R E K L A M A


KOŚCIÓŁ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Druga katecheza paschalna Biskupa Siedleckiego
2014-04-15 20:54:03 Artykuł czytany 1854 razy


W Wielki Wtorek w katedrze siedleckiej Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski wygłosił drugą katechezę paschalną na temat liturgii Wielkiego Piątku.


- W Wielki Piątek Kościół nie celebruje Eucharystii, lecz w ramach liturgii Męki Pańskiej, słucha narracji Męki swego Pana Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Jana, nadto poleca potrzeby świata w Wielkiej Modlitwie Powszechnej i adoruje Krzyż jako znak odkupieńczej Męki – nauczał Biskup Siedlecki. Liturgia Męki Pańskiej ma specyficzny początek, który wprowadza zgromadzenie we właściwą postawę wobec wydarzeń, jakie będą w niej celebrowane. Procesja wejścia odbywa się w milczeniu. Celebrans i cala służba liturgiczna przez pokłon oddają cześć ołtarzowi, który wciąż pozostaje obnażony, to znaczy nie ma na nim krzyża, świeczników i obrusu. Potem celebrans pada na twarz, czyli dokonuje prostracji. Padnięcie celebransa na twarz to znak uniżenia. Towarzyszy jej milczenie. Ważne są obydwa aspekty: upadek na twarz i milczenie. Czas, w którym dokonuje się prostracji, to dla każdego uczestnika liturgii chwila na zaakceptowanie tego, że jest tylko człowiekiem, i to grzesznikiem, że sam z siebie nie ma żadnych praw. Przylgnięcie do ziemi wyraża dotknięcie prawdy o sobie. Jest wejściem w postawę uniżenia Syna Człowieczego. W sytuacji gdy ktoś przeżywa duże trudności w relacjach z innymi, gdy doświadczył jakiejś porażki, jest zbulwersowany i nie może sobie z tym poradzić, dobrze będzie, kiedy na osobności padnie na twarz i zacznie się modlić: „Panie Boże, dobrze, że się okazało, że czegoś nie potrafię; zostanę wobec tego w milczeniu. Proszę, daj mi zrozumieć, że ta moja niemoc, moja przegrana, albo głęboki niesmak z powodu zwycięstwa nad kimś, kogo upokorzyłem, są miejscem, które potrzebuje uzdrowienia”. W życiu nic nam tak nie pomaga, jak uniżenie się, zajęcie ostatniego miejsca. Wtedy łatwiej nam zrozumieć, kim jesteśmy – kontynuował Ksiądz Biskup.

Św. Bazyli podkreśla, że „dla osiągnięcia doskonałości jest rzeczą konieczną naśladować Chrystusa nie tylko w przykładach, które ukazał swoim życiem, jak łagodność, pokora i cierpliwość, lecz trzeba być także naśladowcą Jego śmierci, jak to nauczał św. Paweł, naśladowca Chrystusa, gdy mówił, że «upodabniając się do Jego śmierci, dojdę jakoś do pełnego powstania z martwych». […] Zanim więc rozpoczniesz nowe życie, musisz położyć kres staremu. Jak bowiem ci, co osiągają w zawodach graniczną linię stadionu i zawracają z powrotem, muszą na chwilę przystanąć, aby rozpocząć bieg w odwrotnym kierunku, tak wydaje się rzeczą konieczną, by i przy zmianie życia, między starym a nowym istnieniem pośredniczyła śmierć, która kładzie kres temu, co ustępuje, i daje początek temu, co następuje”.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku usłyszymy czwartą pieśń o Słudze Pańskim. Izajasz rozpoczyna tę pieśń pięknym, pozytywnym obrazem Sługi Jahwe: „Oto się powiedzie mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i wyrośnie bardzo”. W tych pozytywnych określeniach odnoszących się do tego Sługi - powiedzie się mu, wybije się, wywyższy, wyrośnie - jest jednak zawarta pewna dwuznaczność, którą dostrzegamy podczas czytania następnych wierszy, mówiących o tym, w jaki sposób to wywyższenie się dokona. Nie będzie to sukces i powodzenie w kategoriach tego świata. Wywyższenie dokona się przez to, że On, Sługa Pański, zostanie przez ludzi i w oczach ludzi nieludzko oszpecony. Aż do tego stopnia, że Jego postać będzie niepodobna do ludzi. Powiedzie się Mu, stanie się wielki, bo przyjmie właśnie takie uniżenie – artykułował Ksiądz Biskup.

Po psalmie responsoryjnym następuje czytanie z Listu do Hebrajczyków, które ukazuje nam Jezusa arcykapłana, we wszystkim - z wyjątkiem grzechu - podobnego do nas, żeby móc nam współczuć, żeby być razem z nami we wszystkich naszych doświadczeniach. On przyjął to wszystko na siebie nie po to, żeby pokazać, ile musiał wycierpieć, ale żeby nam dać odwagę do przyjmowania naszego krzyża i wchodzenia w to, co się z nim wiąże – nauczał Biskup Siedlecki.

Ważnym momentem wielkopiątkowej liturgii słowa jest uroczysta proklamacja narracji męki Jezusa Chrystusa, wziętej z Ewangelii według świętego Jana. Czytanie czy śpiew tej narracji pasyjnej to proklamacja Ewangelii. W opowiadaniu wydarzeń pasyjnych zawiera się istota Dobrej Nowiny. Słuchając tych opowiadań podczas liturgii wielkopiątkowej, jesteśmy wezwani nie tyle do współczucia Jezusowi ze względu na to, co musiał wycierpieć, ile raczej do tego, by wysłuchać Dobrej Nowiny o tym, jak Jezus ze względu na nas podjął cierpienie i śmierć, byśmy także my w obliczu różnych trudnych, bolesnych czy wprost krzyżujących nas wydarzeń byli oświeceni i pokrzepieni tym wszystkim, co On przeżył dla nas – kontynuował Pasterz Kościoła Siedleckiego.

- Kolejnym elementem tej liturgii jest modlitwa powszechna. To czas, w którym możemy się złączyć, myśląc o tych wszystkich intencjach, które są w niej zawarte, a także o naszych różnych potrzebach. Prośba za żydów, obecna wśród intencji modlitwy powszechnej, przybierała w ciągu wieków różne formy i nieraz była powodem kontrowersji. Obietnice, które zostały dane narodowi wybranemu w Starym Testamencie, są nieodwołalne. Zostały one wypełnione w Jezusie Chrystusie. Żeby z nich skorzystać, potrzebne jest uznanie Go i przyjęcie zbawienia, którego On dokonał. To jest prawda, z którą każdy żyd musi się skonfrontować. Pan Bóg dopuścił to, że Jezus Chrystus nie został przyjęty przez wszystkich żydów. Na pewien czas uczynił twardymi serca tych, którzy z natury powołania, jako lud Starego Przymierza, byli nośnikami Jego obietnic. Żydzi bowiem zostali wybrani jako naród po to, żeby w łonie tego wybranego narodu dokonało się misterium zbawienia, to znaczy śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, i żeby się spełniły obietnice, które mówią, że Bóg jest tak wierny człowiekowi, że kiedy człowiek Go odrzuca, Bóg mu przebacza. Z łona tego narodu wybranego wyszło więc zbawienie dla wszystkich ludzi i powstało nowe łono - Kościół. Nieprzyjęcie Jezusa przez żydów, a wręcz odrzucenie Go i wydanie na śmierć przez niektórych członków narodu wybranego miało więc swój cel. Pan Bóg się tym posłużył i nas, którzy byliśmy poza obietnicą, uczynił jej uczestnikami, dając nam szansę poznania Jezusa i wejścia do Kościoła – nauczał Biskup Siedlecki.

- Po liturgii słowa następuje obrzęd odsłonięcia i adoracji krzyża. Ta część liturgii Męki Pańskiej ma dwa etapy. Pierwszy etap to wspólna adoracja krzyża. Może ona odbywać się w ten sposób, że celebrans stopniowo odsłania krzyż i trzykrotnie podnosi go, śpiewając przy tym: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni odpowiadają również śpiewem: „Pójdźmy z pokłonem”. Drugi etap tego obrzędu to osobista adoracja krzyża, której każdy wierny ma możliwość podejścia do tego jednego krzyża i wyrażenia gestu czci. Ważne jest, by w tej liturgii przeżyć siebie we właściwym miejscu i przyjąć to, że tutaj nie można chodzić tak, jak nam się chce kontynuował Ksiądz Biskup.

- Ostatnią częścią liturgii Męki Pańskiej jest Komunia eucharystyczna. Obrzęd Komunii świętej rozpoczyna się, podobnie jak w każdej Eucharystii, od modlitwy „Ojcze nasz”. Najpierw przygotowuje się ołtarz, nakrywając go obrusem i korporałem. Potem przynosi się Najświętszy Sakrament z miejsca przechowania na ołtarz. To wszystko odbywa się w milczeniu, a całe zgromadzenie zachowuje postawę stojącą. Pod odmówieniu Modlitwy Pańskiej i embolizmu nie ma obrzędu łamania chleba ani śpiewu „Baranku Boży”, nie przekazuje się też znaku pokoju. Przyjmujemy tę Komunię jako przedłużenie naszej jedności z krzyżem. W Wielki Piątek adoracja krzyża jest szczególnym momentem i wyrazem komunii z Jezusem. Możemy wskazać na pewne podobieństwo między przyjęciem Komunii eucharystycznej i przyjęciem krzyża. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu zamyka liturgię Męki Pańskiej. Ten obrzęd przypomina zdjęcie Jezusa z krzyża i Jego pogrzeb – artykułował Biskup Siedlecki.
Drugiej katechezy paschalnej wysłuchali duchowni, osoby życia konsekrowanego i licznie zgromadzeni wierni świeccy. Katecheza była transmitowana przez Katolickie Radio Podlasie.







Ks. Mateusz Czubak  [MSz]
wykop


 

foto

Caritas Diecezji Siedleckiej pomaga obywatelom Ukrainy
2022-07-16 11:54:37 Kategoria: Kościół dla Ukrainy

Rosyjskie wojska od kilku miesięcy prowadzą zmasowane działania wojenne na terenie Ukrainy. Sytuacja ukraińskich rodzin oraz ich życie jest bardzo zagrożone. Tysiące...

więcej »

Liturgia Dnia


foto

Misje Ewangelizacyjne w parafii w Borowiu
2022-11-16 12:20:51 Kategoria: Misje Ewangelizacyjne

Od niedzieli w parafii Trójcy Świętej w Borowiu trwają Jubileuszowe Misje Święte. Nauki misyjne głosi ks. Tomasz Bieliński a wspomaga go wspólnota Szkoły Nowej...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje