R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Zamieszanie wokół debaty
2018-10-16 08:42:42 Artykuł czytany 1086 razy


Darmowa reklama, w formie debaty, tuż przed wyborami? Kuszące. Taką propozycję kandydatom na burmistrza miasta Węgrów dała lokalna gazeta „Głos Węgrowa i okolic”. Z piątki chętnych na objęcie urzędu tylko dwoje zdecydowało się przedstawić swój program wyborczy. Pozostali odrzucają propozycję redaktora naczelnego, tłumacząc swoją decyzję w podobny sposób – wszystko przez prowadzącego debatę.


Węgrowska debata miała przybliżyć mieszkańcom pretendentów na fotel burmistrza i dać im możliwość odpowiedzi na pytania związane z przyszłością Węgrowa. W rezultacie przyniosła więcej zamieszania niż się spodziewano. Podczas debaty uczestnicy odpowiedzą na dwanaście nieznanych wcześniej pytań.

Oprócz tego każdy kandydat będzie miał 5 minut na wystąpienie końcowe o dowolnej treści. Czas odpowiedzi na każde pytanie to 3 minuty. Całość poprowadzi redaktor naczelny GWiO Mateusz Majewski, jednocześnie kandydat do Rady Miasta startujący z ramienia KWW Kochamy Węgrów.

Z propozycji gazety zamierza skorzystać Zofia Paczóska (KWW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Artur Kulik reprezentujący KWW Bezpartyjny Węgrów. Kandydatka PiS na swoim profilu na FB zadaje potencjalnym wyborcom pytania, w których sugeruje, że poważni kandydaci na burmistrza miasta nie powinni bać się tego typu wyzwań - Dlaczego ktoś, kto uważa się za poważnego kandydata na stanowisko Burmistrza Węgrowa, nie chce spotkać się z mieszkańcami? Dlaczego nie chce zaprezentować swojego pomysłu na rozwój Miasta? Czego się boi? Domyśla się ktoś? - pisze Z. Paczóska.

Burmistrz Krzysztof Wyszogrodzki (KWW „Porozumienie Węgrowskie”) tłumaczy wprost -  O mojej decyzji zdecydował fakt, że jej organizatorem jest kandydat do Rady Miasta (…). Nasz komitet oraz inne komitety zgłosiły własnych kandydatów na te funkcje. Jednocześnie K. Wyszogrodzki dodaje, że chciałby uniknąć sytuacji, które mogą być oceniane jako udział w kampanii jednego z kilkudziesięciu kandydatów na radnych.

Kolejna kandydatka na burmistrza Jadwiga Snopkiewicz (KWW Węgrów-Nasza Mała Ojczyzna) w oświadczeniu o rezygnacji z debaty również wskazuje na  fakt, że jej organizatorem jest kandydat do Rady Miasta. Dodatkowo o jej decyzji zadecydowało to, że prywatnie Mateusz Majewski jest bratem Adriana Majewskiego - kandydata do Rady Miasta należącego do KWW PiS.

- Prawdopodobna wydaje się możliwość znajomości pytań przygotowanych przez organizatora kandydatom na burmistrza, popieranych przez Komitet, który reprezentuje organizator, a w związku z tym możliwość przygotowania także odpowiedzi – uzasadnia pełnomocnik KWW Węgrów-Nasza Mała Ojczyzna, Waldemar Gmurkowski, dodając, że regulamin debaty przewiduje pisemne pytania zadawane przez obecnych na sali, a co za tym idzie ich dobór pozostaje w gestii organizatora. - To daje możliwość odrzucenia pytań „niewygodnych”, dla organizatora i Komitetu, który reprezentuje – tłumaczy.

Oboje kandydatów używa także wspólnego argumentu, jakoby planowana debata nie zapewniała kandydatom, takich jak organizatorowi możliwości prezentacji własnych kandydatur i programów. „Postanowiliśmy, że nasze opinie dotyczące spraw, które przedstawił nam organizator debaty będziemy prezentować w innych formach dopuszczalnych przez prawo wyborcze” - czytamy w obu oświadczeniach.

Według samego redaktora gazety oświadczenie KWW Jadwigi Snopkiewicz Węgrów-Nasza Mała Ojczyzna nosi znamiona celowej manipulacji. - Debatę organizuję jako wydawca i redaktor naczelny gazety lokalnej. Jestem kandydatem na radnego z niezależnego komitetu, zrzeszającego osoby o różnych poglądach, dla których celem jest współpraca ponad podziałami – tłumaczy Mateusz Majewski, dodając, że jego komitet nie ma własnego kandydata na burmistrza, ani też nie udzielił poparcia żadnej osobie ubiegającej się o to stanowisko. - Za absurdalne i oburzające uważam angażowanie w sprawę kandydatury mojego brata, Adriana Majewskiego, który kandyduje z listy innego komitetu. Adrian Majewski nie ma nic wspólnego z organizacją debaty, ponieważ od września 2016 roku nie jest zaangażowany w żaden sposób w funkcjonowanie „Głosu Węgrowa i okolic”. Równie absurdalne są zatem zarzuty, że komitet, z którego startuje mój brat miałby być preferowany, szczególnie, że mój komitet (KWW Kochamy Węgrów) wystawia w jego okręgu swojego kandydata – argumentuje redaktor, zapewniając, że debata  miała na celu tylko i wyłącznie promocję programów kandydatów na burmistrza.

Szczególnie bulwersujący według M. Majewskiego jest też zarzut, że kandydaci mieliby znać wcześniej pytania jakie padną podczas debaty. - Ten zarzut sugeruje skrajną nieuczciwość z mojej strony. Stanowczo protestuję przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych, szkalujących moje dobre imię oskarżeń. Przykro mi, że debata, którą organizuję bezinteresownie stała się narzędziem w nieczystej kampanii wyborczej. Odpowiadając na sedno zarzutu - nikt oprócz mnie nie zna treści pytań – zaznacza M. Majewski.

Trzeci kandydat, który ubiega się o fotel burmistrza - Paweł Marchela z KWW Wspólna Droga WWE 2018 nie weźmie udziału w debacie. W swoim oświadczeniu odpowiada, że powody swojej decyzji podał organizatorowi osobiście. Jednocześnie zaznacza, że start M. Majewskiego w wyborach samorządowych mógłby wpłynąć na przebieg całej debaty.

Debata, która przyniosła sporo zamieszania i stała się tematem numer jeden w kręgach osób kandydujących jeszcze zanim się odbyła, zaplanowana jest na wtorek, 16 października. Odbędzie się tak jak ustalono wcześniej - w Węgrowskim Ośrodka Kultury o godz. 18.00. Przed mieszkańcami wystąpi tylko dwóch kandydatów.

Fot. pixabay.com

KSkib/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Węgrowianin
  2018-10-17 00:05:51

  arrow

  Przed debatą nie rozumiałem czego obawiali się kandydaci rezygnując z możliwości wypowiedzenia się przed wyborcami, po debacie klarownie widać, że mieli rację. Ustawiona promocja jednej osoby a nie debata. Brawo za odwagę dla bezpartyjnego kandydata.

 • obserwator 2
  2018-10-16 20:44:02

  arrow

  Kogo miała promowac debata : prowadzącego czy kandydatów? Jakoś nikt, nie wspomina ,że pierwszy zrezygnował , bo nie miał czasu obecny burmistrz Łochowa

 • Redaktor
  2018-10-16 16:20:41

  arrow

  Szalona odwaga jeśli wziasc pod uwagę kto poprowadzi debatę

 • brawo WY
  2018-10-16 08:54:06

  arrow

  Brawo Pani Paczóska i Pan Kulik, widać kto ma jaja i nie boi się wyzwań.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Kredyt gotówkowy - gdzie najlepiej wziąć kredyt z...
2020-07-07 12:36:39 Kategoria:

Przyszli kredytobiorcy, którzy obserwują oferty kredytów gotówkowych, szukają tych atrakcyjnych cenowo i posiadających niskie oprocentowanie. Szczególnie jest to istotne...

więcej »
foto

Arteterapia a powrót do zdrowia osób z zaburzeniami...
2020-07-06 15:32:30 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny?
2020-07-06 15:06:11 Kategoria:

Od czego zacząć poszukiwania ubezpieczenia podróżnego? Czym kierować się, przeglądając kolejne oferty?

więcej »
foto

Dlaczego zawód medyczny?
2020-07-06 08:27:31 Kategoria:

Wśród licznych zawodów medycznych, uregulowanych przepisami ustawy, np. lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny, istnieją te,...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

„Społecznym okiem na środowisko” - cykl audycji na...
2020-07-09 18:42:00 Kategoria:

25 czerwca na antenie Katolickiego Radia Podlasie ruszył cykl czterech audycji pt.: ”Społecznym okiem na środowisko”. Tematyka audycji związana jest z uruchomionym przez...

więcej »


Węgrów

w lewoLipiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje