R E K L A M ASOKOŁÓW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Misje w Niecieczy
2019-07-08 16:29:00 Artykuł czytany 1686 razy


Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Niecieczy w dekanacie sokołowskim istnieje od 1457 roku. Fundatorem kościoła był Stanisław Nieciecki dziedzic na Niecieczy i Wirowie. W 1875 roku nakazem carskim zlikwidowano parafię pod pozorem niebezpieczeństwa przebywania w starym kościele grożącym zawaleniem, a na budowę nowego władze carskie nie chciały wydać zezwolenia. Po 44 latach 7.04.1919 roku parafia w Niecieczy została wznowiona przez biskupa Henryka Przeździeckiego.


I właśnie z okazji 100-lecia odrodzenia parafii Nieciecz odbyły się tam tygodniowe Misje Święte, którym przewodniczył ks. prałat Zbigniew Sobolewski Dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Rozpoczęły się 1 lipca od  procesji na cmentarz grzebalny i nabożeństwa za zmarłych . Hasłem tego dnia było „Panie przymnóż nam wiary”. Następny dzień poświęcony był Miłosierdziu Bożemu i naukom dla Kół Różańcowych i młodzieży a hasłem dnia było „Bóg jest miłością”. Środa była poświęcona sakramentowi pokuty i pojednania. Odbyły się nabożeństwa pokutne i spowiedź indywidualna. Hasłem kolejnego dnia Misji była „Miłość, która stała się ciałem” i dzień ten ks. Misjonarz poświęcił objaśnieniu uczestnikom nabożeństw szczegółów pojęcia „Eucharystia”. Piątek odbywał się pod hasłem „Wynagrodzenia Bogu za grzechy”. Tego dnia odbyła się Msza Święta dla chorych, z udzieleniem sakramentu namaszczenia, nabożeństwo Lourdzkie i Nabożeństwo Drogi Krzyżowej główną ulicą Niecieczy Włościańskiej  wynagradzające za grzechy popełnione osobiście w rodzinie i parafii. Sobotnie nabożeństwa poświęcone były odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych i odbywały się pod hasłem „Rodzina Bogiem silna”. Ks. misjonarz porównał i dawał za przykład uczestnikom Świętą Rodzinę. Mówił, że jako wspólnota parafialna też stanowimy swego rodzaju rodzinę. Niestety w dzisiejszych czasach związek małżeński ulega degradacjom i coraz więcej jest rozwodów lub związków nieformalnych co nie sprzyja cementowaniu się rodzin. Niedziela 7 lipca była ostatnim dniem Misji Świętych. Odbywała się pod hasłem „Wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii”. Tego dnia parafianie odnowili przyrzeczenia chrzcielne i został poświęcony Krzyż Misyjny.

Całotygodniowe Misje Święte w Niecieczy zakończył parafialny festyn rodzinny. Dzieci pod kierunkiem pani katechetki Marzeny Skibniewskiej  i pana organisty Zbigniewa Filiksa przygotowały program artystyczny powiązany tematycznie z Misjami. Natomiast harcerze pod kierunkiem pani Anny Chmiel przygotowali gry i zabawy z nagrodami dla przybyłych milusińskich.  W  przygotowaniu czegoś dla ciała przewodniczyła Rada Parafialna a wielką pomoc przy zaopatrzeniu w napoje, owoce i ciasta wnieśli parafianie. Zakłady mięsne zaopatrzyły festyn w swoje produkty dzięki czemu było pod dostatkiem potraw z grilla a strażacy serwowali grochówkę i żurek z kuchni polowej.

Ks. kanonik Waldemar Górski proboszcz parafii w Niecieczy podziękował  za przeprowadzenie Misji Świętych ks. Prałatowi Zbigniewowi Sobolewskiemu, księżom z okolicznych parafii, którzy wspierali modlitwą i posługą w środowych nabożeństwach pokuty i pojednania, Radzie Parafialnej za pomoc w przygotowaniach i przeprowadzeniu misji. Podziękował również wszystkim parafianom, którzy przyczynili się do zorganizowania festynu rodzinnego.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Lech Zakrzewski 
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Skibniewska
tel. 502 710 082
skibniewska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Lech Zakrzewski
tel. 512 300 339
sokolow@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • sąsiad
  2019-07-08 20:52:02

  arrow

  To jest Polska. Dużo Łask Bożych z okazji Misji Św.

 • sasiad
  2019-07-08 20:38:47

  arrow

  Tojest Polska. Dużo Łask Bożych dla Parafian z tej okazii!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ciekawa lektura na wakacje? Dowiedz się, jak tanio...
2019-08-20 11:57:27 Kategoria:

Lato to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Najchętniej spędzamy wówczas czas na świeżym powietrzu – w tym celu nie trzeba nawet wyjeżdżać z Podlasia. Leżak czy koc...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Sokołów Podl.

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

SOKOŁÓW, 01.08 17:00

Uczczą pamięć Powstańców

więcej »
2 3 4
5 6 7 8 9 10

SOKOŁÓW, 10.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

SOKOŁÓW, 10.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »
11

SOKOŁÓW, 11.08

MISTRZOSTWA POLSKI MASTERS

więcej »

SOKOŁÓW, 11.08

Powiat sokołowski: będą utrudnienia w ruchu

więcej »
12 13 14 15 16 17 18

SOKOŁÓW, 18.08

Letni Koncert Disco w Sokołowie Podlaskim

więcej »

SOKOŁÓW, 18.08

Festyn OSP w Sawicach

więcej »
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje