R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Wólce Nadbużnej odsłonięto tablice upamiętniające historię wsi z okresu II wojny światowej i zamordowanych mieszkańców
2020-08-04 21:20:48 Artykuł czytany 732 razy


Nazwiska 14 osób, mieszkańców Wólki Nadbużnej w gminie Siemiatycze, którzy w 1941 roku zostali rozstrzelani przez Niemców znalazły się na tablicy, którą odsłonięto w poniedziałek 3 sierpnia obok miejsca, gdzie w czasie wojny złożono ciała kilku ofiar. To efekt projektu „Nasza wieś, nasza historia” zrealizowanego przez nieformalną grupę mieszkańców wsi. Patronem projektu było stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania -Tygiel Doliny Bugu”.


Mieszkańcy przygotowali tablicę informacyjną o historii wsi Wólka Nadbużna w czasie II wojny światowej, zebrali wspomnienia, nagrali film.

W czasie II wojny światowej mieszkańcy Wólki Nadbużnej zostali wypędzeni ze wsi przez Armię Czerwoną, zamieszkali w okolicznych miejscowościach, wiele rodzin osiedliło się w Słochach Annopolskich. Jednak nie dane było im doczekać tam końca wojny. W czerwcu 1941 roku Niemcy rozstrzelali w Słochach około 70 osób, w tym kilkunastu mieszkańców Wólki, wieś została spalona. Wtedy mieszkańcy Wólki Nadbużnej wrócili w swoje rodzinne strony, chociaż ich gospodarstwa i tutaj były zniszczone. Często nie mieli nic, ale wrócili do siebie, tu gdzie było ich miejsce na ziemi.

Ciała osób rozstrzelanych w 1941 roku spoczywają w kilku miejscach - w Słochach, w Wólce, w lesie przy drodze, na cmentarzu w Siemiatyczach. Niektóre nazwiska do tej pory nigdzie nie były wymienione, teraz utrwalono je na pamiątkowej tablicy.

Pomysłodawczynią projektu była Jolanta Sobesiuk. Jak mówi było to spełnienie marzenia, o którym od dawna myślała, by upamiętnić tych ludzi. Realizacja projektu była też zanurzeniem się w historię rodziny. Jolanta wyznaje, że w tym roku zmarli jej oboje rodzice i oddanie czci mieszkańcom rozstrzelanym w czasie wojny potraktowała jako swoją żałobę. Do działania bez trudu przekonała męża Eugeniusza i mieszkanki wsi Barbarę Golonko i Alinę Żabiuk. Kiedy odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami powstała długa lista wolontariuszy gotowych do pomocy. Swoją wiedzą i doświadczeniem wsparł mieszkańców Wólki dr Rafał Dydycz – historyk – regionalista, pochodzący z leżącej po drugiej stronie rzeki Bug miejscowości Serpelice.

To właśnie ten duet – Jolanta Sobesiuk i dr Rafał Dydycz wertowali zbiory w IPN i Archiwum Państwowym, prowadzili wywiady z mieszkańcami wsi. Efektem jest treść informacji, jaka znalazła się na tablicy ustawionej przy drodze nieopodal starego kurhanu, gdzie leżą ciała zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Tablice i pamiątkowe głazy zamontowano w dwóch znanych miejscach pochówku. Kamienie podarował Wiesław Jurczuk, którego wujek i ciocia leżą w grobie na górce, a przywiezione zostały dzięki pomocy Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Gminy Siemiatycze. Na kamieniach znajdują się płyty z nazwiskami ofiar.

3 sierpnia podczas podsumowania projektu odsłonięto tablice, odbyła się też prelekcja o historii wsi i premiera filmu, w którym zebrano wspomnienia mieszkańców – pani Niny Czuryło, pani Heleny Pyzowskiej, państwa Niny i Włodzimierza Proszczuk oraz pana Michała Jurczuka. Tablice odsłonili Edward Krasowski, wójt gminy Siemiatycze i Iwona Mudel reprezentującą Instytut Pamięci Narodowej. Złożono kwiaty, zapalono znicze i chwilą ciszy uczczono ofiary.

Na koniec wieczoru przy ognisku można było porozmawiać i powspominać. Na mieszkańców i gości czekał posiłek przygotowany przez właścicielkę Gospodarstwa Ogrodniczego Alinę Paluch i córkę z Klimczyc Kolonii, której pradziadek również jest jedną z ofiar niemieckich rozstrzeliwań. Obsługę techniczną zapewniła firma „Piękny Wschód”, której właścicielem jest Mariusz Stawiecki – mieszkaniec Wólki. Inicjatywę zrealizowano w ramach projektu „Podlaskie lokalnie” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Zdaniem wójta gminy Siemiatycze Edwarda Krasowskiego, tablice, które powstały w ramach projektu będą uczyć historii mieszkańców i turystów, to cenna inicjatywa i ważny projekt, mówił wójt.

Jeden z żyjących świadków tragicznych losów mieszkańców Wólki, spytany, czy kiedyś już opowiadał tę historię, odpowiada – nie było okazji, nikt nie pytał.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Abol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • obserwator
  2020-08-05 20:59:17

  arrow

  Święta prawda

 • sąsiad
  2020-08-04 22:04:51

  arrow

  Na taką uroczystość nie wszyscy ubrali się stosownie, niestety.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Nowenna do Błogosławionych Męczenników Podlaskich na...
2021-01-13 14:10:53 Kategoria:

Od 14 do 23 stycznia w godz. 19:30-21:00 na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie transmitowana Nowenna do Męczenników Podlaskich.

więcej »


foto

Telewizja cyfrowa - jak wybrać najlepszą ofertę?
2021-01-20 12:17:25 Kategoria:

Rewolucja cyfrowa, która ciągle trwa, nie ominęła także telewizji. Obecnie mamy dostęp do usług cyfrowej telewizji naziemnej, które oferuje mnóstwo rozwiązań i...

więcej »
foto

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, pisząc CV
2021-01-20 12:07:23 Kategoria:

Curriculum vitae stanowi twoją wizytówkę podczas poszukiwania pracy. Dzięki niemu możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną posadę. Na...

więcej »
foto

Zmiany w rozliczeniach podatkowych za 2020 rok
2021-01-15 08:20:06 Kategoria:

Na początku każdego roku przystępujemy do rozliczenia podatkowego za ostatnie 12 miesięcy. I choć w ostatnim czasie całość odbywa się w sposób dalece prostszy jak...

więcej »
foto

Co warto kupić na prezent na walentynki dla swojej...
2021-01-15 08:14:32 Kategoria:

Cóż może być piękniejszego, niż miłość? To ona nas uskrzydla, dodaje sił i pozwala na optymistyczne spojrzenie na świat. Swojej drugiej połówce warto mówić...

więcej »
foto

Domek w Chorwacji, apartament tuż przy plaży we...
2021-01-15 08:08:58 Kategoria:

Z racji problematycznej sytuacji epidemicznej, wielu polskich turystów musiało zrezygnować z wyjazdów zagranicznych w 2020 roku. Polskie biura podróży masowo odwoływały...

więcej »
foto

Sprawdź, jakie sklepy otwarte są w Galerii Siedlce
2021-01-07 16:29:43 Kategoria:

W związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu galerii handlowych w Galerii Siedlce otwarte są tylko niektóre punkty usługowe oraz sklepy.

więcej »

Siemiatycze

w lewoStyczeń 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5

DROHICZYN, 05.01 18:30

Koncert kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli

więcej »
6

SIEMIATYCZE, 06.01

Orszak Trzech Króli: challenge parafii w Ciechanowcu

więcej »
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje