R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W Siemiatyczach świętowali wolontariusze
2019-12-04 14:33:56 Artykuł czytany 361 razy


Po raz pierwszy w Siemiatyczach zorganizowano Galę Wolontariatu. Spotkanie odbyło się we wtorek, 3 grudnia, w Światowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Ważnym punktem spotkania było wręczenie statuetek dla najaktywniejszych wolontariuszy. Patronem konkursu został śp. Łukasz Glinko, wspaniały młody człowiek, którego wszyscy pamiętają uśmiechniętego, niosącego pomoc innym.


Łukasz gonił swoje marzenia, realizował pasję, zdał wzorowo maturę i dostał się na wymarzone studia – do Wojskowej Akademii Technicznej po ukończeniu której miał zostać oficerem Wojska Polskiego. Chciał wyjeżdżać na misje, angażować się w pomoc humanitarną i dzięki temu też pomagać innym. W 2012 roku  zachorował na  ostrą białaczkę limfoblastyczną. W jego walkę o życie zaangażowali się znajomi, rodzina i wiele, wiele osób, których nigdy wcześniej nie spotkał. W mediach społecznościowych jego walkę o marzenia obserwowało prawie 20 tys. ludzi, wszyscy z nadzieją, że będzie to walka zwycięska. 29 listopada 2017 roku, po 5 latach zmagań z chorobą, Łukasz odszedł.

Kiedy zrodził się pomysł, by nagrodę dla wolontariuszy nazwać imieniem Łukasza, jego rodzina przyjęła to jako wyróżnienie i zaszczyt. Rodzice Łukasza byli gośćmi honorowymi Gali Wolontariatu. Mama Łukasza w rozmowie z Radiem Podlasie, mówiła: – Kiedy patrzyłam na młodzież odbierającą statuetki widziałam twarz Łukasza. Wydaje mi się, że Łukasz chociaż ciałem nie jest z nami, to jest obecny duchem, patrzy na nas z góry i klaszcze. Teraz Łukasz poszedł razem z wolontariuszami, będzie towarzyszył ich pracy.

Pierwszymi laureatami Nagrody im. Łukasza Glinko zostali: Barbara Romaniuk, Natalia Szumarska i Marek Świderski.
 
Barbara Romaniuk działa w Bielsku Podlaskim w Klubie Wolontariuszy „W jedną stronę” zajmuje się współorganizacją akcji pomocy dla dzieci z Boliwii, działa  aktywne w świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas, bierze udział w akcji „100 gram ryżu dla dzieci z Afryki”.

Natalia Szumarska jest wolontariuszem w Siemiatyczach w Bractwie Młodzieży Prawosławnej. Zorganizowała pierwszą „Wielkopostną zbiórkę żywności” oraz „Kurs pieczenia prosfor”.

Marek Świderski reprezentuje WTZ Hajnówka. Pomaga w organizacji oraz bierze udział w akcji „Dary z Serca” m.in. udział w opracowaniu planu i harmonogramu akcji, zbieranie darów, przygotowanie paczek.

Kolejne osoby wyróżnione w tym konkursie, to Anetta Sienkiewicz - Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Hajnówce, Maciej Czurak - Klub Wolontariuszy „W jedną stronę” w Bielsku Podlaskim, Elwira Jankowska - Stowarzyszenie Pomocy Szansa w Dołubowie, Szymon Bobiński - Szkolne Koło Caritas SP3 Siemiatycze, Aleksandra Demianowicz - Bractwo Młodzieży Prawosławnej Siemiatycze, Aleksandra Denisewicz - Szkolne Koło Caritas SP3 Siemiatycze, Maja Kaczmarek - Szkolne Koło Caritas SP3 Siemiatycze, Gabriela Michalak - Szkolne Koło Caritas SP3 Siemiatycze, Izabela Panasiuk - Szkolne Koło Caritas SP3 Siemiatycze, Julia Pućko - Szkolne Koło Caritas SP3 Siemiatycze, Ptryk Szejbut - Stowarzyszenie Pomocy Szansa Dołubowo.

Rozstrzygnięto też konkurs na opowiadanie o wolontariacie, a nagrodzeni, to: Luiza Bergcholc, Paulina Iwaniuk, Gabriela Urbańska, Paula Warszycka i Emilia Zalewska. Ich opowiadania wydano w formie książki pt. „A co ja mogę?”.

W panelu dyskusyjnym, który podobnie jak książka nosił tytuł „A co ja mogę?” uczestniczyli: dr Anna Drabarz – Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami, dr Paweł Grabowski – Prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, inicjatora budowy pierwszego wiejskiego stacjonarnego hospicjum i Karol Izdebski przedstawiciel Korpusu Solidarności.

 Podczas dyskusji powtarzano słowa śp. Łukasz Glinko: „Mam tę moc, Ty też ją masz!” Rozmowa była okazją do pochwalenia się i podzielenia się działaniami wolontariackimi, metodami, pomysłami. I tak uczestnicy dowiedzieli się, że w siemiatyckim Urzędzie Miasta każdy pracownik może 1 dzień w roku przepracować jako wolontariusz w godzinach pracy (dzień ten traktowany jest jak obecność w pracy). Karol Izdebski przytaczając statystyki mówił, że Polska słabo wypada w badaniach nt. wolontariatu, jednakże województwo podlaskie przoduje w działaniach wolontariackich. Jednym z poruszanym tematów była certyfikacja organizacji przyjaznych wolontariuszom, co staje się faktem. Anna Drabarz przekonywała, że osoby z niepełnosprawnościami, to potencjał w wolontariacie. Z kolei dr Paweł Grabowski podkreślał: - Sam niewiele mogę, ale zespół ludzi może dużo. Przypominał też, że wolontariat nie może być zamiast czegoś, niedobrze jest gdy pomaganie ma być ucieczką, taki wolontariat nie jest dobry.

Usłyszeć można było, że kiedy pomagamy innym, to największym szczęściem jest spotkać na swojej drodze dobrych ludzi. I tu zrodził się wniosek, że w niesieniu pomocy szybko przechodzimy z „JA” do „MY”, co często połączone jest z serią rodzących się pytań „Co ja mogę?”, „Jak mogę?” i „Z kim mogę?”

Za słowa kluczowe w sferze wolontariatu uznano - przyjaźń, towarzystwo, dobre gesty, uśmiech, życzliwość, radość.

W pierwszej siemiatyckiej Gali Wolontariatu uczestniczyli wolontariusze, organizacje społeczne, instytucje i osoby, zainteresowane tematyką wolontariatu i pomagania. Galę zorganizowali - Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie „Centrum na Wschodzie” w partnerstwie z Miastem Siemiatycze oraz Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Subregionie Bielskim.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „PełnoAktywni Wolontariusze” prowadziły jego autorki – Jolanta Sobesiuk i Katarzyna Kamecka-Lach.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajABol/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Decyzje Podlaskiego Sejmiku. Pieniądze na zdrowie i zabytki
2022-09-27 10:01:06 Kategoria: Wieści Podlaskie

Dofinansowanie dla placówek medycznych, dotacje na renowacje zabytków, przyjęcie informacji na temat wykonania budżetu za I półrocze br. – radni wojewódzcy obradowali w...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie ma 30 lat
2022-07-08 18:24:00 Kategoria:

Największa rozgłośnia w środkowej części wschodniej Polski - Katolickie Radio Podlasie z Siedlec - obchodzi 9 lipca 30 - lecie nadawania swojego programu. Sygnał...

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

OLEJ Z ROKITNIKA – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
2022-09-27 14:44:58 Kategoria:

Olej z rokitnika, pozyskany z procesu tłoczenia nasion oraz miąższu owocowego wspomnianej rośliny, jest niezwykle bogatym w prozdrowotne składniki produktem. Stosuje się...

więcej »
foto

O czym warto pamiętać przy zmianie pracy na nową?
2022-09-23 16:23:52 Kategoria:

Zmiana pracy do przełomowa chwila, do której warto się przygotować. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu znalezienie nowego stanowiska nie będzie problematyczne, przez co...

więcej »
foto

Trwa rejestracja na VI Festiwal Katolickiej Nauki...
2022-09-23 11:15:39 Kategoria:

Trwa rejestracja na Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, jedno z najważniejszych wydarzeń społecznych w Polsce. Tegoroczna VI edycja odbędzie się już 27-28 września w...

więcej »
foto

Co to znaczy kurtka softshell?
2022-09-22 08:53:28 Kategoria:

Kurtka softshellowa to rodzaj kurtki, która chroni przed wiatrem i deszczem, ale pozwala również na noszenie pod nią innych rodzajów odzieży wierzchniej. Główną cechą...

więcej »
foto

Akcja, relaks, edukacja w Magicznych Ogrodach
2022-07-21 10:41:00 Kategoria:

Pod tymi trzema tytułowymi słowami kryją się najważniejsze rzeczy, którymi Magiczne Ogrody dzielą się ze swymi gośćmi.

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2022w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

SIEMIATYCZE, 03.09 10:00

Będą czytać „Ballady i romanse”

więcej »

SIEMIATYCZE, 03.09 17:00

Pokaz iluzji na Skwerze Andersa

więcej »
4
5 6

DROHICZYN, 06.09 08:00

W Drohiczynie będzie można oddać krew

więcej »
7

DROHICZYN, 07.09 09:00

Bug River Folklore Festival zagości w Drohiczynie

więcej »
8

SIEMIATYCZE, 08.09 08:30

Ostrożańskie Sanktuarium przygotowuje się do uroczystości odpustowych

więcej »
9

SIEMIATYCZE, 09.09

Festiwal Bajek w siemiatyckiej bibliotece

więcej »
10 11

DROHICZYN, 11.09 10:00

Drohiczyn: gminne dziękczynienie za plony

więcej »

SIEMIATYCZE, 11.09 12:00

83. rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »
12 13 14

DROHICZYN, 14.09 09:30

W Drohiczynie odbędzie się Diecezjalny Dzień Młodzieży

więcej »
15

SIEMIATYCZE, 15.09 17:00

O ziołach w bibliotece

więcej »
16

SIEMIATYCZE, 16.09 08:00

Ekologicznie w gminie Perlejewo

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.09 18:00

W Siemiatyczach wystąpi chór kameralny „Sofija” z Kijowa

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.09 10:00

Sprzątanie Świata i Dzień bez Samochodu w Siemiatyczach

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.09 16:00

Piknik Rodzinny w Siemiatyczach Stacji

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.09 08:00

W Siemiatyczach odbędzie się Dzień Sybiraka

więcej »

DROHICZYN, 18.09 11:30

Drohiczyńska oaza zaprasza na Dzień Wspólnoty

więcej »

DROHICZYN, 18.09 14:00

Żubr Drohiczyn – Kolejarz Czeremcha

więcej »
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

SIEMIATYCZE, 28.09 15:00

Koronka na ulicach miast świata – po raz kolejny w Siemiatyczach

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje