R E K L A M ASIEMIATYCZE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

O dotacjach na zabytki i problemach z dostępem do transportu publicznego
2022-12-06 07:16:09 Artykuł czytany 454 razy


Właściciele zabytków znajdujących się na terenie powiatu siemiatyckiego będą mogli ubiegać się o wsparcie powiatu. Podczas sesji Rady Powiatu Siemiatyckiego w poniedziałek, 5 grudnia radni jednogłośnie przyjęli uchwałę określającą zasady udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie powiatu siemiatyckiego. To pierwsze tego typu wsparcie dotyczące ratowania zabytków z budżetu powiatu siemiatyckiego.


Właściciele zabytków będą mogli wnioskować o wsparcie w wysokości od 10 do 30 tys. zł, dotacja może stanowić 85% kosztów wynikających z kosztorysu. Dotacja może być wykorzystana jako wkład własny w ramach prac finansowanych z dotacji z innego źródła (wartość pozyskanych dotacji nie może wówczas przekroczyć 100% kosztów).
    
Wśród uchwał podjętych na sesji były też decyzje finansowe. W Wieloletniej Prognozie Finansowej usunięto planowany wcześniej na lata 2022-2023 kredyt w wysokości 1 mln zł, wg obecnych planów finansowych powiat nie będzie sięgał po taki kredyt. Do budżetu i WPF wprowadzono dodatkowe środki na scalenia, to kwota 6 473 227 zł którą wprowadzono po stronie przychodów i kosztów dotycząca scaleń gruntów na obszarze gminy Perlejewo.
    
W wolnych wnioskach pojawił się temat, który nie od dziś jest problemem mieszkańców Siemiatycz i powiatu siemiatyckiego, to brak transportu z miasta do dworca PKP w Siemiatyczach Stacji.
    
Temat komunikacji publicznej a raczej jej braku podjął radny Mikołaj Żabiński. Z dyskusji jaka powstała po tym pytaniu wynika, że nie są to sprawy podległe starostwu, ale radny Żabiński, podkreślał, że trzeba o tym mówić głośno i gdzieś mówić trzeba. Chodzi tu m.in. o autobus miejski, który kończy kurs na ulicy Słowiczyńskiej, gdzie stoi pół godziny, a mógłby dojechać w tym czasie do Bacik Średnich, gdzie jest Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla Dzieci i Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy, wg koncepcji radnego autobus zamiast stać mógłby zrobić pętlę docierając do kilku najbliżej położonych miejscowości.
    
Drugi zasygnalizowany problem komunikacyjny, to brak połączenia z miasta Siemiatycze do Stacji PKP, bo pomimo że od jakiegoś czasu PKS Nova – firma przewozowa należąca do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wprowadziła połączenia autobusowe do dworca, to nie są one w żaden sposób dostosowane do godzin, w których odjeżdżają i przyjeżdżają pociągi.
    
Jak wyjaśniał starosta siemiatycki Marek Bobel, niewielka jest tu rola starostwa jednak zadeklarował, że porozmawia w tej sprawie z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim, by ktoś przyjrzał się rozkładowi jazdy autobusów, by były one bardziej skoordynowane z godzinami odjazdów i przyjazdów pociągów. Podkreślił też, że transport publiczny nie leży w kompetencjach starostwa i jeśli ktoś mógłby wnioskować o dofinansowanie przewozów autobusowych i uruchamianie nowych połączeń, to samorządy gminne.
    
Na sesji obecny był wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który zaledwie kilka dni temu ogłosił rozstrzygnięcie konkurs dotyczącego wsparcia transportu publicznego. Pieniądze na takie przewozy pozyskały dwie gminy z powiatu siemiatyckiego – Mielnik i Perlejewo, nikt więcej wniosków nie składał. Wojewoda poinformował, że nie wyczerpano całej puli przeznaczonej na ten konkurs.
    
Przy tej okazji można wspomnieć informacje przekazane przez jednego z uczestników Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu. Instrumentalista jechał z Łukowa w sobotę, 3 grudnia. Z kilkoma przesiadkami dojechał do Siemiatycz jego celem był oczywiście Ciechanowiec, ale na własnej skórze przekonał się, że z Siemiatycz trudno się wydostać, jak opowiadał: po raz pierwszy znalazł się w takiej sytuacji, że nie miał innego wyjścia, wynajął taxi i płacąc kilkaset zł kontynuował podróż.
    
Takie opowieści często docierają do naszej redakcji, wydaje się jakby nie docierały one do samorządowców, którzy byliby władni rozwiązać komunikacyjne problemy mieszkańców.

ABol/MR
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
tel. 600 262 129
siemiatycze@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • Roxie Roller
  2023-01-16 11:50:22

  arrow

  Kiedy będzie można ubiegać sie o dotacje na renowacje zabytków? Kiedy uchwała wchodzi w życie?

 • obserwator
  2022-12-06 16:52:53

  arrow

  Zauważacie Państwo pewną prawidłowość? Czy mi się wydaje że trolowe wpisy są tylko po sesji Rady Miasta Siemiatycze lub Rady Gminy Siemiatycze a po powiatowej - cisza jak po śmierci organisty.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Nowe radiowozy dla podlaskiej Policji
2022-12-16 11:58:17 Kategoria: Wieści Podlaskie

Trzynaście nowoczesnych aut trafi do komend powiatowych i miejskich w województwie podlaskim. Ich zakup został dofinansowany przez podlaskie samorządy, m.in. przez samorząd...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

23 stycznia transmisja z Pratulina
2023-01-22 22:50:50 Kategoria:

23 stycznia diecezja siedlecka wspomina bł. Unitów, którzy w obronie wiary, jedności Kościoła i polskości, ponieśli śmierć męczeńską broniąc swej świątyni....

więcej »


foto

The Best of Voci Cantati
2021-12-28 07:31:19 Kategoria: Kultura

W 2021 roku Voci Cantati obchodzi swój jubileusz. To już 10 urodziny! 10 lat na scenie to spory bagaż dorobku i osiągnięć, a także liczne projekty muzyczne.

więcej »
foto

Audycja PGE- Odcinek 10: Spotkania ze sztuką
2023-01-31 08:52:00 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Można pójść dalej i zainspirować do zapoznania się nią czy tworzenia jej przez ludzi, którzy do tej pory się tym...

więcej »
foto

Rozmowa PGE: „Spotkania ze sztuką” - wzmożony ruch...
2023-01-30 15:41:48 Kategoria:

Mecenat biznesu nad sztuką to nie tylko pieniądze. Fundacja PGE kończy właśnie projekt edukacyjny, który poszerza grono odbiorców sztuki pokazywanej w trzech muzeach...

więcej »
foto

Jak sprawdzić gdzie jest ubezpieczony samochód?
2023-01-30 08:08:23 Kategoria:

Istnieje wiele rodzajów polis komunikacyjnych. Jedną z nich jest ubezpieczenie OC i każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi je posiadać. Może zapomniałeś do kiedy...

więcej »

Siemiatycze

w lewoLuty 2023w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

SIEMIATYCZE, 04.02 17:00

Różaniec mężczyzn w Siemiatyczach

więcej »
5

DROHICZYN, 05.02 15:00

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »
6 7

SIEMIATYCZE, 07.02 16:30

W Siemiatyczach odbędzie się premiera znaczka IPN z kolekcji o Powstaniu Styczniowym

więcej »
8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje