42. PIESZA PIELGRZYMKA PODLASKA | 32. PIESZA PIELGRZYMKA DROHICZYŃSKA

R E K L A M A



Pielgrzymka 2016

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Obłóczyny alumnów drohiczyńskiego seminarium w Winnie
2012-10-15 07:57:55 Artykuł czytany 4682 razy


Symbolikę sutanny, jako szaty, podobnej do całodzianej szaty Chrystusa, ukazał biskup drohiczyński Antoni Dydycz, podczas uroczystości kleryckich obłóczyn.


Mówił on, że nie może ona być podzieloną, gdy z jest to szata przybliżająca do Jezusa Chrystusa. Sprawia ona, że ci którzy ją przyjmują, pragną naśladować Chrystusa przez życie seminaryjne, a potem przez pracę duszpasterską, aż do samej śmierci. Mają to czynić,  aby mogli powiedzieć za św. Pawłem : „ żyję już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus.”


Zobacz zdjęcia w większym formacie

Uroczystość odbyła się 14 października w parafii p.w. św. Doroty w Winnie Poświętnej.
Sutannę przyjęło pięciu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie : Paweł Gołębiewski z parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim, Paweł Koc z parafii Winna Poświętna, Wojciech Łuszczyński  z parafii p.w. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Marcin Łyczewski z parafii Konstantynów w diecezji siedleckiej oraz Daniel Plewka z parafii p.w. św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary w Węgrowie.
 
Życiorysy obłóczonych przypomniał ojciec duchowny WSD w Drohiczynie ks. dr kan. Jarosław Przeździecki.
Zebranych powitał, w imieniu przebywającego w szpitalu gospodarza parafii ks. Zenona Bobla, dziekan ciechanowiecki ks. kan. Tadeusz Kryński.
  
Obrzęd rozpoczął się wywołaniem kandydatów. Otrzymali oni uroczyste poręczenie przygotowania i dopuszczenia do niego, ze strony rektora WSD w Drohiczynie, ks. prał. prof. dr hab. Tadeusza Syczewskiego.
Po poświęceniu sutann i ich nałożeniu, ksiądz biskup, wręczył im zapalone świece, na znak podtrzymywania Światła Chrystusa w życiu i dalszym przygotowaniu do kapłaństwa.

W homilii ks. bp Antoni Dydycz przypomniał, że niedziela ta była szczególną, ponieważ łączyła w sobie Dzień Papieski, przypominający postać bł. Jana Pawła II, któremu tak wiele zawdzięcza obecny świat, a także Dzień Edukacji Narodowej, który wzywa do modlitwy i refleksji nad polskim szkolnictwem i etosem nauczyciela. 
Wszystko to łączy, mówił ksiądz biskup, Rok Wiary, w której świetle można jedynie mieć nadzieje, na rozwikłanie problemów rodziny i odpowiedzialnego wychowania. 



Nawiązując zaś do symboliki uroczystego wniesienia dokumentów soborowych, Katechizmu Kościoła Katolickiego, najstarszej księgi chrztu oraz Pisma Świętego, powiedział on, że ukazują one źródło oparcia w życiu.
Rozpoczęty zaś 50 lat temu Sobór Watykański II przyniesie owoce, jedynie gdy nie zabraknie wiary.

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego, przypominając wielką troskę bł. Jana Pawła II o rodzinę, zaapelował o odpowiedzialność za wychowanie. Dawniej  bowiem broniono przed zamknięciem nawet niewielkie polskie szkoły, narażając się na cierpienia, a dzisiaj z niejasnych racji ekonomicznych tak łatwo się je zamyka.

Zaapelował on również o obronę rodziny nawet w jej nazwie. Obecnie bowiem, kontynuował nawet marki są chronione prawem własności, a słowo „rodzina” zostaje upokarzane.
„ Jakże można to piękne słowo,  istniejące w różnych kulturach zamieniać na jakieś „związki partnerskie”, na różne postępowania i czyny, hańbiące godność człowieka ?
Musimy bronić godności tego słowa i nie wolno dopuszczać , aby było ono w taki sposób ośmieszane i osłabiane. Ma ono prawo do szacunku i tego wszystkiego, co ze swej natury oznacza i wyraża z Bożej woli.”
 
Brońmy naszej rodziny – jako słowa i jako rzeczywistości, apelował ksiądz biskup.
Dramaty rodzinne biorą się bowiem z różnego rodzaju zawłaszczenia.  Człowiek zaś musi być wolnym, nie może poddać się żadnemu zniewoleniu oraz dopuścić do tego, aby jego myślenie nie było myśleniem Chrystusowym, budowanym na wierze.
Wymaga to wysiłku, ponieważ żyjemy w czasach, gdy tylko mówi się o wolności, ale nie możemy korzystać chociażby z wolnych mediów, utrzymując równocześnie diabelski warsztat mediów w znacznej części świata, za którymi stoją potężne kapitały i zyski.
„ Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że utrzymujemy ten warsztat diabelski kosztem naszych pieniędzy, które wydajemy na media, walczące z Panem Bogiem i uderzające w człowieka. Kto bowiem walczy z Bogiem zawsze walczy z człowiekiem.”       
  
Mówił on też, że kapłaństwo jest zrośnięte z rodziną, gdyż powołanie kapłańskie przychodzi i wzrasta w rodzinie. Możemy się także radować z tego powodu, że pomimo tylu mroków i ataków, z naszych rodzin i miejscowości wyrastają kapłańskie powołania.
” Wiecie Drodzy Alumni, zakończył swą homilię, że nie możemy Wam zapewnić tego, co można w świecie osiągnąć. Możemy jednak zagwarantować, że będziecie mogli zawsze w życiu służyć Chrystusowi. A kto służy Chrystusowi, ten służy człowiekowi i wnosi najpiękniejszy wkład w dzieje ludzkości. „     

Paweł Koc -  jeden z obłóczonych alumnów, powiedział, że Bóg odział ich dzisiaj szatą zbawienia, ale dla współczesnego świata nie jest ona, ani szatą zbawienia, ani płaszczem sprawiedliwości.
„ Ci, który ją noszą, kontynuował,  spotykają się z często z odtrąceniem i pogarda. Jest ona wyśmiewana jako relikt przeszłości, który nie pasuje już do nowoczesnej wizji świata. Media zaś nie przepuszczają żadnej okazji, aby tych którzy odważyli się ten strój przyjąć i pójść za Chrystusem, zelżyć i oczernić. Abyśmy wytrwali w wierności Chrystusowi i Kościołowi, potrzebujemy Waszej modlitwy”  –  prosił przybyłych na uroczystość kapłanów, alumnów, władze, rodziny, przyjaciół i wińskich parafian, których reprezentanci zapewnili o niej w swych wystąpieniach.      

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, podziękował nieobecnemu proboszczowi, który chętnie  zaprosił na tę uroczystość do parafii, a której pochodzi jeden z alumnów. Wyraził też wdzięczność wikariuszowi ks. Łukaszowi Skarżyńskiemu i parafianom za trud jej przygotowania oraz za modlitewną i duchową opiekę, roztoczoną  nad  powołanymi.

ks. Artur Płachno                     

[jk]
wykop




foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Najnowsze Informacje