R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nauka, integracja, teatr
2015-01-09 11:17:27 Artykuł czytany 1687 razy


Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Sokołowie Podlaskim istnieje już od ponad 50 lat. Przez ten długi czas wykształciło i uformowało wiele osób, które z powodzeniem rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. Jak w większości takich placówek, podejmowane są inicjatywy wychodzące naprzeciw współczesnemu wychowaniu. Jednak w tym przedszkolu oprócz dydaktyki wielką rolę odgrywa duchowość oparta na systemie księdza Bosko – założyciela salezjanek. Jednym z elementów tego systemu jest nauka przez teatr.


Przedszkole od dłuższego czasu angażuje dzieci i rodziców do spektakli, które propagują wychowanie chrześcijańskie. Gdy zapytaliśmy siostrę Ewę - dlaczego podjęła się tej inicjatywy – usłyszeliśmy w odpowiedzi: - Jestem nauczycielem z trzynastoletnim stażem. Od samego początku wykorzystuję teatr w pracy z dziećmi i traktuję go jako wspaniałą metodę wychowawczą. W naszym przedszkolu razem z dziećmi przygotowujemy wiele przedstawień, teatrzyków i pantomimy. Wykorzystujemy ku temu różne okazje; np.: 11 listopada, kiedy poprzez teatr kształtujemy patriotyzm. Takie święta jak: Dzień Babci i Dziadka czy Dzień Mamy i Taty kształtują poczucie przynależności do rodziny. W ubiegłym roku, w styczniu, kiedy wspominamy postać św. Jana Bosko, dzieci z naszego przedszkola przygotowały dla rodziców „Kawiarenkę Ks. Bosko”. Podczas tej Kawiarenki wcieliły się w rolę ks. Bosko i zaprezentowały sztuczki kuglarskie włączając w nie również rodziców. Dużą rolę przywiązujemy do okresów liturgicznych. Na Boże Narodzenie przygotowujemy Jasełka. Na Wielki Post – Misteria Paschalne. To wszystko czegoś uczy, ale też bawi. Zabawa w teatr wymaga pomysłowości, twórczego przemyślenia jakiejś treści, która ma być odegrana – to wszystko inspiruje pewną formę dziecięcej twórczości. Przygotowujemy również spektakle z Rodzicami, które później dedykujemy dzieciom. Takim ostatnim przedstawieniem była bajka pt. „Śnieżka”, którą rodzice przedstawili podczas Festynu Rodzinnego. Niektóre z tych przedsięwzięć umieściliśmy na stronie naszego przedszkola w zakładce „Dla rodziców”. (http://przedszkole-salezjanki.pl).

Od kilku lat dyrektorką przedszkola jest Siostra Anna Pytka. Jako dyrektor placówki, dla którego ważne są wartości chrześcijańskie, postanowiła wyjść z przedstawieniami przedszkolnymi na forum miasta. W tamtym roku udało się pokazać dramę związaną z kanonizacją Jana Pawła II, a w tym roku we wszystkich Kościołach w Sokołowie przedszkole zaprezentuje „Jasełka”. Poprosiliśmy siostrę Annę o kilka słów komentarza, gratulując pomysłu. Oto, co nam powiedziała: - W tym roku bardzo ambitnie przeżywaliśmy adwent w naszym przedszkolu. Przedszkolaki słuchały proroków adwentowych z „Agatką i Szymonem”, a rodzice odpowiedzieli na zaproszenie i przeżyli „Kurs Nowego Życia” - rekolekcje. Odbył się także kiermasz bożonarodzeniowy, opłatek połączony z Jasełkami w każdej grupie. Uwieńczeniem całości stało się to przedstawienie, które ma pokazać i dzieciom i rodzicom, że to „On jest Królem”.

- Jasełka, o których mówimy – dodaje Siostra Ewa – reżyserka - to połączenie twórczości dziecięcej z twórczością dorosłych aktorów. Wspaniałą rzeczą jest widzieć radość dzieci i rodziców podczas wspólnego tworzenia. To integruje Rodzinę, również naszą rodzinę przedszkolną. Cieszę się, że udało nam się dokonać tego przedsięwzięcia tzn. połączyć umiejętności aktorskie dzieci i rodziców. To nasze pierwsze przedstawienie w takim układzie i myślę, że nie ostatnie.

Jak się okazuje, nie tylko dla Sióstr podejmowane przez przedszkole inicjatywy są ważne. Rodzice mówią jednym głosem: - Nasze dzieci traktują przedszkole jak drugi dom. Ja też się tam tak czuję. Miła atmosfera, ciepłe, wyremontowane wnętrza i dobra, domowa kuchnia sprawiają, że chętnie tam przyprowadzamy nasze dzieci. Jesteśmy też angażowani w życie tego przedszkola wraz z dziećmi – mówiła nam mama Patrycji i Oli. Tata Julki, Zosi i Helenki dodał – W naszym przedszkolu ciągle się coś dzieje. Mamy poczucie, że jako rodziny współtworzymy je i możemy czuć się rodziną. Siostry stwarzają warunki do ciągłej formacji: warsztaty, spotkania integracyjne, wartościowi goście na zebraniach. To wszystko pomaga nam być lepszymi rodzicami i współmałżonkami. Dlatego angażujemy się w pracę tego przedszkola i chcemy dać coś od siebie. A wspólne tworzenie przedstawień z dziećmi to dla nas okazja do bycia razem i wielkiej radości.

W słowie podsumowującym Siostra Dyrektorka stwierdziła: - Udało nam się dużo dokonać. Zaczęliśmy od remontu przedszkola – dziś mamy duże, piękne sale, dobre warunki. Kadra, oprócz czterech sióstr nieustannie oddanych przedszkolu, składa się także z osób świeckich ciągle podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe. Jest to zespół ludzi otwartych na formację, pracę systemem prewencyjnym księdza Bosko i oddanych misji przedszkola. Cieszy też bardzo indywidualne podejście do dziecka, tak jak pragnął ksiądz Bosko. Udaje nam się organizować wiele zajęć dodatkowych, które wpływają na jego rozwój intelektualny i duchowy. Panuje dobra, rodzinna atmosfera.

Serdecznie zapraszamy do naszego przedszkola – nabór rozpoczynamy od 2 lutego 2015 r. Zajęcia otwarte dla dzieci dwu- i trzyletnich, tak jak w ubiegłych latach organizujemy w kwietniu i maju.(Iwona Mergo-Golatowska)
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SOKOŁÓW, 01.10

Wręczenie odznaczeń honorowych „Zasłużony dla ochrony zdrowia”

więcej »
2

SOKOŁÓW, 02.10

SUTW: Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

więcej »
3 4 5 6
7 8 9 10

SOKOŁÓW, 10.10

Parasite w DKF Zbyszek

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.10 18:00

Maleo Reggae Rockers w Sokołowie Podlaskim

więcej »
12 13
14 15 16

SOKOŁÓW, 16.10 18:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna w Sokołowie Podlaskim

więcej »
17 18 19 20

SOKOŁÓW, 20.10 10:00

Turniej Smaków – Jesień Na Wielkim Gościńcu Litewskim

więcej »
21 22

SOKOŁÓW, 22.10 18:00

„Przestrzeń bez lawendy” – wystawa Olgi Langowskiej

więcej »
23

SOKOŁÓW, 23.10

26. Muzyczne Spotkania z Poezją Skarabeusz

więcej »
24

SOKOŁÓW, 24.10

Zaproszenie na debatę społeczną

więcej »
25 26 27
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje