R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uczczono pamięć o młodzieżowych organizacjach antykomunistycznych
2021-09-15 11:48:07 Artykuł czytany 255 razy


„Polscy Bojownicy Socjalizmu” i „Komitet Wolności Narodu Polskiego – Młode Orły” - te tajne, antykomunistyczne organizacje w latach powojennych działały na terenie Siemiatycz i Drohiczyna. Przez wiele lat o tej działalności młodzieży nie wolno było mówić, teraz uczczono ich pamięć. Przy Zespole Szkół w Siemiatyczach odsłonięto tablicę upamiętniającą członków młodzieżowych organizacji antykomunistycznych.


Byli młodzi i niepokorni, nie godzili się na zalew komunizmu, na pseudopatriotyzm. Ich młode, gorące serca biły dla Polski i dla Boga. Chcieli żyć w prawdziwe wolnym kraju a słowa – Bóg, honor, ojczyzna – były ich mottem.

W latach 1948 - 1952 roku na terenie Siemiatycz i Drohiczyna zawiązano dwie antykomunistyczne organizacje, które działały pod nazwami - „Polscy Bojownicy Socjalizmu” i „Komitet Wolności Narodu Polskiego – Młode Orły”. Ich założycielami i działaczami byli uczniowie siemiatyckiego LO oraz drohiczyńskiego liceum.

Ich działania były spontaniczne, zrywali plakaty o treściach komunistycznych, na skradzionej z gabinetu dyrektora maszynie do pisania przygotowywali ulotki i plakaty, nawoływali do walki o prawdziwą wolność, chcieli dostępu do kościoła i udziału w rekolekcjach. Milicja i UB szybko trafiły na ich ślady, a młodzi ludzie  za swoje działania płacili wysoką cenę. Trafili do więzień, byli wielokrotnie przesłuchiwali, zastraszani, wydawano na nich wysokie wyroki, nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Gdy objęci amnestią wychodzili zza kratek (po 4 – 5 latach) często czekało na nich powołanie do wojska i nakaz pracy w kopalniach. Trudno było zdobyć edukację, znaleźć pracę, każdy ich krok obserwowała milicja i służby bezpieczeństwa. Wyjeżdżali w rodzinnych Siemiatycz, by szukać anonimowości i próbować żyć normalnie, bez lęku.

Historię powstania i działalność organizacji przypomniał dr Jarosław Schabieński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku. Podkreślał, że takich organizacji w całej Polsce było ponad tysiąc, niektóre odeszły w niepamięć, bo ich członkowie w trosce o bezpieczeństwo najbliższych – milczeli. Tam gdzie na podstawie archiwalnych dokumentów udaje się odtwarzać historię młodzieżowych grup antykomunistycznych, tam zostawiany jest widomy ślad – tablica pamiątkowa.

- Nie wątpię, że dzisiejsza młodzież postąpiłaby tak samo, że gdyby przyszedł czas próby, mieliby odwagę i byliby gotowi by stanąć w obronie wartości - mówiła w rozmowie z Radiem Podlasie dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach Bożena Krzyżanowska. Szkoła od kilku lat opiekuje się sztandarem Sybiraków, teraz będą też otaczać opieką tablicę wmurowaną na ścianie szkolnego budynku, a wraz z troską o nią pielęgnować pamięć o uczniach szkoły, którzy w latach powojennych podejmowali nierówną walkę o wolną Ojczyznę.

- Dlaczego dopiero teraz o tym mówimy? Dlaczego tak długo ta historia była przemilczana? - te pytania stawiał starosta siemiatycki Marek Bobel. Poinformował też o przygotowywanej przez powiat monografii Siemiatycz, w której jeden z rozdziałów, którego opracowania podjął się dr Jarosław Schabieński, poświęcony będzie właśnie  młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym, które działały w Siemiatyczach i okolicy.

W uroczystości uczestniczyli między innymi ostatni, żyjący członkowie organizacji – pan Czesław Miłkowski i pan Czesław Dawidziuk oraz rodziny zmarłych członków obu siemiatyckich, młodzieżowych organizacji antykomunistycznych. Tablica została umieszczona przy wejściu do szkoły, do której uczęszczali założyciele organizacji.

Odsłonięcie tablicy odbyło się w Zespole Szkół w Siemiatyczach. Wydarzenie zorganizowali – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Starosta Powiatu Siemiatyckiego i Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Uczniowie szkoły przygotowali z tej okazji montaż słowno - muzyczny, w którym m.in. znalazły się słowa „Ody do wolności” napisanej przez jednego z członków organizacji.

W aktach służby bezpieczeństwa odnaleźć można słowa przysięgi, jaką składali członkowie organizacji „Polscy Bojownicy Socjalizmu”:

 „Przysięgam Panu Bogu, że oddziału nie zdradzę i będę spełniał obowiązki sumiennie i walczył o Polskę wolną” - na potwierdzenie tych słów młodzi ludzie całowali krzyż z różańcem.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ABol [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Absolwentka
    2021-09-15 19:38:36

    arrow

    Niesamowite!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Uwaga, dobre wiadomości - podlaskie szpitale z większym...
2021-09-22 09:23:54 Kategoria: Wieści Podlaskie

Wyższy ryczałt dla 22 placówek zdrowotnych z regionu i brak limitowania w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej to tematy poniedziałkowej (20 września) konferencji z...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Dawne gry i zabawy na antenie Katolickiego Radia Podlasie
2021-08-04 17:30:59 Kategoria:

„Dawne gry i zabawy” to cykl audycji poświęconych dawnym, nierzadko zapomnianym grom i zabawom, w które bawili się nasi dziadkowie i rodzice. W każdym odcinku...

więcej »


foto

Święto kukurydzy w Jartyporach
2021-09-25 14:12:11 Kategoria: Wybierz kategorie

Sołtys wsi Jartypory, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna i Rada Sołecka serdecznie zapraszają wszystkich na Święto Kukurydzy,które odbędzie się...

więcej »
foto

Jesteś wysoki i szczupły? Sprawdź, czym się kierować...
2021-09-22 07:18:56 Kategoria:

Dobry sklep z odzieżą dla mężczyzn pozwala na dobranie stylizacji do każdej sylwetki. Jednak czy budowa ciała to jedyny wyznacznik, jakim powinniśmy się kierować przy...

więcej »
foto

Zaszczep się na Mazowszu
2021-09-01 07:08:57 Kategoria:

Do 30 września na terenie województwa mazowieckiego działać będą objazdowe punkty szczepień. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców. Na dziś w...

więcej »

Siemiatycze

w lewoWrzesień 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.09

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” w siemiatyckiej bibliotece

więcej »

SIEMIATYCZE, 04.09 10:00

Dzień Wspólnoty Oazowej

więcej »
5

DROHICZYN, 05.09 16:00

6. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska do Loretto

więcej »
6 7 8 9 10 11

DROHICZYN, 11.09

W Ciechanowcu odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »
12
13

SIEMIATYCZE, 13.09

Rocznica bitwy pod Domanowem

więcej »
14

DROHICZYN, 14.09

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży

więcej »
15 16 17 18 19

SIEMIATYCZE, 19.09 12:00

Festiwal Dożynkowy w Gminie Perlejewo

więcej »
20 21 22 23

WŁODAWA, 23.09

Koncert ukraińskiego chóru w Muzeum Rolnictwa

więcej »
24

SIEMIATYCZE, 24.09

Oaza w Siemiatyczach już ruszyła

więcej »
25

SIEMIATYCZE, 25.09

Grzybobranie w Milejczycach

więcej »
26
27 28

SIEMIATYCZE, 28.09 15:00

Koronka na ulicach miast świata – po raz kolejny w Siemiatyczach

więcej »
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje