R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

BARWY I PAMIĘĆ – Jacek Maślankiewicz
2017-11-16 12:09:01 Artykuł czytany 731 razy


„Barwy i Pamięć” to tytuł wystawy malarstwa, artysty notowanego w Kompasie Sztuki Polskiej, Jacka Maślankiewicza. Uroczysty wernisaż odbył się 13 listopada b. r. w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Spotkanie rozpoczęło się zanim artysta dojechał, z przyczyn obiektywnych nie mógł dotrzeć na czas otwarcia, jednak wytrwali goście mieli możliwość poznać i posłuchać znakomitego malarza. Otwarcia wystawy dokonał Marcin Celiński dyrektor SOK, wspominając osiągnięcia artysty i jego drogę artystyczną.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Jacek Maślankiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, malował od wczesnych lat dziecięcych, o czym zawsze wspomina, pod kierunkiem ojca – artysty malarza Ireneusza Maślankiewicza. Został wyróżniony Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego . W latach 2010 – 2015 pełnił funkcję Prezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Wśród najważniejszych nagród jakie otrzymał należy wymienić: Nagrodę na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2016, oraz Nagrodę Narodowego Muzeum Morskiego, Gdańsk 2015.       
                                                                    
Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w wybitnych Galeriach Sztuki oraz 212 pokazów zbiorowych w Polsce i poza jej granicami. Prace malarza znajdują się w zbiorach muzealnych: Muzeum Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum w Lęborku, Muzeum Okręgowego w Siedlcach, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w Biurze Wystaw Artystycznych w Koszalinie, Galerii Miejskiej w Kołobrzegu, A.L.A.M. Nuyten Gallery w Holandii jak również w wielu renomowanych kolekcjach  prywatnych.

Wśród wystaw zbiorowych, w których brał udział, należy wspomnieć o wystawach organizowanych przez Sokołowski Ośrodek Kultury “Opowiem Ci o Bogu” w 2010r.,

“Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej “ w 2015r. Pierwszą jego wystawą, o czym wspomina sam artysta, była wystawa w 1981roku w BWA w Sokołowie Podlaskim w której brał udział razem ze swoim ojcem, co miało wpływ na tytuł obecnej wystawy “Barwy I Pamięć”. Na wystawie w Galerii DOM prezentowane są także cztery prace Ireneusza Maślankiewicza.                   

Krytycy sztuki piszą, iż Jacka Maślankiewicza zajmuje tylko to, co dotyka problemów czysto malarskich, jest spadkobiercą wielkiej tradycji polskiego koloryzmu i twórcą malarstwa materii. Oddaje się studiom oddziaływania barw, łączy kolory i rozkłada przed widzami barwny kobierzec utkany z impastów i zgrubień, ale i transparentnych muśnięć pędzla wiedzionego śmiało i bezkompromisowo. Na obrazach nie tylko opowiada o czymś, ale przede wszystkim daje świadectwo swojego wyczucia koloru I malarskiej wizji.

Prof. Adam Myjak Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w wydawnictwie “Jacek Maślankiewicz MALARZ” napisał:

“Wielu twórców zadaje sobie dziś pytanie czy malarstwo ma w sobie ciągle potencjał I siłę przekazu, czy nadal jest w stanie poruszać, intrygować, skłaniać do głębszej refleksji. Pytanie to, jest o tyle zrozumiałe, że obecnie w obszar sztuki wdzierają się szturmem nowe media, spychając na margines istnienia jej fundamentalne wartości, niekiedy wypierając je całkowicie. Jacek Maślankiewicz należy do tych artystów, którzy z ogromną determinacją wierzą w sens malarstwa, odkrywając ciągle jego możliwości. Bogata materia malarstwa jego obrazów poparta fascynacją kolorem, nawiązuje do najlepszych powojennych tradycji dokonań polskich kolorystów…”

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, do przeżywania i interpretowania przez pryzmat własnego wnętrza, prezentowanych dzieł. Dzieł artysty obdarzonego pasją, darem obserwacji, oryginalnym warsztatem. On sam zaprasza nas do swojego świata, do swojej wizji rzeczywistości, pełnej emocji ukrytej w barwach.

Pewną prawdę o nim, jak sam twierdzi, oddaje także dedykowny jemu, zamieszczony w katalogu obecnej wystawy - wiersz.

Czas w plamach
barwnych ukryty,
tworzy przestrzenie.
Wyłaniają się
konkretne formy.
Zapala światło,
rozjaśnia ciemności,
wskazując drogę.
Horyzont  zatrzymuje
spojrzenie.
Myśli otulone mgłą,
zatrzymują gest,
pozostawiają ślad,
po którym inni
tak jak on
dojdą do poznania
prawdy.


Joanna Błońska


PKry  [MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolinia Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

SOKOŁÓW, 02.12

O El Greco. Spotkanie z Izabellą Galicką i Katarzyną Kowalską

więcej »
3 4 5 6 7 8 9

SOKOŁÓW, 09.12

Róbmy swoje, czyli Wojciech Młynarski znany i mniej znany

więcej »
10 11 12 13

SOKOŁÓW, 13.12

„Ekwador i Galapagos” na SUTW

więcej »
14 15 16

SOKOŁÓW, 16.12

18. Jarmark Bożonarodzeniowy w Sokołowie Podlaskim

więcej »
17 18 19

SOKOŁÓW, 19.12

Spotkanie opłatkowe sokołowskich seniorów

więcej »
20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje