R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wojewódki Górne z własną kaplicą
2018-06-14 09:45:00 Artykuł czytany 2044 razy


10 czerwca 2018 roku odbyło się poświęcenie kaplicy pw. św. Jana Pawła II w Wojewódkach Górnych. Kaplicę konsekrował J.E. Ks. Biskup Tadeusz Pikus ordynariusz drohiczyński.


Ksiądz biskup przewodniczył też mszy świętej w koncelebrze z licznie przybyłymi księżmi z całej Polski: ks. Krzysztofem Ładą – salezjaninem, proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Różańsku, ks. Markiem Borysiakiem – salezjaninem, proboszczem parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, ks. Grzegorzem Borysiakiem – salezjaninem z Mińska Mazowieckiego, ks. Sławomirem Goworkiem – salezjaninem, ekonomem domu zakonnego w Sokołowie Podlaskim oraz księżmi pracującymi w parafii konkatedralnej pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Sokołowie Podlaskim na czele z ks. Infułatem Janem Sobechowiczem i ks. Prałatem Andrzejem Krupą Dziekanem Dekanatu sokołowskiego.

Wśród zaproszonych gości byli senator RP Waldemar Kraska, wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak, ks. Leszek Dąbrowski – ekonom diecezji siedleckiej, ks. dr Robert Mirończuk – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, sekretarz biskupa ks. Tomasz Szmurło oraz wikariusze parafii konkatedralnej: ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Łukasz Grabowski, ks. Daniel Jankowski i ks. Adam Pańczuk.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbali organiści sokołowskiej konkatedry pan Zbigniew Orzełowski oraz pan Michał Soszka.

We mszy świętej uczestniczyło blisko 300 osób, wśród nich mieszkańcy oraz zaproszeni goście i ofiarodawcy.

Na granicy sołectwa Księdza Biskupa przywitali strażacy z OSP Wojewódki Dolne i asystowali w drodze do kaplicy. Mieszkańcy ozdobili trasę przejazdu, chcąc podkreślić w ten sposób wyjątkowy charakter uroczystości. Przybyłych gości przywitała sołtys Lidia Wojewódzka.

W procesji z darami szły trzy pokolenia mieszkańców miejscowości. W darze przyniesiono m.in. projekt obrazu Jana Pawła II – kopię obrazu z sanktuarium w Łagiewnikach.

Zwieńczeniem mszy św. było odczytanie i podpisanie dekretu oraz wręczenie przez członków stowarzyszenia „Nostrae Futurae” pamiątek z uroczystości.


Rys historyczny   

Kaplica została wybudowana w latach 2016-2018, według projektu państwa Joanny i Krzysztofa Rybaków. Inicjatorką powstania obiektu była obecna sołtys wsi Wojewódki Górne – Lidia Wojewódzka. Pieczę nad budową objęło Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wojewódki Górne „Nostrae Futurae”. Do budowy w sposób materialny, fizyczny i duchowy włączyli się mieszkańcy i ofiarodawcy.
Działkę pod budowę ofiarowali państwo Agnieszka i Marcin Borysiak – kolejne pokolenie z rodu Zdolińskich – pierwszych właścicieli ziemi. Do końca II wojny światowej znajdował się tu wiatrak należący do Aleksandra Zdolińskiego. Po wojnie spalony przez Niemców wiatrak został zastąpiony młynem motorowym, który służył mieszkańcom do połowy lat 70-tych. Ostatnimi właścicielami młyna byli Tadeusz Ruciński i żona Wanda z domu Zdolińska.
Od początku teren ten służył społeczności lokalnej, wcześniej jako młyn, a obecnie jako kaplica. 

Tekst: Agnieszka Borysiak i Dominik Filipczuk
Fot: Anna Uścińska, Agnieszka Borysiak i Dominik FilipczukPKry/Js
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Górecka
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


Sokołów Podl.

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje