –Czekają z założonymi rękami na to, że nasze dzieci będą wyrzucone, a ich przyjęte. Na to się nie zgodzimy. Jeżeli do tego dojdzie, poruszymy nawet piekło i niebo i będzie w całej Polsce słychać o Garwolinie- grzmi. – To są dzieci, które od początku istnienia Warsztatu tam przebywają. Mają one odejść pod opiekę rodziców, dlatego, że nie ma u nas ani domów wsparcia środowiskowego, ani zakładów aktywizacji zawodowej, gdzie mogłyby te dzieci podjąć pracę- zaznacza jedna z matek.

Zdeterminowani rodzice  zwrócili się o pomoc do starosty garwolińskiego, chociaż organem prowadzącym Warsztat jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Garwolinie sprawuje jedynie nadzór nad warsztatem. Starosta Marek Chciałowski obiecał pomoc ze strony podległych mu pracowników w różnych kwestiach, ale rotacja uczestników Warsztatu nie należy do jego kompetencji. – Moim zdaniem starosta powinien był zająć jakieś konkretne stanowisko, ale wszystko się jakoś rozmydliło. Starosta przepisami głowę nam zawracał, czytał ustawy, które my znamy może lepiej niż pan starosta, bo siedzimy mocno w tym. Padło stwierdzenie, że mamy robić sobie warsztaty czy domy pomocy jakiejś społecznej, czy dziennej. Będziemy na pewno koło tego chodzić, bo to są nasze dzieci. Chcielibyśmy  pomoc finansową i merytoryczną uzyskać od starostwa, ponieważ to jest na jego terytorium, i uważamy, że tak powinno być. Pomoc nam się należy, bo nie jest sztuką wyrzucić, zwolnić jedne dzieci i na ich miejsce przyjąć drugie. PCPR to wszystko chce zrobić w białych rękawiczkach, jednych usunąć, drugich przyjąć i niepełnosprawność w powiecie garwolińskim będzie rozwiązana. Przecież tym ludziom trzeba dać jakieś zatrudnienie albo zapewnić dalszą rehabilitację, czego u nas na terenie powiatu nie ma- uważa Andrzej Ciosek, przewodniczący Rady Rodziców w WTZ Miętne. 

Nikt nikogo nie wyrzuca. - Osoby te wracają pod opiekę własnych rodziców, którzy powinni zadbać o dalszy rozwój swoich dorosłych dzieci, oraz zapewnić im godne warunki życia w rodzinnym domu - twierdzi Janina Kula, dyrektorka garwolińskiego PCPR.- Jeszcze nie wiemy, jak oceni Rada Programowa danego uczestnika, czy on ewentualnie rokuje dalszą możliwość zatrudnienia w jakimś zakładzie pracy chronionej, czy pobyt w ośrodku. My nie nakazujemy, by 18 osób natychmiast odeszło z Warsztatu. Od  decyzji Rady będzie uzależniony dalszy los tych uczestników. Nie jest prawdą, że my ich wyrzucamy – mówi stanowczo J.  Kula.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami i literą prawa sprawa staje się być przesądzoną i rodzicom pozostaje wzięcie sprawy w swoje ręce. Nie mają innego wyjścia, jak zorganizować jakąś placówkę dla swoich niepełnosprawnych dzieci. – ponownie Jan Odziemczyk– Odnośnie tego, co będziemy tworzyć, będzie zależało, jaki będziemy mieli lokal. Wtedy dopiero podejmiemy decyzję, czy to będą warsztaty, czy dom środowiskowy albo dom wsparcia. W tej chwili mamy tylko marzenia, a marzenia to są… Podstawą jest lokal, który musi być notarialnie przekazany minimum na 10 lat. Jeżeli nie będzie lokalu, nie możemy w ogóle myśleć o jakiejkolwiek działalności. Wszystko pada- tłumaczy Odziemczyk.

A z lokalem są trudności. Kolejne instytucje, do których zwraca się Stowarzyszenie, rozkładają ręce z niemocy. Pozostaje jedynie oczekiwanie na decyzję Rady Programowej WTZ, w której gestii jest ocena postępów rehabilitacji uczestników warsztatu i dalszy ich pobyt w placówce.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:


WJ/Garwolin    [Msz]

___________________________________________________________________________

Podlasie24.pl również na Facebooku- kliknij Lubię to!


wykop

Komentarze

 • pracownik
  2018-01-13 19:00:01

  arrow

  wtz to przechowalnie cos otym wiem bo tam pracuje to tylko wygoda dla rodzicow nierobów którzy najchętniej pozbywają się balastu z domu i wlascicieli którzy maja z tego kase niepełnosprawny jest tylko towarem niepotrzebnym dla rodzicow tyle w temacie prawdy

 • Joasia Nosiwoda
  2014-03-13 20:39:16

  arrow

  Znów tylko jedna strona medalu jedni mają zrozumieć drugich a życie płynie dalej. Ja chciałabym żeby mój mąż żył też czuł się wśród nas jak ryba w wodzie. Ten komu nie umarła bliska osoba nie będzie mnie rozumiał.Świat nie kończy się po odejściu z WTZ droga Basiu ale po śmierci nie będę mogła pomoc mojemu dziecku się usamodzielnić twoje miało szanse czegoś się nauczyć popływać ....czuć się jak ryba.Dajcie szanse innym.

 • Basia
  2014-03-09 21:34:02

  arrow

  Szanowni Państwo.Jestem mamą niepełnosprawnego syna-uczestnika WTZ.Właśnie stanęłam przed podobnym problemem ponieważ mój syn nie kwalifikuje się do zatrudnienia.
  Synowi mojemu zaproponowano uczestnictwo w Srodowiskowym Domu Dziennej Opieki ,oddalonym ok40km od miejsca zamieszkania z dowozem w obie strony,z przyzwoitymi warunkami socjalnymi.
  Syn jest bardzo emocjonalnie związany ze środowiskiem WTZ,jest bardzo lubiany,obowiązkowy,pracowity i oderwanie Go od tego środowiska byłoby dla syna ogromną traumą. Musielibyście Panstwo zobaczyć jak mój syn bardzo się cieszy na widok samochodu,który po Niego przyjeżdża.On na Warsztatach czuje się jak ryba w wodzie,On kocha tam być! Ja doskonale rozumiem rodziców starających się o miejsce w WTZ i doskonale rozumiem rodziców \\\"dzieci\\\",które muszą wrócić do domu .Rozumiem obawy tych drugich bo wiem jak bardzo ta zmiana odbije się na psychice \\\"dzieci\\\". To nie wygodnictwo jak napisała któraś z Pań na tym forum, to rodzicielska troska ,to walka o dobro dziecka.Nikt,kto nie ma do czynienia z niepełnosprawnym dzieckiem nie jestw stanie tego zrozumieć i to przykre,a wręcz nieprzyzwoite.Warsztaty są wspaniałym miejscem do zawierania przyjazni,uczestnicy są zgraną grupą wsparcia,lubią się i jest Im dobrze w tym środowisku, a dla nas rodziców to jest wielka radość,że są akceptowane,lubiane,a to poprawia Ich stan psychiczny .Izolowanie tych dzieci ,oddawanie pod wyłączną opiekę rodziców na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.Proszę sobie tylko wyobrazić taką sytuację u siebie ,to może będzie Państwu łatwiej zrozumieć problem.

 • do życzliwego
  2013-10-28 12:30:44

  arrow

  Warsztaty to nie miejsce wegetacji jeżeli wszelkie próby rehabilitacji są wyczerpane lub niemożliwe do realizacji ze względu na stopień upośledzenia ,a tym samym zostanie osiągnięte maximum umiejętności uczestanika to jego rehabilitacja może być zakończona tym samym pobyt na WTZ. W tym momencie rolę przejmują inne ośrodki.Nie jest niczyim obowiązkiem tworzenie takich ośrodków a i ich brak nie może być powodem do zatrzymywania i zaniechania rotacji to samo tyczy się obowiązku podjęcia pracy. Brak chęci do jej podjęcia nie może skutkować zatrzymaniem lub zaniechaniem dokonania rotacji. Nie można zawęzić ilości osób niepełnosprawnych do 25 lub 30 w powiecie oni nie sa jedynymi którzy potrzebują pomocy.Kochani rodzice weźcie odpowiedzialność za swoje dzieci na swoje barki dajmy szanse innym ,którzy nie potrafią zrobić herbaty dajmy im szanse

 • życzliwy
  2013-10-21 11:31:44

  arrow

  Szanowni Państwo!
  Proponuję Państwu zapoznać się i przedstawić pni Agnieszce Walickiej z PCPR w Garwolinie zamieszczoną w internecie liczącą 56 stron "INFORMACJE O WYNIKACH KONROLI ORGANIZACJI I FINANSOWANIA WTZ przy udziale środków PFRON W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM" Nr ewid. 50/2010/P10143/LKR z kwietnia 2013 roku.
  Na stronie 11 w dziale 2.1 OGÓLNA OCENA KONTROLOWANEJ DZIAŁALNOŚCI NIK stwierdza m. innymi "Ani powiat przekazujący środki finansowe na te zadania , ani WTZ nie mają prawa ani obowiązku wykreślenia
  niepełnosprawnego z listy uczestników warsztatu, pomimo zakończenia przez niego rehabilitacji potwierdzonego stanowiskiem rady programowej. Równocześnie nie ma przepisów zapewniających przyjęcie uczestnika WTZ do ośrodka wsparcia, zakładu aktywności zawodowej czy zakładu pracy chronionej”
  UWAGI KOŃCOWE I WNIOSKI PKT. 2.2
  „ W związku z przedstawionymi ocenami i uwagami NIK, wnosi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań legislacyjnych zapewniających rotację uczestników WTZ”
  Str. 15 pkt. 3.1
  CHARAKTERYSTYKA STANU PRAWNEGO ORAZ UWARUNKOWAŃ EKONOMICZNYCH I ORGANIZACYJNYCH
  „Analiza nie dała odpowiedzi na pytanie co jest przyczyną tak długiego przebywania uczestników w WTZ natomiast 48,1% kierowników ( z 539, którzy wypełnili ankiety) wskazało na brak mechanizmu „ wypychającego” uczestników z WTZ jako jedno z utrudnień w działalności WTZ.Według autorów „Raportu proces skutecznej rehabilitacji zawodowej tych uczestników nie jest łatwym zadaniem i w wielu przypadkach będzie niemożliwy. Nie znaczy to jednak, że takie osoby nie powinny mieć miejsca w WTZ’
  Str. 18 ORGANIZACJA I DZIAŁALNOŚĆ WTZ
  Obowiązujące przepisy nie dają powiatowi, jednostce prowadzącej warsztat ani warsztatowi terapii zajęciowej kompetencji do pozbawienia osób niepełnosprawnych prawa do uczestnictwa w warsztacie, nawet w sytuacji, gdy stosowne stanowisko zajmie rada programowa. Nie określają one również maksymalnego czasu uczestnictwa w WTZ.
  Str.20 pkt 3.2.1.1
  OP nie posiadały ustalonych przepisami prawa kompetencji do podjęcia decyzji o zakończeniu rehabilitacji uczestnika i skierowania go , bez zgody uczestnika lub jego opiekuna prawnego do ośrodka wsparcia, wobec czego ich działalność w tym zakresie, podobnie jak w zakresie kierowania do zakładu pracy chronionej, nie była wystarczająco skuteczna.


  Istotnym dokumentem jest str 55

  OPINIA PREZESA NIK DO STANOWISKA MINISTRA P.i P. Sp do „Informacji”
  NIK nie podziela stanowiska Pani Minister, postanowienia zawarte w art.10a ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2010 r Nr 214 poz 1407, ze zm.) uprawniają rade programowa do podjęcia decyzji w sprawie zakończenia uczestnictwa w warsztacie , wiążącej dla warsztatu i powiatu. Przepis ten stanowi bowiem, że:

  - Rada programowa dokonuje okresowej oraz, nie rzadziej niż co 3 lata, kompleksowej oceny indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika warsztatu i zajmuje stanowisko w kwestii osiągniętych przez niego postępów w rehabilitacji uzasadniających:
  1) podjęcie zatrudnienia i kontynuowania rehabilitacji zawodowej w w warunkach pracy chronionej lub na przystosowanym stanowisku pracy:
  2) potrzebę skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, ze względu na brak postępów uzasadniających podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej lub na rynku pracy po odbyciu dalszej rehabilitacji w warsztacie:
  3) przedłużenie uczestnictwa w terapii ze względu na:
  a) pozytywne rokowania co do przyszłych postępów w rehabilitacji, umożliwiających
  podjęcie zatrudnienia i kontynuowania rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej
  lub na rynku pracy,
  b) okresowy brak możliwości podjęcia zatrudnienia,
  c) okresowy brak możliwości skierowania osoby niepełnosprawnej do ośrodka wsparcia , którym mowa
  w pkt 2
  Ani ustawa o rehabilitacji ani rozporządzenie w sprawie wtz nie określają co oznacza sformułowanie
  „ okresowy brak możliwości”, a w świetle ustaleń kontroli oznacza on również brak zgody uczestnika warsztatu
  na złożenie wniosku o skierowanie do ośrodka wsparcia lub podjęcie zatrudnienia, a także na opuszczenie warsztatu.
  W obecnym stanie prawnym żaden organ nie ma prawa usunięcia uczestnika z warsztatu bez jego zgody, mimo istniejących do tego przesłanek.
  Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego I CSK 397/08 z dnia 16 kwietnia 2009 roku.
  Rada programowa zajmuje wobec uczestników stanowisko uzasadniające przedłużenie uczestnictw a w terapii na kolejne okresy ze względu na kolejne okresy ze względu na okresowy brak możliwości (…) w wyniku czego przebywają oni w warsztatach nawet po kilkanaście lat.. Fakt ten znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia przyjęcie do warsztatu niepełnosprawnych, którzy posiadają wskazanie do uczestnictwa w terapii i oczekują na przyjęcie. W związku z tym osiągnięcie ustawowego celu jakiemu ma służyć WTZ,
  jako jedna z form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej, natrafia na przeszkodę, którą bez zmian legislacyjnych jest przez warsztaty nie do pokonania
  Nie kwestionując zasadności działań podejmowanych przez Biuro Pełnomocnika, NIKzwraca uwagę, że wszelkie opinie i interpretacje przepisów prawa przekazywane powiatom oraz podmiotom prowadzącym warsztaty nie stanowią źródła prawa i nie mogą zastępować postanowień zawartych w cytowanej ustawie.
  Równocześnie brak jednoznacznych przepisów wykonawczych stwarza możliwość interpretowania ustawy w sposób niezgodny z określonymi w niej celami, co potwierdzają wyniki kontroli warsztatów terapii zajęciowej w województwie małopolskim.

  Powyższą „ INORMACJE” akceptuje wiceprezes NIK Stanisław Jarosz


  Poniżej przedstawiam istotne cytaty z orzeczenia Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 2009r
  Wyrok uchyla decyzję usuwającą uczestnika z WTZ
  Sygn. akt I CSK 397/08

  Strona 9 wyroku
  „ Stowarzyszenie prowadzące warsztaty terapii zajęciowej wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej ma obowiązek zakwalifikować do uczestnictwa w WTZ osobe niepełnosprawną umysłowo, która posiada orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ze wskazaniem uczestnictwa w WTZ.
  Nie ma prawa oceniać i decydować o tym, czy osoba ta nadaje się do takiej terapii i czy rzeczywiście może i powinna uczestniczyć w WTZ”

  Strony 9/10 wyroku

  W uzasadnieniu wyroku zawarto stwierdzenie „ rada programowa o odpowiednim skladzie, po upływie określonego ustawowo czasu rehabilitacji, ocenia jej efekty i może skladać stosowne wnioski, jednak jednostka prowadząca WTZ nie jest także uprawniona do podejmowania decyzji o zaprzestaniu świadczenia terapii w WTZ na rzecz określonej osoby”


  Życzę powodzenia


 • Prawnik
  2013-10-09 18:48:26

  arrow

  Z ciekawością przeczytałem o problemie i komentarze do artykułu. Wszędzie przewija się kwestia rodziców, którzy walczą o swoje niepełnosprawne dzieci. Ja zapytam inaczej, na jakiej podstawie rodzice podopiecznych WTZ w Miętnem jawią się jako strona sztucznie pompowanego konfliktu. PODOPIECZNI WTZ SĄ OSOBAMI DOROSŁYMI I NIKT ICH NIE UBEZWŁASNOWOLNIŁ, WIĘC ZGODNIE Z PRAWEM ODPOWIADAJĄ SAMI ZA SIEBIE. Myślę, że rodzice bardziej dbają tu o własne interesy, niż interesy grupki niepełnosprawnych, których czas pobyty zgodnie z literą prawa dobiegł w WTZ do końca. I tak należałoby tą sprawę widzieć.

 • walercia
  2013-10-07 10:34:04

  arrow

  Witam mai drodzy jestem mamą dziecka niepełnosprawnego od 25 lat i coś na ten temat mogę napisać. WTZ dla naszych dzieci to jedyna w świecie forma komunikacji z rówieśnikami z terapeutami .Tam nasze dzieci żyją po prostu normalnie funkcjonują.

 • Joasia Nosiwoda
  2013-10-07 08:01:56

  arrow

  Fakt że mało wiesz o warsztatach droga Igo. Dowiedziałam się ilu rodziców udziela tzw pomocy.
  To jest śmiechu warte. I jeden taki szczególik,ONI robią to dla własnych dzieci , to że ta tzw pomoc też świadczy o podejściu do sprawy.

 • iga
  2013-10-02 00:29:37

  arrow

  Wiekszosc z was g.... wie na temat warsztow i gadanie o pozbywaniu sie dzieci.. Sami nie wiecieo czym mowicie. Ciekawe czy kos zainteresowal sie tym ile rodzice wkladaja pracy(nie mowie wszyscy) w pomoc przy warsztatach, a niektorzy fakt wysla dziecko dziecko i na tym koniec.. Zanim zaczniecie oczerniac, zastanowcie sie dobrze, bo przed monitorem kazdy moze byc bohaterem, szkoda, ze nie jest taki na forum.. A szczekac kazdy potrafi do klawiatury

 • bezstronna
  2013-09-19 19:16:03

  arrow

  Wiadomo, że rodzice chca jak najlepiej dla swoich dorosłych, niepełnosprawnych pociech. Chcą też jak najlepiej dla siebie, bo rano samochód zabierze syna czy córkę i po południu odwiezie pod same drzwi domu. Rodzice nie ponoszą żadnej opłaty (uczestnicy WTZ dostają nawet kieszonkowe), a jeszcze państwo polskie daje jakieś pieniądze na opiekę nad niepełnosprawnym. Jak tak martwicie się o swoje dzieci, to sami zaopiekujcie się nimi przez cały dzień, okażcie im trochę serca, a nie pozbywać się na te kilka godzin. Niektórzy z was prowadzą działalność gospodarczą i mogą tam zatrudnić swoje dzieci. Wielu z was jest na emeryturach czy rentach i przebywanie z dziećmi powinno dac wam radość. Po trzecie, jak przez 12 lat nie udało się terapeutom przysposobić podopiecznych do samodzielnego w miarę życia ( po to stworzono WTZ), to dalszy ich pobyt w WTZ nie ma najmniejszego sensu. Dajcie szanse innym niepełnosprawnym, którzy od lat są w domu. Według mnie wasze działania obliczone są na osiągnięcie jednostkowych celów, dla własnej wygody. Myślę, że ta 18 uczestników WTZ powinna ustąpić miejsca innym oczekującym na przyjęcie. Zwalanie odpowiedzialności na Starostwo, PCPR czy WTZ i robienie zadymy jest bez sensu. Weźcie się państwo w garść i okażcie odrobinę czułości dzieciom niepełnosprawnym, waszym dzieciom.

 • Joasia Nosiwoda
  2013-09-19 18:26:40

  arrow

  Droga zainteresowana była Pani kierownik nie wyłożyła pieniędzy z własnej kieszeni i nie działała bez interesownie więc pisanie takich bzdur to strata czasu. Jestem przekonana że wszyscy którzy boją się o warsztaty nie martwią się o dzieci a o swoją wygodę i teraz utrata takiego dobrodziejstwa to utrata nie jak oni piszą terapii ,ale ich świętego spokoju.

 • zainteresowana
  2013-09-18 20:22:04

  arrow

  do "wiesłw" co to znaczy globalnie i patrzenie przez pryzmat swojej wygody. Moi drodzy , problemem jest to,że w naszym powiecie jest zła polityka socjalna, są warunki na powiększenie WTZ , tylko nikt o to dotychczas nie wystąpił. WTZ istnieje 12 lat ,dzięki jednej z matek ,.zadbała o otwarcie w/w placówki i pełniła funkcję kierownika.I jedno jest pewne, że nie dopuściłaby do skreślenia z listy uczestników ,lecz dbałaby o rozbudowanie. Przyszła nowa kierowniczka ,jest młoda niewiele wie co y=to niepełnisprawność,.i wykonała robotę.

 • rodzic niepełnosprawnej
  2013-09-13 19:15:57

  arrow

  Myślę że rodzice tych niepełnosprawnych co maja szczęście uczęszczając na WTZ tak przesiąkli egoizmem że nie patrzą na innych, liczy się tylko ich własna wygoda że nie muszą się nimi opiekować przez 24 na dobe

 • kaktus=>kwiata
  2013-05-14 13:09:02

  arrow

  Ci niepełnosprawni, którzy decyzją rady będą musieli zakończyć rehabilitację w WTZ Miętne, powrócą do rodziny. Powrócą do swojego tatusia i mamusi, którzy będą teraz musieli więcej czasu poświęcić swoim dzieciom. Ot i cały problem.

 • kwiat
  2013-05-14 12:44:59

  arrow

  A co z tymi osobani co odchodzą z wtz czeka ich dom

 • Iza
  2013-05-08 20:10:58

  arrow

  Myślę że mama niepełnosprawnego dziecka, doczeka się miejsca na WTZ. Pani dziecko absolutnie inne nie jest, już dawno powinna nastąpić wymiana uczestników. Osoba będące na Warsztatach aż 12 lat powinna osiągnąć wyniki rehabilitacji społecznej oraz zawodowej!!!

 • Wiesław=> Kama
  2013-05-07 16:46:09

  arrow

  To co można w takim razie powiedzieć o rodzicach, którzy nie mogą posłać swoich dzieci do WTZ. One są od lat w "czterech ścianach domu" i rodzice nie robią rabanu. Czekają łaskawie.

 • Kama - do Wiesława
  2013-05-07 15:53:10

  arrow

  Wysyłanie niepelnosprawnych dzieci na zajęcia WTZ - to nie problem z "głowy". Kto tak myśli, kompletnie nie orientuje się czym są Warsztaty Terapii Zajęciowej i jakie korzyści przynoszą niepełnopsrawnym. Nie mozna zamknąć człowieka niepłnoprawnego na całe dnie w tzw. czterech ścianach domu. A na programy dla niepełnoprawnych są dotacje. Proszę zobaczyć jak np robią to WTZ-y działające w Caritas Diecezji Siedleckiej, np w Siedlcach, Skórcu, Parczewie czy Białej Podlaskiej

 • xl
  2013-05-07 15:45:55

  arrow

  Komuna się chyba skończyła i wraz z nią nadopiekuńczość państwa. Jak to jest, że grupka ludzi korzysta od 12 lat z WTZ /na koszt państwa polskiego są oni dowożeni do Miętnego, przez 7 godzin mają na koszt państwa zapewnioną opiekę i wyżywienie/ i na dodatek rodzice otrzymują miesięcznie ponad 600 zł na niepełnosprawne dziecko. Jestem matką dziecka niepełnosprawnego, które też jest obywatelem tego kraju i też chciałabym, żeby moje dziecko mogło korzystać z warsztatów. Czy moje dziecko jest inne niż pana Odziemczyka czy Cioska? Gdzie tu jest sprawiedliwość mili państwo. Niech sobie rozrabiają, ale widać że nikt ich nie popiera.

 • Garwolak
  2013-05-07 10:26:06

  arrow

  Lokal to nie wszystko panie Janie. Pieniądze na działalność z nieba wam nie spadną i ciekawe kto będzie chciał pracować w takiej atmosferze. Słyszałam, że już teraz wywieracie presje na pracowników WTZ a to nie sprzyja właściwej pracy i terapii waszych też dzieci. Trzeba spokojnie podejść to tego delikatnego problemu a nie nerwowo.

 • Wiesław
  2013-05-07 09:30:41

  arrow

  Co racja to racja. Nie mogą jedni korzystać przez tyle lat z pomocy państwa, a co z innymi niepełnosprawnym. Jak powiedziała pani dyrektor PCPR tych 18- cioro wraca do rodziny, która powinna się nimi opiekować. Łatwo było wysłać na 8 godzin dziecko do WTZ i mieć z "głowy". Teraz trzeba będzie poświęcić więcej czasu swoim dzieciom drodzy państwo. Spójrzmy na problem globalnie, a nie patrzymy tylko przez pryzmat swojej wygody.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SIEMIATYCZE, 01.09

Obrazy w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09

Siedlce: XXV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym

więcej »

ŁUKÓW, 01.09 - 02.09

Łuków: ostatni weekend wakacji

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.09

1 września zawyją syreny

więcej »

KRAJ, 01.09

LEDNICA SENIORA

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Gmina Adamów: 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.09

9. Biesiada Mielnicka już w sobotę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.09

Disco Polo w Ujrzanowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09

Piknik Trzeźwościowy w parafii Bł. Męczenników Podlaskich

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.09 10:00

Mińsk Maz.: Casting do nowego musicalu

więcej »

RADZYŃ, 01.09 13:00

Modelarze zmierzą się w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09 13:00

IV Rodzinny piknik trzeźwościowy

więcej »

SIEMIATYCZE, 01.09 15:00

Zakończenie wakacji w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 01.09 16:45

Łuków: spotkajmy się przy grobach żołnierzy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09 17:00

Mecz II ligi rugby: Unia Brześć/Terespol - Alfa Bydgoszcz

więcej »

RADZYŃ, 01.09 19:00

Ewa Szlachcic, Izabela Trojanowska i Antonina Krzysztoń wystąpią w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09 20:00

Dni Siedlec /PROGRAM/

więcej »
2

GARWOLIN, 02.09

Dni Żelechowa 2018

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09

Dni Siedlec /PROGRAM/

więcej »

SOKOŁÓW, 02.09

Dożynki Powiatowe 2018

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 02.09 12:00

Dożynki Gminy Skórzec

więcej »

ŁUKÓW, 02.09 13:00

Gmina Łuków: Jarmark Geologiczny

więcej »

ŁOSICE, 02.09 14:00

Gminno-parafialne święto dożynkowe w Starej Kornicy

więcej »

DROHICZYN, 02.09 16:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

RADZYŃ, 02.09 19:00

Ewa Szlachcic, Izabela Trojanowska i Antonina Krzysztoń wystąpią w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.09 20:00

Siedlce: XI Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

więcej »
3

LUBARTÓW, 03.09

XIV Festiwal Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny Pełna”

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.09 10:00

Wojewódzka i Diecezjalna Inauguracja Nowego Roku Szkolnego odbędzie się w gminie Siemiatycze

więcej »
4

MIŃSK MAZ., 04.09 18:00

Koncert Zespołu „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.09

Mazowsze Niepodległej

więcej »

ŁOSICE, 05.09 15:30

Międzynarodowy bieg przez powiat łosicki

więcej »

GARWOLIN, 05.09 18:00

Kondrak i Namotane rozpoczną „Koncertową jesień”

więcej »
6

LUBARTÓW, 06.09

XIV Festiwal Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny Pełna”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.09 10:00

Caritas: „Sprawni Poprzez Sport 2018” już 6 września!

więcej »

ŁOSICE, 06.09 10:00

Narodowe Czytanie w Łosicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09 15:30

25. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09 17:30

Kabaret SMILE w Siedlcach

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.09

7. NIGHTSKATING SIEDLCE

więcej »

RADZYŃ, 07.09

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnictwa Branżowego odbędzie się w Radzyniu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.09 12:00

III Spotkanie z Techniką i Historią

więcej »

GARWOLIN, 07.09 16:00

Przedwiośnie w Miętnem

więcej »

GARWOLIN, 07.09 17:30

79 lat po bombardowaniu – zobacz rekonstrukcje historyczną

więcej »

BIELSK PODL., 07.09 18:00

Szekspir w Boćkach

więcej »

PARCZEW, 07.09 18:45

Bateria Fest po raz I w Parczewie

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.09

Turniej siatkówki w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na koncerty w ramach Dni Siedlec 2018!

więcej »

ŁUKÓW, 08.09

Zaproszenie na Dzień Skupienia Wspólnoty SYCHAR w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09

Turniej siatkówki w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09

Zawody strażackie w Siedlcach

więcej »

BIELSK PODL., 08.09

Rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 10:00

Wola Gułowska: Dożynki Diecezji Siedleckiej

więcej »

RADZYŃ, 08.09 10:00

W Radzyniu będą czytać „Przedwiośnie”

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 11:00

Łuków: 50-lecie sekcji zapasów ŁKS Orlęta Łuków

więcej »

GARWOLIN, 08.09 11:00

Maciejowice: „Narodowe Czytanie” ze znanymi aktorami

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.09 11:00

Narodowe Czytanie w Mińsku Mazowieckim

więcej »

LUBARTÓW, 08.09 11:00

Narodowe Czytanie w Lubartowie

więcej »

LUBARTÓW, 08.09 12:00

Dożynki Gminno - Parafiane w Ostrowie Lubelskim

więcej »

GARWOLIN, 08.09 16:00

Pilawa dla Niepodległej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09 16:00

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Siedleckiej Książnicy

więcej »

SOKOŁÓW, 08.09 16:00

Narodowe Czytanie w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIŃSK MAZ., 08.09 16:00

Koncert charytatywny Patryk kontra mukowiscydoza

więcej »

LUBARTÓW, 08.09 17:00

Zespół Myslovitz wystąpi w Lubartowie

więcej »

RADZYŃ, 08.09 17:00

Słynny tenor Bogusław Morka wystąpi w Radzyniu

więcej »

RADZYŃ, 08.09 17:00

Narodowe Czytanie w GOK w Ulanie - Majoracie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09 19:00

Siedlce: Koncert „100 szlagierów na 100-lecie”

więcej »
9

MIŃSK MAZ., 09.09

8. Miński Zlot Pojazdów Zabytkowych WARKOT

więcej »

ŁUKÓW, 09.09

Łuków: ruszają zapisy na Biegi księdza Brzóski

więcej »

RADZYŃ, 09.09

Jacek Dewódzki wystąpi na dożynkach gminy Radzyń Podlaski

więcej »

ŁOSICE, 09.09

Dożynki powiatowe w Łosicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.09

Przesmyki: Dokopiny Ziemniaka 2018

więcej »

KRAJ, 09.09

Motocyklowy Rajd Piaśnicki

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 09.09

Krystyna Giżowska na Dożynkach Gminy Siedlce

więcej »

DROHICZYN, 09.09

Dożynki Gminy Drohiczyn

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09

Misje Ewangelizacyjne w Rokitnie

więcej »

ŁUKÓW, 09.09

Gmina Łuków: „Złoty Kur Ziemi Łukowskiej”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.09

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na koncerty w ramach Dni Siedlec 2018!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.09 10:00

Wojska Lądowe pokażą się w Siedlcach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 11:00

Dzień Sportu w Rossoszu

więcej »

LUBARTÓW, 09.09 11:00

Dożynki Gminno-Parafialne Gminy Uścimów

więcej »

GARWOLIN, 09.09 11:30

Powiatowe dziękczynienie za plony i... Trzy Korony

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 11:50

Festyn z okazji Misji Parafialnych i 95 - lecia Polskiego Związku Łowieckiego

więcej »

WĘGRÓW, 09.09 12:00

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie

więcej »

MIĘDZYRZEC, 09.09 13:00

VI Bialski Festiwal Sękaczy w Międzyrzecu Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 09.09 14:00

Narodowe Czytanie i Piknik NGO w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 09.09 15:00

Gmina Stanin: spotkanie w sprawie „Eko - Energii”

więcej »

MIĘDZYRZEC, 09.09 15:00

Narodowe Czytanie w Gminie Międzyrzec Podlaski

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 15:00

Święto Pieczonego Ziemniaka w Bublu Grannie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.09 19:00

100 minut polskiej muzyki filmowej w Siedlcach

więcej »
10

WĘGRÓW, 10.09

Konferencja „MAMO, jeśli pijesz Ty, piję i JA – zapobieganie spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży”

więcej »

WĘGRÓW, 10.09 17:30

Spotkanie z Wojciechem Żaganem

więcej »
11

SIEMIATYCZE, 11.09

Sybiracy – wystawa w Siemiatyckim Ośrodku Kultury

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 11.09 10:00

Konferencja „600-lecie miejscowości i parafii Zbuczyn”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.09 18:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

MIŃSK MAZ., 11.09 19:00

Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy w Mińsku Mazowieckim

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.09

Dance with Me KIDS już 12 września!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09 18:00

Wernisaż grafik Anety Pliszki

więcej »

SOKOŁÓW, 12.09 19:00

DKF Zbyszek: Krótkometrażowe perełki wracają na nasz ekran!

więcej »
13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09 17:00

Promocja książki o podlaskim brzuchomówcy w bibliotece

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09 18:00

Duchowość Pogranicza VI

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.09 18:00

Wernisaż Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Białoruś 2018”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.09 18:18

Spotkanie z poezją i prozą Pawła Cajgnera

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Serpelicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 10:00

Żółkiewski dla Niepodległej

więcej »

GARWOLIN, 14.09 12:00

Gmina Garwolin: pamięci ofiar totalitaryzmu

więcej »

GARWOLIN, 14.09 12:00

Gmina Garwolin: pamięci ofiar totalitaryzmu

więcej »

ŁUKÓW, 14.09 12:00

„Rzeźbiarze dla Niepodległej” czyli plener w łukowskim muzeum

więcej »

WĘGRÓW, 14.09 12:00

Węgrów: Europejskie Dni Dziedzictwa

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.09 19:30

Mińsk Mazowiecki: Koncert w ramach Gali Stulecia Niepodległości

więcej »
15

GARWOLIN, 15.09

Łaskarzew: wyruszą w nocy mrok

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.09

PGE Puchar Wschodniej Polski w Nordic Walking w Białej Podlaskiej

więcej »

ŁUKÓW, 15.09

Półmaraton Tradycji w Adamowie

więcej »

RADZYŃ, 15.09

Festiwal kolorów w Radzyniu zorganizuje Starostwo

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09 - 16.09

Diecezjalna Pielgrzymka do Krakowa /PROGRAM/

więcej »

KRAJ, 15.09

Już w najbliższą sobotę Lednica Motocyklisty!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.09 10:00

IX zjazd absolwentów bialskich liceów

więcej »

MIŃSK MAZ., 15.09 10:00

Mrozy: Mazowiecka Sportowa Senioriada 2018

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 12:00

Wypiek chleba według dawnych receptur - KONKURS

więcej »

LUBARTÓW, 15.09 16:00

Jubileusz Orkiestry OSP Lubartów

więcej »
16

KRAJ, 16.09

Czas Dożynek. Wojewódzkie w Sierpcu, a Powiatowe w Gąbinie /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

ŁUKÓW, 16.09

Pożegnanie lata nad łukowskim zalewem

więcej »

RADZYŃ, 16.09

Dożynki Gminno-Parafialne w Kąkolewnicy

więcej »

MIĘDZYRZEC, 16.09

Rodzina sportem silna

więcej »

SOKOŁÓW, 16.09

Bielany Wąsy: Piknik Rekonstrukcji Historycznej

więcej »

GARWOLIN, 16.09

Biegiem po Zarzeczu! Wystartuj w niedzielę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.09

Wola Wodyńska: Obchody rocznicy bitwy

więcej »

GARWOLIN, 16.09

Parysów: święto rolniczego trudu

więcej »

ŁUKÓW, 16.09

Łuków: koncert muzyki organowej i kameralnej

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.09 12:00

Z Ciechanowca wyruszy Rajd Rowerowy „Szlakiem Pamięci”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.09 12:00

Dożynki Gminy Wiśniew w Śmiarach

więcej »

SOKOŁÓW, 16.09 13:00

Setna rocznica powstania OSP Hołowienki

więcej »

RADZYŃ, 16.09 15:00

Radzyń: Zagrają dla Bartka Roli

więcej »
17 18

POWIAT SIEDLECKI, 18.09

III Spartakiada w Skórcu

więcej »

ŁUKÓW, 18.09

Nowe symbole dla Łukowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.09 18:00

Wernisaż wystawy z okazji 35 - lecia działalności ZPAMiG

więcej »
19

ŁUKÓW, 19.09

Łuków: Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Turniej Boccia w Zespole Placówek w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Siedlce: Przerwa w dostawie ciepłej wody

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.09 10:00

Biała Podlaska: Warsztat Caritas świętuje jubileusz

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Siedlce: XXVII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP

więcej »

ŁUKÓW, 21.09

Triduum modlitewne w Łukowskiej Kolegiacie

więcej »

ŁUKÓW, 21.09 10:00

Łuków: „Kromka chleba dla sąsiada”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 16:00

Nowy mural, wykład i odznaczenia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 18:00

Siedlce: Nowy Festiwal Sztuki Tańca

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 18:00

Wieczór uwielbienia w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 18:00

Rusza I edycja Nowego Festiwalu Sztuki Tańca ROZBIEG

więcej »

ŁUKÓW, 21.09 19:00

Zlot Chorągwi Lubelskiej ZHP w Łukowie „Mamy Moc”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 19:00

Progressive September Night - koncert Metafox i Dispelled Reality

więcej »
22

KRAJ, 22.09

Dni Transportu Publicznego z Kolejami Mazowieckimi

więcej »

BIELSK PODL., 22.09

Wystawa królików w Bielsku Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 22.09

Klub Ojca Łuków zaprasza na warsztaty „Tato & Córka”

więcej »

DROHICZYN, 22.09

Diecezjalny Dzień Pastoralny w Drohiczynie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Zbliża się VI Zjazd Absolwentów „Elektryka”

więcej »

SOKOŁÓW, 22.09

Armia Fight Night w Sokołowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 22.09

Gmina Łuków: zagrają dla Niepodległej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Piknik rodzinny z sercem w Siedlcach

więcej »

WĘGRÓW, 22.09 09:00

100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

ŁUKÓW, 22.09 10:00

Zlot Chorągwi Lubelskiej ZHP w Łukowie „Mamy Moc”

więcej »

ŁUKÓW, 22.09 10:00

Łuków: „Kromka chleba dla sąsiada”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 22.09 11:15

Zjazd Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09 12:00

Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego

więcej »

ŁUKÓW, 22.09 14:00

„Bezpieczny Peleton” wyjedzie na ulice Łukowa

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.09 16:00

Dzień bez samochodu i sprzątanie świata – jesienne inicjatywy w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.09 18:00

Rusza nowy sezon. Bialscy szczypiorniści faworytami rozgrywek

więcej »

RADZYŃ, 22.09 18:00

Wkrótce kolejna odsłona Dni Karola Lipińskiego

więcej »
23

GARWOLIN, 23.09

Największe cygańskie przeboje na Pożegnanie lata w Żelechowie

więcej »

BIELSK PODL., 23.09

Wystawa królików w Bielsku Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Rajd rowerowy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

więcej »

GARWOLIN, 23.09

Żelechów: pożegnanie lata w rytmie cygańskich przebojów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Siedleckie Targi Miodu /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

RADZYŃ, 23.09

Marek Niedźwiecki w Radzyniu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Odsłonięcie Pomnika Pamięci Kolejarzy Poległych na Podlasiu

więcej »

RADZYŃ, 23.09 10:00

Radzyński MOSiR zaprasza na 40-kilometrowy rajd rowerowy

więcej »

ŁUKÓW, 23.09 11:00

Zlot Chorągwi Lubelskiej ZHP w Łukowie „Mamy Moc”

więcej »

ŁUKÓW, 23.09 14:00

Święto Ziemniaka w Niedźwiadce i w Sięciaszce

więcej »

SOKOŁÓW, 23.09 14:00

Rocznica likwidacji sokołowskiego getta

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 15:00

Siedlce: Utrudnienia w ruchu miejskim

więcej »

ŁUKÓW, 23.09 17:00

Zaproszenie z parafii Przemienienia Pańskiego z Łukowa

więcej »

RADZYŃ, 23.09 17:00

Marek Niedźwiecki opowie w Radzyniu o Australii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 18:00

Chopin na strunach - koncert z cyklu „Swing Club na Mazowszu”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.09 18:00

Festiwal Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.09 19:00

„Ojciec Mateusz” na dużym ekranie w Siedlcach

więcej »

SIEMIATYCZE, 23.09 19:00

Taniec ognia i wody w Siemiatyczach

więcej »
24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.09 18:00

Pilipiuk na zakończenie festiwalu Okołoliterackiego

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.09 10:00

Koncert 6. Artystycznej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Riff” Siedlce

więcej »
26

ŁUKÓW, 26.09 17:00

ŁOK: Wspomnienia Dawnych Dni

więcej »

ŁUKÓW, 26.09 17:00

Łukowski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza

więcej »

SOKOŁÓW, 26.09 18:00

„Chopin na strunach”

więcej »
27

SIEMIATYCZE, 27.09 10:00

„Ballada o Wołyniu” – wykład, warsztaty i spektakl

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 27.09 10:00

W dworze Reymontówka będzie czytana powieść „Fermenty”

więcej »

SOKOŁÓW, 27.09 18:00

Festiwal twórczości J. Barańskiej i J. Antczaka

więcej »

GARWOLIN, 27.09 19:00

III NOC BLUESOWA - muzyczna inauguracja jesieni w Sulbinach

więcej »
28

POWIAT SIEDLECKI, 28.09 11:00

W dworze Reymontówka będzie czytana powieść „Fermenty”

więcej »
29

ŁUKÓW, 29.09

Łuków: kryta pływalnia ruszy pod koniec września

więcej »

SOKOŁÓW, 29.09

II. Memoriał im. Artura Czartoryjskiego

więcej »

MIŃSK MAZ., 29.09

Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Starosty Mińskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.09 10:00

Uroczystości rocznicowe w siedleckim katoliku

więcej »

GARWOLIN, 29.09 18:00

Namotane przed Zenkiem Martyniukiem ?

więcej »
30

ŁOSICE, 30.09 11:00

Jubileusz 150 - lecia szkoły w Serpelicach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 14:00

XXIII Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 17:00

Wieczór Ballad i Romansów w wykonaniu Julii Vikman z zespołem

więcej »

SOKOŁÓW, 30.09 17:00

Maraton komediowy w Kinie SOKÓŁ

więcej »

MIŃSK MAZ., 30.09 18:00

Mrozy: spektakl o problemie alkoholowym wśród kobiet

więcej »

Najnowsze Informacje