R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Deszcz pobłogosławił Dożynki Powiatu Sokołowskiego
2017-08-22 17:06:32 Artykuł czytany 2188 razy


W niedzielę, 20 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe 2017. Organizatorami imprezy był Powiat Sokołowski oraz Gmina Jabłonna Lacka w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Zielony Zakątek nad Cetynią. W uroczystościach wzięli udział rolnicy, delegacje wieńcowe z gmin Powiatu Sokołowskiego, goście, a wśród nich - Poseł na Sejm RP Marek Sawicki, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz władze samorządowe miast i gmin, mieszkańcy Powiatu Sokołowskiego.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Jabłonnie Lackiej odprawioną przez ks. Zbigniewa Rostkowskiego – Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. W trakcie mszy świętej, w podziękowaniu za dar hojności i bogactwo zebranych plonów dary złożyły delegacje z Gminy Jabłonna Lacka. Na zakończenie mszy świętej starosta i wójt podziękowali Kanclerzowi oraz proboszczowi parafii Jabłonna Lacka ks. Krzysztofowi Napiórkowskiemu za eucharystię.

Uformowany korowód Dożynkowy z wieńcami dożynkowymi z sołectw: Czekanów, Dzierzby, Liszki, Brzozów, Chmielew, Lebiedzie, Golanki i Stelągi oraz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Gminy Sabnie, Miasta Sokołów Podlaski oraz Powiatu Sokołowskiego pod przewodnictwem Starostów Dożynek, przy pieśniach ludowych Zespołu Ludowego Jabłoniacy, przybył na miejscowy stadion przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych z poszczególnych sołectw Gmin Powiatu Sokołowskiego. Starostami Dożynek byli Mariola Polak ze wsi Dzierzby Włościańskie, która prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha specjalizujące się w hodowli bydła o profilu mlecznym, którego obsadę stanowi 50 krów mlecznych i 50 sztuk młodej jałowizny oraz Dariusz Kożuchowski ze wsi Bujały Gniewosze prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej, rocznie wytwarzając 5500 sztuk. Rolnik aktywnie uczestniczy w życiu społecznym będąc od 23 lat radnym Gminy Jabłonna Lacka.

Tegoroczne Święto  Dożynkowe rozpoczęto polonezem w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Jabłonnie Lackiej. Główną częścią dożynek była ceremonia obrzędu przekazania chleba przez Starostów Dożynek Mariolę Polak i Dariusza Kożuchowskiego - Staroście Sokołowskiemu Leszkowi Iwaniukowi i Wójtowi Gminy Jabłonna Lacka Wiesławowi Michalczukowi, którzy wraz z samorządowcami oraz zaproszonymi gośćmi dzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.  W powitaniu Starosta dziękował rolnikom słowami Ojca Świętego J.P.II „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” oraz życzył by Bóg błogosławił pracę i zsyłał lub wstrzymywał deszcz wtedy, gdy jest to potrzebne.

Po powitaniach okolicznościowych nastąpiła dekoracja odznakami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wiodących rolników z Powiatu Sokołowskiego. Medale otrzymali: Marek Suchodolski, Wojciech Trzciński, Mariusz Pacelt, Mateusz Kowalczyk, Piotr Toczyski, Łukasz Zawadzki, Piotr Kaczeczka, Jarosław Kożuchowski, Mirosław Socik, Andrzej Gęsina, Tomasz Skwierczyński, Szczepan Trębicki, Agata Połog, Wojciech Gmitrzuk, Sylwester Mieczkowski i Sławomir Grzymała. Odznaczenia rolnikom wręczał Starosta Leszek Iwaniuk w asyście Wójta Gminy Jabłonna Lacka Wiesława Michalczuka, Posła na Sejm RP Marka Sawickiego oraz Dyrektora Departamentu Rejestracji Zwierząt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Sławomira Hardeja.

Podczas tegorocznego Święta Plonów wręczono trzy Nagrody Starosty Sokołowskiego „SOKÓŁ BIZNESU” jako wyróżnienie dla czołowych przedsiębiorców i firm z terenu Powiatu Sokołowskiego. Statuetki „SOKÓŁ BIZNESU” odebrał Andrzej Gajowniczek Prezes Firmy REAL S.A., Krzysztof Lisowski Prezesa Polskiej Grupy Elektrycznej Forum – Rondo Sp. z o.o. oraz Jerzy Strzała Prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Jabłonnie Lackiej.

W trakcie dożynek nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. W konkursie wzięło udział 8 wieńców z terenu Powiatu Sokołowskiego. Komisja konkursowa przyznała  I miejsce wieńcowi z sołectwa Chmielew Gmina Sokołów Podlaski, drugie z sołectwa Dzierzby Gmina Jabłonna Lacka i III z sołectwa Liszki Gmina Repki. Wszystkie delegacje biorące udział w konkursie otrzymały nagrody pieniężne. Dodatkowo za I miejsce nagrodę ufundował Prezes OSM w Kosowie Lackim Andrzej Minarczuk.

Podczas Święta Plonów został przeprowadzony przez KRUS Konkurs „ Pracuj Bezpiecznie”, który był współfinansowany przez Powiat Sokołowski. Największą ilość punktów uzyskał,  zdobywając pierwsze miejsce, Sylwester Toczyski z Wierzbic Skorupek, przed Dominikiem Błońskim z Kożuchowa i Justyną Gotowicką z Łózek. 

Wydarzeniu towarzyszyły stoiska wystawiennicze firm, wystawców i twórców ludowych. W dalszej części wydarzenia odbyła się Biesiada Podlaska i koncert gwiazdy wieczoru zespołu LOWERBOY.

Dożynki Powiatowe wymagały dużego nakładu pracy, dobrej organizacji, ale przede wszystkim wsparcia finansowego, dlatego władze powiatu i gminy Jabłonna dziękują licznym sponsorom.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj
(tekst i zdjęcia: www.powiat-sokolowski.pl)
KSkib

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Natalia Bala-Gąsecka
tel. 508 059 868
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
bala@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Darek
  2017-08-27 14:12:42

  arrow

  To były dożynki powiatowe czy biesiada podlaska bo nie łapię tematu ?

 • Soko
  2017-08-22 23:12:02

  arrow

  Dramat

 • xyz
  2017-08-22 21:41:38

  arrow

  wszystko ładnie tylko pani redaktor to robi błędy.mistrzostwem jest produkcja bydla o profilu trzody chlewnej.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
SPONSOR GALERII

foto

Wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA w Węgrowie
2018-06-18 07:58:26 Kategoria:

23 czerwca w Węgrowie odbędzie się wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA. Wydarzeniu będą towarzyszyć konkursy i atrakcje dla dzieci. Będzie można również wygrać...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2018-06-18 07:23:30 Kategoria:

Dyrekcja Obiektu Gródek nad Bugiem ma zaszczyt zaprosić na wydarzenie pn. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA. Uroczystość odbędzie się 24 czerwca w godz. 11.00 – 24.00 na terenie...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoCzerwiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SOKOŁÓW, 02.06

Z rodziną dla Niepodległej - festyn Caritas w Sokołowie Podlaskim

więcej »
3
4 5 6 7

SOKOŁÓW, 07.06

Zakończenie roku akademickiego SUTW

więcej »
8 9 10
11 12 13

SOKOŁÓW, 13.06 18:00

Muzyczny świat Louisa Armstronga

więcej »
14

SOKOŁÓW, 14.06

Dzień Otwarty w sokołowskim ZSS

więcej »
15

SOKOŁÓW, 15.06

II Sokołowski Festiwal Filmowy

więcej »
16

SOKOŁÓW, 16.06

II Sokołowski Festiwal Filmowy

więcej »

SOKOŁÓW, 16.06

Jarmark na Starym Mieście

więcej »
17

SOKOŁÓW, 17.06

II Sokołowski Festiwal Filmowy

więcej »
18 19 20 21 22 23 24

SOKOŁÓW, 24.06 10:00

„Kosowskie Lato” ze Sławomirem

więcej »
25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje