R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Ponad 2 mln zł z budżetu województwa podlaskiego otrzymają samorządy na wsparcie lokalnych inwestycji i rozwój czytelnictwa
2021-02-23 12:56:20 Artykuł czytany 208 razy


Cztery podlaskie samorządy otrzymają wsparcie finansowe z budżetu województwa podlaskiego na realizację lokalnych inwestycji. Pieniądze trafią do Powiatu Wysokomazowieckiego oraz gmin - Tykocin, Gródek i Nowinka. Decyzję w tej sprawie podjęli radni w poniedziałek, 22 lutego podczas XXVII sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego. Zdecydowano też o przeznaczeniu 405 tys. zł na rozwój czytelnictwa w dziewięciu podlaskich gminach.


Radni podjęli uchwałę o dofinansowaniu rozbudowy internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu. O to wsparcie wnioskował Powiat Wysokomazowiecki – organ prowadzący placówkę. Zespół Szkół w Ciechanowcu kształci najwięcej uczniów spośród szkół ponadpodstawowych w powiecie. Jako jedna z nielicznych w województwie podlaskim prowadzi certyfikowane klasy wojskowe, ma też cieszące się niemałą popularnością Liceum Sztuk Pięknych. W Ciechanowcu uczą się nie tylko mieszkańcy okolicy ale też uczniowie spoza terenu Powiatu Wysokomazowieckiego, stąd duże zapotrzebowanie na zakwaterowanie w internacie.

Modernizacja i rozbudowa internatu podniesie standardy zakwaterowania, poprawi też estetykę budynku. Dzięki rozbudowie i adaptacji poddasza, powstanie 14 dodatkowych pokoi i 42 miejsca noclegowe. Montaż urządzeń fotowoltaicznych obniży koszty utrzymania budynku i pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

Dzięki dotacji w wysokości ponad 1,2 mln zł, w Tykocinie zostanie wybudowana ścieżka dydaktyczna nad Narwią. Pieszo-rowerowy trakt będzie wyposażony w ławki, oświetlenie, a także w tablice edukacyjne. Inwestycja ma służyć turystom i jednocześnie chronić naturę poprzez wytyczenie szlaków, którymi miłośnicy przyrody będą mogli się poruszać bez szkody dla środowiska.

Pomoc finansową w wysokości 300 tys. zł otrzyma też gmina Gródek. Pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie remontu sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Gródku. Władze gminy zwróciły się o pomoc finansową do samorządu województwa w związku m.in. ze spadkiem dochodów spowodowanym epidemią. Pieniądze z budżetu województwa stanowią część wkładu własnego, który gmina musi wnieść po otrzymaniu dofinansowania z budżetu państwa.

Kwota 140 tys. zł trafi do gminy Nowinka. To wsparcie jest szczególne – pieniądze zostaną przeznaczone na remont budynku komunalnego. Mieszka tam rodzina, której członkowie to osoby niepełnosprawne i schorowane. Remont obejmie m.in. wymianę więźby dachowej i położenie nowego dachu, wymianę stolarki okiennej, a także docieplenie domu. Gmina Nowinka jest w trudnej sytuacji finansowej, samorząd objęty jest programem naprawczym finansów i nie ma środków własnych na przeprowadzenie remontu.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wyjaśniał, że samorządy, które potrzebują pomocy w realizacji konkretnych działań składają wnioski, które są weryfikowane pod względem merytorycznym przez odpowiednie komórki, następnie trafiają pod ocenę Zarządu, a ostateczną decyzję podejmuje Sejmik. Marszałek podkreślał, że jest to najbardziej demokratyczna forma dysponowania środkami województwa.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło na sesji zwracał uwagę, jak ważne jest wsparcie udzielana przez samorząd województwa powiatom i gminom. Powołując się na swoje wcześniejsze, wieloletnie doświadczenie na stanowisku wójta podkreślał, że o takich środkach gminy mogły kiedyś tylko pomarzyć, a bez takiego dodatkowego wsparcie nieraz konieczna była rezygnacja z lokalnych inwestycji.

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmik przeznaczył również 405 tys. zł na rozwój edukacji i czytelnictwa w dziewięciu samorządach. Pieniądze trafią do bibliotek w Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Siemiatyczach, Sokółce, Hajnówce, Grajewie, Bielsku Podlaskim, Augustowie i Powiecie Sejneńskim.

Decyzje radnych, to nie tylko kwestie finansowe. Podlaski Sejmik przez aklamację przyjął stanowisko w obronie Jana Pawła II – jego dobrego imienia, czci i godności. Wniosek w tej sprawie w imieniu radnych Klubu PiS złożył radny Sebastian Łukaszewicz.


Źródło: Województwo Podlaskie
Foto: Piotr Babulewicz UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Zarząd Województwa wsparł Akademię Seniora - zajęcia...
2021-03-03 13:35:16 Kategoria: Wieści Podlaskie

Zapewnienie osobom starszym miejsca spotkań, opieki i zajęcia prozdrowotne to tylko niektóre z zadań przewidzianych w projekcie gminy Drohiczyn. Tę inicjatywę, która ma...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowe Rekolekcje Wielkopostne
2021-03-03 11:53:20 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza do słuchania rekolekcji wielkopostnych. Rozważania rekolekcyjne będą emitowane od poniedziałku, 8 marca do niedzieli, 14 marca....

więcej »


foto

Jak prowadzić firmę z domu?
2021-03-04 08:20:52 Kategoria:

W ostatnich latach coraz popularniejsze jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają mnóstwo...

więcej »
foto

Jakie materace do łóżka powinny wybrać pary?
2021-03-04 08:11:50 Kategoria:

Z pozoru decyzja o zakupie materaca jest łatwa. Ale gdy zaczniesz zgłębiać temat, okazuje się, idealny materac dla par to wcale nie ten, o którym do tej pory myślałeś....

więcej »
foto

Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób...
2021-03-03 14:50:04 Kategoria:

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi w Sokołowie Podlaskim Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, zwany w skrócie DOWON. Jego historia sięga...

więcej »
foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »

Siemiatycze

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

SIEMIATYCZE, 07.03

Boćki: Spotkanie z brafitterką i doradcą kosmetycznym

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje