R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nauka, integracja, teatr
2015-01-09 11:17:27 Artykuł czytany 1687 razy


Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim istnieje już od ponad 50 lat. Przez ten długi czas wykształciło i uformowało wiele osób, które z powodzeniem rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. Jak w większości takich placówek, podejmowane są inicjatywy wychodzące naprzeciw współczesnemu wychowaniu. Jednak w tym przedszkolu oprócz dydaktyki wielką rolę odgrywa duchowość oparta na systemie księdza Bosko – założyciela salezjanek. Jednym z elementów tego systemu jest nauka przez teatr.


Przedszkole od dłuższego czasu angażuje dzieci i rodziców do spektakli, które propagują wychowanie chrześcijańskie. Gdy zapytaliśmy siostrę Ewę - dlaczego podjęła się tej inicjatywy – usłyszeliśmy w odpowiedzi: - Jestem nauczycielem z trzynastoletnim stażem. Od samego początku wykorzystuję teatr w pracy z dziećmi i traktuję go jako wspaniałą metodę wychowawczą. W naszym przedszkolu razem z dziećmi przygotowujemy wiele przedstawień, teatrzyków i pantomimy. Wykorzystujemy ku temu różne okazje; np.: 11 listopada, kiedy poprzez teatr kształtujemy patriotyzm. Takie święta jak: Dzień Babci i Dziadka czy Dzień Mamy i Taty kształtują poczucie przynależności do rodziny. W ubiegłym roku, w styczniu, kiedy wspominamy postać św. Jana Bosko, dzieci z naszego przedszkola przygotowały dla rodziców „Kawiarenkę Ks. Bosko”. Podczas tej Kawiarenki wcieliły się w rolę ks. Bosko i zaprezentowały sztuczki kuglarskie włączając w nie również rodziców. Dużą rolę przywiązujemy do okresów liturgicznych. Na Boże Narodzenie przygotowujemy Jasełka. Na Wielki Post – Misteria Paschalne. To wszystko czegoś uczy, ale też bawi. Zabawa w teatr wymaga pomysłowości, twórczego przemyślenia jakiejś treści, która ma być odegrana – to wszystko inspiruje pewną formę dziecięcej twórczości. Przygotowujemy również spektakle z Rodzicami, które później dedykujemy dzieciom. Takim ostatnim przedstawieniem była bajka pt. „Śnieżka”, którą rodzice przedstawili podczas Festynu Rodzinnego. Niektóre z tych przedsięwzięć umieściliśmy na stronie naszego przedszkola w zakładce „Dla rodziców”. (http://przedszkole-salezjanki.pl).

Od kilku lat dyrektorką przedszkola jest Siostra Anna Pytka. Jako dyrektor placówki, dla którego ważne są wartości chrześcijańskie, postanowiła wyjść z przedstawieniami przedszkolnymi na forum miasta. W tamtym roku udało się pokazać dramę związaną z kanonizacją Jana Pawła II, a w tym roku we wszystkich Kościołach w Sokołowie przedszkole zaprezentuje „Jasełka”. Poprosiliśmy siostrę Annę o kilka słów komentarza, gratulując pomysłu. Oto, co nam powiedziała: - W tym roku bardzo ambitnie przeżywaliśmy adwent w naszym przedszkolu. Przedszkolaki słuchały proroków adwentowych z „Agatką i Szymonem”, a rodzice odpowiedzieli na zaproszenie i przeżyli „Kurs Nowego Życia” - rekolekcje. Odbył się także kiermasz bożonarodzeniowy, opłatek połączony z Jasełkami w każdej grupie. Uwieńczeniem całości stało się to przedstawienie, które ma pokazać i dzieciom i rodzicom, że to „On jest Królem”.

- Jasełka, o których mówimy – dodaje Siostra Ewa – reżyserka - to połączenie twórczości dziecięcej z twórczością dorosłych aktorów. Wspaniałą rzeczą jest widzieć radość dzieci i rodziców podczas wspólnego tworzenia. To integruje Rodzinę, również naszą rodzinę przedszkolną. Cieszę się, że udało nam się dokonać tego przedsięwzięcia tzn. połączyć umiejętności aktorskie dzieci i rodziców. To nasze pierwsze przedstawienie w takim układzie i myślę, że nie ostatnie.

Jak się okazuje, nie tylko dla Sióstr podejmowane przez przedszkole inicjatywy są ważne. Rodzice mówią jednym głosem: - Nasze dzieci traktują przedszkole jak drugi dom. Ja też się tam tak czuję. Miła atmosfera, ciepłe, wyremontowane wnętrza i dobra, domowa kuchnia sprawiają, że chętnie tam przyprowadzamy nasze dzieci. Jesteśmy też angażowani w życie tego przedszkola wraz z dziećmi – mówiła nam mama Patrycji i Oli. Tata Julki, Zosi i Helenki dodał – W naszym przedszkolu ciągle się coś dzieje. Mamy poczucie, że jako rodziny współtworzymy je i możemy czuć się rodziną. Siostry stwarzają warunki do ciągłej formacji: warsztaty, spotkania integracyjne, wartościowi goście na zebraniach. To wszystko pomaga nam być lepszymi rodzicami i współmałżonkami. Dlatego angażujemy się w pracę tego przedszkola i chcemy dać coś od siebie. A wspólne tworzenie przedstawień z dziećmi to dla nas okazja do bycia razem i wielkiej radości.

W słowie podsumowującym Siostra Dyrektorka stwierdziła: - Udało nam się dużo dokonać. Zaczęliśmy od remontu przedszkola – dziś mamy duże, piękne sale, dobre warunki. Kadra, oprócz czterech sióstr nieustannie oddanych przedszkolu, składa się także z osób świeckich ciągle podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe. Jest to zespół ludzi otwartych na formację, pracę systemem prewencyjnym księdza Bosko i oddanych misji przedszkola. Cieszy też bardzo indywidualne podejście do dziecka, tak jak pragnął ksiądz Bosko. Udaje nam się organizować wiele zajęć dodatkowych, które wpływają na jego rozwój intelektualny i duchowy. Panuje dobra, rodzinna atmosfera.

Serdecznie zapraszamy do naszego przedszkola – nabór rozpoczynamy od 2 lutego 2015 r. Zajęcia otwarte dla dzieci dwu- i trzyletnich, tak jak w ubiegłych latach organizujemy w kwietniu i maju.(Iwona Mergo-Golatowska)
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Biuro i ergonomia
2019-07-10 09:15:31 Kategoria:

Komfortowe warunki pracy nadal nie są standardem każdej firmy, niemniej sytuacja ta ulega systematycznej poprawie. Coraz więcej pracodawców stosuje się do zasad ergonomii,...

więcej »
foto

Za nami VII Rajd Rowerowy Szlakiem Nadbużańskich...
2019-07-09 16:37:33 Kategoria:

W tym roku 7 lipca wzięło w nim udział aż 300 osób. Rodziny z dziećmi, grupy znajomych, pasjonaci kolarstwa, zawodowi rowerzyści. Ci wszyscy ludzie stawili się na...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14

SOKOŁÓW, 14.07

Kosowskie Lato

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje