R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

100-lecie Niepodległości w Międzylesiu
2018-08-28 11:02:33 Artykuł czytany 456 razy


Mieszkańcy Międzylesia (powiat węgrowski) pomimo deszczowej pogody wspólnie obchodzili 100-lecie wolnej Polski. Z okazji tego wydarzenia przygotowano pamiątkową tablicę poświęconą ojcom polskiej niepodległości. W uroczystości uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.


Ojcowie niepodległości

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą sprawowaną w intencji ojczyzny. Następnie na ścianie kaplicy odsłonięto pamiątkową tablicę, która odtąd będzie przypominać, że powrót Polski na mapy świata został okupiony wieloma walkami i ofiarnością wielu naszych rodaków. Tablica jest poświęcona ojcom polskiej niepodległości (Wincentemu Witosowi, Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu). Jej zamieszczenie doskonale wpisuje się w inicjatywę, którą podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego, ustanawiając rok 2018 na Mazowszu „Rokiem Pięciu Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Macieja Rataja i Wincentego Witosa”.

– Wolność i niepodległość są dzisiaj naszym udziałem, ale aby tak było, potrzeba było ogromnego wysiłku i wielu ofiar. Dzisiaj cieszymy się życiem w wolnym kraju, lecz nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym jest to możliwe. Odsłonięta tablica jest wyrazem naszej pamięci o trudnej historii i osobach zasłużonych dla sprawy niepodległości – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wysłuchali referatu „ Od utraconej do odzyskanej niepodległości”, w którym dr Mirosław Rogulski przypomniał zebranym burzliwą historię utraty i odzyskania niepodległości. Organizatorzy przygotowali również część artystyczną w której wystąpili: gimnazjaliści z Miedzny, Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa, Zespół Tańca Ludowego „ Zawierucha” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. M. Sadzewiczowej w Łochowie Paulina Ogonowska. W uroczystości nie zabrakło również druhów z terenu gminy Miedzna. Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś, które na ten cel otrzymało dofinasowanie z budżetu Mazowsza w wysokości 15 tys. zł.

Podczas uroczystości został również przyznany tytuł "Zasłużony dla powiatu węgrowskiego". Otrzymał go Markek Boczkowski – właściciel firmy TEKMAR z Miedzny. Jest to już piąta osoba, wyróżniona w tym roku przez powiat węgrowski tytułem "Zasłużony dla powiatu węgrowskiego".

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
Źródło: Urząd Marszałkowski, NBG


[MSz] [JA]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Węgrów

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

WĘGRÓW, 03.02

156. rocznica Bitwy pod Węgrowem

więcej »
4 5 6 7 8 9 10

WĘGRÓW, 10.02

ŁOCHÓW: CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA ELI

więcej »
11 12 13 14 15

WĘGRÓW, 15.02 18:00

Gala Sportu w Węgrowie

więcej »
16

WĘGRÓW, 16.02

Węgrowskie siatkarki zaczynają play-offy

więcej »
17

WĘGRÓW, 17.02

Węgrowskie siatkarki zaczynają play-offy

więcej »
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje