R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Grębków w hołdzie Niepodległej
2017-11-17 16:52:50 Artykuł czytany 700 razy


Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Grębkowie rozpoczęły się 11 listopada Mszą Świętą w kościele św. Bartłomieja. Celebrował ją ks. proboszcz Krzysztof Pawelec. W homilii mówił miedzy innymi miłości do ojczystej ziemi i potrzebie modlitwy za nią.


Na Mszy Świętej były obecne poczty sztandarowe z grębkowskiej szkoły i ochotniczych straży pożarnych należących do gminy Grębków. Eucharystia zgromadziła przedstawicieli miejscowej władzy, dyrektorów szkół, nauczycieli, młodzież, dzieci i wielu grębkowskich parafian. Po błogosławieństwie i odśpiewaniu pieśni „Boże coś Polskę” poczty sztandarowe i wszyscy zgromadzeni w świątyni udali się na plac w centrum Grębkowa. Tam podczas  grania  hymnu, na maszt została wciągnięta biało- czerwona flaga. Przed krzyżem upamiętniającym walczących o wolną Polskę złożono kwiaty. W tym miejscu glos zabrał wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, który w krótkim przemówieniu  nawiązał do Święta Nieodległości.

Następnie wszyscy udali się do remizy strażackiej, gdzie po powitaniu przez Wandę Miszczak- dyrektor gminnej biblioteki, odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Grębkowie, według pomysłu i pod kierunkiem Joanny Cieplińskiej przy pomocy Janiny Mironiuk i Agnieszki Kowalczyk. Młodzi artyści zaprezentowali mieszkańcom gminy inscenizację “W hołdzie Niepodległej”.  W  symboliczny sposób przedstawili historię naszej ojczyzny.  Pokazali czasy , kiedy nasi sąsiedzi, jak sępy rozdzierali jej ziemie tak , że na 123 lata znikła z map świata, ale Polska podniosła się zrywając kajdany niewoli. Inscenizację wzbogaciły piosenki tj. „Biały krzyż”, „Pierwsza Brygada” „Rota” i inne. W wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec wystąpili znani i lubiani satyrycy: Sylwester Maciejewski i Jacek Łapot  wzbudzając  radość i uśmiech na wielu twarzach.

Uroczystości  towarzyszyła:

– wystawa prac z warsztatów plastycznych „Papier, nożyce, obraz”
– wystawa fotografii Moniki Pakulak
– wystawa i kiermasz prac Anety Bok.


Powstałaś Polsko
Z kolan i zgliszczy
Obmyta krwawym potem
Swych dzieci.
Powstałaś Polsko,
Pękły kajdany,
A ponad Tobą
Ptak biały wzleciał.

Wzleciał i objął
Ciebie Ojczyzno,
Bo Cię ukochał
Ponad swe życie.
Dobrze, że jesteś
Wolna i piękna…
Ja  słyszę serca
Twojego bicie.

A.    Kowalczyk
[ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.11

Zaduszki poetyckie albo dziadowskie deliberacje, czyli sny o wolności

więcej »

WĘGRÓW, 10.11

W sobotę grają węgrowskie siatkarki

więcej »
11

REGION, 11.11 18:00

Mazowsze w Koronie. Final w Węgrowie

więcej »
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje