R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wieniec wykonany przez gminę Boćki będzie reprezentował Województwo Podlaskie na Dożynkach Prezydenckich
2021-09-01 09:45:21 Artykuł czytany 513 razy


Powstał ze zbóż, owoców, kłosów, warzyw i ziół. W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego wzięło udział siedem gmin. Zwyciężyły Boćki. Wyniki poznaliśmy 30 sierpnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL).


- Wieńce przygotowane są w ten sposób, że nowoczesność przeplata się z tradycją. Apeluję, żeby o tradycji nie zapominać i budować przyszłość na mocnych fundamentach dziedzictwa narodowego – podkreślał Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa podlaskiego.
    
Z kolei dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł podkreślił, jak olbrzymią pracę w wykonanie wieńców musieli włożyć uczestnicy konkursu.
  
 - Wieńce są godne pracy i serca, które państwo włożyli. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, żeby wybrać wieniec, który będzie reprezentował Podlaskie na dożynkach prezydenckich – powiedział.
    
Komisja, oceniając wieńce, wzięła pod uwagę m.in.: różnorodność i jakość użytych materiałów, architekturę bryły, zgodność z tradycją w zakresie kompozycji czy precyzję wykonania i pracochłonność oraz walory estetyczne i sposób prezentacji.
    
Do konkursu stanęło siedem gmin: Wyszki, Szudziałowo, Łapy (Roszki-Wodźki), Boćki (Kolonia Boćki), Dobrzyniewo Duże, Janów (m. Kwasówka) i Puńsk. Wygrały Boćki. Na podium uplasowało się też Szudziałowo z drugą lokatą oraz gmina Puńsk, która zdobyła trzecie miejsce.
    
Zwycięski wieniec, to efekt pracy trzech pokoleń mieszkańców. Zwycięzcy z Kolonii Boćki wykonali wieniec dożynkowy w kształcie korony, uwity z czterech podstawowych zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta. Na zwieńczeniu znajduje się mała korona stworzona z lnu oraz jarzębiny, którą wieńczy malutki drewniany krzyżyk.
    - Zboża zaczęliśmy zbierać w czerwcu, gdy wyglądały ładnie na polach i nie padało. Wieniec wiliśmy przez dwa tygodnie. Były to dwa tygodnie ciężkiej pracy całej kolonii. Chciałbym zaznaczyć, że kolonia to 14 domów, kilkunastu mieszkańców, którzy przychodzili każdego dnia tworzyć wieniec. Przy jego powstawaniu pracowały trzy pokolenia mieszkańców – opowiadał Wojciech Ofman, nie kryjąc dumy, satysfakcji i radości, że praca przy powstaniu wieńca zintegrowała lokalną społeczność, a dzieło zostanie zaprezentowane na prezydenckich dożynkach.
    
Z kolei Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwo Podlaskiego, w imieniu komisji konkursowej podziękował wszystkim uczestnikom za pracę i czas włożony w przygotowywane wieńce.
    
Celem konkursu ogłoszonego przez samorząd województwa jest kultywowanie tradycji regionalnych, prezentacja bogactwa plonów, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców Województwa Podlaskiego związanej z uroczystym podziękowaniem za zebrane plony i płody rolne. Koordynatorem konkursu jest Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP. W konkursie mogły uczestniczyć społeczności lokalne z gmin wiejskich i miejsko wiejskich z terenu całego Województwa Podlaskiego.
    
Wieniec dożynkowy reprezentujący województwo podlaskie weźmie udział w „Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa podczas Dożynek Prezydenckich. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 18-19 września w Warszawie w Pałacu Prezydenckim.


WIĘCEJ ZDJĘĆ /TUTAJ/


Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Anna Augustynowicz  / UMWP

ABol/Js
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Uwaga, dobre wiadomości - podlaskie szpitale z większym...
2021-09-22 09:23:54 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wyższy ryczałt dla 22 placówek zdrowotnych z regionu i brak limitowania w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej to tematy poniedziałkowej (20 września) konferencji z...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

Święto kukurydzy w Jartyporach
2021-09-25 14:12:11 Kategoria: Wybierz kategorie

Sołtys wsi Jartypory, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna i Rada Sołecka serdecznie zapraszają wszystkich na Święto Kukurydzy,które odbędzie się...

więcej »
foto

Jesteś wysoki i szczupły? Sprawdź, czym się kierować...
2021-09-22 07:18:56 Kategoria:

Dobry sklep z odzieżą dla mężczyzn pozwala na dobranie stylizacji do każdej sylwetki. Jednak czy budowa ciała to jedyny wyznacznik, jakim powinniśmy się kierować przy...

więcej »
foto

Zaszczep się na Mazowszu
2021-09-01 07:08:57 Kategoria:

Do 30 września na terenie województwa mazowieckiego działać będą objazdowe punkty szczepień. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców. Na dziś w...

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” w siemiatyckiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.09 10:00

Dzień Wspólnoty Oazowej

więcej »
5

DROHICZYN, 05.09 16:00

6. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

więcej »
6 7 8 9 10 11

DROHICZYN, 11.09

W Ciechanowcu odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
12
13

SIEMIATYCZE, 13.09

Rocznica bitwy pod Domanowem

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

więcej »
15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.09 12:00

Festiwal Dożynkowy w Gminie Perlejewo

więcej »
20 21 22 23

WŁODAWA, 23.09

Koncert ukraińskiego chóru w Muzeum Rolnictwa

więcej »
24

SIEMIATYCZE, 24.09

Oaza w Siemiatyczach już ruszyła

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.09

Grzybobranie w Milejczycach

więcej »
26
27 28

SIEMIATYCZE, 28.09 15:00

Koronka na ulicach miast świata – po raz kolejny w Siemiatyczach

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje