Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa jest aktualnie główną linią wysiłku żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytoralsi odciążają w ten sposób personel medyczny, który może skupić się na bezpośredniej opiece nad pacjentami. Poza testami pracowników oświaty żołnierze WOT codziennie pobierają wymazy od pozostałych osób, pracując w punktach przyszpitalnych oraz w zespołach mobilnych, które docierają m.in. do osób przebywających na kwarantannie oraz domów pomocy społecznej. Terytorialsi obsługują też system informatyczny EWP, który wspiera proces rejestracji pacjentów oraz przesyłania wyników testów.
Jak powiedział Radiu Podlasie kpt. Łukasz Wilczewski Oficer Prasowy 1 Podlaskiej Brygada Obrony Terytorialnej, od poniedziałku widoczny jest wzrost pobieranych wymazów. W ciągu dwóch dni (11 – 12 stycznia) pobrano 1935 wymazów nauczycieli i pozostałych osób z personelu oświaty oraz 2989 wymazów w ogóle.
Warto podkreślić, że osoby, które czekają na wymaz na minimum 2 godziny przez badaniem powinny pamiętać, aby:
- nie spożywać posiłków,
- nie pić,
- nie żuć gumy,
- nie płukać jamy ustnej i nosa,
- nie myć zębów,
- nie przyjmować leków,
- nie palić papierosów.
Pod adresem https://pomoc.wp.mil.pl/pl/ na interaktywnej mapie każdy może sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajduje się punkt pobierania wymazów, którego pracę wspierają żołnierze Wojska Polskiego lub samodzielnie go zorganizowali. Poza lokalizacją punktu znajdziemy tam informację o godzinach pracy, dostępności oraz numer telefonu kontaktowego.
Od 31 marca 2020 roku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już ponad 40 000 wymazów.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Źródło: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
ABol/Js