R E K L A M AWĘGRÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

I Węgrowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
2016-07-11 18:40:08 Artykuł czytany 1844 razy


17 lipca o godz.19:00 w Bazylice Mniejszej w Węgrowie odbędzie się koncert inauguracyjny I Węgrowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.


Wystąpią:
Joanna Lalek – mezzosopran
Jarosław Wróblewski – organy
W programie utwory W.A. Mozarta, C. Francka, Ch.M. Gounoda, J.S. Bacha, J. Rheinbergera, J.G. Walthera

Sylwetki artystów:

Joanna Lalek - mezzosopran
Joanna Lalek urodziła się w Warszawie . W 1999 r. ukończyła studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie klawesynu prof. Władysława Kłosiewicza. Śpiewu uczyła się w klasie prof. Hanny Rejmer otrzymując dyplom w roku 1998 . Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzyki barokowej prowadzonych przez Kaia Wessela, Nicolasa Parle i Ingrid Wierod. Swój warsztat wokalny rozwijała pod kierunkiem Olgi Pasiecznik i Jacka Laszczkowskiego. W roku akademickim 2005/2006 studiowała śpiew barokowy ( klasa Roberty Invernizzi ) i muzykę kameralną ( klasa Mary Galassi ) w Accademia Internazionale della Musica w Mediolanie.

Obecnie studiuje w klasie śpiewu prof. Anny Radziejewskiej w warszawskim UMFC. W latach 2006 -2009 prowadziła zajęcia jako wykładowca śpiewu i emisji głosu w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Współpracuje z kompozytorami – Hadrianem Filipem Tabęckim, Aleksandrem Kościowem i Marcinem Zielińskim. Występowała w Teatrze Polskim w Warszawie wykonując wokalne partie solowe w przedstawieniu „Hekabe“ w reżyserii Karoliny Labakhua z muzyką Aleksandra Kościowa.
Od kilku lat prowadzi warsztaty wokalne przygotowując uczestników Konkursu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie organizowanym przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko“, współpracuje również z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich“. Jako solistka występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Legionowie, Śródmiejskim Festiwalu Pasyjnym, Cecyliańskich Dniach Muzyki Sakralnej, Festiwalu Bożonarodzeniowym „Incarnatus Est“, Festiwalu „Musica Sacra“, Festiwalu ''Muzyka w Katedrze'' w Kołobrzegu, Festiwalu „Kolory Polski“, I Festiwalu Oper Barokowych „Dramma per Musica”, w ramach cyklu koncertów Bach 200 UW na Uniwersytecie Warszawskim, na Festiwalu Muzycznym w Greifswaldzie oraz w Filharmonii Bałtyckiej, Szczecińskiej i Podkarpackiej, wykonując utwory J.S.Bacha, A.Vivaldiego, G.F.Haendla, A.Scarlattiego, F.Schuberta, D.Buxtehudego, S.Reicha, W.Szpilmana i.in.

Ze względu na swoje rozległe możliwości wokalne śpiewa także muzykę popularną, jazzową i gospel. Współpracuje z zespołami: The New Art Ensemble, Kwadrofonik, Adria Orkiestra, Ensemble Hyacinthus, Consortium Sedinum i Gradus ad Parnassum.

Jarosław Wróblewski - organy

Kształcenie muzyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Białymstoku w klasie organów prof. Marii Terleckiej. W latach 1988-1993 studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którą ukończył z wynikiem bardzo dobrym w klasie organów prof. Józefa Serafina.
W latach 1993-2002 kształcił się w Hochschule für Musik und darstellende Kunst Mozarteum w Salzburgu  w klasie prof. Heriberta Metzgera, który ukończył z wyróżnieniem i nagrodą Ministra Republiki Austrii, a od roku 1995 na wydziale „Katolickiej Muzyki Kościelnej” gdzie uzyskał dyplomem z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, dyrygentura chóralna, improwizacja organowa i kompozycja kościelna.
Brał udział w licznych konkursach organowych i został laureatem następujących z nich:
Jako solista, dyrygent i muzyk kameralny występuje w Polsce, Czechach, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie, biorąc udział w licznych prawykonaniach utworów kompozytorów współczesnych (Seierl, Raditschnig, Mahmoud, Przybylski).

Przez wiele lat współpracował z Międzynarodowym Towarzystwem im. Paula Hofhaymera w Salzburgu, dla którego przygotował liczne produkcje muzyczne (m.in. wykonanie wszystkich dzieł organowych Jehana Alaina).

Działał również jako muzyk kościelny w kilku kościołach Salzburga (Pfarre Wals, Pfarre Parsch, St. Michaelkirche), następnie w kościele św. Anny w Piasecznie i Kolegiacie św. Anny w Wilanowie, kultywując organową muzykę liturgiczną oraz improwizację i kompozycję kościelną.

Oprócz występów solowych współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami wokalno-instrumentalnymi (Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Collegium Musicum St. Gallen, Sinfonieorchester der Hochschule Mozarteum, Capella Bydgostiensis, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej), jak również z solistami i zespołami, uczestnicząc w koncertach i nagraniach.
Doktorat w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka uzyskał w roku 2006 w Akademii Muzycznej w Krakowie na podstawie rozprawy Źródła inspiracji kompozytorskich Antona Heillera (1923-1979) w świetle wybranych kompozycji organowych dojrzałego okresu jego twórczości. W roku 2015 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego.W latach 2009-2010 był słuchaczem Podyplomowych Studiów Teorii Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W okresie 2002-2012 pracował w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prowadząc klasę organów oraz zajęcia z harmonii modalnej.     
                     .
Obecnie jest adiunktem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także nauczycielem organów w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie.
Od roku 2012 pełni funkcję prodziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. 
                .         
Oprócz pracy artystycznej prowadzi ożywioną działalność naukową (wykłady, seminaria, kursy mistrzowskie, publikacje, hasła encyklopedyczne).[MSz]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • kojo
    2016-07-13 19:26:38

    arrow

    A zgoda Biskupa miejsca jest?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Węgrów

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8

WĘGRÓW, 08.09

Dożynki diecezjalne w Sadownem

więcej »
9

WĘGRÓW, 09.09 12:00

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie

więcej »

WĘGRÓW, 09.09 12:00

Węgrów: Mazowieckie Święto Chleba i Sera

więcej »
10

WĘGRÓW, 10.09

Powiatowy Dzień FASD

więcej »

WĘGRÓW, 10.09

Konferencja „MAMO, jeśli pijesz Ty, piję i JA – zapobieganie spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży”

więcej »

WĘGRÓW, 10.09 17:30

Spotkanie z Wojciechem Żaganem

więcej »
11 12 13 14

WĘGRÓW, 14.09 12:00

Węgrów: Europejskie Dni Dziedzictwa

więcej »
15 16

WĘGRÓW, 16.09 13:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w Liwie

więcej »
17 18 19 20 21 22

WĘGRÓW, 22.09 09:00

100 lat Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
23
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje