R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pierwsza w tym roku przysięga wojskowa TERYTORIALSÓW
2020-02-16 11:04:41 Artykuł czytany 934 razy


Ponad 50 ochotników w sobotę, 15 lutego złożyło przysięgę wojskową zasilając szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Pierwsza w tym roku przysięga TERYTORIALSÓW odbyła się w Brańsku. Zaprzysiężono ponad 50 ochotników, którzy od 31 stycznia przechodzili szkolenie podstawowe. Średnia wieku żołnierzy to 27 lat, 16% wśród mundurowych stanowią kobiety.


To ważne wydarzenie dla województwa, a szczególnie dla Brańska, mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski, zaznaczając jak ważne zadania wykonują wojska terytorialne, które zgodnie z ich mottem są – zawsze gotowe, zawsze blisko.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę, że przysięgi odbywają się w wielu miejscach rozsianych na terenie województwa, gdzie Wojsko Polskie fizycznie nie było obecne od dziesiątków lat.
   
Podczas uroczystości odczytano listy gratulacyjne nadesłane przez Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef rządu RP podkreślał w swoim liście, że Terytorialsi już nie raz udowodnili swoją wartość dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, innowacyjnemu podejściu kadry, ale przede wszystkim dzięki pełnym pasji ludziom. Minister Błaszczak nawiązując do słów „Zawsze gotowi, zawsze blisko” zaznaczał, że wypowiadając je żołnierze OT deklarują gotowość do obrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców.
   
Ta przysięga wojskowa, to niecodzienne wydarzenie, które jest promocją naszego miasta, zwraca uwagę na wartości, jakimi żyją mieszkańcy, podkreślał Eugeniusz Koczewski, burmistrz Brańska.

Podczas uroczystości odbyła się też ceremonia mianowania na pierwszy stopień podoficerski (kaprala) absolwentów kursu SONDA. Pierwsza edycja kursu SONDA zakończyła się w grudniu 2019. Celem SONDY jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT, pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej (1PBOT) im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” powstała w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Od początku funkcjonowania jej dowódcą jest płk Sławomir Kocanowski - uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych na Akademii Obrony Narodowej. Patronem 1PBOT jest gen. bryg. Władysław Liniarski ps. „Mścisław” – dowódca Okręgu Białystok ZWZ-AK-AKO, najdłużej w kraju pełniący funkcję komendanta okręgu w strukturach ZWZ-AK.

1PBOT podlegają cztery bataliony lekkiej piechoty zlokalizowane w: Białymstoku, Suwałkach, Łomży oraz Hajnówce. Stałym rejonem odpowiedzialności jednostki jest województwo podlaskie, które posiada dwie granice Unii Europejskiej: wewnętrzną (z Litwą) oraz zewnętrzną (z Białorusią). Na północy województwa leży tzw. przesmyk suwalski – obszar o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Aktualnie 1PBOT liczy ponad 2000 żołnierzy. Wg statystyk - 60% Terytorialsów pracuje na umowę o pracę, ponad 20% studiuje, około 95% żołnierzy jest w wieku 18-45 lat, prawie 80% ma wykształcenie wyższe i średnie.

Celem Wojsk terytorialnych jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju misja ta jest realizowana poprzez usuwanie skutków katastrof i klęsk żywiołowych czy też działania poszukiwawcze. Siłą formacji jest jej terytorialny charakter - sieciowy, równomierny rozkład na terytorium całego kraju.
Zobacz zdjęcia w większym rozmiarze

ABol
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »

Siemiatycze

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje